Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2016., 11:41   #1
Tko je taj učenik iz Ivanova evanđelja?

Ovo sam našao na internetu.

Na kraju Ivanova Evanđelja piše:

Taj učenik za ovo svjedoči i ovo napisa. I znamo da je istinito svjedočanstvo njegovo.
...prije ovog teksta , kad se govori o tome kako Isusa vode u kuću Velikog svečenika piše:

Za Isusom su išli Šimun Petar i drugi učenik. Taj učenik bijaše poznat s Velikim Svečenikom pa s Isusom uđe u dvorište Velikog Svečenika. Petar osta vani kod vrata. Tada taj učenik znalac velikog Svečenika, iziđe i reče vratarici te uvede Petra.

Zaključci:

Ovdje jasno piše UČENIK. Isto tako piše Šimun Petar. Zašto ne piše ime učenika? Inače kroz cijelo evanđelje se provleči izraz Učenik pa je očigledno da je crkvi trebalo 100 godina da prizna svjedočanstvo tog učenika. Njegovo ime su izbrisali iz svih tekstova i pitanje je zbog čega?

Mora se zaključiti da su imali isvorno evanđelje koje je napisao učenik ili koje su drugi napisali po njegovim riječima. Njegovo su evanđelje dodavanjem izmijenili. Ali nisu se usudili da toliko izmijene njegove riječi jer je su njegove riječi smatrali svetima budući da je on bio Isusov prijatelj na koga je Petar bio ljubomoran. To se može dokazati iz drugih dijelova teksta evanđelja. Petar i učenik su bili protivnici i borili su se za prvenstvo u crkvi.

U drugom odlomku koji ovdje navodim piše da su za Isusom išli Šimun Petar i učenik.

To je učenikovo svjedočanstvo i on jasno kaže kako njih dvojica idu za Isusom ali on se hvali i kaže : On, učenik je poznavao Velikog svečenika. Znamo da je bila pobuna i da su ljudi očigledno naoružani židovi koji su radili za Velikog svečenika imali sukob sa Mesijom Isusom i njegovim ljudima. Ako je Petar bio naoružan i odrezao uho čovjeku i ako su i Rimljani poslali vojsku to je bilo vrlo opasno. Preživjeli su se razbježali, ali učenik je znalac Velikog svečenika i on vodi Petra za Isusom. Tim riječima učenik sebe stavlja ispred Petra koji se nebi usudio ni iči da ga nije poveo učenik. Bilo je stanje pripravnosti. Petar je bio jedan siromašni ribar i očigledno i zelot. Rimljani su ih tražili, ali učenik ima ugled, poznaje velikog svečenika, bogat je i živi u bogatoj jeruzalemskoj četvrti.

Učenik ulazi u utvrđen dvor prepun naoružanih ljudi i čuvara. Petar se boji i otaje pred vratima a učenik ulazi kao da je kod svoje kuće. Stražari ga poznaju i znaju da je on prijatelj Velikog Svečenika.

Učenik se onda vrača kaže straži da puste i Petra da uđe u kuću.

Tko je bio taj učenik. Već iz ovopg opisa nam je jasno da je to bogati Jeruzalemac i prijatelj velikog svečenika ali i prijatelj Isusov. Zato što je Isusov Prijatelj Petar ga ne voli i ljubomoran je pa je njegovo ime izbrisano iz svih tekstova.

Ivan, prijatelj Petrov je bio kao i Petar siromašni ribar. A ovdje se radi o bogatom Jeruzalemcu koji ide za Isusom što je dovoljno da njegovo ime izbrišu iz svetih tekstova. Ni Petar ni Ivan nisu bili znalci Velikog svečenika, bili su siromašni i nema razloga da se u evanđelju zataji Ivanovo ime. Dakle IVAN NIJE NAPISAO IVANOVO Evanđelje.

Učenik je napisao neke dijelove druge dijelove su napisali prema učenikovim svjedočanstvima i to su bile svete riječi zato nisu smjele biti izbrisane, na kraju su ljudi iz crkve obradili Ivanovo evanđelje da bude ovakvo kakvo ono danas jeste.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 13:17   #2
Bez poznavanja prvog stoljeca Rabinskog Judeizma i protagonista necete otkljucati o kome je rijec sto je posrijedi i zasto rivalstvo i na kraju podjele na nove pravce ucenja itd
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 22:55   #3
Petar je očito pomalo izazvan i iziritiran glede Ljubljenoga učenika, pa pita, što će biti s njime. Isus mu ne odgovara izravno, nego samo ponavlja: "Slijedi me!" Ti mene slijedi! Dakle Petru!

