Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2011., 15:59   #121
Quote:
gaby8002 kaže: Pogledaj post
garantiram ti da poznam osobu koja je za zadnji dan u godini dobila cijeli godišnji za tu godinu koja je prolazila. Radi u državnoj službi. Ili me ta osoba laže, ili netko ne zna svoj posao pa je dobila više nego što je trebala.
super, netko onda postupa kompletno protivno zakonu i bas me zanima kako te financije obracunavaju placu i pravdaju godisnje odmore. katastrofa..

ja sam na pocetku radila u drzavnoj sluzbi i vrlo se strogo vodila evidencija prisutnosti ili neprisutnosti na poslu, sukladno tome su se izdavala rjesenja, koja su potpisivali svi sefovi pa je sve onda islo na obracun place....tako nesto se nije moglo dogoditi a da pri tome ne odgovara cijeli niz ljudi, kojima naravno to nije bilo u interesu.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 19:09   #122
a kakva je situacija sa radnicima koji 9 mjeseci rade u njemackoj a 3 u hrvatskoj, za njemacku se predaje zahtjev za odstetu ali mi ustvari imamo pravo i na tzv. hrv godisnji,, zna ko sta o tome??
blackaudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 14:54   #123
Quote:
blackaudi kaže: Pogledaj post
a kakva je situacija sa radnicima koji 9 mjeseci rade u njemackoj a 3 u hrvatskoj, za njemacku se predaje zahtjev za odstetu ali mi ustvari imamo pravo i na tzv. hrv godisnji,, zna ko sta o tome??
pa trebalo bi dati ipak malo vise informacija. na temelju cega se radi u inozemstvu? jel to ista firma u pitanju? kakva odsteta u njemackoj?
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 16:14   #124
Ove godine, 2011., promijenio sam 2 poslodavca, sad sam kod trećeg.

1.4. sam prestao raditi kod 1. poslodavca, dobio dane GO proporcionalno za 3 mjeseca provedene kod 1.poslodavca.
Kod drugog poslodavca sam bio točno 6 mjeseci, do 1.10 i prešao kod 3. poslodavca.
Pri odlasku od 2. poslodavca, sam dobio za iskoristiti dane GO, opet, proporcionalno 6 mjeseci provedene kod 2. poslodavca.

Dolaskom kod 3. poslodavca, 1.10., računao sam da imam pravo sad dobiti GO proporcionalno vremenu provedenom kod 3. poslodavca, dakle, za 10. i 11. mjesec.

Međutim, 3. poslodavac tvrdi da ja NEMAM pravo kod njega na GO, već da mi je 2. poslodavac trebao dati/isplatiti cijeli GO do kraja 2011., jer sam kod njega došao prije 1.7., iako sam tamo bio samo 6 mjeseci ??!!

Čitanjem ZOR-a, ne nalazimo niti rješenje niti kompromis :-)

Molim nekoga za točno tumačenje, članke, upute,.... ??

Hvala
sauron666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 13:53   #125
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Stekli ste pravo na puni godišnji odmor za ovu godinu.
Za drugi dio pitanje pogledajete ovu odredbu Zakona o radu:

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.
(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.
(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.
U firmi u kojoj radim tvrde da nemam pravo na puni godišnji za ovu godinu jer sam radio do 03.06. i nemam prekid između zaposlenja duži od 8 dana. Ne razumijem ništa.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:05   #126
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
U firmi u kojoj radim tvrde da nemam pravo na puni godišnji za ovu godinu jer sam radio do 03.06. i nemam prekid između zaposlenja duži od 8 dana. Ne razumijem ništa.
U novoj firmmi ti ne znaju računati, jer ako si počeo raditi 06.06.2011. godine do 06.12.2011 .godine si navršio šest punih mjeseci rada kod njih i time stekao pravo na puni godišnji odmor!

Druga bi stvar bila da si kod sadašnjeg poslodavca počeo raditi 06.07.2011. goidne...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:12   #127
Quote:
sauron666 kaže: Pogledaj post
Ove godine, 2011., promijenio sam 2 poslodavca, sad sam kod trećeg.

