Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2004., 11:49   #1
Nekoliko pravnih nedoumica

Bok ljudi. Imam pitanje.!

Kak je u Zakonu o radu regulirano sa prijavama na određeno/neodređeno. Dosad sam bio prisiljen raditi na crno (protiv svoje volje- poslodavac me nije želio prijaviti tako da sam u principu pripravnik) a htio bi znati sljedeće:

1. čuo sam na HZZ-u da nakon što te poslodavac zaposli ima te pravo držati 15 dana i tek onda potpisati ugovor na određeno/neodređeno. Dal je to istina

2. isto tako navodno ak je netko pripravnik čuo sam da se prvo potpisuje ugovor sa posloprimcem na određeno (maksimalno do godinu dana), zatim da posloprimac mora položiti stručni ispit i tek onda je moguće da se potpisuje ugovor na neodređeno. Po zanimanju sam strojarski tehničar. Pitam zato jer sam ja SSS a moj stari koji je VKV je prvo bio naravno KV i kaže da zbog VKV nije morao polagati stručni ispit.

3. da li je istina da se pri otvaranju vezanog obrta jednako vrednuje KV sa majstorskim ispitom i VKV bez njega. Pitam to jer sam čuo da pri otvaranju obrta treba ispunjavati neki od ova dva uvjeta. Da li je to točno ?

HVALA NA ODGOVORIMA
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 12:20   #2
Quote:
mobyXXL kaže:
Baobab kaj ti je sad to
Sorry, krivo quotanje, ali 2 odgovora su ti gore.
Glede trećeg,

Članak 2.

(1) Obrti u smislu ovoga Zakona su:

1. slobodni obrti za obavljanje kojih se, kao uvjet ne traži is_pit o stručnoj osposobljenosti ili majstorski ispit,

2. vezani obrti za obavljanje kojih se, kao uvjet traži ispit o stručnoj osposobljenosti vezani obrti za obavljanje kojih se, kao uvjet traži majstorski ispit,

3. povlašteni obrti koje obrtnik ili trgovačko društvo smije obavljati samo na temelju povlastice koju izdaje nadležno ministarstvo ovisno o vrsti obrta.

(2) Popis vezanih obrta, stupanj i vrstu stručne spreme potrebne za njihovo obavljanje te popis povlaštenih obrta i način izdavanja povlastica utvrđuje ministar za obrt malo i srednje poduzetništvo nakon, prethodno pribavljena mišljenja Hrvatske obrt_nič_ke komore i uz suglasnost nadležnog ministra ovisno o dje_latnosti obrta..
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 12:52   #3
Zakon o radu iz 1995.:

Oblik ugovora o radu

Članak 11.

(1) Ugovor o radu sklapa se u pisanom obliku.

(2) Propust ugovornih stranaka da sklope ugovor o radu u pisanom obliku, ne utječe na postojanje i valjanost tog ugovora.

(3) Ako ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku, poslodavac je dužan zaposleniku najkasnije petnaestoga dana od dana početka rada uručiti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru.

(4) Ako poslodavac u roku iz stavka 3. ovoga članka ne sklopi sa zaposlenikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru, smatra se da je sa zaposlenikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme, osim ako poslodavac u roku od godine dana od početka rada ne dokaže suprotno.

(5) Ako ugovor o radu koji nije sklopljen u pisanom obliku prestane prije isteka petnaest dana od dana početka rada, poslodavac je dužan uručiti zaposleniku pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru, najkasnije posljednjega dana rada.

(6) Ugovor o radu pomorca i ribara mora se registrirati pri županijskom uredu nadležnom za poslove rada.

(7) Ministar nadležan za rad će pravilnikom utvrditi sadržaj i način registracije ugovora o radu pomoraca i ribara.


Novela iz 2001.:

Članak 7.

U članku 11. stavku 3. riječi: “najkasnije petnaestog dana od dana početka rada” zamjenjuju se riječima: “prije početka rada”.

Stavak 5. briše se.

Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 5. i 6.


Dakle, tih 15 dana ti je ukinuto prije tri godine.

Što se tiče drugog, Zakon o radu izričito dozvoljava da pripravnici imaju ugovor o radu na određeno vrijeme, ali ništa ne brani poslodavcu da te zaposli na neodređeno vrijeme:

Pojam pripravnika i vrijeme na koje se može s njim sklopiti ugovor o radu

Članak 25.

(1) Osobu koja se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala, poslodavac može zaposliti kao pripravnika.

(2) Pripravnik iz stavka 1. ovoga članka osposobljava se za samostalni rad u zanimanju za koje se školovao.

(3) Ugovor o radu može se s pripravnikom sklopiti na određeno vrijeme.


Način osposobljavanja pripravnika

Članak 26.

(1) Način osposobljavanja pripravnika za samostalni rad mora biti uređen pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(2) Radi osposobljavanja za samostalni rad, pripravnika se može privremeno uputiti na rad kod drugog poslodavca.


Trajanje pripravničkog staža

Članak 27.

Osposobljavanje pripravnika (pripravnički staž) traje najduže godinu dana, ako zakonom nije drukčije određeno.


Stručni ispit

Članak 28.

(1) Nakon što završi pripravnički staž, pripravnik polaže stručni ispit ako je to zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu propisano.

(2) Ako sadržaj i način polaganja stručnog ispita nije određen zakonom, drugim propisima ili kolektivnim ugovorom, sadržaj i način polaganja stručnog ispita određuju se pravilnikom o radu.

(3) Pripravniku koji ne položi stručni ispit poslodavac može redovito otkazati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 13:43   #4
Hvala Vojky i Baobab
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 14:04   #5
Pogledaj si malo i Opći kolektivni ugovor za gospodarstvo .
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 12:59   #6
Pozdrav ljudi!
Ima li ko primjer ili oblik ugovora o poslovnoj suradnji?
Unaprijed zahvaljujem!
Irene Kral is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:21   #7
vrlo konkretno pitanje!???!
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:29   #8
imam jedno pitanjce.....
stalni sam zaposlenik 9 godina,imam ugovor na neodređeno od dana 1.
trenutno sam na bolovanju i prije 2 tjedna je bila isplata regresa u iznosu 1250 kn koji meni nisu isplatili,a objašnjenje je da mi nisu isplatili jer sam na bolovanju
a bolovanje je posljedica ozljede na radu jer moj poslodavac nemilice krši sve moguće zakone i propise
nazvala pravnu službu-na godišnjem su
dobila sam objašnjenje iz računovodstva da je pravna služba tako odlučila i tu se ništa ne može
da li je to protuzakonito?
__________________
Ne diraj lava, dok spava!
crnka79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:30   #9
Quote:
crnka79 kaže: Pogledaj post
da li je to protuzakonito?
Jest.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:43   #10
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Jest.
I mislila sam si da je tako
eventualno na što bi se pravna služba mogla pozvati je to da sam na bolovanju od 28.05. pa kao nemam odrađenih 6 mjeseci ove godine,a to mi je opet apsurd jer sam stalni zaposlenik
poprilično sam se iznervirala zbog ovoga i najradije bih pravnu službu
__________________
Ne diraj lava, dok spava!
crnka79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.