Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2007., 12:51   #41
dobra ideja s izbornim
palo mi je na pamet kako bi dobar izbor bio nešto poput transparency-a, udruge za zaštitu prava potrošača, centra za ljudska prava - da se može okušati u nekim problemima koji bi na razini našeg društva i sistema bili rješivi...Svaka čast borcima za pingvine, ali za sve to bi trebalo potegnuti van zemlje. A i malo me od tih koji preglasno urlaju po cesti jeza hvata (molim, bez uvrede)
Bina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:21   #42
Quote:
nikitta kaže:
Što se tiče mog znanja ;bez obzira što sam tek 2.godina pročitala sam sve knjige o kaznenom pravu do kojih sam mogla doći i cijeli zakonik znam napamet..pa sad ima i onih koji tek izađu s faksa pa sigurno neće imati znanja o kaznenom pravu kao ja ..
o majke ti
__________________
DOMO ARIGATO
MISTER ROBATO
Zorislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:42   #43
Quote:
lara35zg kaže:
Pa eto ja ću ti odgovoriti na tvoje pitanje... razlika je u 'volji'.

I namjera i nehaj se dijele na izravnu i neizravnu, te svjestan i nesvjestan, te imaju intelektualnu i volutativnu komponentu, a intelektualna i volutativna komponenta imaju svijest i volju.

razlika je samo u volji, što kod svjesnog nehaja nema volje.
svjesni nehaj nema volje i postoji svijest, dok nesvjesni nehaj nema ni svijest ni volju.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 18:22   #44
Quote:
Eli_jana kaže:
svjesni nehaj nema volje i postoji svijest, dok nesvjesni nehaj nema ni svijest ni volju.

sve 5. ali to meni nisi trebala objašnjavati.. već Nikiti.. ja to znam

a nije tu tema o svjesnom i nesvjesnom nehaju već RAZLICI

neizravne namjere = svjesni nehaj - i tu je razlika u volji
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:04   #45
svjesni nehaj nema volje i postoji svijest, dok nesvjesni nehaj nema ni svijest ni volju.

e zbog ovoga sam ja studirao matematiku!!! kraj ovakve formulacije i n-terostruki integrali su pičkin dim!!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:29   #46
Quote:
Bilobrkster kaže:
e zbog ovoga sam ja studirao matematiku!!! kraj ovakve formulacije i n-terostruki integrali su pičkin dim!!!
Zapravo, kad vidiš par primjera sve ti postane jasno. Meni su neki postulati materijalnog kaznenog pravo tolko logični i jednostavni za shvatiti da ih vjerojatno nebum nikad zaboravil, makar nikad "K" na spis napisal

Sigurno je jednostavnije od integrala, hehe.

Da skroz pojednostavnim: imaš 4 oblika krivnje koju se pojavljuju u kaznenom pravu:

1. Izravnu namjeru: Volja + svijest (idem te ubiti - pucam iz pištolja u tebe s voljom da te ubijem i svjestan sam da bi te mogao ubiti)

2. Neizravnu namjeru: Nema volje, ali postoji svijest (gurnem te s balkona u šali - nemam te volju ubiti ali sam svjestan da bi te mogao ubiti, ali svejedno te odlučujem gurnuti)

Po mom skromnom mišljenju Lara je u krivu da kod neizravne namjere postoji volja za počinjenjem KD.

3. Svjesni nehaj: Nema volje, ali postoji svijest da bi mogla nastupiti štetna posljedica, no smatraš da ćeš ju moći izbjeći (utrkuješ se s prijateljem po lokalnoj cesti - svjestan si da bi mogao uzrokovati prometnu nezgodu, ali se nadašda ćeš ju uspjeti izbjeći)

4. Nesvjesni nehaj: nema ni volje ni svijesti, ali je prema okolnostima slučaja trebala postojati svijest da bi moglo doći do štetne posljedice (sjediš u sobi, gledaš TV i baciš naranču kroz prozor - naranča pogodi biciktista u glavu i on padne s bicikla i razbije se - nisi to niti htio da se dogodi, niti si bio svjestan da bi se moglo dogoditi, ali si trebao biti svjestan da bi naranča mogla pasti na nekoga, u krajnjoj liniji i takvu posljedici izazvati).


Namjera

Članak 44.

(1) Kazneno djelo može se počiniti s izravnom ili neizravnom namjerom.

(2) Počinitelj postupa s izravnom namjerom kad je svjestan svog djela i hoće njegovo počinjenje.