1.4. sam prestao raditi kod 1. poslodavca, dobio dane GO proporcionalno za 3 mjeseca provedene kod 1.poslodavca.
Kod drugog poslodavca sam bio točno 6 mjeseci, do 1.10 i prešao kod 3. poslodavca.
Pri odlasku od 2. poslodavca, sam dobio za iskoristiti dane GO, opet, proporcionalno 6 mjeseci provedene kod 2. poslodavca.

Dolaskom kod 3. poslodavca, 1.10., računao sam da imam pravo sad dobiti GO proporcionalno vremenu provedenom kod 3. poslodavca, dakle, za 10. i 11. mjesec.

Međutim, 3. poslodavac tvrdi da ja NEMAM pravo kod njega na GO, već da mi je 2. poslodavac trebao dati/isplatiti cijeli GO do kraja 2011., jer sam kod njega došao prije 1.7., iako sam tamo bio samo 6 mjeseci ??!!

Čitanjem ZOR-a, ne nalazimo niti rješenje niti kompromis :-)

Molim nekoga za točno tumačenje, članke, upute,.... ??

Hvala
Ovdje je jako važno dal ti je radni odnos kod 2. poslodavca prestao baš sa danom o1.10. ili 30.09.2011. godine?

Ako je 01.10. 2011. onda si kod 2. poslodavca stekao pravo na puni godišnji odmor i po prestanku radnog odnosa ti je trebao dati punu naknadu.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:32   #128
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
U novoj firmmi ti ne znaju računati, jer ako si počeo raditi 06.06.2011. godine do 06.12.2011 .godine si navršio šest punih mjeseci rada kod njih i time stekao pravo na puni godišnji odmor!

Druga bi stvar bila da si kod sadašnjeg poslodavca počeo raditi 06.07.2011. goidne...
Zakon kaže:
"Pravo na puni godišnji odmor radnik stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada.
Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa dužio od 8 dana, stječe pravo na puni godišnji odmor nakon 6 mjeseci neprekidnog rada. Bolovanje i druga privremena nesposobnost za rad, vojna služba ili drugi zakonom određeni slučaj opravdanog odsustva s rada ne smatra se prekidom rada."

Oni se drže ovog prekida radnog odnosa koji je bio kraći od 8 dana. I kažu da sam kod bivšeg poslodavca imao pravo na razmjerni dio godišnjeg. I da samim time i kod njih imam pravo na samo razmjerni dio godišnjeg. I da nije dovoljno ispuniti samo taj 6-mjesečni uvjet.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 15:13   #129
staz i djeca

Iscitala sam zakon o radu, i ne mogu naci da se igdje odredjuju dodatni dani dopusta za maloljetnu djecu i godine staza. (Nisam pod kolektivnim ugovorom.) Je li to moguce? Ne mogu vjerovati da zakon to nije odredio.
mudramama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 15:36   #130
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
U novoj firmmi ti ne znaju računati, jer ako si počeo raditi 06.06.2011. godine do 06.12.2011 .godine si navršio šest punih mjeseci rada kod njih i time stekao pravo na puni godišnji odmor!

Druga bi stvar bila da si kod sadašnjeg poslodavca počeo raditi 06.07.2011. goidne...
u mojoj firmi di ja radim,a jako velika tvrtka je i postuju se zakoni sto se toga tice jer inspekcije redovno dolaze,jedan evo suradnik radi 6 mjeseci i dobio je 20 dana godisnjeg,znaci nije dobio puni godisnji ,e sad ne znam ali ja mislim da se ne dobije puni godisnji,sljedece godine ce dobit puni godisnji
faspy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 00:01   #131
molim pomoć

