Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2012., 13:31   #141
Vidim da je bilo jedno slicno pitanje, ali nije bilo odgovora, pa evo, nadam se da ce se ipak naci netko tko moze ponuditi mudar odgovor. I tocan, dakako.

Dakle, radnik ima Ugovor na odredjeno vrijeme, 40 sati tjedno ali podjeljeno na 6 dana. Pitanje je: koliki mu je godisnji odmor? 20 radnih dana u koje se ne uracunavaju blagdani i nedjelja s danom koji joj prethodi ili slijedi (subota odnosno ponedjeljak), ili 24 radna dana u koje se ne uracunavaju blagdani i nedjelja, ili, ne daj Boze, 20 radna dana, od ponedjeljka do petka?

U firmi ostali radnici rade 5 dana (pon-pet) i imaju godisnji 20 radna dana (pon-pet) plus subota i nedjelja, a radniku koji radi 6 dana u tjednu objasnjavaju da ima pravo na 20 radna dana (pon-pet) a nedjelju (odnosno subotu) mora normalno raditi, odnosno racuna se u radne dane?!

Ima li kakva dobra dusa koja moze argumentirano pojasniti tko je ovdje u pravu (lud)?

Hvala unaprijed!
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 23:52   #142
Quote:
swaschta kaže: Pogledaj post
Vidim da je bilo jedno slicno pitanje, ali nije bilo odgovora, pa evo, nadam se da ce se ipak naci netko tko moze ponuditi mudar odgovor. I tocan, dakako.

Dakle, radnik ima Ugovor na odredjeno vrijeme, 40 sati tjedno ali podjeljeno na 6 dana. Pitanje je: koliki mu je godisnji odmor? 20 radnih dana u koje se ne uracunavaju blagdani i nedjelja s danom koji joj prethodi ili slijedi (subota odnosno ponedjeljak), ili 24 radna dana u koje se ne uracunavaju blagdani i nedjelja, ili, ne daj Boze, 20 radna dana, od ponedjeljka do petka?

U firmi ostali radnici rade 5 dana (pon-pet) i imaju godisnji 20 radna dana (pon-pet) plus subota i nedjelja, a radniku koji radi 6 dana u tjednu objasnjavaju da ima pravo na 20 radna dana (pon-pet) a nedjelju (odnosno subotu) mora normalno raditi, odnosno racuna se u radne dane?!

Ima li kakva dobra dusa koja moze argumentirano pojasniti tko je ovdje u pravu (lud)?

Hvala unaprijed!
Ako radnik radi 6 dana u tjednu onda njegov minimalni g.o. iznosi 24 dana i uključuje subote. Ako radnik radi 5 dana u tjednu onda njegov minimalni g.o. iznosi 20 dana i ne uključuje subote. Nedjelje, blagdani i praznici ne ulaze u g.o. ni u jednom slučaju.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 09:01   #143
puščica, hvala na odgovoru.

Takvo je i moje razmisljanje, ali se pitam na temelju kojih zakonskih formulacija bi se to tako moglo i argumentirati.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 00:06   #144
Quote:
swaschta kaže: Pogledaj post
puščica, hvala na odgovoru.

Takvo je i moje razmisljanje, ali se pitam na temelju kojih zakonskih formulacija bi se to tako moglo i argumentirati.
Na temelju Zakona o radu, no budući nije razvidno iz Zakona koliko točno dana iznosi 4 tjedna, resorno Ministarstvo je to moralo protumačiti, prema tome u kakvom je rasporedu radnog tjedna radnik i to na ovaj način kako je puščica napisala.

Međutim, to vrijedi samo za slučaj ako nije kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu ugovoreno/određeno drukčije, jer ovim prethodno navedenim izvorima radnog prava radnicima u šestodnevnom tjednu može biti određeno da se subota ne računa u g.o., odnosno u određivanju koji se dani uračunavaju, može biti isključena subota.

Blagdani i neradni dani se ne smiju po Zakonu uračunavati u g.o.

ZOR

Članak 56.

(1) Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog odredbom članka 55. ovoga Zakona te broj radnih dana koji se uračunavanju u godišnji odmor radnika, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

(2) Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora.

