Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2004., 18:48   #1
Ljetovanje i boravišna pristojba

Daklem.
Imam vikendicu na moru i ovog ljeta namjeravam pozvati tamo neke frendove koji su stranci. Ok jasno mi je da moraju platiti boravisnu taksu (zna netko koliko je mi placamo onaj pausal za familiju)

ali tko ce meni vjerovat da su mi to stvarno frendovi i da im ne naplacujem boravak. Kako ugostiti frenda stranca u vlastitoj kuci a da ti revna turisticka inspekcija ne dodje i optuzi te za utaju??
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 22:55   #2
Prvo moraš platiti taksu za sebe (budući da ti tamo nije stalno prebivalište).

Mog ćalu su to tražili u njegovom rodnom mjestu . U istom tom mjestu sam i ja morala platiti taksu premda sam došla u bakinu kuću (koja je tamo prijavljena, jel'te). Jesu, doduše, neki sitni novci...

Kad prijaviš sebe, onda prijavi i njih - samo kažeš da su ti frendovi, neće biti frke.
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 09:54   #3
Anteaa je to lijepo sročila...
Obitelj vlasnika plaća manju taksu, a prijatelji plaćaju veću taksu i to ti je to...A inspekcije se ne moraš bojati sve dok ne naplaćuješ...
__________________
FJBG dužnost: GLAVNI TAJNIK "Što bi čovjek činio bez auta? Čime bi išao po benzin?"
FJBG!!! - Vodič "Grlom kroz računalo" za obične korisnike - by FJBG - Službeni FJBG sajt !!! - Freeware by FJBG
FJBG IE & Kako se riješiti spyware-a
* Moj Blog narode!!! * !!! Use It :) !!! - Moj Portal
Tito Puentes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 13:41   #4
naravno da ne naplacujem. Inace placamo ovu pausalnu taxu za obitelj Jedino znam da izdavaci soba da izbjegnu platit porez nekad kazu "ma to su mi prijatelji" pa im inspektori ne vjeruju.

Velim ovo su stranci pa si mogu svasta umisliti....
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 10:04   #5
E sada, neka mi netko kaze, kupio sam kućicu na moru prije tri godine i nisam znao da za sebe i svoju obitelj moram plaćati boravišnu taksu ili išta drugo.
Uredno sam platio poreze i sve drugo sto uz kupovinu ide, pa tako i sve godišnje namete lokalne samouprave redovito.
Zato mi nije jasno zasto moram u svome objektu za sebe plaćati išta i to samo zato što sam tamo.
Ako ima kakve veze objekat se ne iznajmljuje i u njemu ne boravi nitko drugi osim moje obitelji nekoliko puta godišnje.
A ako se mora na moru plaćati boravišna pristojba zašto je recimo ne plaćaju vlasnici kuća uz Mrežnicu ili vlasnici vikendica u Zagorju i sl. po čemu su oni povlašteni što se toga tiče?
Biker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 12:25   #6
Biker, na pitanje zašto? ti ne znam od govorit. Al' znam da moraš.

Moj stari je dobija živčani slom kad je mora platit 50-ak kuna zato što je turist u svom rodnon mistu di je živija do 18-te. Al' hebeš ga, takvi su propisi.

Kuća je u njegovom vlasništvu i uredno je sve plaćeno.

Tribalo bi tako bit valjda svugdi u državi, al' meni se čini da se toga drže samo ova mala mista. Ja kad dođen doma u Split (di isto više nisan prijavljena) ne plaćan nikakvu turističku taksu niti me je to itko ikad tražija.
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 13:38   #7
Meni nije jasno kako se pravno opravdava boravišna taksa, posebno u slučajevima Antejinog oca.

Ja mislim da je boravišna taksa nespojiva sa slobodom kretanja, biranja prebivališta te s uživanjem posjeda svojeg vlasništva.

