Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2016., 21:14   #21
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nihilizam je blag za mene i nije mi to dovoljno negativan odnos prema zivotu.Ja ne tvrdim samo da zivot nema smisla,vec da je zivot tragicni monstruozni promasaj,groteskna pojava vredna mrznje.
Vrijedi li to za bilo kakav život?
A i po čemu ti možeš suditi o tome? Možda tako promatraš svoj život, pa to projiciraš i na sve ostalo.
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 22:32   #22
"Sudbino, unaprijed sam se pripremio za tebe i prepriječio put svakom tvom potajnom ulasku. Nećemo se predati kao zarobljenici ni tebi ni bilo kojoj drugoj okolnosti. No kada nas nužnost zavede, pljunut ćemo na život i na one koji se isprazno uz njega lijepe, te ćemo ga napustiti s plemenitom pjesmom pobjede, uzvikujući na koncu - Imali smo dobar život - "
Metrodor, prijatelj Epikura
servantes is offline  
Old 19.02.2016., 22:43   #23
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zato sto je neposten,pun patnje,besmislene borbe i srece koja se kod ljudi na kraju pretvara u tugu,zato sto je jednostavno opterecenje i konacno ja verujem da postoji i metafizicka pozadina zbog kojeg bi zivot mogli nazvati prokletstvom.
Čudi me da efilisti ne dobiju volju da ovaj svijet učine : "posten, pun radosti, smislene borbe koja se kod ljudi na kraju pretvara u neizmjerno veselje"

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nihilizam je blag za mene i nije mi to dovoljno negativan odnos prema zivotu.Ja ne tvrdim samo da zivot nema smisla,vec da je zivot tragicni monstruozni promasaj,groteskna pojava vredna mrznje.
Drugačije bi ti govorio da si na mjestu ovog tipa http://www.vijesti.rtl.hr/tabloid/za...sestero-djece/

Efilisti na djelu:
Domaći: http://www.24sata.hr/news/rastrojeni...-i-sebi-317967
Strani: http://www.jutarnji.hr/student-odlik...kolege/242697/
krena is offline  
Old 19.02.2016., 22:50   #24
Za Zenona (stoici) je patnja bila izraz ne mirenja sa sudbinom koja je dovodila do nesretnog i besmislenog života. Tek kad se čovjek pomiri sa sudbinom, ili kod epikurejaca dostizanje znanja i umjerenost, tada će čovjek moći živjeti sretnim i ispunjenim životom.
servantes is offline  
Old 19.02.2016., 23:11   #25
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
"Sudbino, unaprijed sam se pripremio za tebe i prepriječio put svakom tvom potajnom ulasku. Nećemo se predati kao zarobljenici ni tebi ni bilo kojoj drugoj okolnosti. No kada nas nužnost zavede, pljunut ćemo na život i na one koji se isprazno uz njega lijepe, te ćemo ga napustiti s plemenitom pjesmom pobjede, uzvikujući na koncu - Imali smo dobar život - "
Metrodor, prijatelj Epikura
Na kraju svi gube,nema pobednika,smrt je fer zato.Onda ce umreti i sta ako su na kraju imali vise dobrih trenutaka? Nece biti svesni da su ziveli i da bilo sta postoji,sve uspomene nestaju tada i nista sto im se desilo nece imati nikakav znacaj.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 23:16   #26
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Na kraju svi gube,nema pobednika,smrt je fer zato.Onda ce umreti i sta ako su na kraju imali vise dobrih trenutaka? Nece biti svesni da su ziveli i da bilo sta postoji,sve uspomene nestaju tada i nista sto im se desilo nece imati nikakav znacaj.
Ali smrt ne postoji.
Zašto bih patio sada zbog činjenice da kad umrem neću imai pojima ni o čemu?
servantes is offline  
Old 19.02.2016., 23:17   #27
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Čudi me da efilisti ne dobiju volju da ovaj svijet učine : "posten, pun radosti, smislene borbe koja se kod ljudi na kraju pretvara u neizmjerno veselje"



Drugačije bi ti govorio da si na mjestu ovog tipa http://www.vijesti.rtl.hr/tabloid/za...sestero-djece/

