Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2016., 21:47   #1
Kada se brak poništava?

Ovako ako entko zna odgovori ili smjernice neka nam pomogne. Moja partnerica je u 10 mjesecu 2014g. doselila u Njemacku kod mene, u HR ima jos uvijek muza, ono sto moram napomenuti da im se brak davno raspao i zivjeli su na istoj adresi samo ona u jednoj kuci a on u drugoj u istom dvoristu. Znaci svatko je imao svoje financije i svoje puteve, rijetko kad su i razgovarali. No to sada i nije bitno, ono sto nas zanima, je ustvari pitanje kada se u HR brak smatra ponistenim, dali je to nakon 2 godine razdvojenog zivota, barem smo tako culi i kome se trebamo obratiti. Mi zajedno zivimo od 2014 i na istoj adresi u DE smo prijavljeni, od 01.2016 je i njen 14-sto godisnji sa nama, i nastavio se skolovati ovdje te je i on prijavljen skupa sa nama na istoj adresi. Njen jos uvjek muz zna za nas i naravno on je djete pustio i izvadio mu osobnu koju je majka morala ici poslije podici kada smo isli po njega, ispisao ga iz skole i pripremio sve dokumente koji su nam ovdje bili potrebni.

Ako je netko imao slicnu situaciju ili zna odakle da krenemo neka nam javi
M&Z
__________________
Godine nas obrade različito - nekima postane bitno s kim će leći, a nekima s kim će se probuditi!

Zadnje uređivanje gale007 : 17.09.2016. at 22:11.
gale007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 22:11   #2
Poništava se kada jedan partner umre ili - kada se sudski razvedu.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 22:12   #3
Quote:
gale007 kaže: Pogledaj post
Ovako ako entko zna odgovori ili smjernice neka nam pomogne. Moja partnerica je u 10 mjesecu 2014g. doselila u Njemacku kod mene, u HR ima jos uvijek muza, ono sto moram napomenuti da im se brak davno raspao i zivjeli su na istoj adresi samo ona u jednoj kuci a on u drugoj u istom dvoristu. Znaci svatko je imao svoje financije i svoje puteve, rijetko kad su i razgovarali. No to sada i nije bitno, ono sto nas zanima, je ustvari pitanje kada se u HR brak smatra ponistenim i kome se trebamo obratiti. Mi zajedno zivimo od 2014 i na istoj adresi u DE smo prijavljeni, od 01.2016 je i njen 14-sto godisnji sa nama, i nastavio se skolovati ovdje te je i on prijavljen skupa sa nama na istoj adresi. Njen jos uvjek muz zna za nas i naravno on je djete pustio i izvadio mu osobnu koju je majka morala ici poslije podici kada smo isli po njega, ispisao ga iz skole i pripremio sve dokumente koji su nam ovdje bili potrebni.

Ako je netko imao slicnu situaciju ili zna odakle da krenemo neka nam javi
M&Z
Nema poništenja građanskog braka,osim u vrlo specifičnim okolnostima,koje u slučaju tvoje partnerice očito ne postoje.
Ne razumijem,jeste li vas dvoje toliko neinformirani da ne shvačate da je razvod braka tj zahtjev za istim jedino zakonito rješenje.
Gospođi stoji mogućnost,ako ima trajni boravak,a ne samo privremeni, zahtjev predati naravno uz svu potrebnu dokumentaciju i pri njemačkom sudu.Informirajte se pri najbližem.
Inače može u hr opunomočiti bilo kojeg odvjetnika da podnese zahtjev za razvod braka i da je zastupa.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 22:25   #4
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Nema poništenja građanskog braka,osim u vrlo specifičnim okolnostima,koje u slučaju tvoje partnerice očito ne postoje.
Ne razumijem,jeste li vas dvoje toliko neinformirani da ne shvačate da je razvod braka tj zahtjev za istim jedino zakonito rješenje.
Gospođi stoji mogućnost,ako ima trajni boravak,a ne samo privremeni, zahtjev predati naravno uz svu potrebnu dokumentaciju i pri njemačkom sudu.Informirajte se pri najbližem.
Inače može u hr opunomočiti bilo kojeg odvjetnika da podnese zahtjev za razvod braka i da je zastupa.
Nije stvar da smo neinformirani, nego nas zanima zakon u HR, dali se brak nakon 2 god ponistava ukoliko su partneri na razlicitim adresama. Mi znamo u Njemackoj da se ponistava nakon 2 godine razdvojenog zivota, i netko nam je rekao da i u HR zakon isto takav. iz tog razloga smo i pitali dali netko zna kako i odakle da se krene.
__________________
Godine nas obrade različito - nekima postane bitno s kim će leći, a nekima s kim će se probuditi!
gale007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 03:44   #5
Quote:
gale007 kaže: Pogledaj post
Nije stvar da smo neinformirani, nego nas zanima zakon u HR, dali se brak nakon 2 god ponistava ukoliko su partneri na razlicitim adresama. Mi znamo u Njemackoj da se ponistava nakon 2 godine razdvojenog zivota, i netko nam je rekao da i u HR zakon isto takav. iz tog razloga smo i pitali dali netko zna kako i odakle da se krene.
Taj tko vam je to rekao za RH je pravno neukiji od prosječnog RH građanina.

