Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2011., 22:32   #1
Protuzracna obrana

Na ovu temu me potakla trenutna situacija u Libiji. Zar je danasnja protuzracna obrana tako losa da jedva moze neki avion pogoditi? Jasno mi je da NATO koristi dobre avione, ali pobogu Gadafi je imao para ko blata, nekako ne vjerujem da nije mogao kupiti dobru protuzracnu obranu. OK, na pocetku su tukli po njegovoj protuzracnoj obrani, ali sto je sa mobilnijim oruzjem?
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 23:18   #2
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Na ovu temu me potakla trenutna situacija u Libiji. Zar je danasnja protuzracna obrana tako losa da jedva moze neki avion pogoditi? Jasno mi je da NATO koristi dobre avione, ali pobogu Gadafi je imao para ko blata, nekako ne vjerujem da nije mogao kupiti dobru protuzracnu obranu. OK, na pocetku su tukli po njegovoj protuzracnoj obrani, ali sto je sa mobilnijim oruzjem?
Nije PZO loša nego kada ti je situacija takva da ti NATO ima kompletnu zračnu premoć ne može pomoći ništa.Čim ovaj upali radar madafaker na 10000 metara to spazi i sruči mu Paveway na glavu.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 01:57   #3
A sto je sa Stingerima i sl.?
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 09:02   #4
Lete vjerojatno iznad 3600 - 4000 metara a kad su niže avioni lete velikom brzinom pa su stariji modeli Igle i Strele nemočni o topovima da ne govorimo. Ako avion i dobije u zahvat na maloj visini ovaj automatski baca mamce i diže avion u visinu a Predator, Hermes 450 ili nešto slično te registrira pa u par sekundi dobiješ Hellfire u glavu. Brzine zrakoplova su velike pa za čas ode iz radijusa djelovanja. Tu je i pitanje koliko je ručnih protuzrakoplovnih lansera i ostalo Gadafijevoj vojsci... nešto su skaldišta osvojili pobunjenici, nešto alkaida ukrala, nešto je NATO digao u zrak, nešto je i ostalo no izgleda nedovoljno. Ispraksirali su se dobro u Afganistanu, Iranu i Srbiji... Po meni bi svaka suvremena vojska trebala imati nešto kao Pantsir S-1, Tor M-1, ASRAD-R, Gepard ili bar Tungusku, Strelu 10. Nešto što možeš micati sakriti a ima svoj radar i sistem za navođenje...
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 11:23   #5
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Na ovu temu me potakla trenutna situacija u Libiji. Zar je danasnja protuzracna obrana tako losa da jedva moze neki avion pogoditi? Jasno mi je da NATO koristi dobre avione, ali pobogu Gadafi je imao para ko blata, nekako ne vjerujem da nije mogao kupiti dobru protuzracnu obranu. OK, na pocetku su tukli po njegovoj protuzracnoj obrani, ali sto je sa mobilnijim oruzjem?
Gadafijeva PZO...kao uostalom i sve PZO zemalja koje ameri napadnu je zapravo bazirana na tehnologijama iz 60-tih a koje se ne mogu nositi sa modernim zrakoplovima. A svaki pokusaj nabavke modernijih sustava tipa S300 i slicnih od strane nepodobnih rezima...ameri najcesce diplomatski zaustave.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 11:37   #6
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Nije PZO loša nego kada ti je situacija takva da ti NATO ima kompletnu zračnu premoć ne može pomoći ništa.Čim ovaj upali radar madafaker na 10000 metara to spazi i sruči mu Paveway na glavu.
To cak nije neki problem....negdje sam procitao da NATO u Srbiji od preko 500 ispaljivanja antiradarskih raketa nije pogodio nego jedan PZO sistem. Veci je problem sto od ispaljenih 700 projektila....Srbi su pogodili tek onaj jedan nevidljivac.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 11:57   #7
Ameri se još nisu borili protiv nekoga tko ima suvremenu PZO tako da ne znamo kako bi to izgledalo i koliki bi bili gubici. Iako mislim da bi prvo djelovali Tomahawcima po fiksnim PZO položajima i radarima + bombardiranje B2 zrakoplovima, te nakon toga borba za zračnu prevlast sa F-22. Uostalom, slično izgledaju njihovi napadi i protiv puno slabije opremljenih protivnika (samo bez F-22).
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 12:00   #8
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ameri se još nisu borili protiv nekoga tko ima suvremenu PZO tako da ne znamo kako bi to izgledalo i koliki bi bili gubici. Iako mislim da bi prvo djelovali Tomahawcima po fiksnim PZO položajima i radarima + bombardiranje B2 zrakoplovima, te nakon toga borba za zračnu prevlast sa F-22. Uostalom, slično izgledaju njihovi napadi i protiv puno slabije opremljenih protivnika (samo bez F-22).
Ja cak pretpostavljam da bi ameri rijesili i najsuvremeniju PZO.