A ,Ljubljeni učenik nema imena. Za sva vremena, do Isusova ponovnoga dolaska, bit će unutar zajednice Ljubljenih učenika u kojima će biti nazočna savršena ljubav Isusova.

Kad jedan umre, dolazi i slijedi drugi. Kroz cijelu povijest bit će onih koji će biti utjelovljenje Isusove ljubavi. Prisjetimo se, Ljubljeni učenik se pojavljuje u trenutku Judine izdaje, kad Juda odlazi u svoju noć. On nema imena, svi mi razmišljamo kako bi to trebao biti Ivan evanđelist.

Međutim, taj učenik može biti svatko. To je nakana pisca.

Sve nas Isus ljubi do kraja, do vrhunca... Lik ovoga učenika koji je svjedok istine kao i osoba Duha Istine koji za Isusa svjedoči najuže su povezani u Isusovu djelu.

I taj Ljubljeni učenik autor je ovoga djela - Evanđelja - koje ima trajnu vrijednost za Crkvu. A Crkva - to je kazano onim 'mi vjerujemo' - vjeruje u istinitost njegova svjedočanstva. To je znanje vjere, ne glave.

Na kraju i učenik koji je ovo zabilježio tvrdi kako sve knjige svijeta ne bi mogle obuhvatiti ono što je Isus učinio u svijetu. Isus se ne da 'ukoričiti', 'uokviriti', staviti među korice i okvire knjige i reći: 'To je to'. Isus nadmašuje sve naše ljudske uradke, on lomi sve okove i veze, sve lance i pokušaje da ga se zbije u neke stezulje. On je dinamika povijesti, on na nevidljiv način i danas djeluje. U svemu i posvuda je nazočno to nenadmašivo čudo Isusove osobe - Boga u čovjeku. On je tu da bude svijetu "svjetlo - radost - život".
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 01:00   #4
Vjerojatno Lazar.
Ali to je pomrsilo konce teolozima i ugrozilo im konstrukciju, pa su to zataškali.
Slično kako je obrisano ime Isus Barabas.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 01:04   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Vjerojatno Lazar.
Ali to je pomrsilo konce teolozima i ugrozilo im konstrukciju, pa su to zataškali.
Slično kako je obrisano ime Isus Barabas.
Treba poznavati mnogo starih tekstovarecimo ima dio gdje piše da se pojavio Baraba s novom nekom religijom propovjedati po Rimu...Him zanimljivo skroz vjerojatno zato Isus su makli s Barabae da bi Baraba bio neki marginalni nebitni lik kad ono Isus koji propovjeda neki novi sistem razmišljanja..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 17:45   #6
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Bez poznavanja prvog stoljeca Rabinskog Judeizma i protagonista necete otkljucati o kome je rijec sto je posrijedi i zasto rivalstvo i na kraju podjele na nove pravce ucenja itd
Mislim da je učenik bio apostol. Petar je imao svoju crkvu i učenik je imao svoju crkvu. Petar ili njegova crkva i učenici su postali pristaše Pavlove. Učenik se ralikovao od drugih jer iz opisa vidimo da su dvanajstorica bili siromašni. Učenik je bio bogat, bio je jeruzalemac, imao je kuću u bogatoj četvrti Jeruzalema i poznavao je velikog svečenika.

Petar se nebi usudio ni iči za Isusom da ga nije vodio učenik. Petar mora stajati pred vratima a učenik ga vodi u kuću.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 18:51   #7
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Mislim da je učenik bio apostol. Petar je imao svoju crkvu i učenik je imao svoju crkvu. Petar ili njegova crkva i učenici su postali pristaše Pavlove. Učenik se ralikovao od drugih jer iz opisa vidimo da su dvanajstorica bili siromašni. Učenik je bio bogat, bio je jeruzalemac, imao je kuću u bogatoj četvrti Jeruzalema i poznavao je velikog svečenika.