A i to što pišeš za Njemačku, da je tako kako pišeš stvarno bi bio tamo bio pravni divlji zapad...gori nego u najgoroj vukojebini. Tako da ono, no way.

Moj savjet: pravac odvjetnik.
Pošto će to biti razvod s međunarodnim elementom ako se podnese zahtjev ili tužba na sud u Njem, ja bi na vašem mjestu razmislila o razvodu u RH.
Tip u pitanju se ionako čini kul po svim stavkama koje si do sada iznio pa mislim da bi bio ok sa sporazumnim zahtjevom.
Jedino ako ih jebe podjela imovine.
Znaš valjda da dok god taj brak traje traje i imovinska zajednica tvoje partnerice i njenog zakonitog supruga (znači sve što ona stekne se smatra bračnom stečevinom dok god brak legalno postoji).
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 23:37   #6
Brak se ponistava kad ga je sklopila maloljetna osoba, osoba koja nema poslovnu sposobnost, osoba koja je vec u braku, te se ponistava ako su bracni drugovi srodnici do određenog stupnja srodstva. Ono sto tvoja partnerica treba napravit je pokrenuti brakorazvodnu parnicu, tuzbom ili sporazumno. Sve do tada onda je u braku i ne postoji drugi nacin da taj brak prestane, osim ako joj muz otidje s ovoga svijeta.
__________________
vincere ipsum
sailormoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 03:08   #7
Ne da ste neinformirani, nego ste skandalozno neinformirani.
Možeš ti s tom ženom živjeti 100 godina na kojoj god hoćeš adresi, ali u očima svih EU zakona (i šire) ona je pravno gledano tuđa žena, odnosno žena koja je u braku s osobom s kojom je sklopila brak.
I tako dok god brak ne prestane postojati po logici stvari (smrt jednog od supružnika), ili dok se ne poništi ili razvede.
U RH sigurno nema nikakvog automatskog poništavanja braka, a iskreno, ne vjerujem da je tako u niti jednoj državi EU. Ajmo malo logike...neka procedura se ipak mora pokrenuti i provesti.
Čak i da tvoja izabranica ima uvjete za poništaj braka u tom slučaju mora podnijeti tužbu za poništaj braka.
Tužba za poništaj braka može se podnijeti ako nisu ispunjene pretpostavke za postojanje i valjanost braka.
Pretpostavke za postojanje braka su:
1. nevjesta i ženik su osobe različita spola
2. nevjesta i ženik su izjavili svoj pristanak za sklapanje braka
3. brak je sklopljen u građanskom ili vjerskom obliku.

Pretpostavke za valjanost braka su:
1. punoljetnost (iznimno može sklopiti brak osoba koja je navršila šesnaest godina života, uz odobrenje suda)
2. poslovna sposobnost i sposobnost za rasuđivanje
3. nepostojanje krvnog srodstva u ravnoj i pobočnoj lozi, do zakonski propisanog stupnja srodstva
4. nepostojanje drugog braka ili registriranog životnog partnerstva

Brak sklopljen protivno navedenim zakonskim pretpostavkama nije valjan i na njega se mogu primijeniti odredbe o poništaju braka.

Ne postoji nikakav poništaj zbog razdvojenog života supružnika. Razdvojeni život koji traje neko dulje vrijeme može eventualno biti argument unutar tužbe za razvod kao jedna od pretpostavki po osnovi koje se brak razvodi, ali sam po sebi ne igra nikakvu ulogu.

Za sve druge klasične slučajeve koji ne ispunjavaju zakonske pretpostavke za poništaj vrijedi sporazumni zahtjev za razvod braka ili dobra stara tužba za razvod braka (ako jedan od supružnika ne pristaje na sporazumni).

Kao što su ti rekli, tvoja izabranica može tužbu ili sporazumni zahtjev podnijeti njemačkom sudu. Koje će se pravo primjenjivati i koje pravo bi imalo najviše koristi primijeniti je drugi par postola.
To su dalje finese koje ovise o raznim detaljima.
U svakom slučaju je najbolje da se njih dvoje dogovore oko sporazumnog zahtjeva. Ide onda stvar brže, iako ne doslovce preko noći kad je u priči maloljetno dijete.
A da lijepo gore uzmete odvjetnika specijaliziranog za MPP (međ.priv.pravo) i izložite mu problematiku?

