Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 11:50   #4841
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
1. S tunelom Ploče - Pelješac bi ostalo u izolaciji ušće Neretve. Ne bi ostalo u izolaciji jer ono to nije niti danas. Tek taj tunel ne bi im pomogao u putovanju za Dubrovnik. Za ušće Neretve postoji u međunarodnim odnosima nešto što se naziva melogranični promet. Naravno na obostranu korist s obje strane granice.

2. Alternativa pelješkom mostu su transportni koridor preko neumske enklave i/ili tunel Komarna - Brijesta. uz cijenu od 40-tak milijuna eura.

3. Dalmatinu ne će spasiti Dubrovnik, ali obrnuto Dalmatina će spasiti Split, Šibenik, Zadar te Dubrovnik - cijelu Dalmaciju i južnu Hrvatsku. Momci promijenite svoj način razmišljanja, svoje mjesto promatranja i vidjet ćete ono što do sada ne uspijevati vidjeti.

4. AC kroz BiH nakon Ploča ne isključuje gradnju moderne brze ceste od Dubrovnika prema Ploči i preko Pelješca i Korčule.
1. Potpuno netocno. Namjerno ignoriras cinjenicu da je pravac od Metkovica do Opuzena i dalje prema Dubrovniku medju pravcima sa najguscim PGP u zupaniji i sa konstantnim povecanjem prometa kroz godine. Malogranicni promet ne rjesava problem o kojem ja pricam. Danas je nekom iz Opuzena ili Metkovica neprivlacno putovati svaki dan i raditi u Dubrovniku koji je udaljen 90km jer mu za tu udaljenost treba vise od sat i pol vremena. Sa autocestom to postaje putovanje od manje od sat vremena. Takodjer, malogranicni promet ne vrijedi za sve one koji putuju tim pravcem a nisu stanovnici zupanije.

2. Transportni koridor preko Neuma mozemo ocekivati izmedju 2025 i 2030 kao sto sam ti vec rekao, a i to pod uvjetom da se BiH ne odluci u tom trenu graditi pravac preko svog teritorija tj. odvojak koridora Vc kod Pocitelja prema Neumu koji bi se na jednom dijelu odvojio dalje prema Trebinju. Da sam ja na njihovom mjestu ja bih gradio taj pravac jer spaja njihove krajeve. U tom slucaju, putovanje od Ploca prema Dubrovniku bi bilo nesto slicno kao danas od Rijeke preko Bosiljeva na Split u umanjenoj verziji i uz dodatak dvije granice. Ovo za tunel se djelomicno slazem s tobom, ali otkud ti cifra od 40 milijuna eura?

3. Dalmatina ce svoju punu isplativost doziviti tek kada se dovrsi JJ autocesta. Kako sada stvari stoje svi nesto grade na tom pravcu i Hr i CG i Albanija i Grcka jedino BiH nista.

4. Ti bi znaci paralelno uz autocestu pravio brzu cestu na 10-15km zracne linije. Isplativo, nema sta.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 29.04.2009., 12:12   #4842
Quote:
Shockwave kaže: Pogledaj post
1. Potpuno netocno. Namjerno ignoriras cinjenicu da je pravac od Metkovica do Opuzena i dalje prema Dubrovniku medju pravcima sa najguscim PGP u zupaniji i sa konstantnim povecanjem prometa kroz godine. Malogranicni promet ne rjesava problem o kojem ja pricam. Danas je nekom iz Opuzena ili Metkovica neprivlacno putovati svaki dan i raditi u Dubrovniku koji je udaljen 90km jer mu za tu udaljenost treba vise od sat i pol vremena. Sa autocestom to postaje putovanje od manje od sat vremena. Takodjer, malogranicni promet ne vrijedi za sve one koji putuju tim pravcem a nisu stanovnici zupanije.

2. Transportni koridor preko Neuma mozemo ocekivati izmedju 2025 i 2030 kao sto sam ti vec rekao, a i to pod uvjetom da se BiH ne odluci u tom trenu graditi pravac preko svog teritorija tj. odvojak koridora Vc kod Pocitelja prema Neumu koji bi se na jednom dijelu odvojio dalje prema Trebinju. Da sam ja na njihovom mjestu ja bih gradio taj pravac jer spaja njihove krajeve. U tom slucaju, putovanje od Ploca prema Dubrovniku bi bilo nesto slicno kao danas od Rijeke preko Bosiljeva na Split u umanjenoj verziji i uz dodatak dvije granice. Ovo za tunel se djelomicno slazem s tobom, ali otkud ti cifra od 40 milijuna eura?

3. Dalmatina ce svoju punu isplativost doziviti tek kada se dovrsi JJ autocesta. Kako sada stvari stoje svi nesto grade na tom pravcu i Hr i CG i Albanija i Grcka jedino BiH nista.