(3) Počinitelj postupa s neizravnom namjerom kad je svjestan da može počiniti djelo pa na to pristaje.

Nehaj

Članak 45.

(1) Kazneno djelo može se počiniti sa svjesnim ili nesvjesnim nehajem.

(2) Počinitelj postupa sa svjesnim nehajem kad je svjestan da može počiniti djelo, ali lakomisleno smatra da se to neće dogoditi ili da će to moći spriječiti.

(3) Počinitelj postupa sa nesvjesnim nehajem kad nije svjestan da može počiniti djelo, iako je prema okolnostima i prema svojim osobnim svojstvima bio dužan i mogao biti svjestan te mogućnosti.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:39   #47
Po mom skromnom mišljenju Lara je u krivu da kod neizravne namjere postoji volja za počinjenjem KD.


ja sma napisala:
razlika je samo u volji, što kod svjesnog nehaja nema volje


FRAJERU?? O ČEM BRIJEŠ?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:46   #48
ok kolegice... reci mi onda razliku između neizravne namjere i svjesnog nehaja??

Koja je razlika i u čemu?

to kao znalac Kaznenog stara moraš znati

p.s. Vi ostali ako znate please pstttttttt!!!! pustite kolegicu da kaže



Quote:
lara35zg kaže:
očito ti maca papala jezik.
Ili si se zbunila.

Pa eto ja ću ti odgovoriti na tvoje pitanje... razlika je u 'volji'.

I namjera i nehaj se dijele na izravnu i neizravnu, te svjestan i nesvjestan, te imaju intelektualnu i volutativnu komponentu, a intelektualna i volutativna komponenta imaju svijest i volju.

razlika je samo u volji, što kod svjesnog nehaja nema volje.


Ajd pročitaj još jednom, pa komentiraj.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 20:23   #49
Quote:
Bilobrkster kaže:
svjesni nehaj nema volje i postoji svijest, dok nesvjesni nehaj nema ni svijest ni volju.

e zbog ovoga sam ja studirao matematiku!!! kraj ovakve formulacije i n-terostruki integrali su pičkin dim!!!

samo ti se čini strašno,naviknes se poslje nekog vremena.Ja sam zato otisao od integrala i derivacija na pravo
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 20:37   #50
Quote:
nikitta kaže:
Što se tiče mog znanja ;bez obzira što sam tek 2.godina pročitala sam sve knjige o kaznenom pravu do kojih sam mogla doći i cijeli zakonik znam napamet..pa sad ima i onih koji tek izađu s faksa pa sigurno neće imati znanja o kaznenom pravu kao ja ..
andrejchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 21:43   #51
Quote:
morski2 kaže:
samo ti se čini strašno,naviknes se poslje nekog vremena.Ja sam zato otisao od integrala i derivacija na pravo
da se mene pita (a vi pravnici imate sreće da se ne pita ) pola zakona bi se smanjilo kako obimom tako i brojem. meni rodica studira pravo u st. ja s njom jednostavno nemogu razgovarati o njenom studiju. (nije stvar u njoj ) prosječno sam inteligentna osoba i skoro o svakoj temi mogu reć barem 2-3 smislene rečenice, ali kad pričamo o pravu e prči ga pajdo!!! mogu skužit zašto sam sebe nemožeš svjesno ugušit po principu "više neću disat"(prijatelj biolog), mogu skužit kako se prave njoke, torte, kuglufi (majka i tetka) mogu skužit puno toga, al pravo brate nemerem!!!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 21:45   #52
Quote:
morski2 kaže:
samo ti se čini strašno,naviknes se poslje nekog vremena.Ja sam zato otisao od integrala i derivacija na pravo
Ja isto pobiga od matematike, nakon srednje tehničke upisa pravo...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 21:54   #53
Quote:
Vojky kaže:
Ja isto pobiga od matematike, nakon srednje tehničke upisa pravo...
vrati se izgubljeni sine, primit ćemo te objeručke!!!
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 22:58   #54
Quote:
Bilobrkster kaže:
vrati se izgubljeni sine, primit ćemo te objeručke!!!
Čuješ, radio-postaja je i sada na stolu, maloprije odradih vezu, telegrafijom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 09:10   #55
Quote:
Mirko_M kaže:
ok kolegice... reci mi onda razliku između neizravne namjere i svjesnog nehaja??

