Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2017., 19:12   #1
Kombi kao pokretni životni prostor - pravna i druga pitanja

Dragi forumaši, molio bih vas za pomoć u vezi ideje koju sam dobio. Volio bih kupiti poveći kombi (npr. Ford Sprinter) i preobratiti njegov teretni dio u malu sobu - obložiti zidove materijalima za izolaciju i drvom, postaviti krevet na rasklapanje, mali plinski štednjak i sl... u biti, u njemu osigurati komfor na razini kamp-kućice, ali za razliku od takvog vozila moglo bi se voziti, parkirati i prenoćiti gotovo bilo gdje. Namjera je koristiti kombi za dulja putovanja, naravno u kombinaciji s konvencionalnijim smještajem - hosteli, airbnb i sl.

Moje pitanje je: koje restrikcije u vezi nabavljanja i prenamjene ovakvog vozila mogu postojati? Kakve sve dozvole i druge obaveze podrazumijeva posjedovanje gospodarskog vozila? Bi li vozilo kakvo sam opisao imalo problema pri prolasku tehničkog pregleda?

Hvala unaprijed na savjetima.
jolly overhead is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:00   #2
baš nisam siguran za parking i prenoćenje bilo gdje...zato i postoje kampovi za takva vozila.
a da je to tak jednostavno i jeftino bilo bi toga puno više u HR, baš kako bi se moglo đabalesku ljetovati.
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:15   #3
Kod nas je zabranjeno, moraš u kamp.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:17   #4
E moj prika nije ti ovo America da možeš spavati u svojem kamperu mimo kampa.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:02   #5
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Kod nas je zabranjeno, moraš u kamp.
Vidio sam ljetos (i ne samo ljetos) kak je zabranjeno - nema uvale di se nisam popiknuo na nekoliko wohnmobila. Brzo se "prilagode" europejci.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:09   #6
To je lagano iskrivljivanje zakona. Zakonom je zabranjeno boraviti u "kamperskim pokretnim objektima" izvan prostora predviđenog za tu namjenu, i navodno je kazna 15000 kn (nisam pročitao, nego čuo neke kada su komentirali). Štos je uz tome što je kamp kućica je kamperski objekt, ali kombi kamper iako spada u istu kategoriju, puno je pokretniji i vrlo često služi kao jedino vozilo kamperima. Znači normalno je vidjeti kombi kako baulja obalom, pa ako baš i naiđe inspektor i vidi kako je natko na zabranjeno mjesto među drveće ugurao kamper, vlasnik uvijek može reći da je tek došao, da se ide kupati bla, bla bla. Naravno, s kamp kućicom ne ide tako. Osim toga, kontrole se provode pretežno u sezoni, tako da van sezone su ljudi slobodni raditi što god žele.

Quote:
jolly overhead kaže: Pogledaj post
npr. Ford Sprinter...

Moje pitanje je: koje restrikcije u vezi nabavljanja i prenamjene ovakvog vozila mogu postojati? Kakve sve dozvole i druge obaveze podrazumijeva posjedovanje gospodarskog vozila? Bi li vozilo kakvo sam opisao imalo problema pri prolasku tehničkog pregleda?

Hvala unaprijed na savjetima.
Mercedes Sprinter, Ford Transit

Postoje gotovi kamperi, ne znam cijenu, ali su atestirani takvi kakvi jesu i prolaze tehnički bez problema, a prerade vjerovatno smiješ raditi, ali samo dok ne mjenjaju elemente vozila. Znači ako uzmeš dugačkog Sprintera, izvadiš sjedala, složiš nekakve ormariće / sklopivi stol, sklopivi krevet, mislim da ne bi trebalo biti problema. Možda bi morao na atest, ali to ne znam točno.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:34   #7
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
E moj prika nije ti ovo America da možeš spavati u svojem kamperu mimo kampa.
pa i tamo te tjeraju u kampove,nema ni kod njih mukte
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:46   #8
Quote:
ali za razliku od takvog vozila moglo bi se voziti, parkirati i prenoćiti gotovo bilo gdje.
Pa to mu je i poanta da se šverca. Puna obala tih govana po ljeti nažalost... nitko ih ne kontrolira, niti reagira na prijave.
wasx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:58   #9
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Vidio sam ljetos (i ne samo ljetos) kak je zabranjeno - nema uvale di se nisam popiknuo na nekoliko wohnmobila. Brzo se "prilagode" europejci.
U Ogulinu se otvorio kamp. Da vidiš kako ekipa koja je spavala u kamperima po grmovima ide tamo jer je policija vrlo efikasna po tom pitanju

Naravno, lakše je kad vlasnici kampa imaju "utjecaja", da ne ulazim dublje.