To što BT postoji u većini (ili možda u svim) zemljama našeg okruženja mi je "yet-another-lame-excuse".
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 14:33   #8
Quote:
Biker kaže:
E sada, neka mi netko kaze, kupio sam kućicu na moru prije tri godine i nisam znao da za sebe i svoju obitelj moram plaćati boravišnu taksu ili išta drugo.
Uredno sam platio poreze i sve drugo sto uz kupovinu ide, pa tako i sve godišnje namete lokalne samouprave redovito.
Zato mi nije jasno zasto moram u svome objektu za sebe plaćati išta i to samo zato što sam tamo.
Ako ima kakve veze objekat se ne iznajmljuje i u njemu ne boravi nitko drugi osim moje obitelji nekoliko puta godišnje.
A ako se mora na moru plaćati boravišna pristojba zašto je recimo ne plaćaju vlasnici kuća uz Mrežnicu ili vlasnici vikendica u Zagorju i sl. po čemu su oni povlašteni što se toga tiče?
mislim da bi tu vrazju taksu trebali placati i ovi na Mreznici. Postoje neke zone pa ovisi di si toliko placas. Ni meni nije to sve skupa jasno zasto je tome tako. (btw to je samo za sezonu mislim da se od polovice 10 ne placa nista)

meni je isto bed nekog pozvat u goste i onda mu rec cuj moras platiti 10 kn na dan boravisnu taksu inace bi ja mogao imat probleme. jesi mi gost ali sorry moras platit.

Vojky odgovori nam.............
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 18:12   #9
ZAKON
O BORAVIŠNOJ PRlSTOJBI (PROČIŠĆENI TEKST)
Članak 1.

Građanin koji u turističkom mjestu izvan svog prebivališta koristi uslugu nočenja u smještajnom objektu u kojem se obavlja ugostiteljska ili turistička djelatnost (u daljnjerr tekstu: smještajni objekt) plaća boravišnu pristojbu.

Smještajnim objektom u smislu ovoga Zakona razumijeva se: hotel, pansion motel, turistički apartman, odmaralište, odmaralište za djecu i mladež kamp kuća i stan za odmor, soba za iznajmljivanje, lječilište, planinarski dom prenoćište, vez u luci nautičkog turizma (sidrištu, privezištu, turističkoj luci, marini i nautičkom centru) i svi drug objekti u kojima se građanima pružaju usluge noćenja.

Članak 2.

Boravišnu pristojbu plaća vlasnik kuće ili stana za odmor u turističkom mjestu i sve osobe koje borave u toj kuć ili stanu.

Osobe iz stavka 1. ovoga članka boravišnu pristojbu plaćaju kada u kući i stanu za odmor u turističkom mjestu borave u razdoblju od 15. lipnja do 15. rujna.

Boravišnu pristojbu plaća i vlasnik plovila koje se nalazi na vezu u luci nautičkog turizma kada boravi na plovilu te sve osobe koje borave na tom plovilu

Kućom ili stanom za odmor, iz stavka 1. ovoga članka, smatra se svaka zgrada ili stan, koji se koriste sezonski ili povremeno.

Kućom za odmor, u smislu ovoga Zakona, ne smatraju se gospodarske zgrade koje služe za smještaj poljodjelskih strojeva, alata i slično.

Članak 3.

Boravišnu pristojbu ne plaćaju:

1. djeca do dvanaest godina starosti,

2. slijepe i gluhe osobe i ni osobe s tjelesnim invaliditetom,

3. sudionici školskih izleta organiziranih od strane školske ustanove,

4. osobe upućene na liječenje u lječilište od strane zdravstvene ustanove,

5. dugogodišnji stalni gosti u turističkom mjestu zaslužni za unapređenje turizma, na prijedlog mjesnog odbora, a po posebnoj odluci turističkog vijeća turističke zajednice,

6. pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane, kada noće u smještajnom objektu, a nalaze se na obavljanju službenih zadaća,

7. sezonski radnici s prijavljenim boravkom u turističkom mjestu,

8. putnici na putničkom brodu u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi u sidrištu ili vezu u luci,

9. vlasnici izvorne stare obiteljske kuće, stečene nasljeđivanjem od ostavitelja koji je imao prebivalište u turističkom mjestu i članovi njegove uže obitelji kada borave u toj kući.

Članak 4.

Osobe od 12 do navršenih 18 godina starosti, plaćaju boravišnu pristojbu umanjenu za 50%.

Članak 5.

Vlasnik iz članka 2. stavka 1. ovog Zakona i članovi njegove uže obitelji, plaćaju boravišnu pristojbu umanjenu za 70%.

Članovima uže obitelji vlasnika kuće i stana za odmor u smislu ovoga Zakona smatraju se supružnik, djeca, pastorčad, usvojenici, roditelji i usvojitelji.

Članak 5.a.

Osobe koje borave na plovilu dok se ono nalazi na stalnom vezu u luci nautičkog turizma boravišnu pristojbu plaćaju u godišnjem paušalnom iznosu.

