Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2013., 11:24   #1
Kriza srednjih godina.

Pozdrav.

Kriza srednjih godina - to je ono kada se srednjovječan čovjek od nekih 50-ak godina počne ponašati kao da ponovo gazi 20-te (oblačenje, druženje sa daleko mlađom populacijom dok njegovu generaciju zanemaruje...). Postoje mnogi razlozi zašto dolazi do te krize, neki stručnjaci kažu da hormoni ponovo počinju da divljaju, neki da se pojedine osobe ne mogu pomiriti sa činjenicom da više nisu mladi te kao rezlultat toga žele ponovo da se osjećaju tako. Učestalost u seksu je godinama sve manja te želja za tim istim takođa pobuđuje krizu.

Quote:
Neki stručnjaci smatraju da hormonske promene igraju važnu ulogu u krizi srednjih godina. Testosteron kod muškaraca opada, a estrogen kod žena, što može dovesti i do određenih psiholoških promena. Poznato je da je srednje doba razdoblje velikih individualnih različitosti. Neki u toj dobi postaju bake i deke, a neki po prvi puta postaju roditelji. Neki postepeno razvijaju svoju karijeru u jednom pravcu, drugi započinju potpuno novu karijeru i prave velike promene u stilu svog življenja. Neki počinju osećati prve znakove starenja, dok su drugi u najboljoj formi ikada u životu. S obzirom na sve te individualne različitosti teško je odrediti koliko stvarna životna previranja i moguće komplikacije možemo "zahvaliti" hormonima, a koliko svim ostalim faktorima, kako društvenim tako i onim vezanim uz ličnost.
Quote:
Nije čudno ako se bračni par s malom decom "zabavlja" manje od svojih živahnih roditelja koji su u penziji. Ako je i vas zahvatila seksualna kriza srednjih godina, nemojte misliti da ste jedini. Posao, deca, svakojake obaveze... Milioni ljudi gladni su slobodnog vremena. Svakodnevni stresovi sprečavaju ljude da se opuste i prepuste intimnostima. Učestalost seksualnih kontakata smanjuje se s godinama. A dešava se da gotovo svaka druga žena u kasnijim pedesetim godinama prizna da nije spavala ni sa kim godinu dana.

Razlozi za to su odavno poznati - hormoni. S jedne strane, oni više ne rade kao u mladosti, a s druge, zahvaljujući navici, brak postaje sve manje seksi, čak i ako je s godinama sve prijatniji.

Šta je zapravo kriza srednjih godina, kada se javlja i kako se manifestuje kod muškaraca, a kako kod žena? Kriza srednjih godina počinje negde oko četrdesete, za neke i mnogo pre, a za neke i dvadesetak godina kasnije. Ipak, većina prođe kroz ove probleme negde između 30. i 50. godine. Mnogobrojni dožive fizičku, profesionalnu, partnersku ili psihološku promenu za vreme srednjih godina. Ta promena je vrlo često u obliku nesrećnog braka, preljube ili razvoda, nezadovoljstva poslom, teskobe bez vidljivog uzroka, depresije, praznine i usamljenosti.

Kriza može početi naglo, može nas uhvatiti krajnje nepripremljene, čak i ako znamo da termin sam po sebi postoji, a okidač joj može biti neki traumatičan događaj, kao što je smrt roditelja ili neke druge bliske osobe. Naravno, kriza može doći i polako, šunjajući se, bez nekog dramatičnog i neočekivanog razloga. Pogađa i muškarce i žene, suprotno uvreženom mišljenju da je ona "opravdavajuća privilegija" muškaraca preljubnika i žena, kojima ionako nije stalo do toga da uživaju u seksu u nekim poznijim godinama.
Without any further ado, šta vi mislite o tome?
N3M0N is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 09:55   #2
Quote:
N3M0N kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Without any further ado, šta vi mislite o tome?
Sad sam se sjetio tebe i teme.
S obzirom na posjećenost očito je da ljudi ili bježe od ovoga ili jednostavno nema takvih kandidata ali zanimljivo je razmisliti o ovome.
Možda bi trebao spustiti dobnu granicu na četrdesete.
Usput..i žene su u pitanju ne samo muškarci.
Očekuje se da budemo samostalni,odgovorni...stabilni.Ako nismo izgradili karijeru,family pa se na neki način pripremamo za staračke dane odmah se pretpostavlja da nešto nije u redu što objektivno nema baš veze sa istinom.Zapravo je vrlo često slučaj da ljudi srednjih godina dožive neke promjene-promjena posla ili gubitak posla,razočaranje u ljubavi,odlazak djece na školovanje ili stvaraju bračnu zajednicu pa sve do depresije,osamljenosti,praznine i slično.
Po prvi puta u životu mi počnemo preispitivati stavove,identitet,vlastitu vrijednost..ponekad i duhovnost.
Heh,umjesto da punim plućima uživamo u životu.Kad ne bi bili arogantni.
Dobro,i hormonalna promjena dovodi do određenih promjena.
Stalno si postavljamo jedno pitanje-koliko je život bio fer prema meni ?!
Možda je tek tada opravdano pitanje što mi donosi budučnost,de znaj.
Uz sve te promjene možda je najteže prihvatiti da se neke stvari više ne mogu raditi kao prije ali da nas napadaju svfe češće koje kakve boleštine-glavobolja,kralješnica,problemi sa spavanjem,dioptrija..seksualni problemi.