Zaposlila sam se 13.6.,17.8 raskidamo ugovor i zapošljavam se 18.8. kod novog poslodavca, dakle bez prekida. Da li sam 13.12.stekla pravo na puni godišnji(mogu dobiti potvrdu o nekorištenju razmjernog dijela u ranijoj firmi)kod novog poslodavca s obzirom da je riječ o 6 mj. neprekidnog rada i da li u tom slucaju mogu taj cijeli godišnji koristiti po novoj godini?hvala
viv8318 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 14:20   #132
Quote:
viv8318 kaže: Pogledaj post
Zaposlila sam se 13.6.,17.8 raskidamo ugovor i zapošljavam se 18.8. kod novog poslodavca, dakle bez prekida. Da li sam 13.12.stekla pravo na puni godišnji(mogu dobiti potvrdu o nekorištenju razmjernog dijela u ranijoj firmi)kod novog poslodavca s obzirom da je riječ o 6 mj. neprekidnog rada i da li u tom slucaju mogu taj cijeli godišnji koristiti po novoj godini?hvala
te odredbe o godisnjem vise ne vrijede. tako je bilo po starom zakonu, sad ti je poslodavac, od kojeg odlazis, duzan isplatiti novcano te dane godisnjeg kojeg si ostvario kod njega. u praxi dosta cesto ljude tjeraju da koriste prisilno godisnji jer im ne zele platiti.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 14:24   #133
Quote:
mudramama kaže: Pogledaj post
Iscitala sam zakon o radu, i ne mogu naci da se igdje odredjuju dodatni dani dopusta za maloljetnu djecu i godine staza. (Nisam pod kolektivnim ugovorom.) Je li to moguce? Ne mogu vjerovati da zakon to nije odredio.

naravno da nema tih odredaba, i to s pravnog stajalista uopce nije cudno. masa materijalnih davanja i dodatnih, ajmo ih nazvati pogodnostima, je regulirana pravilnicima o radu i kolektivnima.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 20:19   #134
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
naravno da nema tih odredaba, i to s pravnog stajalista uopce nije cudno. masa materijalnih davanja i dodatnih, ajmo ih nazvati pogodnostima, je regulirana pravilnicima o radu i kolektivnima.
Hvala na odgovoru. Ja radim za stranu firmu, koja nema hrvatski pravilnik o radu. Da li ga mislis da ga mora imati, i mora li biti slican uobicajenom pravilniku?
mudramama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 10:54   #135
Quote:
mudramama kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Ja radim za stranu firmu, koja nema hrvatski pravilnik o radu. Da li ga mislis da ga mora imati, i mora li biti slican uobicajenom pravilniku?
ne postoji "hrvatski pravilnik". nas zakon, Zakon o radu, kaze da firme iznad tolko i tolko zaposlenika moraju imati pravilnik o radu. neke druge organizacije mogu imati kolektivni koji podrazumijeva da postoje sindikati koji pregovaraju s poslodavcem. i to je to. to su odredbe naseg zakona.

sad, ne znam jel ta strana firma registrirana kod nas, ili ima samo predstavnistvo ili zastupstvo ili? puno je tu razlicitih oblika koji onda mogu utjecati na to dal ta firma ima ili nema pravilnik o radu.

no ako te zanima sto tocno mora pisati u pravilniku o radu, to zakonski nije definirano. znaci svaka firma sastavlja svoj pravilnik i nitko ju u tome ne ogranicava. osim naravno ako krsi zakon, ustav, moral drustva.

pretpostavljam da tebe muci to sto tvoja firma nema neke dodatne pogodnosti koje ima recimo "Perina" firma.
i ti se sad pitas, a zasto to ja ne bi imala.

eto, to ti je tako. zato, kad se ljudi zaposljavaju, osim uobicajenog pitanja, kolika je placa, trebaju se raspitati i recimo o takvim stvarima, dodatnim danima godisnjeg, bozicnici, uskrsnici, placanju prijevoza s posla i na posao itd. jer zakonski poslodavci to nisu obvezni primjenjivati. to su bonusi koji idu uz redovnu placu.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 15:20   #136
Što se događa s godišnjim od tjedan dana u slučaju da odlučim otići iz poduzeća istekom ugovora na određeno vrijeme s datumom njegova isteka? Mogu li dobiti novčanu nadoknadu za to?