(3) Razdoblje privremene nesposobnosti za rad, koje je utvrdio ovlašteni liječnik, ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 10:09   #145
Molim vas za savjet ...
Kad se u tekućoj godini može koristiti novi godišnji odmor? Znam da stari treba iskoristiti do 30. lipnja, a s obzirom da nemam više starog da li već mogu koristit novi?
Velika hvala
__________________
"Oslobodi me, ako znaš o čemu govorim"
karolinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 11:07   #146
Evo i mene s pitanjem, al kratkim ..Naime, imala sam vrlo zahebanog poslodavca do kraja ove godine (istekao mi ugovor) za kojeg znam da mi
neće baš ubrzo isplatiti neiskorišteni godišnji koji nisam iskoristila (kolegici je trebalo 8 mjeseci natezanja s firmom da bi joj se uz ružne riječi isplatilo
svejedno jer je bila dosadna) ..Jel postoji neki način da se poslodavca nekako
natjera da uplati a da ga baš sad nemoram tužiti preko odvjetnika, jer mi se baš
i ne isplati s obzirom da se radi o nekih soma i pol kuna
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:30   #147
????

Pitanjece ......

na koliko dana ne plaćenog godišnjega ima "pravo" radnik zaposlen u Javnoj Vatrogasnoj postrojbi ( nema kolektivnog ugovora )


TNx
martina_p is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 08:16   #148
Poslodavac ne dozvoljava prebacivanje godišnjeg

Poslodavac ne dopušta prebacivanje godišnjeg iza 31.12. vec se cijeli godišnji mora iskoristiti u tekućoj godini i to s naglaskom na to da se u komadu ne smije koristiti manje od 12 dana godišnjeg odmora. Da li se radi o kršenju Zakona o radu i da li je ovo dovoljan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu od strane radnika zbog osobito teške povrede ugovora?

Zadnje uređivanje Drago_Gervais : 13.01.2012. at 08:49.
Drago_Gervais is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 10:15   #149
Quote:
sunčica_zg kaže: Pogledaj post
Evo i mene s pitanjem, al kratkim ..Naime, imala sam vrlo zahebanog poslodavca do kraja ove godine (istekao mi ugovor) za kojeg znam da mi
neće baš ubrzo isplatiti neiskorišteni godišnji koji nisam iskoristila (kolegici je trebalo 8 mjeseci natezanja s firmom da bi joj se uz ružne riječi isplatilo
svejedno jer je bila dosadna) ..Jel postoji neki način da se poslodavca nekako
natjera da uplati a da ga baš sad nemoram tužiti preko odvjetnika, jer mi se baš
i ne isplati s obzirom da se radi o nekih soma i pol kuna
ne mozes nikoga na nista natjerati. mozes mu se priprijetiti inspekcijom. ili tuzbom. to su ti legalne opcije.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 10:17   #150
Quote:
Drago_Gervais kaže: Pogledaj post
Poslodavac ne dopušta prebacivanje godišnjeg iza 31.12. vec se cijeli godišnji mora iskoristiti u tekućoj godini i to s naglaskom na to da se u komadu ne smije koristiti manje od 12 dana godišnjeg odmora. Da li se radi o kršenju Zakona o radu i da li je ovo dovoljan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu od strane radnika zbog osobito teške povrede ugovora?
to je krsenje ZOR-a, ali ne i ugovora, buduci da raspored godisnjeg nije odreden ugovorom o radu. uostalom, stvarno ne vidim razlog za davanjem izvanrednog otkaza zbog rasporeda godisnjeg odmora. mora da postoji jos nesto, sto nije spomenuto, a utjece na tvoju odluku o tako necemu. otkazni rok?
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 12:25   #151
Godišnji odmor/bolovanje, porodiljni

U lipnju 2010 g. sam krenula na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, i za tu godinu nisam iskoristila g.o. Na bolovanju sam bila do ožujka 2011, kad sam počela koristiti porodiljni dopust, koji mi uskoro ističe. Da li imam ikakvo pravo na taj g.o. iz 2010 (ili novčanu naknadu). Za 2011 pretpostavljam da nemam pravo, ali u firmi (zaposlena sam na neodređeno) su mi rekli da nemam pravo ni na što. Je li to točno?
Hvala na odgovoru.
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 08:03   #152
strašno koliko su poslodavci bezobrazni, strašno kad čitam ovo.

Nego, recimo u ugovoru o radu ti ne piše ništa jasno za godišnje, nego da se obavezuje na Pravilnik o radu poslodavca, u kojem opet ništa konkretno ne piše.

I onda ti kaže poslodavac, da ti novi godišnji kod njega ne kreće od 01.01., nego tek od ljeta, kako ga ne bi bzvz trošio. A ti ljepo moraš doma u 02. mj. čubiti jer zbog vremena ne možeš raditi. I na kraju ti se upiše stari godišnji što je logično i u redu, a ostatak dana neplačeno. A ako ipak poželiš si uzeti koji dan novog godišnjeg, evo ti otkaz.