Nije to samo stvar tehnike, stvar je i kapaciteta. Ameri zadnjih 20 godina ratuju iskljucivo protiv zemalja koje su 10-100 puta manje od njih samih. Cak da neka takva zemlja i nabavi najsuvremeniji PZO....to bi se svelo na par baterija a nikako na cijeli sustav osposobljen za obranu od masovnih napada...koji kosta desetke miljardi $. A kada se to potrosi gadjajuci razne ciljeve....bye, bye...ameri su ponovno u svom elementu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 15:36   #9
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ja cak pretpostavljam da bi ameri rijesili i najsuvremeniju PZO.

Nije to samo stvar tehnike, stvar je i kapaciteta. Ameri zadnjih 20 godina ratuju iskljucivo protiv zemalja koje su 10-100 puta manje od njih samih. Cak da neka takva zemlja i nabavi najsuvremeniji PZO....to bi se svelo na par baterija a nikako na cijeli sustav osposobljen za obranu od masovnih napada...koji kosta desetke miljardi $. A kada se to potrosi gadjajuci razne ciljeve....bye, bye...ameri su ponovno u svom elementu.
Good point! Ako je ofenzivna strana sastavljena od US i NATO saveznika, dakle radi se o dobrom djelu zrakoplovstva, plus nesto mornarice najbogatijih zemalja na planeti onda govorimo o sukobu u kome je neka nabavna cijena opreme na ofenzivnoj strani valjda 100x veca od cijene opreme zemlje koja se pokusava braniti.
Osim da postoji enormni raskorak u tehnologiji (sto je vrlo nevjerojatno) prednost je na strani napadaca i to je ogromna prednost. Cak i da su Libijci iskrcali par godina GDP-a u S-300, Pantsir, Tunguske, Igle i sto god hoce, ne bi im dugo trajalo.

Cak i da pretpostavimo da su Libijci kupili od thenoloski naprednih recimo Marsovaca neke turbo dobre pasivne detektore aviona i postavili nekoliko laserskih protuzracnih sistema s posebnim nuklearkama za napajanje, ni to ne bi dugo prezivjelo protiv udara Tomahawka i sl.

Jedino sto bi Libijcima zaista pomoglo je isto ono sto pomaze sjevernoj Koreji da niti ne dodje do napada: par nuklearnih bojevih glava i rakete srednjeg dometa za koje NATO ne moze biti 100% siguran da ce ih sve srusiti prije nego dolete do recimo Pariza.

Sto su ono u Jugo doba trkeljali o agresoru? Nesto mi volja za obranu vlastite zemlje nije vidljiva u obrani od zracnih napada.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:01   #10
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ameri se još nisu borili protiv nekoga tko ima suvremenu PZO tako da ne znamo kako bi to izgledalo i koliki bi bili gubici. Iako mislim da bi prvo djelovali Tomahawcima po fiksnim PZO položajima i radarima + bombardiranje B2 zrakoplovima, te nakon toga borba za zračnu prevlast sa F-22. Uostalom, slično izgledaju njihovi napadi i protiv puno slabije opremljenih protivnika (samo bez F-22).
Irak je 1990./1991. je za ono doba imao suvremenu PZO, jako dobro umreženu, temeljenu na francuskoj tehnologiji i postavljenoj uz pomoć Francuza.

Pa su je Ameri spičkali u jednoj noći. Jest da su im Francuzi objasnili kako djeluje ali svejedno.

Teško je protiv Amera. Imaju znanje i tehniku, ali, što je najvažnije, vježbaju i vježbaju do iznemoglosti. Od stožerne razine pa do pilota, beskrajne vježbe i scenariji.

Onda im se Srbi smiju i prave važni jer su im zamisli srušili 1 (slovima jedan) F-117. Pa se sljedeće sekunde razcmolje jer se sjete da su izgubili Kocobo, i rat.
Ferrando is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:07   #11
Quote:
Ferrando kaže: Pogledaj post
Irak je 1990./1991. je za ono doba imao suvremenu PZO, jako dobro umreženu, temeljenu na francuskoj tehnologiji i postavljenoj uz pomoć Francuza.

