Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2009., 00:57   #81
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Da, to je točno što veliš, ponekad je teško shvatiti simboliku nečega kad ne znamo kako su točno razmišljali i funkcionirali ljudi onog doba, ali ipak postoje neki tragovi, najčešće u samim knjigama koje su tada pisane, koje nam sužuju opcije, tj. sugeriraju smjer u kojem treba razmišljati. Tu igra važnu ulogu i "forenzika" odnosno arheologija, iako neke stvari vjerojatno nećemo nikad do kraja prokljuviti. Hm, sad mi na pamet pada riječca "La" na početku Qur'ana...
Ali to je ok, mozak nam i služi da mozgamo njime, a ne da sve dobijemo na pladnju.
Međutim, tu sam zaboravio istaknuti, odnosno bojim se da nisam bio precizan u još nečem: ako se preporuča da se ljudi, stvari i događaji iz spomenute Knjige Postanka čitaju (prvenstveno) simbolički, to ne vrijedi nužno za CIJELU Toru, odnosno Bibliju, jer kako se mijenjalo vrijeme , tako se mijenjao i stil pisanja i način izražavanja. Najčešće je riječ o kombinaciji doslovnog i simboličkog, odnosno doslovnog i metaforičkog (postoji razlika između simboličkog i metaforičnog izražavanja).

inače, samo uzgred, lijepo je ovako popodne uz kavu časkati prijateljski, umjesto uobičajene "artiljerije" koju nalazim na forumima...
Svakog ljubitelja knjiga ( u koje ubrajam i svoju malenkost) stara knjiga sigurno jako zanima , Biblija je po mnogim parametrima doista izuzetna knjiga , i ona je pravo blago za one koji zele da je proucavaju , toliko historije, podataka , vaznih licnosti itd.

Medjutim ovde se namece jedno drugo bitno pitanje , dali jedna knjiga moze da se koristi kao baza koja sadrzi i zakone po kojima ce se suditi ljudima koji vjeruju u nju ili ne , ako je da , tu simbolika moze biti vrlo lose rijesenje , dali cemo nekoga pogubiti ili ne , dali je njegovo dijelo , dijelo ili nedjelo ( preljub na primer ) za nekoga je normalna stvar , za nekoga nesto za sta se zasluzuje smrt , dali cemo nekoga pogubiti zato sto je sakupljao drva pustinjom u subotu , i kako ce to tumac tj sudija shvatiti doslovno ili simbolicki . Mislim gdje je granica , konkretna , sta se doslovno prihvata , a sta simbolicki.

Ako pomatramo Bibliju kao historijsko filisofsko dijelo , ovo gore navedeno je nebitno , ali dali je Bog poslao Bibliju kao udzbenik filosofije i historije ili kao nesto po cemu treba da zive oni koji je prihvataju ?
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 02:52   #82
Alejćumu selam sjena. i semek, baš ste me obradovali vi, a i hadis.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 14:28   #83
Link na neki free prijevod Kurana na bosanski ?
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 15:09   #84
http://www.searchtruth.com/chapter_display_all.php
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 15:35   #85
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
Thanks !
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 15:57   #86
Quote:
SHIPTAR kaže: Pogledaj post
Link na neki free prijevod Kurana na bosanski ?
www.kuranbrowser.com
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 17:25   #87
Čiji se Bog prije javlja, Židovski ili Muslimanski?
Zašto i kada koji?
Čije je Bog ispravniji ( ne ljudi ) i zašto?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 18:44   #88
Bog je isti.
Ide ovako: Adam -> nova objava -> novi poslanik -> ... -> Abraham -> nova objava -> novi poslanik -> ... -> Mojsije -> nova objava -> Isus -> nova objava -> Muhammed (KRAJ)

Znači vjera je jedna. Vjera u obliku kojem je bila u vrijeme Mojsija je dobila naziv judaizam. Vjera u vrijeme Isusa dobila je naziv kršanstvo. A vjera nakon posljednje objave, posljednjem Poslaniku (Muhammedu) je dobila naziv islam.

