Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2004., 01:31   #81
Quote:
Simona kaže:
Sad sam zbunj zbunj. Gore netko reče da masoni i slobodni zidari nisu isto.
ma, uglavnom ne znam ni ja puno o njima, nekako svi izbjegavaju odgovor na to pitanje . ali opcenito slobodni zidari = masoni (tako nam govore), ili je bar od toga cijela prica potekla... ne bih znala detalje.

ja sto znam o masonima je to da je u zgradi sadasnjeg osjeckog kina urania nekad bilo sjediste masonske loze. tako nam je barem rekao profesor povijesti.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 01:34   #82
jos nam se tjednima po kuci povlaci knjiga "ROĐENI U KRVI - izgubljene tajne masonerije", ali nisam jos citala. iako me privlaci ta tema.

http://www.stari-grad.com/biblioteke/hiram.htm
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 01:46   #83
Quote:
Crimson Petal kaže:
ja sto znam o masonima je to da je u zgradi sadasnjeg osjeckog kina urania nekad bilo sjediste masonske loze. tako nam je barem rekao profesor povijesti.
Pa zar nije profesor povijesti ništa rekao o povijesti masona?
Ne zgrade, nego masona?


I nikog ne zanima od kud su se i zašto stvorili?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 01:53   #84
Quote:
Simona kaže:
Pa zar nije profesor povijesti ništa rekao o povijesti masona?
Ne zgrade, nego masona?
paaa... to je bilo onako usput receno. cini mi se da su se u tekstu kojg smo radili na nastavi spominjali nesto masoni. pa je zato to dodao. inace, taj prof. nije imao dlake na jeziku i uvijek bi nas pricao pricice iz zivota poznatih povijesnih osoba i neke stvari koje obicno ne bi culi kod drugih profesora , ali cak ni on nam nije rasvijetlio tu misteriju oko masona.

kazem, meni ni dan danas nije posve jasno tko/sto su oni (kao i vecini ljudi)... jer to neces procitati ni na kakvoj stranici o masonima i sl. probala sam ja kopati po netu.

mozes probati s literaturom, npr. bas stari grad je izdao vec nekoliko knjiga koje se bave tom tematikom. ali ovako ukratko, sumnjam da ce nam itko otkriti tajnu masonerije.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 01:56   #85
ja sam se prije nekoliko godina "sokirala" kad sam nesto tako trazila po netu i pronasla popis "poznatih" masona...

ono, od mozarta do americkih predsjednika i slavnih znasnstvenika.

elitno drustvance, i'd say.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 13:25   #86
Quote:
Crimson Petal kaže:
mozes probati s literaturom, npr. bas stari grad je izdao vec nekoliko knjiga koje se bave tom tematikom. ali ovako ukratko, sumnjam da ce nam itko otkriti tajnu masonerije.
Ma nije to tajna, samo je očito puno zainteresiranih da se stvari mistificiraju.


Ja sam o tome negdje pročitala. Nisam sigurna gdje, možda u enciklopediji, potražit ću. Više sam htjela saznati koliko se zna o nečem navodno tako opće poznatom.

Ukratko...sve je počelo od građevinara i vjerskih nemira u Evropi.
Naime, svi su gradili crkve, ali poravih majstora-graditelja bilo je malo ili su bili iz "neprijateljske" vjerske zajednice. Takav graditelj naprosto nije bio siguran na "tuđem" terenu. Ni za svoj život, a ni za plaćanje svog umijeća.

Majstori-graditelji su došli na ideju da se cehovski organiziraju ali i to da se vjerski ne određuju i time izbjegnu probleme s vjerskim autoritetima u svojim ili tuđim državama. Ali im je ipak ostalo u "statutu" glavni postulat...vjera u Boga. Otud i ime "slobodni zidari" ali i graditeljski simboli u "grbu" (šestar i sl).

Crkvama tada nisu smetali, jer su im bili korisni a i bilo ih je malo znalaca, pa....Kasnije ih je RKC ekskomunicirala (nije ih mogla valjda kontrolirati), ali je u novije vrijeme i povukla (anatemu).

Zapravo su slobodni zidari prvi začetnici vjerske tolerancije.
Barem u kršćanskim crkvama. Zato valjda svima i danas smetaju, iako se javno zaklinju u ekumenizam.

To ovako online i napamet.
Kako su se i zašto nastavili i proširili u tajna masonska društva, morat ću malo obnovit znanje, pa....
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 15:30   #87
Potražila sam izvore svoga znanja i na vlastito čuđenje ustanovila da je i Opća enciklopedija (iz prošle države) samo izvor činjenica kako je maontvo nastalo iz zidarsko-graditeljih cehova i ništa detaljnije.
U Općem religijskom leksikonu...gotovo ista stvar. Samo lapidarno (cehovsko-bratovština) porijeklo a dalje nabrajanje povjesnih činjenica.
Tako i u rječnicima stranih riječi, naravno najkraće moguće.