4. Ti bi znaci paralelno uz autocestu pravio brzu cestu na 10-15km zracne linije. Isplativo, nema sta.

Nema veze sa isplativosti već sa pravilom da svaka cesta koja se komercijalno naplaćuje mora imati alternativan besplatni pravac. Tako da će se graditi i AC i paralelna brza cesta. Ali ovde se radi o mostu ili ne mostu. Dakle samo o tome hoće li brza cesta ići preko mosta ili čvrstim tlom preko Neuma.
S obzirom na gospodarsku situaciju u hrvatskoj NE MOSTU!!!
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 29.04.2009., 12:23   #4843
Alternativan besplatni pravac je magistrala koja i danas postoji. I to nije nikakvo opravdanje za gradnju te brze ceste koja bi tek bila potpuni promasaj i bacanje novaca sa nase strane. Ulozili bismo novac, vjerovatno privukli tranzit sa autoceste i ne bismo ubirali cestarinu. Ovdje se ne radi samo o mostu ili ne mostu. Radi se o tome zelimo li i mozemo li povezati jedan dio Hrvatske na mrezu autocesta. Tri su opcije moguce.
1. Cekanje da BiH odluci graditi svoj dio JJ autoceste koji za njih nije isplativo raditi samo preko Neuma nego na sirem potezu kroz BiH cime se Dubrovnik povezuje na mrezu autocesta za nekih 15-20 godina i bez rjesavanja problema granice.
2. Gradnja mosta na predlozenoj lokaciji koja se ne mora zavrsiti za 4 godine uz veliko opterecenje za proracun, ali moze za recimo 8 sto je opet duplo manje vremena nego opcija 1 i uz manja godisnja izdvajanja s tim da se prije toga dovrse dionice od Dubrovnika do Dola i ona do Opuzena. Ni Dalmatinom se nismo prvi dan vozili cijelom dionicom u punom profilu pa ne moramo ni ovdje.
3. Gradnja tunela ili kod Ploca sto je po meni losije ili na lokaciji gdje se sada planira most sto je gledano sa stajalista zupanije, a ne sa stajalista nekog tko putuje iskljucivo iz Splita u Du po meni puno bolje. Trosak ove opcije je nazalost nepoznat.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 29.04.2009., 12:48   #4844
Quote:
Shockwave kaže: Pogledaj post
3. Gradnja tunela ili kod Ploca sto je po meni losije ili na lokaciji gdje se sada planira most sto je gledano sa stajalista zupanije, a ne sa stajalista nekog tko putuje iskljucivo iz Splita u Du po meni puno bolje. Trosak ove opcije je nazalost nepoznat.
Nisam ni ja upućen u troškove alternativa na tom mjestu, ali prema onome što je vbureti napisao, početne projekcije su pokazale otprilike jednak trošak mosta i tunela u Kleku, s tim da je most odabran zbog manjih troškova održavanja (a pretpostavljam i lobija, ali ok). Međutim taj je most bio niski (relativno), a sadašnja napuhana cijena dolazi od pretjerane visine. Ako sam dobro shvatio, prvotno zamišljeni tunel i most koji zadovoljava BiH više financijski nisu ni blizu.

Međutim, i ako se radi tunel, opet ostaju basnoslovni iznosi koje je potrebno ulupati u povratak na kopno negdje oko Stona.
The_Equilibrist is offline  
Old 29.04.2009., 13:18   #4845
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
2. Evo jedne velike rupe na koju mi ukazujete. Tranzitni promet koji se slijeva sa sjevera dolinom Neretve. Tu je riječ o lokalnom prometu iz ušća Neretve i onom iz BiH, istočne Hrvatske i susjednih država. Očito s povećanjem toga prometa raste i potreba za rješenjem problema. A problem se može riješiti transportnim koridorom koji je i tako u velikom interesu i BIH, te putnicima i transportu roba u tranzitu. Uostalom tranzit prema jugu dok se ne izgradi J.J AC i ne bi bio velik.
Alternativa tom razumnom rješenju (a ja držim da i BiH ima razumnih političara, državnika) je proboj bušenog tunela u podmorju koje je nesumljivo hrvatsko na potezu kopno - Pelješac na lokaciji koja je otimalna.

Neka mi nitko ne zatvara usta porukom da su BH političari nerazumni, jer postoji mnoštvo načina da ih se urazumi. Vrijeme je da hrvatska diplomacija postane agresivna. Konačno treba napustiti našu obranašku (defenzivnu) vanjsku politiku.