Svi smo unikati i različito reagiramo pa je generalno definirati srednju dob besmisleno ali sve nas čeka ista priča.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 10:09   #3
ja sam dobrano u srednjim godinama, ne bih nazvala krizom to što sam si dozvolila slobodu koju prije nisam imala, a i shvatila da sam radoznala, da se želim otvoriti drugačijim stvarima od onog kako sam živjela ranije. trajalo je par godina. i baš je bilo zanimljivo. zez je što sam emotivka pa sam neke ljude i doživljaje preozbiljno shvaćala i duboko doživljalvala. Al, moje blago i moj "pao grah" je takav. Sad nemem pojma što i kako dalje..dan po dan. "kriza srednjih godina" je prošla . je, sad me boli kralježnica, koljena, i dioptrija. za seks je lako. Možda idem u krizu, tj. stvarnost, starih godina?. Ma, nema starosti osim tjelesne.
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 10:30   #4
Quote:
bijelatama kaže: Pogledaj post
ja sam dobrano u srednjim godinama, ne bih nazvala krizom to što sam si dozvolila slobodu koju prije nisam imala, a i shvatila da sam radoznala, da se želim otvoriti drugačijim stvarima od onog kako sam živjela ranije. trajalo je par godina. i baš je bilo zanimljivo. zez je što sam emotivka pa sam neke ljude i doživljaje preozbiljno shvaćala i duboko doživljalvala. Al, moje blago i moj "pao grah" je takav. Sad nemem pojma što i kako dalje..dan po dan. "kriza srednjih godina" je prošla . je, sad me boli kralježnica, koljena, i dioptrija. za seks je lako. Možda idem u krizu, tj. stvarnost, starih godina?. Ma, nema starosti osim tjelesne.

OK,opisao sam tzv.krizu srednjih godina u nekom negativnom kontekstu ali da li je baš sve tako ?!
Koliko ljudi baš u tim godinama shvati tko su i što su?
Shvate da već imaju čvrsto usađene stavove na osnovu životnog iskustva.Zapravo nisu stranci samima sebi.
Nakon tih''silnih''godina ne kupuju maglu loših i prozirnih preprodavača mudrosti i pseudo-istina i nisu povodljivi sa kratkom i prolaznom srećom,znaju važnost materijalnih stvari,znaju koliko vrijede i na taj način traže respekt u odnosima.Bilo to obične životne storije,bilo to ljubav,bio to posao.
Imaju dovoljno samopoudanja kada iznose pojedine istine i ne trpe nesigurnost,laž i prikrivanje objektivnosti.
A i zašto bi ?
Životno iskustvo je poznavati sebe i smjestiti svoje želje u okolnostima u kojim se nalazimo,znati inteligenciju upotrijebiti za budučnost,praktično je primjeniti na ljude ili događaje.
Znači,nije baš sve tako loše i negativno..postoje određena bogatstva koja se ne kupuju nikakvim novcem.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 14:50   #5
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post