Pa su je Ameri spičkali u jednoj noći. Jest da su im Francuzi objasnili kako djeluje ali svejedno.

Teško je protiv Amera. Imaju znanje i tehniku, ali, što je najvažnije, vježbaju i vježbaju do iznemoglosti. Od stožerne razine pa do pilota, beskrajne vježbe i scenariji.

Onda im se Srbi smiju i prave važni jer su im zamisli srušili 1 (slovima jedan) F-117. Pa se sljedeće sekunde razcmolje jer se sjete da su izgubili Kocobo, i rat.
Iracani su oborili oko 30 saveznickih aviona.

Ni jedna banana drzava ne ulaze u PVO, nema od njega fajde kada treba napasti komsiju ili razbiti demonstracije.
I ako ulazu, ulazu u sistem koji je napravljen za njihove susjede, ne za najmocniju avijaciju koja postoji.
NikadIzvini is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:18   #12
Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
I ako ulazu, ulazu u sistem koji je napravljen za njihove susjede, ne za najmocniju avijaciju koja postoji.
Mislim da je ovo kljucno.

Mi danas imamo situaciju da standarde postavlja USA....to je zemlja koja trosi 400 miljardi$ za oruzje. Tesko, jako tesko se itko tko nije Kina ili Rusija mogu boriti protiv njih.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:21   #13
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Good point! Ako je ofenzivna strana sastavljena od US i NATO saveznika, dakle radi se o dobrom djelu zrakoplovstva, plus nesto mornarice najbogatijih zemalja na planeti onda govorimo o sukobu u kome je neka nabavna cijena opreme na ofenzivnoj strani valjda 100x veca od cijene opreme zemlje koja se pokusava braniti..
Ovo mi je recimo zanimljivo....ameri ratuju protiv tamo nekog Iraka i potrose preko triljardu$ na taj rat.

Da su Iracani ispalili sve sto su imali na New York....steta bi bila manja.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:33   #14
Stvar je u tome sto ameri imaju jako dobre sustave za elektronsko ometanje, npr. EA-6 Prowler, tako da ti stariji PZO sustavi postaju prakticki neupotrebljivi. Cim upalis radar ovaj ispali na njega HARM i gotova prica...
M84D is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 17:58   #15
Uz preočitu nadmoć amera u zraku, zaboravljamo još jednu bitnu komponentu ovog sukoba.
PZO jedne zemje je cjelovit sustav, bio zastario ili ne. Izdvoji mu jednu komponentu, ili jedan dio jedne komponente, i imaš rupetinu u branjenoj hemisferi.
Ameri nisu jurnuli na cjelovitu Libiju, nego na Libiju koja je bila debelo u internim govnima i na zemlji i u zraku. Mislim da se ni dan-danas ne zna tko je što kontrolirao u tom trenutku, koliko su kontrolirali pobunjenici, koliko vojska.
A činjenica je da danas ameri stvari odrađuju sa sigurne daljine, i ne jurišaju ni na najstaromodniju obranu na svijetu + što se uglavnom šepire u sukubima sa tehnološki puno inferiornijim protivnikom. Ali tako i nastaju vojne alijanse, udružuješ se sa jakima, tako zadržavaš mogućnost kontrole, ne sa slabima. Oni dođu kao zračni jastuk. Recimo mi....
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 18:33   #16
Quote:
NikadIzvini kaže: Pogledaj post
Ni jedna banana drzava ne ulaze u PVO, nema od njega fajde kada treba napasti komsiju ili razbiti demonstracije.
Svaka čast, nisam o tome na ovaj način razmišljao ali mislim da je vrlo istinito.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 21:21   #17
PZO malih država ,ili država koje nemaju zrakoplovstvo koje se može sačuvati na disperziranim alternativnim skloništima (najpogodnija brda -cestovni tuneli kakvih Hr npr. ima na desetke)mora biti isključivo mobilno i suvremeno sa alternativnim napajanjem radarskom slikom. ALTERNATIVNA NAPAJANJA S RADARSKOM SLIKOM SU ŽRTVOVANA SREDSTVA ZA PROTURADARSKE RAKETE.Oni (alternativni izvori radarske slike moraju biti u neposrednoj blizini PZO sredstva (do nekoliko stotina metara) a za dodatno preživljavanje zemlja koja se brani nebi trebala biti pustinjska-tj. staklena ploča.
Zrakoplovi (ali i ostala zrakoplovna tehnika ) a koji su približne suvremenosti kao oni napadačevi, nakon prvih udara isključivo sa pričuvnih pogodnih prometnica lete u obrani vlastitog neba i na ostale zadaće.
Osnovu potrebnu za novi početak ,(pod uvjetom da te ne okupiraju) ,i nastavak zrakopovstva, tehnika treba biti pohranjenjena na dobro čuvanim mjestima (pozemnim skladištima ,potkopima u brdima i tunelima ,minimalno prerađenim za ove zadaće-bočni ukopi do 50 m, (školski avioni i helikoperi ,određen broj transportnih helikoptera i borbenih aviona za nastavak vlastitog RZ) ako je riječ o izrazito nadmoćnom protivniku u zraku.
Način i taktika uporabe PZo mobilnih sredstava kao i uvježbanost i hladnokrvnost u uporabi su presudni za održavanje i fungcionalnosti vlastitohg pzo-a.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 10:49   #18
Jedno razmisljanje naglas......