Uostalom, g. Sanaderu sam osobno napisao da izgradnju pelješkog mosta držim hrvatskim diplomatskim porazom.
Tranzit iz iz Metkovića i BiH prema jugu je već sad velik, pogotovo ljeti, a prema nekim predviđanjima već bi 2010. moglo dolaziti do zagušenja prometa. Mi nemamo vremena čekati BiH. NEMAMO. Čak i za brzu cestu su prognoze da bi zadovoljavala potrebe tek nekih 20-tak godina.

Daj nabroji neke od načina kako udobrovoljiti BiH političare. Nemoj samo o poklanjanju luke Ploče i anektiranju Neuma jer to ne dolazi u obzir. Sve da ih se i udobrovolji njima taj transportni koridor trenutno nije prioritetan niti će biti narednih 10-15 godina, a glupo je očekivati da će oni pristati na ustupanje neumskog zaleđa za gradnju našeg zatvorenog koridora na kojem neće biti graničnih prijelaza jer, na koncu konca, što oni imaju od toga?

Uporan si u dokazivanju nedokazivog. S jedne strane bi gradio tunel Ploče-Pelješac koji cijenom nimalo ne zaostaje za mostom, naprotiv, i brze ceste preko Pelješca, a s druge strane bi paralelno gradio i AC preko Neuma ili tunel Komarna-Brijesta. Nigdje ne spominješ koliko bi to bilo skuplje, jer ne bi bilo jeftinije, od ove varijante čiji su radovi u tijeku, dakle AC do mosta, most, brza cesta do Dola, AC do Osojnika i dalje brza cesta do Debelog brijega. Jedino u čemu se slažem s tobom je da se mogao graditi tunel ali pod uvjetom da bi dinamika gradnje bila barem jednaka gradnji mosta i da je gradnja tunela uopće moguća. Iako, već rekoh, nekako sam uvjeren da bi BiH i u tunelu našla nekakav problem jer bilo kakvim zaobilaženjem Neuma oni gube adute za postizanje (čitaj ucjene) nekih svojih ciljeva (luka Ploče, morski koridor do otvorenog mora).

P.S, Inače sinoć sam razgovarao sa prijateljem iz Neuma. Potpuno podržava gradnju mosta, a za luku kaže da bi prvi bio sa bagerom na barikadi kojom bi se zaustavila devastacija i ekološka katastrofa Malostonskog zaljeva od kojeg i Neumljani žive. Kaže da je to mišljenje svih njegovih poznanika. Ako on laže lažem i ja.
bracodbk is offline  
Old 29.04.2009., 13:32   #4846
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja upućen u troškove alternativa na tom mjestu, ali prema onome što je vbureti napisao, početne projekcije su pokazale otprilike jednak trošak mosta i tunela u Kleku, s tim da je most odabran zbog manjih troškova održavanja (a pretpostavljam i lobija, ali ok). Međutim taj je most bio niski (relativno), a sadašnja napuhana cijena dolazi od pretjerane visine. Ako sam dobro shvatio, prvotno zamišljeni tunel i most koji zadovoljava BiH više financijski nisu ni blizu.

Međutim, i ako se radi tunel, opet ostaju basnoslovni iznosi koje je potrebno ulupati u povratak na kopno negdje oko Stona.
Ovo sam i ja negdje pročitao (ne samo kod vburetija). Troškovi mosta i tunela su bili otprilike podjednaki. Dizanje visine mosta diglo je i troškove gradnje, međutim, kako je u međuvremenu odlučeno da će se raditi četverotračni most, što troškove gradnje dodatno uvećava za oko 30 posto, onda bi jednocjevni tunel sa dvije trake bio usko grlo pa bi trebalo graditi dvije cijevi što opet troškove tunela uvećava, ne za 30 posto kao kod mosta, nego za cijelih 100 posto. Tunel bi i dalje, pretpostavljam, bio jeftinija varijanta ali treba uzeti u obzir da u cijenu tunela nisu uračunati troškovi održavanja. Nisu ni u cijenu mosta ali most je puno isplativiji i jeftiniji za održavanje. Opet, da me se ne shvati krivo, nisam protiv tunela. Dapače, ako je bitno jeftiniji onda je bolje graditi tunel. Na žalost nigdje nisam pronašao podatke o troškovima gradnje tunela sa dvije cijevi, popratnih sadržaja (ventilacija, prometna signalizacija, evakuacijski kanali, prostorije za slučaj opasnosti, agregatno napajanje, kontrolni centar, pristupne ceste...).

Što se tiče izlaska brze ceste prema Dolima preko Stonskog kanala i svih zapreka preko Pelješca koje je potrebno savladati (tuneli, vijadukti), negdje sam pročitao da su troškovi uračunati u cijenu kilometra brze ceste. Koja je to cijena i koliko je precizan taj troškovnik - ne znam.

