Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2024., 22:55   #1
Stavovi domaćih radnika prema stranim radnicima u Hrvatskoj

Poštovani,

svakim danom svjedočimo sve većem broju radnika iz zemalja Trećeg svijeta koji su odlučili potražiti posao u Hrvatskoj. S obzirom da se dolazak stranih radnika nameće kao jedna od glavnih tema za budućnost tržišta rada u Hrvatskoj, odlučili smo provesti istraživanje s ciljem utvrđivanja stavova domaćih radnika prema stranim radnicima u Hrvatskoj. Pojam „strani radnici” u ovom istraživanju označava osobe koje dolaze iz zemalja tzv. Trećeg svijeta (npr. Filipini, Nepal, Indija, Bangladeš), kako bi radile na privremenim ili stalnim poslovima unutar hrvatskog teritorija. Ovo istraživanje provode profesori i studenti s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Jedini uvjet za sudjelovanje u ovom istraživanju je da radite u Hrvatskoj i da ste državljanin Republike Hrvatske. Ispunjavanje upitnika traje otprilike 10-15 minuta.

Sudjelovanje u ovom istraživanju je potpuno anonimno - drugim riječima, na temelju Vaših iskaza u istraživanju nećemo moći saznati Vaš identitet. Prikupljeni podaci će se obrađivati samo na razini grupe i koristit će se isključivo u istraživačke svrhe. Vaše sudjelovanje je dobrovoljno, i možete prestati ispunjavati upitnik u bilo kojem trenutku.


Ako želite sudjelovati u istraživanju, molimo Vas kliknite na donju poveznicu.
https://www.surveymonkey.com/r/2T39K2Q
bobrock5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 13:32   #2
Više svjedočim poslodavcima koji su se počeli reklamirati sa "težimo tome da zaposlimo hrvatske radnike" kao nekakav wow radni uvijet. Okrenuti su društvenoj odgovornosti bit će.
Lolita2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 15:11   #3
Quote:
Lolita2 kaže: Pogledaj post
Više svjedočim poslodavcima koji su se počeli reklamirati sa "težimo tome da zaposlimo hrvatske radnike" kao nekakav wow radni uvijet. Okrenuti su društvenoj odgovornosti bit će.
Reklama. Kao i ono ekološki smo osvješteni, kupite naš proizvod.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 18:40   #4
Pa neke od tih stvari i sad prolaze.

Npr. imaš beertiju koja ima ok iznos piva, iako nije pretjerano jeftina.
Čovjek uvezao Nepalce, koji baš i ne kuže hrvatski.
Cijene su ostale iste.
Neki ljudi su je krenuli izbjegavati.

Ono, kupujmo hrvatski spika.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 18:41   #5
Zašto se ne spominju Ukrajinci, jer broj istih zaposlenih je znatno viš od ukupnog broja radnika Trećeg svijeta? Mnogu ukrajinci tokom odmora idu posjetiti porodice u Ukrajini.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2024., 13:33   #6
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Zašto se ne spominju Ukrajinci, jer broj istih zaposlenih je znatno viš od ukupnog broja radnika Trećeg svijeta? Mnogu ukrajinci tokom odmora idu posjetiti porodice u Ukrajini.
Kako misliš ono boldano? U Hrvatskoj ne. U Češkoj možda već da, jer tamo je preko 300000 izbjeglica iz Ukrajine, a u Hrvatskoj valjda niti 25000, jer su mi pokazali takav podatak s Eurostata. I sam sam se iznenadio jer sam mislio da je u Hrvatsku izbjeglo oko 50000 Ukrajinaca, ali izgleda nije, nego manje.

Ali broj radnika Trećeg svijeta u Hrvatskoj je znatno veći od bilo koje od tih brojki, iako je dolazak počeo relativno nedavno.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2024., 16:34   #7
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Kako misliš ono boldano? U Hrvatskoj ne. U Češkoj možda već da, jer tamo je preko 300000 izbjeglica iz Ukrajine, a u Hrvatskoj valjda niti 25000, jer su mi pokazali takav podatak s Eurostata. I sam sam se iznenadio jer sam mislio da je u Hrvatsku izbjeglo oko 50000 Ukrajinaca, ali izgleda nije, nego manje.

Ali broj radnika Trećeg svijeta u Hrvatskoj je znatno veći od bilo koje od tih brojki, iako je dolazak počeo relativno nedavno.
Ali zašto ukrajinci ne smetaju hrvatima kao ovi iz Trečeg svijeta?
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2024., 16:50   #8
/\ /\ /\

Pa evo, jedan jasan razlog je svakako to što ih je relativno malo, kao što sam napisao u prethodnom postu.
Štoviše, iznenađujuće malo (iznenađujuće bar nama u RH, jel'te).

Inače, nisam primjetio da "ovi iz Trećeg svijeta" nešto puno smetaju Hrvatima. Imaš na pr. na pdf Politika/Blisko politici temu o njima, i u toj temi nema nekih ispada i provala protiv njih, nego više zabrinutost za Hrvate i Hrvatsku.

Imam još par primjedbi, ali sada više nemam vremena, možda ću poslije.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2024., 19:08   #9
Koliko su ono najavili da ih još trebamo ? 400.000 ? Pa kad dodu familije pa kad se djeca rode, ajhajhaj odosmo mi. Nemam ništa protiv ljudi nimalo, ok su i neka rade ali samo da se ne getoiziraju.
__________________
X
Blurred Vision is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2024., 10:01   #10
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2551170.aspx

Dala 7000 e da dodje u hr i dobila otkaz nakon mj dana... Haha presmjesno tak puno love dat za tak daleku zemlju... Sto rec jadni ljudi...
neobuzdan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.