Efilisti na djelu
Domaći: http://www.24sata.hr/news/rastrojeni...-i-sebi-317967
Strani: http://www.jutarnji.hr/student-odlik...kolege/242697/
Ne moze da bude posten jer je priroda nepostena i okrutna prema zivotu.Prirodne pojave i prirodni uzroci generisu patnju.Smislena borba je nemoguca jer je zivot besmislen,pa je i borba da nesto postignemo isto tako besmislena.I na kraju ne moze biti veselja,jer smrt medju ljude unosi tugu.I da,na mestu tog tipa nikad ne bi bio,jer mi ova filozofija efilizma i antinatalizma suprotstavljena prokreaciji.Dakle radjanje je samo produzavanje tragedije.Efilizam je protiv radjanja.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 23:21   #28
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Za Zenona (stoici) je patnja bila izraz ne mirenja sa sudbinom koja je dovodila do nesretnog i besmislenog života. Tek kad se čovjek pomiri sa sudbinom, ili kod epikurejaca dostizanje znanja i umjerenost, tada će čovjek moći živjeti sretnim i ispunjenim životom.
Patnja je posledica i prirodnih okolnosti,a neretko i nase borbe za zadovoljavanjem svoje volje.Dakle i priroda,koja je zato neinteligentno dizajnirana stvara patnju medju zivim bicima.Ljudi nikad nece moci da budu srecni svi,da bude happy end-a,jer je patnja neizbezna.Jedini nacin da se ona izbrise je da se izbrise zivot.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 23:26   #29
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Patnja je posledica i prirodnih okolnosti,a neretko i nase borbe za zadovoljavanjem svoje volje.Dakle i priroda,koja je zato neinteligentno dizajnirana stvara patnju medju zivim bicima.Ljudi nikad nece moci da budu srecni svi,da bude happy end-a,jer je patnja neizbezna.Jedini nacin da se ona izbrise je da se izbrise zivot.
A kako bi je ti dizajnirao? )
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 23:28   #30
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Patnja je posledica i prirodnih okolnosti,a neretko i nase borbe za zadovoljavanjem svoje volje.Dakle i priroda,koja je zato neinteligentno dizajnirana stvara patnju medju zivim bicima.Ljudi nikad nece moci da budu srecni svi,da bude happy end-a,jer je patnja neizbezna.Jedini nacin da se ona izbrise je da se izbrise zivot.
Patnja je većinom posljedice prevelikih ljudskih očekivanja, a u vrlo malom postotku plod slučajnosti ili "neinteligentno dizajniranom prirodom". Život je lijep upravo zato što ima i svoje suprotnosti, a to su, između ostalog i patnje.
Zamisli samo patnje zaljubljenosti?
Ljudi koji ne vide ljepotu života nisu ljudi.
Ali, ozbiljno DavMla jedno malo pitanje. Što bi za tebe bila sreća?
servantes is offline  
Old 19.02.2016., 23:45   #31
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Patnja je većinom posljedice prevelikih ljudskih očekivanja, a u vrlo malom postotku plod slučajnosti ili "neinteligentno dizajniranom prirodom". Život je lijep upravo zato što ima i svoje suprotnosti, a to su, između ostalog i patnje.
Zamisli samo patnje zaljubljenosti?
Ljudi koji ne vide ljepotu života nisu ljudi.
Ali, ozbiljno DavMla jedno malo pitanje. Što bi za tebe bila sreća?
Znaci deca koja imaju rak ili neki deformitet,poremecaje neke ,sta god,imaju prevelika ocekivanja jer samo zele da budu zdravi?Zivot nije lep,zivot je katastrofa i prokletstvo.Bio bih srecan kad bi znao da ce sutra da udari meteor koji bi istrebi sav zivot i patnju svede na 0.
DavMla is offline  
Old 19.02.2016., 23:47   #32
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Znaci deca koja imaju rak ili neki deformitet,poremecaje neke ,sta god,imaju prevelika ocekivanja jer samo zele da budu zdravi?Zivot nije lep,zivot je katastrofa i prokletstvo.Bio bih srecan kad bi znao da ce sutra da udari meteor koji bi istrebi sav zivot i patnju svede na 0.
Možda bi još bilo života negdje u svemiru
zoroasterix is offline  
Old 19.02.2016., 23:53   #33
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Znaci deca koja imaju rak ili neki deformitet,poremecaje neke ,sta god,imaju prevelika ocekivanja jer samo zele da budu zdravi?Zivot nije lep,zivot je katastrofa i prokletstvo.Bio bih srecan kad bi znao da ce sutra da udari meteor koji bi istrebi sav zivot i patnju svede na 0.
Nemaju sva djeca rak.....itd. Većina je zdrava. To ti jednostavno nije nikakav argument. Na takav način sve možeš "dokazati".
Ako ti je sreća to da sutra udari meteor i istrijebi sav život na zemlji onda si bolestan i ide se liječi.
servantes is offline  
Old 20.02.2016., 01:22   #34
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
A kako bi je ti dizajnirao? )
Ne bi ga dizajnirao.Funkcija zivota je okrutna borba za opstanak i reprodukcija na titaniku koji tone.Funkcija je dakle takodje neinteligentna.
DavMla is offline  
Old 20.02.2016., 01:24   #35
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Možda bi još bilo života negdje u svemiru
Pa? To je irelevantno za nas.Mi nemamo spoznaju o drugoj planeti sa zivotom,ne znamo nista o njemu,ne mozemo da ga dosegnemo,nije prisutan u nasoj svakodnevici i zato kao da ne postoj iza nas,odvojen je od nas.Neka se efilisti sa te potencijalne druge planete zalazu za isto i promovisu tu filozofiju,ako im nije problem.
DavMla is offline  
Old 20.02.2016., 01:28   #36
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nemaju sva djeca rak.....itd. Većina je zdrava. To ti jednostavno nije nikakav argument. Na takav način sve možeš "dokazati".
Ako ti je sreća to da sutra udari meteor i istrijebi sav život na zemlji onda si bolestan i ide se liječi.
Kakve veze ima da li rak ima vecina ili ne? Samo jedna osoba sa rakom ili nekim drugim teskim problemom,je jedna percepcija stvarnosti,to je jedan svet izlozen patnjom.Dakle ako bi i jedna osoba prozivljavala tesku patnju,opet je zivot katastrofa.Nedostatak saosecanja koji ljudi pokazuju kada kazu da je ''zivot lep'' samo je razlog za mizantropiju.
DavMla is offline  
Old 20.02.2016., 08:43   #37
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne bi ga dizajnirao.Funkcija zivota je okrutna borba za opstanak i reprodukcija na titaniku koji tone.Funkcija je dakle takodje neinteligentna.
Ma OK, ali zamisli načas da si Bog i da možeš stvoriti neki život koji bi bio po tebi inteligentan i imao smisla, kako bi izgledao?
zoroasterix is offline  
Old 20.02.2016., 08:51   #38
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Postoji patnja, a postoji i izlaz iz patnje - smrt lažnoga ja.
Nevjerojatno mi je drago što sam ovdje pročitala tu sintagmu...

Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ne, nego ti misliš da ima. A ako ti misliš da smrt ima smisla, onda za tebe smrt i ima smisla. Što ne znači da i za druge vrijedi tako, niti da je zbilja tako.
Točno.

Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ako život nema smisla, onda ni tvoja negativna reakcija na život nema smisla.
Za početak, treba se naučiti ne uzimati tako ozbiljno.
Kao drugo, vrlo je ego-razarajuće za ljude poput OP kad shvate da recimo je uzrok njihovih stavova fiziološke prirode ili jednostavno klinička depresija.
Neovisno o spiritualno/filozofskim pitanjima koji su tema promišljanja.

Ali mislim da ovaj thread neće promijeniti ni malo stav onoga koji ga je pokrenuo, so...

Edit: Razmak nakon interpunkcije, please.
__________________
I think we should DDoS this server.
Orgonica is offline  
Old 20.02.2016., 08:55   #39
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Bio bih srecan kad bi znao da ce sutra da udari meteor koji bi istrebi sav zivot i patnju svede na 0.
Što god ti mislio, na ovaj način bi u trenu uništio i mnogo ljudi koji su u ovom trenutku vrlo sretni i živi im se.

Zapitaj se što u tvom životu toliko ne valja da se ovako osjećaš i pusti uništavanje svijeta i drugih bića na miru. Srećom se ne pita tebe za stav po tom pitanju.