Zadnje uređivanje bracodbk : 29.04.2009. at 13:55.
bracodbk is offline  
Old 29.04.2009., 14:47   #4847
Quote:
Shockwave kaže: Pogledaj post
1. Potpuno netocno. Namjerno ignoriras cinjenicu da je pravac od Metkovica do Opuzena i dalje prema Dubrovniku medju pravcima sa najguscim PGP u zupaniji i sa konstantnim povecanjem prometa kroz godine. Malogranicni promet ne rjesava problem o kojem ja pricam. Danas je nekom iz Opuzena ili Metkovica neprivlacno putovati svaki dan i raditi u Dubrovniku koji je udaljen 90km jer mu za tu udaljenost treba vise od sat i pol vremena. Sa autocestom to postaje putovanje od manje od sat vremena. Takodjer, malogranicni promet ne vrijedi za sve one koji putuju tim pravcem a nisu stanovnici zupanije.

2. Transportni koridor preko Neuma mozemo ocekivati izmedju 2025 i 2030 kao sto sam ti vec rekao, a i to pod uvjetom da se BiH ne odluci u tom trenu graditi pravac preko svog teritorija tj. odvojak koridora Vc kod Pocitelja prema Neumu koji bi se na jednom dijelu odvojio dalje prema Trebinju. Da sam ja na njihovom mjestu ja bih gradio taj pravac jer spaja njihove krajeve. U tom slucaju, putovanje od Ploca prema Dubrovniku bi bilo nesto slicno kao danas od Rijeke preko Bosiljeva na Split u umanjenoj verziji i uz dodatak dvije granice. Ovo za tunel se djelomicno slazem s tobom, ali otkud ti cifra od 40 milijuna eura?

3. Dalmatina ce svoju punu isplativost doziviti tek kada se dovrsi JJ autocesta. Kako sada stvari stoje svi nesto grade na tom pravcu i Hr i CG i Albanija i Grcka jedino BiH nista.

4. Ti bi znaci paralelno uz autocestu pravio brzu cestu na 10-15km zracne linije. Isplativo, nema sta.
1. i 2. Brojenje prometa u RH knjiga. Ima negdje naprijed link. Na str. 40 su podatci o prometu 2007. za Metković PGP 5.657 i PLP 8.076, Rogotin 8208/13895, Zaton 7120/11940, Zaton Doli 4452/10100

Tunel Učka ima pak 8.284/11.676, a npr. Stobreč 49.093/55.835.

Jasno je da je neumska enklava problem koji treba riješiti. Nikada nisam to poricao. Makogranični promet je dobar za lokalni privatni promet, ali nije za promet robom i za tranzit ljudi iz Hrvatske u Hrvatsku. Ne upuštajući se u pitanje AC ili brza cesta Ploče - Dubrovnik, jasno je da je brza cesta onaj minimum koji treba ostvariti.

Pitanje je: kako ga ostvariti.

Između više opcija odabrana je najnepovoljnija. Most Komarna - Brijesta.

Umjesto toga je najbolje rješenje prometni koridor preko neumske enklave koji držim civilizacijskim rješenjem primjerenim 3. milenijumu. Ne vidim da se nešto pozitivno čini za ostvarenje toga najboljeg rješenja.

Ako to ne ide tada je potrebno na tom mjestu izbušiti tunel koji ne mora i ne bi mogao biti dugačak 3.400 metara, nego najmanje 4 do 5 km. Kao da je to neki problem. Kao da naši građevinari nisu već izbušili tunele te dužine (Učka, Sv. Rok, Kapela) i trasa tunela ne bi morala strogo slijediti postojeću trasu most. I nikkako ne bi trebalo jašiti na J.J. AC preko mora i Pelješca. To je suludo. Dakle, jednocjevni, dvostazni tunel. I posve dovoljno domaći promet i za turistički promet. AC bi se trebala držati kopna. Dok do nas dođe JJ AC će proteći još puno vremena.

Znamo prosječne cijene takvih tunela. Ne više od 10 milijuna po dužnom km jednocijevnog tunela. Za 5 km to iznosi 50 milijuna eura. I to je to.

3. Dalmatina je izgrađena kao trajni infrastrukturni objekt. Nije danas bitna njegova izravna isplativost kroz cestarinu. Neizravne koristi povećavati će promet i njezinu ubrzanu isplativost. J.J AC će biti kruna te prometnice s odvojkom Žuta Lokva - Rijeka.