Petar se nebi usudio ni iči za Isusom da ga nije vodio učenik. Petar mora stajati pred vratima a učenik ga vodi u kuću.
To su samo nagadjanja iz teoloskog evandjeljskog stiva sto ti radis. NE poznajes Rabine Izraela jer tu nema nikave crkve nego razlicitih skola suparnika konkurencije koja ima i danas na trzistu religija..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 18:57   #8
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Vjerojatno Lazar.
Ali to je pomrsilo konce teolozima i ugrozilo im konstrukciju, pa su to zataškali.
Slično kako je obrisano ime Isus Barabas.
Rabi Lazar je problem jer je ucestvovao u borbama protiv Rima zato je bacen u marginu radi kreiranja nove religije OKRENI DRUGI OBRAZ
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:15   #9
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
To su samo nagadjanja iz teoloskog evandjeljskog stiva sto ti radis. NE poznajes Rabine Izraela jer tu nema nikave crkve nego razlicitih skola suparnika konkurencije koja ima i danas na trzistu religija..
Od starih vremena su samo najbolji učenici, čak i djeca kmetova mogli postati svečenici. Dakle, vjernici, teolozi i svečenici itd nisu glupi ljudi. Ali oni nisu sposobni čitati Bibliju i svete tekstove otvorena uma. Rečenice koje sam naveo su potpuno jasne a i logički zaključci su isto tako jasni. Samo treba čitati bibliju kao svaku knjigu.

Neki su ovisni o drogama, neki o alkoholu itd. Mnogi su postali ovisnici o religiji. Njima je teško shvatiti da u Bibliji pišu lako razumljive rečenice. To je kao droga. Svečenici i teolozi nas stolječima uvjeravaju da ćemo živjeti poslije smrti, ali inače lako razumljive riječi moraju sveti ljudi protumačiti, jer po njima u Bibliji ne piše ono što je svakome jasno da piše.

Religija je opijum za narod. Ako crkva tvrdi u Bibliji ne piše ono što piše onda nam vjera mora objasniti što piše.

Rečenice su jasne. Učenik je svjedočio i napisao. Učenik je pismen, bogat i utjecajan a pozna i velikog svečenika.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 16:30   #10
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Od starih vremena su samo najbolji učenici, čak i djeca kmetova mogli postati svečenici. Dakle, vjernici, teolozi i svečenici itd nisu glupi ljudi. Ali oni nisu sposobni čitati Bibliju i svete tekstove otvorena uma. Rečenice koje sam naveo su potpuno jasne a i logički zaključci su isto tako jasni. Samo treba čitati bibliju kao svaku knjigu.

Neki su ovisni o drogama, neki o alkoholu itd. Mnogi su postali ovisnici o religiji. Njima je teško shvatiti da u Bibliji pišu lako razumljive rečenice. To je kao droga. Svečenici i teolozi nas stolječima uvjeravaju da ćemo živjeti poslije smrti, ali inače lako razumljive riječi moraju sveti ljudi protumačiti, jer po njima u Bibliji ne piše ono što je svakome jasno da piše.

Religija je opijum za narod. Ako crkva tvrdi u Bibliji ne piše ono što piše onda nam vjera mora objasniti što piše.

Rečenice su jasne. Učenik je svjedočio i napisao. Učenik je pismen, bogat i utjecajan a pozna i velikog svečenika.
Manje vise vecina bogati pismeni utjecajni i poznavali su se medjusobom no ti o tome ne znas nista o Rabinima Izraela a ja znam gotovo svaku biografiju ponaosob.Vjerojatno i ti pisci koje citiras ne poznaju uopce Izraelsku religijsku scenu toga doba.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 17:31   #11
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Manje vise vecina bogati pismeni utjecajni i poznavali su se medjusobom no ti o tome ne znas nista o Rabinima Izraela a ja znam gotovo svaku biografiju ponaosob.Vjerojatno i ti pisci koje citiras ne poznaju uopce Izraelsku religijsku scenu toga doba.
Nisam siguran da ti pisci nisu poznavatelji onoga o cemu pisu. Ali to je u ovom slu;aju nebitno.

Zbog ;ega bih ja morao poznavati bilo koju teologiju ili vjersku ideologiju da bih mogao razumjeti [to u tekstu pi[e.