Dakle radi se o istoj vjeri, nazivima za razne verzije vjere, a vjera dobiva drugi naziv nakon određene objave tj. update-a. Dobro se može porediti sa Windowsom: Win 95 -> Win 98 ... -> Win Vista, samo što Windowsu nigdje kraja.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 21:22   #89
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
....
Znači vjera je jedna. Vjera u obliku kojem je bila u vrijeme Mojsija je dobila naziv judaizam. Vjera u vrijeme Isusa dobila je naziv kršanstvo. A vjera nakon posljednje objave, posljednjem Poslaniku (Muhammedu) je dobila naziv islam.
...
Predpostavljam šta hočeš da kažeš al pogrešno se izražavaš, hocu reći da se neprecizno izražavaš , uvjek se tražila predanost u vjeri u jednog Boga iz ovoga što si napisao ispada da Musa a.s. nije bio musliman nego judaista a Isa a.s. je bio kršćanin ...

Al de ti objašnjavaj kad more Rule trubadur tumačiti tesawuf ožeži i ti i nemoj slučajno da bi me počeo kritikovati jer ti si najgori & btw imal u onom naj nefsa ?
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 22:49   #90
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Predpostavljam šta hočeš da kažeš al pogrešno se izražavaš, hocu reći da se neprecizno izražavaš , uvjek se tražila predanost u vjeri u jednog Boga iz ovoga što si napisao ispada da Musa a.s. nije bio musliman nego judaista a Isa a.s. je bio kršćanin ...

Al de ti objašnjavaj kad more Rule trubadur tumačiti tesawuf ožeži i ti i nemoj slučajno da bi me počeo kritikovati jer ti si najgori & btw imal u onom naj nefsa ?

Obojica ste na tragu istini , al opet obojica po malo se " pogresno izrazavate" mada mi je sasvim jasno da stvar ispravno shvatate .

Allah dzs se Muhamedu savs obratio na arapskom jeziku , zato jer je on bio arap i ljudi oko njega su bili arapi , sasvim logicno , na tom jeziku su shvatali poruku . Posto je Kuran na arapskom i rijec Allah je izvedena od arapske rijeci i rijec Islam takodje . Dakle cisto lingvisticki Musa nije govorio za svoju vjeru Islam vec verojatno nesto sto je prjevod ove rijeci na njegov jezik , iako je potpuno jasno svi poslanici su bili u istoj vjeri od Adema do Muhameda savs .
Normalno najjasnije bi bilo kad bismo danas imali orginal Musaove knjige koju na zalost nemamo.

Isa as se recimo u Kuranu navodi kao ISA , zato jer je on na arapskom jeziku pa je logicno da se navodi arabizovana verzija ovog imena , krscani ga nazivaju ISUS jer su preko grckog prijevoda dobili knjigu , a helenizirana verzija ovog mena je ISUS , njegova ga je majka pak verojatno zvala ISO ,jer je to aramejska varijanta ovog imena.

Dakle ako stvar posmatramo lingvisticki ja nisam siguran ( nemam cvrsti dokaz ) sta su za sebe govorili Musa ili Isa , koju su konkretnu rijec koristili kao supstituciju za rijec musliman.
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 23:36   #91
Zašto je razlika
što je Isus umro i uskrsno,
kako je bilo predviđeno
i kako je sam govorio,
i to što je Muhamed samo umro,
bez uskrsnuća,
ili ja sve neznam?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 01:15   #92
isus nije umro samo je uskrsno
bajro17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 02:59   #93
Quote:
SHIPTAR kaže: Pogledaj post
Obojica ste na tragu istini , al opet obojica po malo se " pogresno izrazavate" mada mi je sasvim jasno da stvar ispravno shvatate .
Šta li,... sad treba zaključiti da si ti na Istini i da se ispravno izražavaš ?

Što se mene tiče znam šta sam napisao, i nema potrebe da neko raščlanjuje i opet isto kaže samo opširnije.

Šok, hairli bio, glede mojih postova nemoj balansirati, nego ožeži il pusti šuplju.

Selam alejk.
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 03:02   #94
Quote:
bajro17 kaže: Pogledaj post
isus nije umro samo je uskrsno
Daj vidi uvodni post.