4. Ne bih je radio paraleno tri ili četiri prometnice što bi se moglo dogoditi s mostom. AC preko teritorija BiH, ako jednog dana bude to realizirano, naša AC s odvojkom na pelješki most, i kad se jednoga dana uspostavi i neumski koridor, u što sam uvjeren, imali bismo na razmaku od 15 km tri ili četiri brze prometnice. od čega dvije AC. Jer prije ili kasnije netko će se sjetiti da se od Ploča može stići na Pelješac i Korčulu cestom kraćom za 80 km i tim istim putem komotno doputovati u Dubrovnik u cijelosti po hrvatskom teritoriju. Ili toliko pojačati i poboljšati trajektni promet da će biti gotovo ravan mostu ili tunelu.
vbureti is offline  
Old 29.04.2009., 14:47   #4848
Quote:
Shockwave kaže: Pogledaj post
1. Potpuno netocno. Namjerno ignoriras cinjenicu da je pravac od Metkovica do Opuzena i dalje prema Dubrovniku medju pravcima sa najguscim PGP u zupaniji i sa konstantnim povecanjem prometa kroz godine. Malogranicni promet ne rjesava problem o kojem ja pricam. Danas je nekom iz Opuzena ili Metkovica neprivlacno putovati svaki dan i raditi u Dubrovniku koji je udaljen 90km jer mu za tu udaljenost treba vise od sat i pol vremena. Sa autocestom to postaje putovanje od manje od sat vremena. Takodjer, malogranicni promet ne vrijedi za sve one koji putuju tim pravcem a nisu stanovnici zupanije.

2. Transportni koridor preko Neuma mozemo ocekivati izmedju 2025 i 2030 kao sto sam ti vec rekao, a i to pod uvjetom da se BiH ne odluci u tom trenu graditi pravac preko svog teritorija tj. odvojak koridora Vc kod Pocitelja prema Neumu koji bi se na jednom dijelu odvojio dalje prema Trebinju. Da sam ja na njihovom mjestu ja bih gradio taj pravac jer spaja njihove krajeve. U tom slucaju, putovanje od Ploca prema Dubrovniku bi bilo nesto slicno kao danas od Rijeke preko Bosiljeva na Split u umanjenoj verziji i uz dodatak dvije granice. Ovo za tunel se djelomicno slazem s tobom, ali otkud ti cifra od 40 milijuna eura?

3. Dalmatina ce svoju punu isplativost doziviti tek kada se dovrsi JJ autocesta. Kako sada stvari stoje svi nesto grade na tom pravcu i Hr i CG i Albanija i Grcka jedino BiH nista.

4. Ti bi znaci paralelno uz autocestu pravio brzu cestu na 10-15km zracne linije. Isplativo, nema sta.
1. i 2. Brojenje prometa u RH knjiga. Ima negdje naprijed link. Na str. 40 su podatci o prometu 2007. za Metković PGP 5.657 i PLP 8.076, Rogotin 8208/13895, Zaton 7120/11940, Zaton Doli 4452/10100

Tunel Učka ima pak 8.284/11.676, a npr. Stobreč 49.093/55.835.

Jasno je da je neumska enklava problem koji treba riješiti. Nikada nisam to poricao. Makogranični promet je dobar za lokalni privatni promet, ali nije za promet robom i za tranzit ljudi iz Hrvatske u Hrvatsku. Ne upuštajući se u pitanje AC ili brza cesta Ploče - Dubrovnik, jasno je da je brza cesta onaj minimum koji treba ostvariti.

Pitanje je: kako ga ostvariti.

Između više opcija odabrana je najnepovoljnija. Most Komarna - Brijesta.

Umjesto toga je najbolje rješenje prometni koridor preko neumske enklave koji držim civilizacijskim rješenjem primjerenim 3. milenijumu. Ne vidim da se nešto pozitivno čini za ostvarenje toga najboljeg rješenja.

Ako to ne ide tada je potrebno na tom mjestu izbušiti tunel koji ne mora i ne bi mogao biti dugačak 3.400 metara, nego najmanje 4 do 5 km. Kao da je to neki problem. Kao da naši građevinari nisu već izbušili tunele te dužine (Učka, Sv. Rok, Kapela) i trasa tunela ne bi morala strogo slijediti postojeću trasu most. I nikkako ne bi trebalo jašiti na J.J. AC preko mora i Pelješca. To je suludo. Dakle, jednocjevni, dvostazni tunel. I posve dovoljno domaći promet i za turistički promet. AC bi se trebala držati kopna. Dok do nas dođe JJ AC će proteći još puno vremena.

Znamo prosječne cijene takvih tunela. Ne više od 10 milijuna po dužnom km jednocijevnog tunela. Za 5 km to iznosi 50 milijuna eura. I to je to.

3. Dalmatina je izgrađena kao trajni infrastrukturni objekt. Nije danas bitna njegova izravna isplativost kroz cestarinu. Neizravne koristi povećavati će promet i njezinu ubrzanu isplativost. J.J AC će biti kruna te prometnice s odvojkom Žuta Lokva - Rijeka.