Zanimljivo, a nitko da objasni kako se iz drugih obrtničko-cehovskih bratovština nije izrodila nikakva ni slična organizacija, već samo iz zidarko-klesarskih.
Pa gdje sam onda to znanje pokupila?

U Enciklopediji mistika!

To je francuska enciklopedija prevedena u zagrebačkom Naprijedu 1990.g.

I kao svaka ozbiljna enciklopedija za svaku obrađenu jedinicu ima i uvod u kojem su navedeni poznate povijesne okolnosti u kojem je nešto nastalo.

U prvom tomu Enciklopedije mistika na stranici 489 obrađen uvod o masonima je pod naslovom:
Masonska mistika (Philippe de Bouleau)

Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 20:28   #88
Simona pročitaj knjigu "Hiramov ključ"
zabavno djelo...ima ga skoro svaka knjižnica.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 22:30   #89
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
pročitaj knjigu "Hiramov ključ"
christopher knight & robert lomas - HIRAMOV KLJUČ.

da, to je isto tiskao stari grad.

a isti su i autori knjige "hiramova knjiga."

jesi mozda i to procitao?
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 22:32   #90
Quote:
Simona kaže:
Ma nije to tajna
mislim da u tome i je fora. nisu oni nikavo "tajno" drustvo i blabla, svi znamo da postoje, cime se otprilike bave... ali opet, nije bas ni kristalno jasno , zato i je tako zanimljivo, nama "obicnim" ljudima.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 22:42   #91
sjecam se bas, zadnji put kad sam tako malo razmisljala o masonima je bilo kad sam gledala film "from hell" ( s j. deppom ).

[i kad smo posudili onu knjgu...]

uglavnom, film je o jacku trbosjeku i u njemu je prikazana navodna povezanost trbosjeka s masonima. naravno da je to cisto hollywoodska izmisljotina (svakakve teorije postoje), ali posto se ni danas ne zna TKO je zapravo bio trbosjek, kako onda mozemo znati da je bio mason? mislim, glupost.

uglavnom, nasla sam i na netu nesto o tome:

http://www.masonicinfo.com/ripper.htm
http://casebook.org/dissertations/fr...ry/stocks.html
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 23:02   #92
i da, masoni su svi muskarci?

http://www.freemasonry-croatia.org/rijecvm.htm

"lanac slobodnog zidarstva povezuje slobodno misleće, časne, tolerantne i domovini odane muškarce."

damn.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 23:51   #93
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Simona pročitaj knjigu "Hiramov ključ"
zabavno djelo...ima ga skoro svaka knjižnica.
Samo ne volim više zabavne knjige.

Zato imam forum...

A i knjižnice zaobilazim poodavno. Lakše mi kupiti knjigu nego otići u knjižnicu, iako mi je gotovo pod nosom.

Jedna je forumašica na Politici gotovo ispričala sav sadržaj. Zanimljivo bi mi možda bilo nekad. Sad više volim čisti SF, kad mi je do zabave.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 23:56   #94
Quote:
Crimson Petal kaže:
"lanac slobodnog zidarstva povezuje slobodno misleće, časne, tolerantne i domovini odane muškarce."
Naravno i loogično.

Ipak ću ja izvaditi neke pasuse iz knjige da se bar malo dobije slika kako je i zašto počelo i nastavilo se u "mističnom" ozračju.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 00:00   #95
Quote:
Simona kaže:
Naravno i loogično.
pa logicno, ako se vec zalazu za toleranciju i ravnopravnost, da ce iskljuciti zene.

čovjekoljublje bez predrasuda, how yes no.

diskriminacija, i say.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 01:44   #96
Sad meni obicnom laiku kojem se neda citat gomila linkova ukratko recite cime se oni bave i zasto su tolko zanimljivi??
_suRak_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 09:49   #97
Quote:
_suRak_ kaže:
Sad meni obicnom laiku kojem se neda citat gomila linkova ukratko recite cime se oni bave i zasto su tolko zanimljivi??
Još da ti netko može usaditi u glavu sve o masoneriji bio bi najsretniji? Pročitaj.

Prošeći do Lisinskog, okreni se prema NSB-u i vidjet ćeš skulpturu (piramida sa pozlaćenim vrhom), dokaz kako su masoni aktivni i u Hrvatskoj.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 11:43   #98
Vidite i ovo, amblem na dolaru, "novi svjetski poredak" i:

 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 19:15   #99
Quote:
Crimson Petal kaže:
i da, masoni su svi muskarci?


damn.
Ne nužno i tu navodno ima pomaka.
Neke lože iniciraju i žene. Tak da masonerija ne biva nužno samo muški "sport".
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2004., 19:18   #100
Quote:
Simona kaže:
Samo ne volim više zabavne knjige.

Čuj zabavlja do trenutka kad si sive čelije u mozgu ne počnu titrati da u tome svemu možda nešto ima......u svakom slučaju ostavlja dojam...no nije kao "Da Vincijev kod".
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.