Stalni vez u luci nautičkog turizma u smislu ovog Zakona, je vez u luci nautičkog turizma čije je pravo korištenja zakupljeno za razdoblje od godine dana.

Godišnji paušalni iznos iz stavka 1. ovoga članka, plaća korisnik stalnog veza u luci nautičkog turizma u jednokratnom iznosu za sve osobe koje borave na plovilu.

Visinu godišnjeg paušalnog iznosa boravišne pristojbe za korisnike stalnog veza u luci nautičkog turizma, na prijedlog ministra turizma, utvrđuje Vlada Republike Hrvatske u prvoj polovini tekuće godine za sljedeću godinu.

Iznimno od stavka 4. ovoga članka, Vlada Republike Hrvatske, na prijedlog ministra turizma, može utvrditi visinu godišnjeg paušalnog iznosa boravišne pristojbe za korisnike stalnog veza u luci nautičkog turizma i za tekuću godinu.

Članak 5.b.

Pravna i fizička osoba koja pruža uslugu stalnog veza u luci nautičkog turizma dužna je, najkasnije do 30. lipnja tekuće godine, turističkoj inspekciji županijskog ureda nadležnog prema sjedištu luke nautičkog turizma i turističkoj zajednici općine, grada ili turističkoj zajednici mjesta, dostaviti podatke o sklopljenim ugovorima o korištenju stalnog veza u luci nautičkog turizma (ime i registarski broj plovila, ime i prezime vlasnika plovila, jedinstveni matični broj građana ili broj putovnice).

Pravna i fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka dužna je prijaviti turističkoj inspekciji županijskog ureda nadležnog prema sjedištu luke nautičkog turizma i turističkoj zajednici općine, grada ili turističkoj zajednici mjesta, svaku promjenu podataka glede ugovora o korištenju stalnog veza u luci nautičkog turizma, te svaki novi ugovor o korištenju stalnog veza, najkasnije u roku od 15 dana od dana nastale promjene odnosno od dana potpisivanja ugovora.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 21:26   #10
Quote:
baobab kaže:
ZAKON
O BORAVIŠNOJ PRlSTOJBI (PROČIŠĆENI TEKST)

Kućom ili stanom za odmor, iz stavka 1. ovoga članka, smatra se svaka zgrada ili stan, koji se koriste sezonski ili povremeno.
E sad meni ovo nije jasno. Ako u kući NETKO živi (dakle, nekome to nije kuća za odmor) - u mom slučaju baka - kako se to onda može smatrati kućom za odmor?
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 07:08   #11
q
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 07:10   #12
Da li ti baka ima prijavljeno prebivalište u tom mjestu? Pročitaj tko je sve oslobođen od obveze plaćanja pristojbe, a tko plaća umanjenu.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 08:45   #13
Baobab, hvala.

Sve je jasno, sada samo ostaje ono pitanje, zašto?

Nakon što platiš sve moguće dadžbine kod kupnje, pa godišnje poreze, naknade i sl. onda te još gnjave i sa boravišnom pristojbom. Užas, ali eto, državi nikada dosta, uostalom moraju za plaće namaknuti, ali kada ti njih trebaš, bolje da ih netrebaš.
Biker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 09:02   #14
Quote:
baobab kaže:
Da li ti baka ima prijavljeno prebivalište u tom mjestu? Pročitaj tko je sve oslobođen od obveze plaćanja pristojbe, a tko plaća umanjenu.
Da, baka je tamo prijavljena. Pa tamo živi!

E sad, pogledala ja kome se naplaćuje ta taksa. Citiram: hotel, pansion motel, turistički apartman, odmaralište, odmaralište za djecu i mladež kamp kuća i stan za odmor, soba za iznajmljivanje, lječilište, planinarski dom prenoćište, vez u luci nautičkog turizma (sidrištu, privezištu, turističkoj luci, marini i nautičkom centru) i svi drug objekti u kojima se građanima pružaju usluge noćenja. . Ali ja ne spadam ni u jednu od ovih kategorija. Dakle, dolazim u kuću koja NIJE kuća za odmor i dolazim kod bake koja mi to, jel'te, ne naplaćuje.

Mislin, lako za lovu, ali ako je ovo zakon nije mi jasno na osnovu čega moj stari plaća tu boravišnu taksu ako dolazi kod svoje majke u svoju vlastitu kuću.
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 09:07   #15
I da, za*eb je očito u tome što kuća nije naslijeđena nego je nova. Ali mi svejedno nije jasno kako se kućom za odmor može smatrati kuća u kojoj netko stalno živi.