I onda mi genije na drugoj temi govori kaj policija može a kaj ne može, koda živi u Tunguziji pa se pravi blesav.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:04   #10
Ma narvno da može, ali pazi ovo. Otiđi na Drvenik Veli ili Mali, svejedno i prebriji aute, a zatim prebroji registrirane. Zna se kada dolazi policija i zna se tko dolazi, pa se auti, ako baš dolazi neki "pravi" policajac, ne voze tih sat vremena i problema nema
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:04   #11
Quote:
jolly overhead kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši, molio bih vas za pomoć u vezi ideje koju sam dobio. Volio bih kupiti poveći kombi (npr. Ford Sprinter) i preobratiti njegov teretni dio u malu sobu - obložiti zidove materijalima za izolaciju i drvom, postaviti krevet na rasklapanje, mali plinski štednjak i sl... u biti, u njemu osigurati komfor na razini kamp-kućice, ali za razliku od takvog vozila moglo bi se voziti, parkirati i prenoćiti gotovo bilo gdje. Namjera je koristiti kombi za dulja putovanja, naravno u kombinaciji s konvencionalnijim smještajem - hosteli, airbnb i sl.

Moje pitanje je: koje restrikcije u vezi nabavljanja i prenamjene ovakvog vozila mogu postojati? Kakve sve dozvole i druge obaveze podrazumijeva posjedovanje gospodarskog vozila? Bi li vozilo kakvo sam opisao imalo problema pri prolasku tehničkog pregleda?

Hvala unaprijed na savjetima.

Kad kupiš kombi i prenmjeniš teretni kombi u kamper tada ideš na TP napraviti atest za prenamjenu vozilu.

Glede kupnje i registracije tu nemaš nikakvih problema, sve isto kao i kod kupnje osobnog automobila i nikakve posebne dozvole ti ne trebaju.

Glede kampiranja su ti već kolege napisali, zabranjeno je kampirati van kampa, ali prenočiti možeš na bilo kojem odmorištu.
Mada ako bi izvana tvoj izgledao kao teretni kombi kamufliran u kamper mogao bi se i provući u nekim gradovima.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:06   #12
Putnički za zatamnjenim staklima, i prolazi svuda 100 %. Naravno, ako van objesi tendu, onda je već druga situacija, ali ako napravi krovni nosač na koji se tenda lako stavi ili skine po potrebi...
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:10   #13
Hvala svima na odgovorima, što se tiče zakona koliko znam u pitanju je sivo područje jer spavanje u vozilu ne bi trebalo biti izričito ilegalno, ne vidim zašto bi bilo loše da netko tko putuje prespava u automobilu, a tu su i npr. kamiondžije. Uostalom, kako god glase zakoni RH oni nisu naročito važno mjerilo jer bi u pitanju bila dulja putovanja, uglavnom unutar EU, pa bi za vozilo i način za koji se koristi u različitim trenucima vrijedila različita pravila.

U svakom slučaju, do kontakta sa zakonom teško može doći ako je u pitanju kombi koji je izvana neupadljiv. Policija ili mještani ne bi imali razloga provjeravati propisno parkirani bijeli kombi jer svaki dan vidimo na desetke takvih i ne osvrćemo se.


Sve u svemu, hvala na odgovorima u vezi legalnosti ovakvog korištenja vozila, ali ima li itko informacije u vezi tehničkog pregleda i dozvola oko posjedovanja gospodarskog vozila većih dimenzija?
jolly overhead is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:44   #14
Napisao sam ti već u prijašnjem postu, za gospodarsko vozilo je sve isto kao i za osobno i ne trebaš nikakve dozvole. Odeš na TP, registriraš ga i to je to.

Čak je i registracija sada dosta povoljnije naspram kako je to bilo pred par godina, sad za maxi kombi do 3500 NDM ti u ZG rega iznosi 3200-3500 kn sa svime, zavisi samo o osiguranju jer kod njih znaju cijene varirati pa se i oko toga raspitaš prije.

