Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 23:06   #8981
Quote:
malla4 kaže: Pogledaj post
e kako ja znam potrefiti najdraze postove xd i ja volim isto ovakve kakav je i tvoj
pa kupit cu si ju, i ako treba sama cu ju i injicirat.

ma divno,zdravstveni djelatnik pa se tako ponasa prema pacijentu xD.mene stvarno strah toga a ti se tu lijepo sprdas. ma divno
Slazem se definitivno bi neki zdravstveni djelatnici trebali poraditi na etici i ljubaznosti.
A opcenito taj stav kako su glupi oni koji nesto ne znaju i nisu upuceni je jadan i neprimjeren bilo kojem strucnjaku.
__________________
My Pain and Sadness is More Sad and Painful Than Yours
Daydream is offline  
Old 14.04.2011., 23:14   #8982
Ajmo se malo smiriti i umjesto prepucavanja držati se teme. Može?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Old 14.04.2011., 23:25   #8983
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
To je i ona pomislila, ali je to danas eliminirala. Rekla je da definitivno nije od pulpe. Pretpostavljam da ne bi tako nešto fulala - pa nije žena od jučer.
A zbog čega uopće dođe do nekroze pulpe?

Jel moguće da je od pušenja? Pušim oko kutije dnevno.
Nije ti to od pušenja zasigurno.
Pročitala sam tvoje postove, pogledala slike...
Fistula na šestici ne nastaje od upale oko umnjaka. Nikada. Simptomi koje navodiš, uz konstantno ponavljajuću upalu uz 3 antibiotika u slijedu nisu adekvatni za upalu koja nastaje kod otežanog nicanja umnjaka.
Najvjerojatnije se radi o kombinaciji i upale zubnog mesa oko umnjaka i kao što je xx23 naveo nekroze šestice. Naime upala u području korijena šestice dovodi do naticanja i zubnog mesa u okolici, sve do osmice čije zubno meso još nije do kraja sraslo nakon cirkumcizije. Oteklina pogoduje zadržavanju bakterija jer se ne mogu iščetkati i dovodi do sekundarnog problem kao nastavka na primarni i preklapanja simptoma.
Na RTG-u koji si skenirala vidi se veliko prosvjetljenje na šestici prema sedmici koje je ili artefakt nastao u prijenosu podataka na comp ili je ogroman karijes koji je doveo do nekroze živca na šestici...
borna07 is offline  
Old 15.04.2011., 07:29   #8984
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Nije ti to od pušenja zasigurno.
Pročitala sam tvoje postove, pogledala slike...
Fistula na šestici ne nastaje od upale oko umnjaka. Nikada. Simptomi koje navodiš, uz konstantno ponavljajuću upalu uz 3 antibiotika u slijedu nisu adekvatni za upalu koja nastaje kod otežanog nicanja umnjaka.
To je čak i meni,kao totalnom laiku postalo jasno.

Quote:
Najvjerojatnije se radi o kombinaciji i upale zubnog mesa oko umnjaka i kao što je xx23 naveo nekroze šestice. Naime upala u području korijena šestice dovodi do naticanja i zubnog mesa u okolici, sve do osmice čije zubno meso još nije do kraja sraslo nakon cirkumcizije.
Na toj 6-ici je bila plomba, koju je zubarka uklonila da vidi dešava li se što ispod nje - nije vidjela ništa neobično, a i ta plomba je bila "površinska" (tako je ona rekla). Pregledala mi je sve te zube (5, 6, 7 i 8) uz zubno meso onim nekakvim pipkom, jer je njoj pak bilo nešto "sumnjivo" prema 5-ici.
Ali, ništa na kraju nije vidjela.