4. Ne bih je radio paraleno tri ili četiri prometnice što bi se moglo dogoditi s mostom. AC preko teritorija BiH, ako jednog dana bude to realizirano, naša AC s odvojkom na pelješki most, i kad se jednoga dana uspostavi i neumski koridor, u što sam uvjeren, imali bismo na razmaku od 15 km tri ili četiri brze prometnice. od čega dvije AC. Jer prije ili kasnije netko će se sjetiti da se od Ploča može stići na Pelješac i Korčulu cestom kraćom za 80 km i tim istim putem komotno doputovati u Dubrovnik u cijelosti po hrvatskom teritoriju. Ili toliko pojačati i poboljšati trajektni promet da će biti gotovo ravan mostu ili tunelu.
vbureti is offline  
Old 29.04.2009., 15:02   #4849
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Tranzit iz iz Metkovića i BiH prema jugu je već sad velik, pogotovo ljeti, a prema nekim predviđanjima već bi 2010. moglo dolaziti do zagušenja prometa. Mi nemamo vremena čekati BiH. NEMAMO. Čak i za brzu cestu su prognoze da bi zadovoljavala potrebe tek nekih 20-tak godina.

Daj nabroji neke od načina kako udobrovoljiti BiH političare. Nemoj samo o poklanjanju luke Ploče i anektiranju Neuma jer to ne dolazi u obzir. Sve da ih se i udobrovolji njima taj transportni koridor trenutno nije prioritetan niti će biti narednih 10-15 godina, a glupo je očekivati da će oni pristati na ustupanje neumskog zaleđa za gradnju našeg zatvorenog koridora na kojem neće biti graničnih prijelaza jer, na koncu konca, što oni imaju od toga?

Uporan si u dokazivanju nedokazivog. S jedne strane bi gradio tunel Ploče-Pelješac koji cijenom nimalo ne zaostaje za mostom, naprotiv, i brze ceste preko Pelješca, a s druge strane bi paralelno gradio i AC preko Neuma ili tunel Komarna-Brijesta. Nigdje ne spominješ koliko bi to bilo skuplje, jer ne bi bilo jeftinije, od ove varijante čiji su radovi u tijeku, dakle AC do mosta, most, brza cesta do Dola, AC do Osojnika i dalje brza cesta do Debelog brijega. Jedino u čemu se slažem s tobom je da se mogao graditi tunel ali pod uvjetom da bi dinamika gradnje bila barem jednaka gradnji mosta i da je gradnja tunela uopće moguća. Iako, već rekoh, nekako sam uvjeren da bi BiH i u tunelu našla nekakav problem jer bilo kakvim zaobilaženjem Neuma oni gube adute za postizanje (čitaj ucjene) nekih svojih ciljeva (luka Ploče, morski koridor do otvorenog mora).

P.S, Inače sinoć sam razgovarao sa prijateljem iz Neuma. Potpuno podržava gradnju mosta, a za luku kaže da bi prvi bio sa bagerom na barikadi kojom bi se zaustavila devastacija i ekološka katastrofa Malostonskog zaljeva od kojeg i Neumljani žive. Kaže da je to mišljenje svih njegovih poznanika. Ako on laže lažem i ja.
1. Veliš da bi brza cesta zadovoljila potrebe tek za 20-tak godina. Zar je to malo ? Tunel Učka već zadovoljava potrebe preko 20 godina.

2. Kako udobrovoljiti BH političare ? Ne znam odgovor na to pitanje, ali u takvim slučajevima treba koristiti metodu mrkve i batine. Uostalom koridor ne bi bio samo u intersesu Hrvatske. I svima koji bi iz BiH putovali u pravcu juga ili povratno sjevera kridor bi bio jedna komocija koja bi ih lišavala graničnih gnjavaža. Koridor bi svima služio, ne samo Hrvatima. Postoji i međunarodni pritisak kojise uopće ne koristi za uspostavu normalnih ekonomskih, prometnih i dr. odnosa. Zar nisu Račan i Mesić potpisali nekakav sporazum o regionalnoj suradnji i pridruživanju EU integracijama. Za čije babino zdravlje seto učinilo, ako sa susjedima ne možemo riješiti ni temeljno pitanje prometa iz Hrvatske u Hrvatsku, koje je rješenje i u njihovom interesu.
vbureti is offline  
Old 29.04.2009., 15:02   #4850
Talking

Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post


Umjesto toga je najbolje rješenje prometni koridor preko neumske enklave koji držim civilizacijskim rješenjem primjerenim 3. milenijumu. Ne vidim da se nešto pozitivno čini za ostvarenje toga najboljeg rješenja.
Slazem se da je to najbolje rjesenje sa granicnim prelazom na izlazu sa autoceste u Neumu i slobodnim prolazom za one koji nastavljaju prema Dubrovniku, ali hajdemo biti realni. Kolike su sanse da BiH taj pravac proglasi prioritetnim i pocne nesto na njemu raditi? Cak i da im mi ponudimo da cemo ga mi izgraditi sta mislis koliko bi trebalo da se nesto takvo realizira i koji bi se sve zahtjevi pojavili?

