Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2013., 16:09   #281
يا اعزائي عشان تجديد الموضوع اريد ان اكتب شيئ
وجدت هذا الشعر و هو امضاء صديقي في صفحة اهل الحديث

الأخوّة
إذا المرْءُ إنْ أرضيتُهُ كان لي أخاً و إنْ أسهُ عاداني وما هوَ لي بأخْ
فلا خيرَ في وِدِّ امرئٍ ليس صافياً تراهُ بأدرانِ المساوي قد اتَّسخْ
و لا خيرَ في وِدٍّ يكونُ تكلُّفـاً و لا في ودودٍ حيثُ لنتَ لهُ شَمَخْ
و ما الودُّ إلا ما تكنَّفَهُ الحشا متى تهزُزِ الأحداثُ أحداثَهُ رَسَخْ

من تستطيع ان ترجمه؟

تصبحو ع الخير, سلام
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 16:31   #282
Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
Može li mi netko odgovoriti na post iznad ovoga??
Te mi reći koji dijalekt da ucim ??
Egipatski , Sirijski, Irački ili Saudijski...
Te ovaj centar u zagrebu koji dijalekt oni poučavaju???

Bio bi jako zahvalan
Svuda se, pa i u Zagrebu, službeno uči fusha, odnosno književni arapski, koji se piše svuda, a govori npr. na televizijama. Govorni arapski na ulici se razlikuje od zemlje do zemlje, i kod nas se u govoru razlikuje međimurski naglasak već od zagorskog sela s druge obale rijeke, a kamoli neće u arapskom jeziku koji zahvaća ogromno područje od Maroka do Iraka.

Najsličniji fushi je vjerojatno zaljevska varijanta arapskog, iako su i tamo mnogobrojni doseljenici iz istočnijih zemalja napravile neku vrstu arapskog spanglisha.

No, fushu svi Arapi razumiju i da ih se prisiliti i da je govore
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 16:06   #283
jel neko studira arapski u zg mozda?
da mi se javi na pm da ne spamamo ovdje

pliz modovi ne brisite,radije premjestite ako ima neko prikladnije mjesto
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 12:30   #284
Quote:
alexamona kaže: Pogledaj post
jel neko studira arapski u zg mozda?
da mi se javi na pm da ne spamamo ovdje

pliz modovi ne brisite,radije premjestite ako ima neko prikladnije mjesto
Ne postoji ti studij arapskog kod nas.

Nego, kolike su razlike između podvarijanti arapskog? Tj., da se nađu Marokanac, Jemenac i Iračanin, bi li to u našim pojmovima bilo kao Hrvat iz Like/Zagore/Slavonije, Bosanac i Srbin (znači osjeti se razlika ali se 99% razumiju), Istrijan, Zagorac i Slavonac (znači ima nešto poteškoća, ali opet, većinom se razumiju) ili možda kao Rus, Hrvat i Poljak (tj. osjete se sličnosti, ali se ne mogu baš međusobno razumjeti)? I ima li tu možda kakve sličnosti s kineskim jezicima/dijalektima (znači da se nešto jednako piše na svim dijalektima, ali se drugačije izgovara...a možda ima i obrnutih slučajeva )?
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 14:29   #285
Molim???
Pa kako mogu biti tri strana jezika sličnija, nego tri narječja istog jezika???
Kakvog ti to ima smisla???
Domoljub Pravi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 18:25   #286
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ne postoji ti studij arapskog kod nas.

Nego, kolike su razlike između podvarijanti arapskog? Tj., da se nađu Marokanac, Jemenac i Iračanin, bi li to u našim pojmovima bilo kao Hrvat iz Like/Zagore/Slavonije, Bosanac i Srbin (znači osjeti se razlika ali se 99% razumiju), Istrijan, Zagorac i Slavonac (znači ima nešto poteškoća, ali opet, većinom se razumiju) ili možda kao Rus, Hrvat i Poljak (tj. osjete se sličnosti, ali se ne mogu baš međusobno razumjeti)? I ima li tu možda kakve sličnosti s kineskim jezicima/dijalektima (znači da se nešto jednako piše na svim dijalektima, ali se drugačije izgovara...a možda ima i obrnutih slučajeva )?
Jemenac i Iračanin nema šanse da razumeju Marokanca (ili Alžirca) ako bi pričao svojim dijalektom . Ako bi malo usporio i koristio neke "opštearapske" reči onda bi već moglo da dođe do kakve-takve komunikacije. Ne znam odakle si, ali verovatno ne bi razumeo onoga iz Bednje ili nekog Korčulanina ako bi pričali 100% svojim govorom.
Što se tiče Jemenca i Iračanina, nisam potpuno siguran, ali mislim da bi Jemenac više razumeo Iračanina nego obrnuto.
U principu najbolje se prolazi sa egipatskim dijalektom jer je odatle velika većina filmova i muzike tako da je to, uz levantinski (Sirija, Palestina, Liban), najrašireniji, najpopularniji i ostalim Arapima najrazumljiviji dijalekt.
U svakom slučaju, da bi neko mogao da kaže da zna arapski, mora znati standardni arapski i bar jedan govorni. Onda je sve mnogo lakše.
Da dodam još šta je jedna profesorka Egipćanka imala običaj da kaže. "Od Egipta na istok razumem skoro sve, Libijce i Tunižane slabo, Alžirce i Marokance ama baš ništa". Možda je malo preterala, ali u suštini to je to.

Quote:
Hrvat iz Like/Zagore/Slavonije, Bosanac i Srbin
Otprilike kao područja/gradovi unutar jednog dijalekta (Aleksandrija, Kairo, ostali gradovi Egipta i Sudana i mislim ovog dela Saudijske A. što izlazi na Crveno more.