Tu više manje imaju najveću krivicu židovi u vrijeme Isusa, jer su ga odbacili kao poslanika, pa je stvorena nova grupa, koja za temelj uzima judaizam i nadograđuje ga isusovim naukom kojem je izvor On.
Sada imamo izvorno kršćanstvo koje se radikalno mjenja nekoliko godina nakon smrti Isusa, pa se za novu vjeru koja je ujedno i stara mora naći novi naziv, da bi se znala istina od laži.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 03:09   #95
Quote:
SHIPTAR kaže: Pogledaj post
Link na neki free prijevod Kurana na bosanski ?
www.islamska-zajednica.hr
-Kur'an i tefsir
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 13:52   #96
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Šta li,... sad treba zaključiti da si ti na Istini i da se ispravno izražavaš ?

Što se mene tiče znam šta sam napisao, i nema potrebe da neko raščlanjuje i opet isto kaže samo opširnije.

Šok, hairli bio, glede mojih postova nemoj balansirati, nego ožeži il pusti šuplju.

Selam alejk.
Molim te ostavi se personalnih napada , ja ovde nikoga ne poznajem i nicija me licnost personalno ne interesuje , ako imas nesto u vezi onoga sto sam napisao kazi , a izraze tipa PUSTI SUPLJU ostavi za neku kafanu , birtiju ili tako sto.

Verujem da znas sta si mislio ali nisam siguran da si to i dobro prenio na "papir" . Secam se kazivanja jednog magistra islamskh nauka koji je tvrdio da je izgovoriti rijec Jahve bogohulo . On je mozda dobro mislio govoreci da smo mi kao sledbenici Kurana duzni boga nazivati Allah dzs , ali rijeci da je rijec Jahve bogohulna ( a sta on zna mozda se kao sto se nama u Kuranu prestavio kao Allah dzs, mozda se Musaovom narodu prestavio kao Jahve pa bi to bilo isto bozije ime , ja to netvrdim ali niti negiram a Allah dzs najbolje zna ) . Poenta je u diskusiji nije bitno sta mislis vec sta kazes , i molim te da pazis na rijecnik , musliman je duzan na to. Iskljuci personalno dokazivanje kroz diskusiju , to je velika poteskoca za diskutanta.
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 14:18   #97
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Predpostavljam šta hočeš da kažeš al pogrešno se izražavaš, hocu reći da se neprecizno izražavaš , uvjek se tražila predanost u vjeri u jednog Boga iz ovoga što si napisao ispada da Musa a.s. nije bio musliman nego judaista a Isa a.s. je bio kršćanin ...

Al de ti objašnjavaj kad more Rule trubadur tumačiti tesawuf ožeži i ti i nemoj slučajno da bi me počeo kritikovati jer ti si najgori & btw imal u onom naj nefsa ?
Hvala za nadopunu. On je nešto drugo pitao i dobio je odgovor skladno tome, bez širenja teme. Davanje imenima etapama religije je svakako upitno pa i to tvoje da sve to zovemo islam. Mahsuz selam

ps. šiptar, od srca ti velim: smanji latinski i piši bosanski
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 17:15   #98
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
...
Dakle radi se o istoj vjeri, nazivima za razne verzije vjere, a vjera dobiva drugi naziv nakon određene objave tj. update-a. Dobro se može porediti sa Windowsom: Win 95 -> Win 98 ... -> Win Vista, samo što Windowsu nigdje kraja.
Ovdje se kršćanstvo ubacuje u neke krive analogije pa moram reagirat!

Kakav je to update koji se vraća korak unazad po svojoj kvaliteti,sa opcije Win 98 koja je bolja po svojoj kvaliteti na opciju Win 95 samo mijenjajući naziv u Win Vista?? Win Vista može biti jedino pomoć za one kojima još nije jasan Win 98...pa trebaju olakšavajuće okolnosti da bi polako stigli do Win 98!

Dok god se ne izbace greške i nedostatci iz Viste i Win 95 to ne može biti ista vjera!
Wild_East_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 17:23   #99
Quote:
SHIPTAR kaže: Pogledaj post
Svakog ljubitelja knjiga ( u koje ubrajam i svoju malenkost) stara knjiga sigurno jako zanima , Biblija je po mnogim parametrima doista izuzetna knjiga , i ona je pravo blago za one koji zele da je proucavaju , toliko historije, podataka , vaznih licnosti itd.