Inace, evo ti izvadak o prolasku kroz Neum iz jucerasnje Slobodne,
http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubr...1/Default.aspx

....Za sada je kretanje tim područjem regulirano međunarodnim ugovorom, što znači da je Jadranska magistrala, koja prolazi kroz Neum, ničija zemlja, odnosno međunarodna komunikacija, slobodna za prolaz svih, kao da je tunel. To vrijedi i za slobodan provoz robe iz Hrvatske prema Dubrovniku, Pelješcu ili Korčuli....

Ti sam procijeni na temelju upisa nas koji tuda prolazimo par puta tjedno je li se to i koliko primjenjuje u praksi. Ili jos bolje kupi televizor u Plocama i probaj ga bez prijavljivanja prenijeti do Dubrovnika.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 29.04.2009., 15:10   #4851
Ajde ne dramatiziraj, majke ti , kao da tri puta tjedno kupujes televizore i frizidere u Plocama pa ih prevozis u Dubrovnik.

Prelazak preko BiH nije idealno rijesenje , ali most (a i tunel) su naprosto preskupi.

Imam osjecaj da 90% onih koji su tako zdusno za most nisu za njegovu gradnju radi prometa, nego radi toga da nemamo veze s BiH.
Zasto se ne bi dogovorili, mi njima koridor do otvorenog mora, oni nama koridor preko Neuma ?
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 29.04.2009., 15:12   #4852
Taj Sporazum mi se ne čini baš ozbiljnim. Naime, jadranska magistrala prolazi kroz Neum i tko može kontrolirati promet npr. noću kad nema ograda i rampa i postoji mogućnost skretanja. Isti je slučaj i BiH putovanja iz Ploča do granice.

Bilo bi zanimljivo pogledati tekst Sporazuma.
vbureti is offline  
Old 29.04.2009., 15:14   #4853
Pa super, dajmo onda i slovencima koridor do otvorenog mora. Hej, kad smo vec kod toga mozemo i Srbiji dati koridor preko autoceste Zagreb-Lipovac do granice sa EU.

A sto se tice toga prevozenja televizor je samo metafora za razne stvari radi kojih ti prave probleme na toj granici.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 29.04.2009., 15:17   #4854
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Taj Sporazum mi se ne čini baš ozbiljnim. Naime, jadranska magistrala prolazi kroz Neum i tko može kontrolirati promet npr. noću kad nema ograda i rampa i postoji mogućnost skretanja. Isti je slučaj i BiH putovanja iz Ploča do granice.

Bilo bi zanimljivo pogledati tekst Sporazuma.
Po tom sporazumu ti imas na granici u Neumu i u Dolima posebnu traku sa upaljenim zelenim svjetlom na kojem pise TRANZIT. Dakle prolaz bez zaustavljanja. Moje, a i iskustvo mnogih drugih koji su pokusali proci kroz tu traku bez zaustavljanja je da je sve zavrsilo na moljenju nasih carinika da mi ne pisu prijavu zbog prolaska preko znaka obveznog zaustavljanja.

Sve je to jako lijepo na papiru, ali u praksi bas i ne funkcionira.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 29.04.2009., 15:17   #4855
Quote:
Shockwave kaže: Pogledaj post
Pa super, dajmo onda i slovencima koridor do otvorenog mora. Hej, kad smo vec kod toga mozemo i Srbiji dati koridor preko autoceste Zagreb-Lipovac do granice sa EU.
E vidis, u tome i je problem.

Ako hoces da ti BiH da koridor preko Neuma, zasto ti se cini nerazumnim zahtjev s njihove strane za koridorom prema otvorenom moru ?

Jebi ga, sta oni imaju od toga da nam daju koridor ?

Dati im prolaz do otvorenog mora je daleko jeftinije nego graditi most.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 29.04.2009., 15:26   #4856
Quote:
Shockwave kaže: Pogledaj post
Slazem se da je to najbolje rjesenje sa granicnim prelazom na izlazu sa autoceste u Neumu i slobodnim prolazom za one koji nastavljaju prema Dubrovniku, ali hajdemo biti realni. Kolike su sanse da BiH taj pravac proglasi prioritetnim i pocne nesto na njemu raditi? Cak i da im mi ponudimo da cemo ga mi izgraditi sta mislis koliko bi trebalo da se nesto takvo realizira i koji bi se sve zahtjevi pojavili?