Što se događa u slučaju da sam istekom ugovora na određeno odradila samo pola mjesečne plaće, da li će ona uredno biti isplaćena i što u slučaju ako ne bude?
Svjetlucava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 10:58   #137
Quote:
Članak 59. ZOR-a – Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

U slučaju kada je radnik zaposlen na određeno vrijeme u trajanju od 6 mjeseci on stječe pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora u skladu s odredbom članka 59. Zakona o radu („Narodne novine“, br. 149/09.). Trajanje njegovog godišnjeg odmora se izračunava na način da radnik za svakih navršenih mjesec dana rada stječe jednu dvanaestinu broja dana godišnjeg odmora na koje bi imao pravo da ispunjava uvjet za godišnji odmor u punom trajanju. Ako je ostvario pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora kojeg nije iskoristio, poslodavac mu mora isplatiti naknadu za taj neiskorišteni godišnji odmor.

Iako iz same stipulacije odredbe to izrijekom ne proizlazi, a uzimajući u obzir ništetnost odricanja od prava na godišnji odmor, poslodavac bi u svakom slučaju prije prestanka ugovora o radu morao radniku omogućiti korištenje pripadajućeg godišnjeg odmora, odnosno isplatiti naknadu umjesto njegovog korištenja. Pri utvrđivanju prava na takvu naknadu, uzima se u obzir broj neiskorištenih dana godišnjeg odmora radnika. Dakle, kod promjene poslodavca radnik svoj godišnji odmor za tu kalendarsku godinu mora regulirati kod svog prethodnog poslodavca, bez obzira radi li se o situaciji u kojoj će on moći iskoristiti svoj cijeli godišnji odmor ili samo njegov razmjeran dio.

Sagledavajući institut godišnjih odmora u cijelosti, radnik koji postane stranka novog ugovora o radu nakon 1. srpnja, te je samim time i stekao pravo na „cijeli“ godišnji odmor, morao bi prije prelaska kod novog poslodavca regulirati svoj ostvareni cijeli godišnji odmor. Međutim, ako radnik kod novog poslodavca prelazi u prvom dijelu kalendarske godine, odnosno prije 1. srpnja, a nema prekid između ta dva radna odnosa duži od osam dana, kod starog bi poslodavca ostvario pravo na razmjeran dio, dok bi mu novi poslodavac također trebao omogućiti korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora adekvatnog vremenu koje je radnik tijekom te kalendarske godine proveo kod njega. Na taj način radnik ne bi bio uskraćen u ostvarivanju svog prava na godišnji odmor, a poslodavac ne bi bio opterećen pravom radnika na godišnji odmor kojeg je radnik stekao kod bivšeg poslodavca, a što je i u duhu potrebnog usklađenja Zakona s pravnom stečevinom Europske unije.Pravo radnika na razmjerni dio godišnjeg odmora propisano je odredbom članka 59. Zakona o radu (NN br. 149/09), na način da radnik ima pravo na jednu dvanaestinu svog godišnjeg odmora, za svakih navršenih mjesec dana rada, između ostalog, ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

Dakle, radnik koji je radio do 30. lipnja, ostvaruje pravo na jednu dvanaestinu od svog pripadajućeg godišnjeg odmora za svakih navršenih mjesec dana rada (1/12 pripadajućeg godišnjeg odmora x 6).
Nastavno na ovaj moj slučaj prenosim iz mišljenja Ministarstva gospodarstva rada i poduzetništva. Mislim da ne ostvarujem pravo na puni godišnji za ovu kalendarsku godinu. Ono što je najzanimljivije je da sam se raspitao na puno mjesta i nitko mi nije mogao sa sigurnošću reći koje pravo ostvarujem. Toliko o našim zakonima i onima koji ih tumače.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 14:51   #138
@Hercegovac1981 - Sad sam malo bolje pročitao tvoj prvi post i kad sam ti odgovarao mi je promaknulo to da si već ove godine radio odnosno da ti to nije bilo prvo zaposlenje u tekućoj godini, tako da stvarno nemaš pravo na puni godišnji odmor kod novog poslodavca.