Ako govorimo o Rimljanima toga doba onda je politi;ka situacija prili;no jasna. Izrael je porobljena dr\ava. Visoki sve;enik je postavljen od strane Rima i smatran je izdajicom.

Ve; sam ulazak u Jeruzalem kad Isusa pozdravljaju kao svog pravog i legitimnog kralja je bio ;in pobune. Smije[no je povjerovati da je Isus sam mogao istjerati trgovce i mjenja;e novca. U vrtu je bio vojni logor i Isus obilazi stra\u. Sje;ate se da razgovara i opominje ih govore;i Ti spava[. Logika nam ka\e da se radilo o pobuni i da su se svi razbje\ali osim onih koji su uhva;eni ili pobijeni. Pisci nam tvrde da je samo Isus uhva;en i da je samo Petar odsjekao jedno uho. Ali koliko je takva verzija doga]aja logi;na i vjerojatna.

Ina;e za tvoju informaciju postoje dvije verzije u samoj Bibliji o na;inu kako je Juda umro. Po jednoj je obje[en po drugoj koju iznosi sam Petar UTROBA mu se rasula po zemlji. To zna;i da mu je netko presjekao stomak MACEM. Sumnjiv je naravno opet Petar.

U takvoj situaciji je te[ko zamisliti da bi Petar slobodno i[ao za Isusom sa u;enikom da ga u;enik nije [titio.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 18:06   #12
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da ti pisci nisu poznavatelji onoga o cemu pisu. Ali to je u ovom slu;aju nebitno.

Zbog ;ega bih ja morao poznavati bilo koju teologiju ili vjersku ideologiju da bih mogao razumjeti [to u tekstu pi[e.

Ako govorimo o Rimljanima toga doba onda je politi;ka situacija prili;no jasna. Izrael je porobljena dr\ava. Visoki sve;enik je postavljen od strane Rima i smatran je izdajicom.

Ve; sam ulazak u Jeruzalem kad Isusa pozdravljaju kao svog pravog i legitimnog kralja je bio ;in pobune. Smije[no je povjerovati da je Isus sam mogao istjerati trgovce i mjenja;e novca. U vrtu je bio vojni logor i Isus obilazi stra\u. Sje;ate se da razgovara i opominje ih govore;i Ti spava[. Logika nam ka\e da se radilo o pobuni i da su se svi razbje\ali osim onih koji su uhva;eni ili pobijeni. Pisci nam tvrde da je samo Isus uhva;en i da je samo Petar odsjekao jedno uho. Ali koliko je takva verzija doga]aja logi;na i vjerojatna.

Ina;e za tvoju informaciju postoje dvije verzije u samoj Bibliji o na;inu kako je Juda umro. Po jednoj je obje[en po drugoj koju iznosi sam Petar UTROBA mu se rasula po zemlji. To zna;i da mu je netko presjekao stomak MACEM. Sumnjiv je naravno opet Petar.

U takvoj situaciji je te[ko zamisliti da bi Petar slobodno i[ao za Isusom sa u;enikom da ga u;enik nije [titio.
Fascinantna 'poslanica', koje je to 'pismo', pardon, govorno područje?

Stvarno misliš da je razlog neimenovanju onog 'učenika' Petrova ljubomora? I o kojem se Petru radi, dal onom koji je bio nepismen? Pa kako bi uopće mogao znati dal je neko u pismu naveo ime učenika il ne kad Petar ionako ne bi znao raspoznati napisano?

Uostalom, sudeći po tvojem prvom postu izgleda si odgonetnuo o kojem se to 'učeniku' radi, jesi li? Jer ako ne, u tom slučaju izostanak mu imena poručuje da je više manje nebitno o kom se radilo. Odnosno, u Bibliji na mnogo mjesta piše stila 'tamo neko' umjesto da su navedena konkretna imena. Nekima je to intrigantno a nekima tek nešto kao usputna pojava.

Samo je jedan učenik odsjekao uho? Naravno, jer se samo on dohvatio mača. Učenik inače temperamentom brži od drugih učenika, primjerice prvi je prohodao po vodi dok su drugi sjedili u čamcu i prvi je došao vidjeti što se događa s Isusom nakon uhićenja, a i, oko uha, pa dobro kolko je mačeva potrebno za odsjeć jedno uho, da su kojim slučajem svi učenici zazujali mačevima onom čovjeku bi Isus morao iznova posložit čitavu glavu.