Koja je razlika i u čemu?

to kao znalac Kaznenog stara moraš znati

p.s. Vi ostali ako znate please pstttttttt!!!! pustite kolegicu da kaže



[/B]

Ajd pročitaj još jednom, pa komentiraj.


Namjera nema definicije. Ona ima podjelu a dijeli se na

a) izravnu koja se opet dijeli na izravnu I. stupnja i II. stupnja a obadvije imaju intelektualnu komponentu i voljnu komponentu.

I stupnja - intelektualna je manje izražena kod počinitelja a voljnja + hoće ostvarenje kd.
II stupnja - intelektualna - svjestan svog djela (ostvarenje je ziher, u visokoj mjeri) + voljna- manje je izražena

b) neizravna -intelektualna - svjestan da može počiniti kd (moguće ostvarenje) + voljna - pristaje na počinjenje

Nehaj također nema definicije;

NEHAJ se dijeli na svjestan i nesvjestan a i jedan i drugi imaju intelektulanu i voljnu komponentu.

a) svjestan- intelektualna - svjestan da može počiniti kd (isto znači kao neizravna namjera) + voljna - ne pristaje na počinjenje (lakomisleno smatra da se neće dogoditi, da će spriječiti)

b) nesvjestan - nije svjestan da može počiniti kd, iako bi bio dužan i mogao biti svjestan - nema ni intelktualne ni voluntativne komponente


a ja sam napisala da je razlika u volji, da kod svjesnog nehaja nema volje = ŠTO JE I TOČNO!

Mirko M ti si napisao:
Po mom skromnom mišljenju Lara je u krivu da kod neizravne namjere postoji volja za počinjenjem KD

TO NITKO NIJE NI TVRDIO!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 09:43   #56
Quote:
lara35zg kaže:
NEHAJ se dijeli na svjestan i nesvjestan a i jedan i drugi imaju intelektulanu i voljnu komponentu.

a) svjestan- intelektualna - svjestan da može počiniti kd (isto znači kao neizravna namjera) + voljna - ne pristaje na počinjenje (lakomisleno smatra da se neće dogoditi, da će spriječiti)

b) nesvjestan - nije svjestan da može počiniti kd, iako bi bio dužan i mogao biti svjestan - nema ni intelktualne ni voluntativne komponente
problem je što nesvjestan i svjestan nehaj NEMAJU voljnu komponentu.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 09:57   #57
ne. to je netočno - apsolutno netočno.

čak zakon to dvoje dijeli.

Počinitelj postupa sa svjesnim nehajom kada je svjestan da može počiniti kazneno djelo ali lakomisleno smatra da se to neće dogoditi ili da će to moći spriječiti.

(čim je svjestan znači prisutna je svijest o počinjenju i to je intelektualna komponenta ali voljna fali)

Počinitelj postupa sa nesvjesnim nehajem kada nije svjestan da može počiniti kazneno djelo iako je prema okolnostima i prema svojim osobnim svojstvima bio dužan i mogao biti svjestan te mogućnosti.

(tu mena svijesti o počinjenju a nema ni volje).

Eli jana - potpuno grijesis. Ali nisi pravnik pa ne zamjeram
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 10:33   #58
točno si prepisala definicije svjesnog i nesvjesnog nehaja.
i sad si sama napisala da nema voljne komponente. totalno si proturječna.
prvo napišeš da nehaj ima, sad tvrdiš da nema volje.

evo ti dobrog primjera, tvoje postupanje se može okarakterizirati kao nesvjesni nehaj.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 10:39   #59
nema voljne komponente kod svjesnog nehaja kada se radi razlika između neizravne namjere i svjesnog nehaja....

o tom sam pričala

tema je bila razlika između neizravne namjere i svjesnog nehaja.

ti i onaj Mirko ste skrenuli sa topica.

ajd ponovno pročitaj cijeli topic prije nego kaj opet nekaj napišes.

i ne brkaj pojmove ovdje se o nehaju ne raspravlja. već o razlici NEIZRAVNE NAMJERE I SVJESNOG NEHAJA
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 11:02   #60
mislim da je pogrešno reći da kod nehaja nema voljne komponente. mislkim da ima, samo je razlika u tome u čemu se ona sastoji.
a razlika neizravne namjere i svjesnog nehaja je u tome što kod neizraven namjere počinitelj pristaje na počinjenje k.d., a kod svjesnog nehaja ne pristaje na počinjenje (smatra da do njega neće ni doći).
griottta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:23.