Quote:
Na RTG-u koji si skenirala vidi se veliko prosvjetljenje na šestici prema sedmici koje je ili artefakt nastao u prijenosu podataka na comp ili je ogroman karijes koji je doveo do nekroze živca na šestici...
Ja to ne vidim na snimci.Vidim kao malo "svjetlije" jedino od 7-ice prema 8-ici, ako je to to na što misliš.
Ali, nekako si mislim - ako ti to vidiš na skeniranoj snimci, ne vjerujem da bi njoj promaklo da je stvarno nešto. Jako dugo je gledala te snimke.
Hobby is offline  
Old 15.04.2011., 08:49   #8985
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post


Na toj 6-ici je bila plomba, koju je zubarka uklonila da vidi dešava li se što ispod nje - nije vidjela ništa neobično, a i ta plomba je bila "površinska" (tako je ona rekla). Pregledala mi je sve te zube (5, 6, 7 i 8) uz zubno meso onim nekakvim pipkom, jer je njoj pak bilo nešto "sumnjivo" prema 5-ici.
Ali, ništa na kraju nije vidjela.


Upala u tom području može bit posljedica:
1. upale parodonta - što sam prilično siguran da nije jer kost oko zuba na snimkama izgleda dobro
2. upale izazvane infekcijom korjenskih kanala- to je najvjerovatnije, i u tom smislu treba vitalometrom provjeriti dali su zubi 5, 6, 7 i 8 živi, ako jesu jedina solucija ostaje:
3. proširenje apcesa od upale oko osmice, što se rješava na razne načine u krajnjem slučaju vađenjem iste.
Ako se antibiotskom terapijom smanji infekcija, problem će biti rješen samo privremno te će se pojaviti ponovo, što u iznimnim situacijama može predstavljati ozbiljan zdravstveni problem.
Jedino me zbunjuje da u dubravi nisu postavili konačnu dijagnozu.
xx23 is offline  
Old 15.04.2011., 09:08   #8986
Ja sam imala slični problem kao i Hobby, i na kraju se ispostavilo da je bila riječ o gangreni na 7 koja se nije vidjela...a do tada sam popila 3 ture klavocina u kombinaciji sa medazolom..skoro godinu dana je trebalo da mi se izlječi taj zub, svako 2 tjedna sam išla na ćišćenje kanala onim nekakvim iglicama..i sad je to valjda gotovo.