Naime, zrakoplovi su sami po sebi izuzetno osjetljivi i na najmanje pogotke, druga stvar...rijec je o sredstvima koja su potpuno lisena svakog zaklona. Jedina njihova prednost je brzina i mogucnost upavljanja...medjutim uvijek ce raketa biti brza.
Dakle onako kako ja vidim stvari...u sukobu zrakoplova i PZO..zrakoplov bi trebao biti u izrazito nepovoljnoj situaciji. Cudi me da se jos uvijek nisu razvili relativno jeftini PZO sustavi za koje RZ nebi imalo efikasnog odgovora. I vjerujem da ce u buducnosti....dali blizoj ili daljoj zrakoplov kao oruzje nestati sa pozornice. Mogu zamisliti postojanje rakete koja prvo bilo radarski ili nekako drugacije stigne u neku udaljenost do zrakoplova, a zatim sama putem kombinacije senzora pronadje svoj put do njega i unisti ga.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 11:50   #19
Nije iračka pzo u zaljevskom ratu bila toliko dobra. http://en.citizendium.org/wiki/Gulf_...defense_system

Bila je dosta centralizirana, na sadamov zahtjev, i zbog toga ju je relativno lako bilo obezglaviti. Detalji na linku gore. A i tehnološki je dosta zaostajala. Najmoderniji SAM koji su iračani imali bio je sa-6, s u najboljem slučaju modifikacijama iz 70ih. dakle to je tada bio gotovo 25-15 godina star sustav. A sigurno su pomogla i izraelska iskustva protiv tih sustava, kojima su saveznici raspolagali. Ostatak su činili sa-2 i sa-3 koji su zbilja prapovijesni, njih su još u vijetnamskom ratu prilično dobro izbjegavali. Sami dalekometni radari bili su dosta staromodni i nepomični. A i cijela pzo mreža imala je jedan dosta ozbiljan previd - nije uopće bila konfigurirana za otkrivanje sporih niskoletećih ciljeva, što je isto pripomoglo iračkim gubicima prvih par dana.

I čini mi se da je 40ak savezničkih aviona bilo oboreno, možda ih je 30 bilo samo američkih. Te još 30ak aviona oštećeno, a tko zna koliko od njih je bilo toliko oštećeno da se više nisu vraćali u misije.

Sve to dakako ne znači da saveznici ne bi nadvladali taj pzo i da se sačinjavao od najbolje pzo tehnologije tog vremena - bi, samo bi im trebalo dulje i izgubili bi više aviona. ipak ne može jedan irak protiv takve svjetske koalicije. A kako su ameri pokazali u vijetnamu - nije njih zapravo briga hoće li izgubiti 15 ili 1500 aviona tijekom dovoljvo velikog razdoblja, ako si zacrtaju da nešto žele napraviti.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 12:12   #20
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Nije iračka pzo u zaljevskom ratu bila toliko dobra. http://en.citizendium.org/wiki/Gulf_...defense_system

I čini mi se da je 40ak savezničkih aviona bilo oboreno, možda ih je 30 bilo samo američkih. Te još 30ak aviona oštećeno, a tko zna koliko od njih je bilo toliko oštećeno da se više nisu vraćali u misije.
.
Uključujući i legendarni talijanski Tornado koji se nije znao natankat u zraku pa se jadan skljoko bez goriva.
Ferrando is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.