Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2023., 15:34   #561
Quote:
BYurek kaže: Pogledaj post
- Dal je za ispit potrebno znati signalne zastave i njihova znacenja i je li pad ako ne znam slovkanje a naucio sam sve ostalo?
- Ako postoji mali milijun vrsta sidara za razne vrste dna, znaci da ih na brodici trebam imat nekoliko? Pitanje je prakticno, nije vezano uz ispit
Nauči slovkati svoje ime i još par pojmova, nije to toliki problem.
Za sidro, imaj na brodici jedno dobro primjerene kilaže tipa delta, rocna, mantus, kobra i slično, za svakodnevna sidrenja do recimo 40 čv vjetra i jedno olujno jače kilaže za nedajbože. Lanca barem koliko je barka dugačka, a može i više. Ostalo konop, ako ti je bitna težina na barci
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 09:43   #562
Quote:
BYurek kaže: Pogledaj post
- Sto znaci "subocica", "subocice"? To je pridjev ili imenica? Je li subocica dio brodice ili je neki objekt subocice u odnosu na brodicu? Ne kuzim to kad se opisuju svjetla na brodovima
Subočica je prijevod od eng. beam, tj. mjesto gdje je plovilo najšire. U smislu pravila o izbjegavanju sudara na moru, to znači ovo što se vidi na drugoj slici (vidi gdje piše na slici "restricted visibility"):

https://www.myseatime.com/discussion...ted-visibility
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 11:29   #563
Quote:
BYurek kaže: Pogledaj post
Idem uskoro na ispit za kategoriju B u Zagrebu. Muci me sljedece i bio bi zahvalan ako netko moze pojasnit

- Sto znaci "subocica", "subocice"? To je pridjev ili imenica? Je li subocica dio brodice ili je neki objekt subocice u odnosu na brodicu? Ne kuzim to kad se opisuju svjetla na brodovima
- Dal je za ispit potrebno znati signalne zastave i njihova znacenja i je li pad ako ne znam slovkanje a naucio sam sve ostalo?
- Ako postoji mali milijun vrsta sidara za razne vrste dna, znaci da ih na brodici trebam imat nekoliko? Pitanje je prakticno, nije vezano uz ispit
-SUBOČICE (engl. ''abeam'') je kako su kolege navele, bočno brodu i to najčešće po sredini boka broda. koristi se često i kao referenca za promjenu kursa (npr. novi kurs je kada prođeš plutaču ili neki rt/svjetionik subočice, tj. da bi bilo lakše novi kurs (točku okreta) planiraš subočice ''nečemu''.

-za ispit nije potrebno znati signalne zastave i morzea, ali marine spelling ne bi bilo loše znati (ovisi o kapetaniji). za vodielja c ja bi to tražio.
od zastava trebalo bi znati ''imam ronioca''.

-sidro odabereš da bude univerzalno. prema vrsti tvoga broda, mogućnostima ''spremanja'' sidra i navikama po moru, tj. da li ćeš sidriti noću ili samo dnevno, kupanje. puno važnije od vrste sidra je da; odabereš sidrište koje ima dobro dno (da drži), da pustiš dovoljnu dužinu lanca/konopa i da manevar sidrenja napraviš pravilno, tj. da ''rastegneš'' lanac i da sidro uhvati. ni slučajno oboriti sidro i naslagati lanac na njega pa dobiti špageti grop.
ljudi krivo usidre po bonaci, a to shvate kad zapuše.
i naravno, planirati lazni prostor, krug okretanja broda oko sidra, da ne bi propele završile u plitko.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2023., 17:51   #564
Quote:
housesinmotion8 kaže: Pogledaj post
-SUBOČICE (engl. ''abeam'') je kako su kolege navele, bočno brodu i to najčešće po sredini boka broda. koristi se često i kao referenca za promjenu kursa (npr. novi kurs je kada prođeš plutaču ili neki rt/svjetionik subočice, tj. da bi bilo lakše novi kurs (točku okreta) planiraš subočice ''nečemu''.

-za ispit nije potrebno znati signalne zastave i morzea, ali marine spelling ne bi bilo loše znati (ovisi o kapetaniji). za vodielja c ja bi to tražio.
od zastava trebalo bi znati ''imam ronioca''.

-sidro odabereš da bude univerzalno. prema vrsti tvoga broda, mogućnostima ''spremanja'' sidra i navikama po moru, tj. da li ćeš sidriti noću ili samo dnevno, kupanje. puno važnije od vrste sidra je da; odabereš sidrište koje ima dobro dno (da drži), da pustiš dovoljnu dužinu lanca/konopa i da manevar sidrenja napraviš pravilno, tj. da ''rastegneš'' lanac i da sidro uhvati. ni slučajno oboriti sidro i naslagati lanac na njega pa dobiti špageti grop.
ljudi krivo usidre po bonaci, a to shvate kad zapuše.
i naravno, planirati lazni prostor, krug okretanja broda oko sidra, da ne bi propele završile u plitko.
Samo to??

Ne bi meni dobili dozvolu bez Alfa, Bravo, Juliett, Oscar i Uniform.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.