Jel ovo kršenje zakona ili? Znači, ništa ne piše u pravilniku, nego to vrijedi zbog "govora poslodavca i njegovih riječi".

Po meni, svaki radnik zna koliko GO ima, i već si na početku godine mora napraviti plan recimo, na ljetu si bude uzeo ako dobijem max 10 dana, na zimu 5 dana, i to je to. Ostalih 5 dana mogu pisati kad ja hoću, ako mi količina posla dopusti. No onda na kraju niti nemaš posla, a niti ni gazda da novi godišnji.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:06   #153
Ovak...imam jedno pitanje pa ako netko zna neka odgovori...
Naime radim u jednoj pekari(nije mali privatnik) u kojoj se godisnji odmor vodi kao bolovanje... znaci ja uzmem 2 tjedna godisnjeg a vodim se kao da sam 2 tjedna bio na bolovanju a shodno tome mi je i placa manja... zar nije godisnji placeni odmor? Jesam ja lud ili je to totalno protuzakonito? Jel se da kaj napravit po tom pitanju jer je razlika velika(npr sa 4300kn za mjesec na 2800kn za 2 tjedna godisnjeg i 2 tjedna rada)

Sent from my HTC Legend using Tapatalk
__________________

kak taj svemir i sve to?
kaj_buljiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 19:48   #154
Molim za malu pomoć,

Zanima me ako se prvi put zapošljavaš i zaposle te na određeno na 6 mjeseci, recimo početak rada je 01.03. i firma ima kolektivni godišnji da li onda imam pravo na godišnji bez obzira što nije prošlo 6 mjeseci (ako je godišnji u 7 ili mj)?

Ili kako to ide?
lillyar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 15:21   #155
Pozdrav, molim Vas za pomoc.
ovako u moj firmi se godisnji iskoristava od 1.1.-31.12. za prošlu godinu sam iskoristila sve i za ovu imam još 19radnih dana, s obzirom da sam jedan iskoristila.
danas sam saznala da mi smanjuju placu sa 5000 na 2500 no bez aneksa i zatrazila sam aneks prvo i odbit cu ga i cekam otkaz. ono sto mene zanima dali ja mogu dobiti naknadu za tih 19dana godisnjeg jer ako ne radije cu ih iskoristiti umjesto otkaznog roka.
daljina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 12:15   #156
moras dobiti naknadupo zakonu. ali nemoj se iznenaditi ak ti poslodavac kaze da ti nece isplatiti neg ce ti rec da to iskoristis i to je to. ima dosta takvih primjera u praxi.




Quote:
lillyar kaže: Pogledaj post
Molim za malu pomoć,

Zanima me ako se prvi put zapošljavaš i zaposle te na određeno na 6 mjeseci, recimo početak rada je 01.03. i firma ima kolektivni godišnji da li onda imam pravo na godišnji bez obzira što nije prošlo 6 mjeseci (ako je godišnji u 7 ili mj)?

Ili kako to ide?
imas pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora. prema mjesecima rada i prema broju dana punog godisnjeg odmora izracunava se kolko dana godisnjeg ti pripada.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal

Zadnje uređivanje drot13 : 02.03.2012. at 13:25. Reason: spajanje komentara
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 08:14   #157
godišnji odmor

Molim vas ako mi netko može odgovoriti,ako sam počela raditi 01.07.prošle godine i za svaki mjesec dobila po 1 dan godišnjeg koji sam iskoristila između Božića i Nove godine.Pošto je prošlo 6 mjeseci radnog odnosa da li imam pravo na ostatak godišnjeg ili ove godine moram početi koristiti novi ,ugovor je na određeno vrijeme.Jer u mojoj firmi se godišnji svakako tumači,s tim da mi je u ugovoru jedna subota radna ,pa i jedna subota ulazi u godišnji.
panadol is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 09:30   #158
Budući da prošle godine nisi radila duže od 6 mjeseci, za prošlu godinu imaš pravo samo na razmjerni dio godišnjeg (1/12 tvog godišnjeg za svaki navršeni mjesec rada). ako si ispucala sav taj stari godišnji, ove godine možeš jedino od 01.07. koristiti novi godišnji...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 12:43   #159
hvala na brzom odgovoru
panadol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 18:38   #160
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
......... ove godine možeš jedino od 01.07. koristiti novi godišnji...
zanima me vrijeme od kada se može koristiti novi godišnji odmor, da li je to uistinu tek od 01.07. i piše li to gdje u zakonu, ja ne pronalazim, jer su mi rekli da moram raditi 6 mjeseci u tekućoj godini da bi stekla pravo na korištenje novog godišnjeg ili možda imam pravo na razmjerni dio?
StenCom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:18.