Inace, evo ti izvadak o prolasku kroz Neum iz jucerasnje Slobodne,
http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubr...1/Default.aspx

....Za sada je kretanje tim područjem regulirano međunarodnim ugovorom, što znači da je Jadranska magistrala, koja prolazi kroz Neum, ničija zemlja, odnosno međunarodna komunikacija, slobodna za prolaz svih, kao da je tunel. To vrijedi i za slobodan provoz robe iz Hrvatske prema Dubrovniku, Pelješcu ili Korčuli....

Ti sam procijeni na temelju upisa nas koji tuda prolazimo par puta tjedno je li se to i koliko primjenjuje u praksi. Ili jos bolje kupi televizor u Plocama i probaj ga bez prijavljivanja prenijeti do Dubrovnika.
Taj članak u Slobodoj je takva laž da boli glava. Prije svega, nijedno vozilo koje prevozi bilo kakvu robu ili putnike NE MOŽE proći bez zaustavljanja i OBAVEZNE kontrole i robe i putnika. Nadalje, problema imaju i putnici koji voze djecu (što sam osobno doživio a prema komentaru na SD vidim da nisam jedini) jer su djeca dužna imati putovnice (odnosi se na djecu koja zbog starosti ne mogu imati osobne iskaznice). Ako bilo što pokušaš prevesti iz Splita, Ploča, Metkovića... u Dubrovnik (ili obratno) to moraš i prijaviti jer u suprotnom imaš maltretiranje (opet se meni osobno dogodilo sa najobičnijim bojlerom kupljenim u Splitu za koji sam imao račun ali sam ga svejedno zamalo bacio u more). Nadalje, prijatelja mi je zaustavila policija kod pumpe u Neumu. Nije počinio nikakav prekršaj ali su mu ga izmislili. Nije htio platit kaznu pa su mu oduzeti dokumenti koje su mu vratili tek nakon nekoliko telefonskih poziva. Da ne nabrajam, takvi su problemi svakodnevni i članak je laž od A do Ž.
bracodbk is offline  
Old 29.04.2009., 15:37   #4857
Članak iz SD je neozbiljan i dekadentan.

U Vjesniku je 2002 objavljan dobar članak koji sve objašnjava.

http://ns1.vjesnik.com/Pdf/2002%5C06%5C18%5C03A3.PDF

Inače sam pogledao Sporazum iz 1998. koji Hrvatska nije ratificirala. Ali taj se Sprazunm ne promjnenjuje nego onaj iz 1996. g.

Očito da je problem odložen u neku najdonju ladicu i nikoga ne zanima. I svi love u mutnom veliku ribu.
vbureti is offline  
Old 29.04.2009., 17:15   #4858
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Ajde ne dramatiziraj, majke ti , kao da tri puta tjedno kupujes televizore i frizidere u Plocama pa ih prevozis u Dubrovnik.

Prelazak preko BiH nije idealno rijesenje , ali most (a i tunel) su naprosto preskupi.

Imam osjecaj da 90% onih koji su tako zdusno za most nisu za njegovu gradnju radi prometa, nego radi toga da nemamo veze s BiH.
Zasto se ne bi dogovorili, mi njima koridor do otvorenog mora, oni nama koridor preko Neuma ?
Smiješno. Ispada pita skuplja od tepsije. Radi nekoliko kilometara koridora koji mi možemo elegantno izbjeći gradnjom mosta (ili tunela) ti bi presijecao naše teritorijalno more i poklanjao ga Bosni. Ma ideja ti je vrhunska. Piši Sanaderu, možda te i posluša. Bosanci se slažu jer to njima i jest cilj.
bracodbk is offline  
Old 29.04.2009., 17:19   #4859
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
E vidis, u tome i je problem.

Ako hoces da ti BiH da koridor preko Neuma, zasto ti se cini nerazumnim zahtjev s njihove strane za koridorom prema otvorenom moru ?

Jebi ga, sta oni imaju od toga da nam daju koridor ?

Dati im prolaz do otvorenog mora je daleko jeftinije nego graditi most.
Daj čovječe ne budi smiješan. Oni prolaz do otvorenog mora svakako imaju. Nitko im ga ne može uskratit.

Što se tiče koridora, nemaju ništa od njega zato ga neće ni dati. Upravo to je najveći argument u prilog gradnji mosta (ili tunela). A nema tih novaca na svijetu za koje se daje svoje. Most je mizerno jeftin prema ovome što ti predlažeš.
bracodbk is offline  
Old 29.04.2009., 17:19   #4860
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Smiješno. Ispada pita skuplja od tepsije. Radi nekoliko kilometara koridora koji mi možemo elegantno izbjeći gradnjom mosta (ili tunela) ti bi presijecao naše teritorijalno more i poklanjao ga Bosni. Ma ideja ti je vrhunska. Piši Sanaderu, možda te i posluša. Bosanci se slažu jer to njima i jest cilj.

Hrvatska je beznadezan slucaj.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.