Quote:
Istrijan, Zagorac i Slavonac
Egipat - Levant - Irak - Zemlje Persijskog zaliva

Quote:
Rus, Hrvat i Poljak
Maroko(Alžir) - Egipat (i ostala ekipa)

Tunis i Libija su negde između ove dve krajnosti.

Zadnje uređivanje times12 : 12.09.2014. at 18:39.
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 20:09   #287
Evo malo materijala pa uporedi
http://en.wikipedia.org/wiki/Varieti...al_differences
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 21:26   #288
Pozdrav! Zanima me zna li netko da li u Zagrebu postoji institucija koja podučava Arapski jezik besplatno ili do max 1000 kuna po stupnju, kao npr Islamski Centar ili tako nesto. Imam vec neko predznanje, ali bi mi trebalo za polaganje do A2 stupnja,a kasnije ako bog da i više. Ukoliko netko ima iskustva ili je isao negdje na tecaj Arapskog nek se javi, hvala.
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 13:30   #289
Probaj pitati na Filozofskom na turkologiji, čuo sam da tamo zna biti ljudi koji ne upišu arapski nego samo dođu slušati, pa te možda prime.
Ima i onaj Arapski centar, al mislim da su preko 1000 kn. I još im piše na sajtu da je turski 5. najveći jezik na svijetu i da spada u indoeuropske jezike, pa nekako i nisam skroz uvjeren da bi bilo dobro ići kod njih.
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 14:01   #290
Haha, ok hvala ti...ma da, Arapski centar trazi 2000 kn po semestru, to mi je ipak malo previse s obzirom na financijsko stanje. Provjerit cu na katedri za Turkologiju, odn poslat cu im mail pa da vidimo
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 20:37   #291
Jesi li probao arabicpod? (Dok ne nađeš školu.) Ja sam skinula jako puno lekcija (pdf i audio) ako te zanima, mogu ti poslati.

Zadnje uređivanje deonisa : 14.09.2014. at 20:55.
deonisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 21:28   #292
Quote:
deonisa kaže: Pogledaj post
Jesi li probao arabicpod? (Dok ne nađeš školu.) Ja sam skinula jako puno lekcija (pdf i audio) ako te zanima, mogu ti poslati.
Ej, bio sam probao arabicpod, ali sam kasnije presao na predavanja od ovog jednog hafiza Adnana Mrkonjica, imas na yputubu preko 150 predavanja od po sat vremena, krece od pocetka, dosta se bazira na gramatiku i izgovore, pa sam tamo slinuo i knjigu kroz koji pratim ta predavanja. Jednostavno upisi Kurs Arapskog jezika prva lekcija u youtube i pogledaj jel ti odgovara. Inace drzi predavanja i Islamskom centru u Zenici. Naravno da kreneš sa tim predavanjima moras poznavati Arapski ebdzediju odn abecedu.
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 18:41   #293
Koliko se razlikuju tuniski i marokanski dijalekt?
Ako se odlucim za arapski, pisani jezik nije dovoljan, treba se nauciti i barem jedan dijalekt da mozes tvrditi: ja govorim arapski.

Sad, zanimalo bi me koji je od ova dva jednostavniji.
Te zemlje me i turisticki zanimaju,
i relativno su sigurnije od zemalja na bliskom Istoku, Libije i Egipta.
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:12   #294
Quote:
Vigo kaže: Pogledaj post
Koliko se razlikuju tuniski i marokanski dijalekt?
Ako se odlucim za arapski, pisani jezik nije dovoljan, treba se nauciti i barem jedan dijalekt da mozes tvrditi: ja govorim arapski.

Sad, zanimalo bi me koji je od ova dva jednostavniji.
Te zemlje me i turisticki zanimaju,
i relativno su sigurnije od zemalja na bliskom Istoku, Libije i Egipta.
Oba spadaju u zapadnu grupu dijalekata tako da sigurno imaju neke sličnosti.
Uveren sam da je tuniski lakši, samo ne znam kakva je situacija sa nabavljanjem
udžbenika i nastavnog materijala, da li uopšte na internetu ima išta kvalitetno.

Inače, jedna poznata srpska firma je nedavno raspisala konkurs za prevodioca
u Alžiru; prevodioca za francuski. Toliko o potrebi za standardnim arapskim u
zemljama Magreba. Tužno, ali istinito.
times12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 21:53   #295
da li moze neko da mi kaze sta sve treba za upis arapskog jezika i kako se polaze?
anabanana97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 03:26   #296


Treba ti onoliko para koliko škola stranih jezika traži i slobodno vrijeme u terminima kad škola stranih jezika održava nastavu arapskog. Polaže se pisanjem pismenog ispita znanja i/ili razgovorom s profesorom na arapskom na usmenom ispitu.
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 19:57   #297
Pozdrav ljudi Moze li mi netko tko zna prevesti jedno ime sa hrvatskog na arapski jezik? Da li google translate to dobro prevodi uopće ? Puno hvala
anaira32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 23:40   #298
Riječ pisanje može se oblikovati u bezbroj kombinacija, koliko je arapski jezik složen.

* maktub-nešto pisanoga
* kitab-knjiga
* kutab-knjige
* katib-pisac
* kattab-plodan pisac
* maktabet-knjižnica
* kutubi-knjižničar
* kitabat-pisanje
* kaatib-pisar
* kaataba-pisati
* uktub-piši
* jektubaani-dvojica pišu
* sejektub-pisat će uskoro
* jektub-pisat će kasnije
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 14:44   #299
Odlična stvar , slikovni rječnik.

http://www.islam-sunna.pl/wp-content...yk-arabski.pdf
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2018., 19:09   #300
Puno hvala na ovome. Ekipa, ajmo malo osvježit temu. Jel netko trenutno u učenju Arapskog?
Teodozije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.