OK,opisao sam tzv.krizu srednjih godina u nekom negativnom kontekstu ali da li je baš sve tako ?!
Koliko ljudi baš u tim godinama shvati tko su i što su?
Na tragu ovoga što pišeš je Eriksonova razvojna teorija, odnosno njegovi stupnjevi psihosocijalnog razvoja
Prema Eriksonu, svako životno razdoblje nosi sa sobom krizu koja se razrješuje pozitivnim ili negativnim ishodom. Pa se tako u srednjoj odrasloj dobi (od 40 do 65 godina) javlja kriza koja suprotstavlja generativnost i stagnaciju, odnosno, ta kriza može imati po osobu pozitivan i negativan ishod.
Zhodna teorija za objašnjavanje stvari vezanih uz cjeloživotni razvoj.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 17:05   #6
Nema nikakve krize jer tko je nedoyeben i prije tih godine ostat će i nadalje takav.
Ima samo drugačiji rakurs gledanja na svijet oko sebe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2013., 17:10   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema nikakve krize jer tko je nedoyeben i prije tih godine ostat će i nadalje takav.
Ima samo drugačiji rakurs gledanja na svijet oko sebe.
Nisam baš siguran da sam skužio što konkretno znači-nedojeben.
Kakve to veze ima sa krizom srednjih godina ?
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 15:47   #8
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Na tragu ovoga što pišeš je Eriksonova razvojna teorija, odnosno njegovi stupnjevi psihosocijalnog razvoja
Prema Eriksonu, svako životno razdoblje nosi sa sobom krizu koja se razrješuje pozitivnim ili negativnim ishodom. Pa se tako u srednjoj odrasloj dobi (od 40 do 65 godina) javlja kriza koja suprotstavlja generativnost i stagnaciju, odnosno, ta kriza može imati po osobu pozitivan i negativan ishod.
Zhodna teorija za objašnjavanje stvari vezanih uz cjeloživotni razvoj.
Hoćeš da kažeš da je kriza dostupna u svima periodima samo je najistaknutija u srednjom godinama ?
N3M0N is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 16:34   #9
Quote:
N3M0N kaže: Pogledaj post
Hoćeš da kažeš da je kriza dostupna u svima periodima samo je najistaknutija u srednjom godinama ?
Ne, nego da svaki razvojni period, prema Eriksonovoj teoriji, nosi svoju krizu koja se može razriješiti pozitivnim ili negativnim ishodom
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 18:57   #10
Ja mislim da se ustvari daje preveliko značenje krizi srednjih godina, jer danas je puno ljudi u krizi već u svojim 20tima.
Ne znaju što žele, kako to postići, odnosi i bliski odnosi su nezadovoljavajući.
Zato mislim da se te 20te ili rane 30te godine previše prezentiraju kao neke super zadovoljavajuće godine, kad se govori o krizi srednjih godina.

Mislim da krizi srednjih godina pridonosi spoznaja da osoba stari, a da možda nije postigla ono što je htjela i nekako mislim da su toj krizi sklonije osobe koje su u mladim godinama imale veliko samopouzdanje i postizale dosta uspjeha.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 19:23   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema nikakve krize jer tko je nedoyeben i prije tih godine ostat će i nadalje takav.
Ima samo drugačiji rakurs gledanja na svijet oko sebe.

Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Na tragu ovoga što pišeš je Eriksonova razvojna teorija, odnosno njegovi stupnjevi psihosocijalnog razvoja
kriste. pa sve i jedan ishod mi je do sad negativan
ProstNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 19:28   #12
Quote:
ProstNick kaže: Pogledaj post
kriste. pa sve i jedan ishod mi je do sad negativan
Kvragu, a ja mišljah doprinijet raspravi
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 22:41   #13
Ta kriza srednjih godina se ne događa svima, nego samo nekima.
Od tih nekih, mislim da je naprosto stvar u tome da čovjek, muškarac, skuži da je došao u neke godine a da je pola života glumio da je nešto što nije i sputavao se.
I dođe mu „iz dupeta u glavu“- u jebo te, za koga sam ja glumio da sam ozbiljan i odgovoran? Za društvo? Za kolege s posla? Za ženu?(A žena inače u tim 40 ima i 50-ima, nije više neki cvijetak.) Da li postoji na kraju medalja za ozbiljnost i odgovornost i metlu u dupetu, koja se dodjeljuje pred grob? Ne.
Tako da muškarci pokušavaju u kratkom roku nadoknaditi to vrijeme dok su sami sebe kočili od onoga što jesu.
Ako imaju love, vanjska manifestacija toga može biti- razvod i crveni kabriolet i karta za Zrće. Ako nemaju love, ponašaju se, ljudi puni predrasuda bi rekli, kao idioti, a u stvari, to je prirodno ponašanje.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.