Nevermind... Nisu neke pare.
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 10:37   #16
Svaki put kada sam pomislio da sam pročitao najveću glupost Hrvatska me još jednom iznenadi svojim zakonima!


BORAVIŠNA TAKSA ZA NOĆENJE PLANINARSKOM DOMU?! ?! ?! ?!

Svakome tko je noćio u planinarskom domu jasno je zašto se iščuđavam.
- grupni ležajevi, hladna voda (ako je uopće ima), zimi sam nosiš drva i ložiš... Ništa od toga pravom ljubitelju planine ne smeta, naprotiv - daje određenu čar ("Roughing it"). No s turizmom nema ništa zajedničko!

Osim toga oni koji opravdavaju BP tvrde nešto u smislu da je to naknada za korištenje infrastrukture.
Halo?
Pa u brda se i ide zato da se NE KORISTI infrastruktura.

Osim toga, osim noćenja koje je ispod tržišne cijene (ali je i QoS!) sve cijene u domovima su više nego u dolini. I to je za razumijeti. Primjer je dom Klek gdje je pola litre Jamnice, ako se ne varam 10 ili 12 kn, no to je u redu, jer do gore može samo tovar, mazga, mula, konj - i čovjek s ruksakom. Naravno i helikopter Najbliže se s autom dođe na sat vremena hoda (pod opterećenjem). I sad bi još gore trebali plaćati BP. I još da je dam PD-u/HPS-u, ili općini Ogulin. NE.
Dajem je lokalnom turističkom društvu! Kao da je ono podiglo Klek u najmanju ruku razglasilo svijetu da Klek postoji te izgradilo cestu.
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 11:05   #17
Quote:
Biker kaže:
Sve je jasno, sada samo ostaje ono pitanje, zašto?
Zato da bi općina/grad u kojoj je tvoja nekretnina mogla financirati lokalno komunalno društvo koje ti odvozi smeće
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 11:16   #18
ma da? znaci placamo za smece 2 puta??

ne meni to stvarno nije jasno. evo recimo da ste pozvani u Italiju kod nekog prijatelja na recimo Lago Di Como gdje on ima vikendicu. Ne morate platiti nikom nista. On placa porez na vikendicu jednom godisnje i to je to.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 11:44   #19
Quote:
Roko kaže:
ma da? znaci placamo za smece 2 puta??
Ma karikirao sam oko smeća, svaka jedinica lokalne samouprave se u osnovi financira kroz neke lokalne poreze, prihode, naknade, pristojbe i slično, iz kojih se onda financiraju, među ostalim, i odvoz smeća ili šišanje trave u lokalnom parku:

Financiranje jedinica lokalne i podruČne (regionalne) samouprave

Članak 68.

Jedinica lokalne samouprave i jedinica područne (regionalne) samouprave ima prihode kojima u okviru svoga samoupravnog djelokruga slobodno raspolaže.

Prihodi jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave moraju biti razmjerni s poslovima koje obavljaju njihova tijela u skladu sa zakonom.

Prihodi jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave su:

1. općinski, gradski, odnosno županijski porezi, prirez, naknade, doprinosi i pristojbe,

2. prihodi od stvari u njezinom vlasništvu i imovinskih prava,

3. prihodi od trgovačkih društava i drugih pravnih osoba u njezinom vlasništvu, odnosno u kojima ima udio ili dionice,

4. prihodi od naknada za koncesiju koje daje njezino predstavničko tijelo,

5. novčane kazne i oduzeta imovinska korist za prekršaje koje sama propiše u skladu sa zakonom,

6. udio u zajedničkim porezima s Republikom Hrvatskom,

7. sredstva pomoći i dotacija Republike Hrvatske predviđena u državnom proračunu,

8. drugi prihodi određeni zakonom.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 12:46   #20
Baobab - u načelu si u pravu.
No bitna razlika poreza (takse, pristojbe) i doprinosa jest da se za porez ne zna na što će se trošiti, a za doprinos se zna.

Dakle - ako se BT skuplja kao porez - taj novac FWIW - može završiti u fondu za godišnju nagradu grada, ili za školstvo ili za sport ili za reprezentaciju gradonačelnika.

No bojim se da sam na ovom forumu pročitao kao BT ide - turističkoj zajednici.
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.