U protivnom bi se dogodila situacija da zbog te promjene posla, ukupno ostvariš više godišnjeg odmora nego što ti pripada, jer bi kod bivšeg poslodavca mogao dobiti razmjerni dio godišnjeg odmora, dok kod sadašnjeg puni godišnji odmor i to u istoj godini... Sa novim zakonom o radu se dogodio jedan problem, a to je da više nema prenošenja godišnjeg na novog poslodavca, nego ti stari poslodavac mora dati naknadu za neiskorišteni dio. Po starom zakonu si mogao prenositi neiskorišteni godišnji kod novog poslodavca, te bi u tvojem slučaju po starom zakonu ostvario pravo na puni godišnji kod novog poslodavca.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 09:58   #139
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
@Hercegovac1981 - Sad sam malo bolje pročitao tvoj prvi post i kad sam ti odgovarao mi je promaknulo to da si već ove godine radio odnosno da ti to nije bilo prvo zaposlenje u tekućoj godini, tako da stvarno nemaš pravo na puni godišnji odmor kod novog poslodavca.

U protivnom bi se dogodila situacija da zbog te promjene posla, ukupno ostvariš više godišnjeg odmora nego što ti pripada, jer bi kod bivšeg poslodavca mogao dobiti razmjerni dio godišnjeg odmora, dok kod sadašnjeg puni godišnji odmor i to u istoj godini... Sa novim zakonom o radu se dogodio jedan problem, a to je da više nema prenošenja godišnjeg na novog poslodavca, nego ti stari poslodavac mora dati naknadu za neiskorišteni dio. Po starom zakonu si mogao prenositi neiskorišteni godišnji kod novog poslodavca, te bi u tvojem slučaju po starom zakonu ostvario pravo na puni godišnji kod novog poslodavca.
Ono što je mene bunilo u čitavoj priči je ta specifična situacija u kojoj sam bio prijavljen na 1/10 punog radnog vremena. Od 01.01. do 6.6. ove godine je to iznosilo nekih 16 dana radnog staža. Moram priznati da mi je tu zakon malo nejasan i nelogičan. Po zakonu ispada da sam ja kod starog poslodavca ostvario pravo na 5/12 punog godišnjeg odmora. Jer koliko sam shvatio za određivanje dužine godišnjeg je bitno vrijeme trajanja radnog odnosa u kalendarskoj godini a ne staž. Nelogično je to da sam ja imao pravo raditi kod 10 poslodavaca po 1/10 punog radnog vremena. Što u tom slučaju sa pravom na godišnji?

Po zakonu ispada da netko ko radi npr. od 01.01. do 29.01. i 01.02. pređe na drugi posao nakon 6 mjeseci rada nema pravo na puni godišnji jer mu to nije prvo zaposlenje u toj godini i nema prekid između dva radna odnosa duži od 8 dana mada kod prvog poslodavca uopće nije ostvario pravo na godišnji niti jedan jedini dan. S druge strane netko ko je npr. radio od 01.01. do 31.05. pa 9.6. prešao kod novog poslodavca ima pravo na razmjerni dio kod prvog poslodavca i pravo na čitav godišnji kod drugog poslodavca jer mu je prekid između dva radna osnosa duži od 8 dana.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 21:14   #140
pozzzz

evo ovako: kod 1. poslodavca sam radila preko godinu dana i kod njega sam iskoristila cijeli godisnji za 2011.g., u 10. mjesecu sam dala otkaz jer sam dobila drugi posao i odmah sam pocela raditi kod 2. poslodavca i sad sam kod njega vec 3 mjeseca (primljena sam za stalno sa 6 mjeseci probnog rada).
e sad, moje pitanje je, dali mogu vec sada traziti godisnji kod novog poslodavca za 2012.godinu (jer mi treba zbog faksa)?
jopa_tkd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.