Ako ćeš ga prenamijeniti u kamper mislim da će rega biti još jeftinija, no oko toga nisam ziher jer ne posjedujem kamper.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:54   #15
Quote:
jolly overhead kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima, što se tiče zakona koliko znam u pitanju je sivo područje jer spavanje u vozilu ne bi trebalo biti izričito ilegalno, ne vidim zašto bi bilo loše da netko tko putuje prespava u automobilu, a tu su i npr. kamiondžije.

da li treba ostaviti otvoren prozor malo za zrak kad bi spavao u autu/kombiju cijelu noc?
tvrda stina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 23:12   #16
Quote:
jolly overhead kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima, što se tiče zakona koliko znam u pitanju je sivo područje jer spavanje u vozilu ne bi trebalo biti izričito ilegalno, ne vidim zašto bi bilo loše da netko tko putuje prespava u automobilu, a tu su i npr. kamiondžije. Uostalom, kako god glase zakoni RH oni nisu naročito važno mjerilo jer bi u pitanju bila dulja putovanja, uglavnom unutar EU, pa bi za vozilo i način za koji se koristi u različitim trenucima vrijedila različita pravila.

U svakom slučaju, do kontakta sa zakonom teško može doći ako je u pitanju kombi koji je izvana neupadljiv. Policija ili mještani ne bi imali razloga provjeravati propisno parkirani bijeli kombi jer svaki dan vidimo na desetke takvih i ne osvrćemo se.


Sve u svemu, hvala na odgovorima u vezi legalnosti ovakvog korištenja vozila, ali ima li itko informacije u vezi tehničkog pregleda i dozvola oko posjedovanja gospodarskog vozila većih dimenzija?
Stari moj, itekako se kuži u kojem kombiju netko spava. Vidiš ih već popodne dok se kupaju, a kad otvore kombi sve ti je jasno, navečer su opet tu, ujutro opet... Da li ćeš dobiti kaznu sve ovisi da li će te netko kontrolirati ili prijaviti.

I, btw, nije ti baš fer kampirati na parkingu, a da ne spominjem da često zauzmu i susjedni parking s kamp stolićem i ostalom opremom. I još sam primjetio, da uvijek nekako pronađu parking di se ne naplaćuje.
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 23:29   #17
Spavati možeš na parkingu ili odmorištu. Stotine ljudi sam sreo i nitko nije imao problema.
Pred HNK u Zagrebu već tradicionalno svake godine staje ona karavana gdje imaju šatore na krovovima Land Rovera. A nije rijetko ni po centru vidjeti kamp kućice.

Problem je kampiranje. Znači kad izvadiš stol i stolice, prikopčaš struju odnekud i prazniš septičku u kanal na ulici. Za to su namijenjeni kampovi i po zakonu jedino tamo možeš to obavljati.

Za prenamjenu naravno moraš atest napraviti. Najbolje pitati u CVH.
Imaš i onaj forum camping-croatia pa baci oko. Ima tema za prenamjene i modifikacije.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 01:18   #18
Moje kratko iskustvo:
HR-SRB-MK-GR-AL-CG-Bih-HR

Tako se dogovorimo - idemo na proputovanje, da guzica vidi puta.
Najjeftinije što može (neki to požele) i tak ..ja sve na papir, a drugi računaju u glavi.

Onda ja odem s 308 na plin, a dva para s kamperima.
Auto je - udobniji, trošim 8 lit plina na 100 ..
Kamperi troše 9 lit nafte, ak se ne voze preko 90 km.
Cestarina im skuplja..
Ja u apartmanu za 20-25 i 35€ , a oni se cigane po parkinzima.
Noću ih tjera policija, ujutro komunalac.
Jbg - kamp je 20€ za kombi + 10€ po osobi i opet ujutro moraš trčati 100 m do zahoda i okolo hodati posrane riti.
Sru po birtijama od ranog jutra...da ne bi plaćali čišćenje kem.wc-a
Ceste loše - kamperi bruje i neudobni.

Na kraju - putovao sam kao car, spavao kao baja i lijepo se proveo tih 12 dana.
Ovi su se više potrošili, a namučili se - jedva čekali da završi...

Moj savjet ti je - uzmi mali auto i put pod noge - proći ćeš jeftinije..
Čerga je interesantna , ali nije za normalne...
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 09:36   #19
E daaa, al oni imaju slobodu izbora, stanu di hoće, stanu kad hoće, vide nešto pa ostanu cijeli dan (ovo sam prepisao iz brošure o kamperima).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 09:59   #20
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
Čerga je interesantna , ali nije za normalne...
Hahhahah, dobra, dobra
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.