Sad imam novi problem, pa vas molim za savjet.
Znači zubar mi je plombirao 5 koju je na moj nagovor otvorio (sumnjala sam da je pokvarena jer me bolila kada bi zagruzla nešto tvrdo)...iako on nije vidio nikakav kvar, nego samo malu točkicu, kad je počeo bušiti širila se rupa..Ispostavilo se da je zub bio poprilično pokvaren. Sad mi je stavio lijek i naručio za mjesec dana.
Popravak je bio prije 3 dana, a mene od sinoć počelo bolit. Ne boli me zub, već desni ispod tog zuba, i bol se širi prema vilici. Javljaju se i trnci u području desnih, a i limfni čvorovi su mi natečeni.
On kaže da je vjerojatno riječ o presojetljjivosti nakon tretiranja zuba...
Vaše mišljenje molim...
TheGal is offline  
Old 15.04.2011., 09:14   #8987
Quote:
TheGal kaže: Pogledaj post
Ja sam imala slični problem kao i Hobby, i na kraju se ispostavilo da je bila riječ o gangreni na 7 koja se nije vidjela...a do tada sam popila 3 ture klavocina u kombinaciji sa medazolom..
Kako su to na kraju skužili?
Ma, sigurno je i meni nešto takvo, jer ne upaljuje mi se to samo od sebe. Mora biti neki razlog.
Samo ne znam kako znati na kojem zubu - može biti i 6 i 7, a tko zna - možda i umnjak tu ima neke veze.
Hobby is offline  
Old 15.04.2011., 09:29   #8988
Meni su zub otvorili i onda se osjetio neugodan miris karakterističan za gangrenu! Ja ne znam kako se to nije vidilo na snimci (može li se to uopće vidit na ortopanu?)
TheGal is offline  
Old 15.04.2011., 09:49   #8989
Molim za pomoć, mišljenje. U srijedu sam opet bila na čišćenju kanala donje šestice, pijem Ketonal, nešto malo mi se smiri sa tabletom, međutim kad taleta (Ketonal Forte) prestane djelovat, rastura me za poluditi. Znači dnevno moram popiti 2x tablete da bi bila donekle normalna. U ponedjeljak idem raditi, ne znam kako ću izdržati. Kad ne popijem tabletu, boli me donja desna strana vilice, bol koja se širi prema uhu i dolje prema desnoj strani ždrijela. Jel to normalno??? U srijedu imam ponovno čišćenje kanala i rekli su mi da jos najmanje 2x moram doci. To svaki put kazu tako, pa povecavaju broj. Ne znam sto da radim, help!!! Antibiotik Klimicin sam popila, nisam osjetila nikakvo poboljšanje. Molim mišljenje nekog doktora stomatologa (ako vas ima ovdje) te nekog tko je isao vise puta na ciscenje kanala - dal ga je toliko rasturalo da nije mogao normalno raditi, mislit i sl.
Daisy28 is offline  
Old 15.04.2011., 10:27   #8990
Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć, mišljenje. U srijedu sam opet bila na čišćenju kanala donje šestice, pijem Ketonal, nešto malo mi se smiri sa tabletom, međutim kad taleta (Ketonal Forte) prestane djelovat, rastura me za poluditi. Znači dnevno moram popiti 2x tablete da bi bila donekle normalna. U ponedjeljak idem raditi, ne znam kako ću izdržati. Kad ne popijem tabletu, boli me donja desna strana vilice, bol koja se širi prema uhu i dolje prema desnoj strani ždrijela. Jel to normalno??? U srijedu imam ponovno čišćenje kanala i rekli su mi da jos najmanje 2x moram doci. To svaki put kazu tako, pa povecavaju broj. Ne znam sto da radim, help!!! Antibiotik Klimicin sam popila, nisam osjetila nikakvo poboljšanje. Molim mišljenje nekog doktora stomatologa (ako vas ima ovdje) te nekog tko je isao vise puta na ciscenje kanala - dal ga je toliko rasturalo da nije mogao normalno raditi, mislit i sl.
Normalno liječenje zuba izgleda ovako:
1. rtg slika prije punjenja
2. anestezija
3. stavljanje koferdama
4. čiščenje eventulanog karijesa i otvaranje prostora zubne pulpe
5. određivanje duljine korjenskih kanala pomoću endometra
6. proširivanje korjenskih kanala
7. punjenje korjenskih kanala ili u iznimnim slučajevima stavljanje kalcij-hidroksida na od nekoliko dana do 2 mj.
8. Rtg snimka nakon punjenja.

Sve ostalo u principu završi loše za zub koji je u postupku i pacijenta.
Ovo je i odgovor svima vama koji očekujete dobrog stomatologa koji će to napraviti besplatno.
xx23 is offline  
Old 15.04.2011., 12:15   #8991
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Pitanje u vezi aparata za zume :

Davnp dok sam ima kojih 15-16 godina dobio sam onog monstruma od HZZO-a onaj plasticni aparat kaj se stavlja svake noci i ujutro skida. Te se svaki tjedan malo "proširi".

To cijela usta su mi bila buna te plastike, nisam mogao zaspim svi jastuci puni sline, morao sam svaki dan novu jastucnicu mijenjati, osim toga sjebao mi je celjust, kojaj je pocela prekakati kad bih jace otvorio usta..., javljale se afte u ustima (neznam jel od aparata) ali kad bih dobio aftu nema sanse da bih stavio aparat koji diktno svojom zivom dira po bolnoj afti.
Nikad se nisam privikao na redivito nosenje tog aparata. miran san po noci mi je vazniji od ravnih zubi

Zubi prednji i nisu tada bili previse krivi, i jednostavno sam odustao od tog MUČENJA, neka radije izvade sve zube nego da nosim to govno u ustima...