Ako su dvije Biblije onda mora da je jedna od njih apokrifnog sadržaja, nekako je ostavljen dojam da su ljudi više zainteresirani za apokrife koji su tu iz razloga da bi zbunjivali čitače u odnosu na izvorno Sveto pismo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 18:38   #13
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da ti pisci nisu poznavatelji onoga o cemu pisu. Ali to je u ovom slu;aju nebitno.

Zbog ;ega bih ja morao poznavati bilo koju teologiju ili vjersku ideologiju da bih mogao razumjeti [to u tekstu pi[e.

Ako govorimo o Rimljanima toga doba onda je politi;ka situacija prili;no jasna. Izrael je porobljena dr\ava. Visoki sve;enik je postavljen od strane Rima i smatran je izdajicom.

Ve; sam ulazak u Jeruzalem kad Isusa pozdravljaju kao svog pravog i legitimnog kralja je bio ;in pobune. Smije[no je povjerovati da je Isus sam mogao istjerati trgovce i mjenja;e novca. U vrtu je bio vojni logor i Isus obilazi stra\u. Sje;ate se da razgovara i opominje ih govore;i Ti spava[. Logika nam ka\e da se radilo o pobuni i da su se svi razbje\ali osim onih koji su uhva;eni ili pobijeni. Pisci nam tvrde da je samo Isus uhva;en i da je samo Petar odsjekao jedno uho. Ali koliko je takva verzija doga]aja logi;na i vjerojatna.

Ina;e za tvoju informaciju postoje dvije verzije u samoj Bibliji o na;inu kako je Juda umro. Po jednoj je obje[en po drugoj koju iznosi sam Petar UTROBA mu se rasula po zemlji. To zna;i da mu je netko presjekao stomak MACEM. Sumnjiv je naravno opet Petar.

U takvoj situaciji je te[ko zamisliti da bi Petar slobodno i[ao za Isusom sa u;enikom da ga u;enik nije [titio.
Pet puta govorim da se radi po povjesnim cinjenicama a ne teologiji i sumnjam da su oni poznavali jer bi bilo pomenuto citao sam sve knjige iz kojih ti izvlacis teze.A Petar je sumnjiv naravno da jest no tko je povjesnim okvirima taj Petar o tome ja govorim i ti takvim pristupom neces doci do odgovora ...No zaboravi vidim ja ti dozivljavas na pogresan nacin...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 18:52   #14
Ne izgleda da autor teme nešto pita jer u principu objašnjava, svojim pogledom na problematiku određenih zapisa.

Zbunjola oko Petra utoliko jer nije bio samo jedan čovjek imenom Petar.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 00:05   #15
Šmona je više a Petar je samo jedan a Petar znači na Aramejski interpretator ili PTR dakle radi se o natjecanju tko je odabrani interpretator Tore tko će imati autoritet ..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 00:36   #16
Nije govora o Tori već o Novom zavjetu.

Kad se spreplete - zadobiješ rezultat očit na temi ovdje.

A raspetljat će... tko?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 00:40   #17
Neki kažu da je Rimska crkva taj interpretator ili Petar no kako već rekoh ima njih više pretendira na tu poziciju autoriteta ...

A u prvom stoljeću Novi zavjet nije postojao nego samo Tora...Tora se prevodila na Grčki tek nakon pada Jeruzalema prevodio je učenik jednog Poznatog Rabina..Novi zavjet je tek u 4 stoljeću formiran od fragmenata fragmenata..Kakav novi zavjet u prvom stoljeću?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 00:44   #18
A onda nek raspetljava Rimska crkva, da vidimo te vjerske oce što i kako će.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 13:59   #19
Petar i Ivan su bili galilejski ribari a u samoj Bibliji piše da su bili nepismeni.

Sama Biblija , Stari Zavjet a i novi je nastao pepisivanjem. Ne postoji IZVORNA Biblija. Neznamo ni tko ju je napisao ni kada. Imamo kopije, prepisana od kopija a svaka kopija je namjerno ili slučajno bila različita.

Šta je onda teologija?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 17:46   #20
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Šta je onda teologija?
Nešto čega u Bibliji nema?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.