Medjutim ovde se namece jedno drugo bitno pitanje , dali jedna knjiga moze da se koristi kao baza koja sadrzi i zakone po kojima ce se suditi ljudima koji vjeruju u nju ili ne , ako je da , tu simbolika moze biti vrlo lose rijesenje , dali cemo nekoga pogubiti ili ne , dali je njegovo dijelo , dijelo ili nedjelo ( preljub na primer ) za nekoga je normalna stvar , za nekoga nesto za sta se zasluzuje smrt , dali cemo nekoga pogubiti zato sto je sakupljao drva pustinjom u subotu , i kako ce to tumac tj sudija shvatiti doslovno ili simbolicki . Mislim gdje je granica , konkretna , sta se doslovno prihvata , a sta simbolicki.

Ako pomatramo Bibliju kao historijsko filisofsko dijelo , ovo gore navedeno je nebitno , ali dali je Bog poslao Bibliju kao udzbenik filosofije i historije ili kao nesto po cemu treba da zive oni koji je prihvataju ?
Pa hm, ako čitaš Bibliju kronološkim redoslijedom, vidiš da se zakoni i stavovi ljudi prema Bogu i drugima mijenjaju. U SZ (Levitski zakonik) su opisani i neki vrlo tvrdi zakoni, za današnje pojmove. No ono se mijenjaju, mijenja se i shvaćanje Boga. No generalno ipak se u SZ ne definira ono najbitnije o Bogu. To definira tek Isus, koji ukazuje, pokazuje i dokazuje kako su zakoni dani u SZ tek prolazni, i NEprimjenjivi u svakoj situaciji za sve naraštaje, izuzev onoga što se naziva Božjim Zakonom, odnosno 10 Božjih Zapovjedi. Ukazuje primjerice na besmislenost kažnjavanja "oko za oko" metodom, zahtjeva stremljenje k dobrom, k ljubavi. I time automatski upućuje i kako završiti u raju. Ne samo onom "pravom" vječnom, nego kako već i na zemlji biti u miru sa samim sobom. Evo baš na ovom stranicama sam našao nešto slično s islamskog stanovišta:
Semek kaže:
Naiđoh na ovaj hadis, i cini mi se, ima slicnosti.
Vabisa ibn Mabed kaže: "Došao sam Allahovom Poslaniku i on mi reče: 'Došao si da pitaš o dobročinstvu?' Rekoh: 'Da!' Onda mi on reče: 'Priupitaj svoje srce; dobročinstvo je ono što donosi duševni mir i smiraj u srcu, a grijeh je ono što se koleba u duši i kruži u grudima. (To ti je grijeh) pa makar ti to ljudi odobrili i dozvolili."'


Poanta je, zakoni u Evanđeljima tj. Inđilu su univerzalni zakoni, naročito Zakon Ljubavi ("Ljubi gospodina Boga svojega svim srcem svojim i svom dušom svojom i svom snagom svojom" i "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe"), za kojeg Isus kaže da "o tom ovisi sav Zakon i svi proroci". tako da se to shvaća kao temeljni zakon, koji se primjenjuje i doslovno i metaforički. I nadvisuje sve druge zakone.
I ono što je najbolje, ta je kategorija sasvim nezavisna o tome kako shvaćaš Isusa, da li na kršćanski, islamski ili koji drugi način.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 18:48   #100
Mislim da bi ovdje trebalo zavrsiti ovu nasu mini raspravu jer ce ona skrenuti na pitanje autenticnosti Biblje i njenih zakona , o toj problematici ima brdo tema na pdforumu relgija i nema potrebe da o tome i ovdje raspravljamo , da sam htio ukljucio bih se na neku ( ili bi sam otvorio koju). Licno smatram ovu temu potpuno razjasnjenom i svako ima dovoljno argmenata da zauzme svoj stav, nema ovdje nikakve nejasnoce , a covjek je stvoren slobodnim da bira svoj put .

Lijep pozdrav !

Zadnje uređivanje SHIPTAR : 17.05.2009. at 19:02.
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.