Zadnje uređivanje choupette : 18.09.2016. at 03:54.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 11:27   #8
Obiteljski zakon, RH
Pravna osnova razvoda braka
Ĉlanak 51.
Sud će razvesti brak:
1. ako oba braĉna druga predlažu razvod braka na temelju sporazuma
2. ako utvrdi da su braĉni odnosi teško i trajno poremećeni ili
3. ako je od prestanka braĉne zajednice protekla godina dana.
Borkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 13:56   #9
2. RAZVOD BRAKA

Pravo na tužbu i prijedlog za sporazumni razvod braka

Članak 50.

(1) Razvod braka može tužbom zahtijevati jedan bračni drug, a oba bračna druga prijedlogom za sporazumni razvod braka.
__________________
vincere ipsum
sailormoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 21:05   #10
Tek mi je sada upalo u oči,da je u stvari značenje različitosti između poništavanja i razvođenja braka(proglašenje prestanka valjano sklopljene bračne zajednice),ono što autor teme ne razumije.
Poništenje braka kao i sam zahtjev za razvod tj prestanak bračne zajednice, nije automatska radnja,koju će vršiti tamo neka određena služba ili službenik.
I jednome i drugome prethodi nečiji zahtjev,na točno zakonom propisani način.
Ono što je netko u njemačkoj autoru rekao da se nakon 2 g dokazivog odvojenog života,(bez obzira na adresu i mjesto boravka,a ne samo različitost adrese),uzima kao opravdani razlog za razvod braka,a nakon kojeg se brak proglašava razvedenim (čak i onda ako jedan partner ne želi razvod),nije isto što i poništenje braka iz točno određenih razloga koji dokazuju ništavnost(nezakonitost) nekog braka.
U hr matične knjige upisuje se,samo rješenje i datum prestanka postojanja ,valjano sklopljenog braka i to nakon određenog roka,da bi nastupila pravomoćnost rješenja o razvodu,laički rečeno da se bračni partneri mogu predomisliti.
Koliko dug je sada taj vremenski rok ne znam točno.
U mom slučaju pred više godina bio je 8 tjedana.
Ta se pravomoćnost mora potvrditi ovjerom kod istog tijela(sud) koju je donijelo odluku o prestanku bračne zajednice.
Ako netko od prisutnih zna točnije no ja,neka me ispravi.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 23:02   #11
@amary

I ostali
Brak se moze "ponistiti" u Hrvatskoj jedino sudskom presudom,dakle razvodom
I ti,kao i mnogi mnogi drugi gledate previse starih anglosaxonskih filmova
U tvackoj,na srecu,ne postoji termin "da jedan clan bracne zajednice ne da dtugom razvod,t.j. ne zeli se razvesti.
Zelio on to ili ne,onaj drugi ce tuzbom nadleznom sudu pokrenuti postupak razvoda,i brak ce se sasvim sigurno,nakon odredjenog vremena,razvesti neovisno o tome sto zeli onaj drugi

Temelj sudske tuzbe moze biti fizicka razdvojenost bracnih partnera,ali to se u nasim uvjetima,ako se bilo.koja strana zainati,mora i moze osporavati ili dokazivati,kako kome odgovara
Najbrze se moze do presude o razvodu doci sporazumom bracnih partners,koje sud onda samo ovjerava
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 23:46   #12
khs ne znam o čemu ti pišeš jer koliko vidim nitko nigdje nije tvrdio da se brak u svakom slučaju ne može na kraju razvesti.
I da, postoji razlika između razvoda i poništaja. Od pretpostavki do pravnih posljedica. Jedino što im je zajedničko je da se ništa ne vrši po službenoj dužnosti (kako autor izgleda misli), nego se i jedno i drugo "završava" pravomoćnom presudom. Tako da se ne poništava brak nikakvim razvodom nego se brak poništava i razvodi pravomoćnom sudskom presudom.

Inače, svakome preporučujem da po pravne savjete ne dolazi na nikakve forume, nego da ne bude cicija i ode osobno kod odvjetnika. Meni u privatu znaju ljudi verbalno izložiti svoj slučaj, pa im uvijek kažem da donesu svu papirologiju i dođu u ured prije nego dam "dijagnozu". Jer ljudi često ne kuže neke osnovne institute, pa znaju dati polovične info u površnom razgovoru, što na kraju može dovesti do nesporazuma.

A autorova problematika uopće ne mora biti toliko jednostavna jer diže još brdo specijaliziranih pitanja i odgovora ukoliko mu žena podnese zahtjev njemačkom sudu, u kojem slučaju je na kraju (ovisno o okolnostima slučaja) prema mpp-u moguća i primjena njemačkog prava o kojem mi tu malo znamo.
Nije to baš za napametno palamuđenje po forumu.

Zato pravac odvjetnik.

Inače, tema je više za pdf pravo.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 16:36   #13
Kad si Thompson
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.