Hvala.
__________________
I think we should DDoS this server.
Orgonica is offline  
Old 20.02.2016., 09:05   #40
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne moze da bude posten jer je priroda nepostena i okrutna prema zivotu.Prirodne pojave i prirodni uzroci generisu patnju.Smislena borba je nemoguca jer je zivot besmislen,pa je i borba da nesto postignemo isto tako besmislena.I na kraju ne moze biti veselja,jer smrt medju ljude unosi tugu.I da,na mestu tog tipa nikad ne bi bio,jer mi ova filozofija efilizma i antinatalizma suprotstavljena prokreaciji.Dakle radjanje je samo produzavanje tragedije.Efilizam je protiv radjanja.
Dakle, elifist je ovaj moj pokojni doktor: http://degmat.bloger.index.hr/post/e...a/5780438.aspx
Doktor: Pričate neznanstvene gluposti. Naš jedini zadatak na ovome svijetu da dobro i često upražnjavamo seksualne odnose. Na taj način ćemo produžiti našu vrstu bioloških robota. Ali čak je i to upitna svrha. U gimnaziji sam čitao lektiru. Jedan francuski pisac je napisao nešto interesantnog o tome. On se pitao, što je veći zločin: ubiti čovjeka, ili ga roditi. Ako ubiješ čovjeka, njemu si skratio muke koje je mogao imati do kraja života. Onaj koji rodi čovjeka, radi veći grijeh nego da ga je ubio. Rođenjem je čovjek ušao u postojanje na ovome svijetu. Tu ga čeka jad, bolest, siromaštvo i smrt. Svaki je roditelj kriv što je donio na svijet jednog novog patnika. Stoga treba njih strože kazniti nego ubojicu. Baš me zanima u čemu vi, moj cijenjeni kolega, nalazite smisao u ovom životu.

Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ma OK, ali zamisli načas da si Bog i da možeš stvoriti neki život koji bi bio po tebi inteligentan i imao smisla, kako bi izgledao?
O tome sam pisao: http://degmat.bloger.index.hr/post/s...e/3380353.aspx

Nama je najlakše zamisliti da smo Bog i da smo svemogući. Ali je pitanje da li je i "Bog" uopće svemogućan ? Njega u njegovoj svemogućnosti ograničava matematika i logika. Neke stvari se ne mogu na silu napraviti koliko god da bude božja svemogućnost. Bog ne može narediti ludolfovu broju pi da više nije 3.14, nego da je sada 4.22

Evo kako izgleda tehnologija sreće: http://www.savjetnikuspjeha.com/najs...minuta-dnevno/
„Samo provedite 15 minuta svakoga dana razmišljajući sretne misli!“

Kako kaže kada doživljavamo osjećaj sreće i ljubavi to je prolazno i onda se desi nešto drugo, a mi idemo na sljedeću misao. Umjesto toga treba da se koncentriramo i da ne dopustimo da išta ometa naš um. Fokusirajte se na pozitivne emocije na određeni vremenski period.

Ukoliko ovo radite svaki dan po petnaest minuta i tako dva tjedna, počet ćete primjećivati pozitivne mentalne rezultate. Zamislite tek kakvi su rezultati poslje nekoliko godina. Možete ovladati srećom, a sve je podržano od strane neuro znanosti.

Ricard je takođe naveo da treba da prestanemo veoma često izgovarati riječ ’JA’. On objašnjava kako stalno razmišljanje o sebi, i kako učiniti sve boljim za sebe, iscrpljuje i veoma je stresno jer na kraju dovodi do nezadovoljstva.

„Cijeli svijet onda promatrate kao prijetnju ili interes za sebe“, objašnjava dodajući da ukoliko želimo da budemo sretni treba da budemo dobronamjerni. Osjećat ćemo se bolje po pitanju sebe i činit ćemo druge sretnim. Vaš um i tijelo bit će čistiji i zdraviji.

Kako da svoj um dovedete do tog stanja? Konstantnom vježbom, kao da se kondiciono pripremate za maraton. Dakle dobrota, pažnja i emocionalna ravnoteža su također vještine koje možemo uvježbati i ka kojima treba stremiti.


Meni osobno je takva tehnologija malo ofucana. Asocira me na domaću tehnologiju: https://www.youtube.com/watch?v=_X4x78j5cSk

Zadnje uređivanje krena : 20.02.2016. at 09:21.
krena is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.