Eh sad 10 godina kasnije prednji zub se vec dosta nakosio prema unutra jel ga dva susjedna zuba iztiskuju iz položaja. Kao sto sam vec napisao gore sam vadio sedmice, da bude mjesta za osmice, sad rastu devetke (koje cu uskoro zivadit, ali one nista ne istiskaju jel izmedju devetke i osimice ima mjesta, problem je sto dole grizu u prazno i nemaju funkciju)..

Dakle konkretno pitanje, da li POSTOJI "human" fiksni aparatic (onaj tanki metalni koji se priljepi na svaki zub) koji moze "siriti " zube prema van koji zele istisnuti ovaj zub.
Te da li se takav moze dobiti na HZZO, ili HZZO radi samo ove plasticne "hrge" koje moras stavljat svaki dan.? Navnodno HZZO placa aparatice do 18 godine samo. Te ako moram ja placati koja bi bila cijena, jos par mjeseci imam "dopunsko" osiguranje jel sam student(uskoro cu prestat bit student)..
Odgovor molim
grizli is offline  
Old 15.04.2011., 14:24   #8992
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
3. proširenje apcesa od upale oko osmice, što se rješava na razne načine u krajnjem slučaju vađenjem iste.
Nisam stručnjak, ali meni se nekom logikom ovo čini najvjerojatnije iz tog razloga što sve UVIJEK krene od 8-ice.
Uvijek me prvo počne boljeti zubno meso oko 8-ice, te natekne.
Jedino mi je malo čudno što nikada ne boli jako - uglavnom je samo osjetljivo na pritisak.
Ubrzo nakon toga natekne mi onaj već opisani dio (između 6, 7 i obraza).
Antibiotici mi smire upalu i to tako da se prvo povuče oteklina kod 6 i 7 (uglavnom već nakon 2 popijena antibiotika), a malo duže treba da se smiri oko 8-ice.
Sad mi je ovaj dio gdje je bila fistula i sve oko 6-ice i 7-ice u redu. Nema nikakve otekline, jedino me malo zna peći tamo gdje je zarezala, ali i to mi je već uglavnom zaraslo.
Zubno meso oko 8 mi je još malo osjetljivo na pritisak i malo me boli kad jače otvorim usta baš tamo u "ćošku".

Ova zadnja upala je bila najgadnija - u subotu je počelo boljeti i naticati oko 8-ice, a tek u nedjelju ovo ostalo (s time da nije bilo jako gadno - izvana se jedva primijetilo da mi je nešto nateklo).
Otišla sam na hitnu, jer sam znala da do ponedjeljka može biti svašta - tamo mi je doktor dao Dalacin, koji izgleda nikakvog utjecaja nije imao, pa je do utorka nastala fistula.

U utorak mi je očistila tu fistulu i već do navečer se izvana oteklina više nije uopće vidjela.

Quote:
...treba vitalometrom provjeriti dali su zubi 5, 6, 7 i 8 živi...
Reći ću joj u ponedjeljak.
Kako se to radi, odnosno, kakav je to postupak?
Hobby is offline  
Old 15.04.2011., 18:13   #8993
Smile

Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
plomba je dosla do zivca a mala je? daj mi objasni taj kriterij
to sto je na povrsini malog dijametra, ne znaci da je mala...ovo je sve samo ne mala plomba jer je ocito dosla u blizinu ili živac.
Ne znam samo odakle vam ovakvi izrazi...lijek za revitalizaciju....strasno...
Ne mislim pritom da ti nesto krivo kazes, jer si vjerojatno to cula od nekoga...kako god strava.
Zivac se ne moze revitalizirati...daj boze da je taj "lijek" bio kalcij hidroksid...jer svasta sam vidio da se prodaje kao "lijek". U svakom slucaju, ako je jednom vec radeno prekrivanje pulpe jako je malo vjerojatno da se moze uspjesno napraviti opet. Ako ta bol na hladno traje svega par sekundi treba probati...ali ako je po minutu ili dulje...ne bi se kladio.
Hvala za odgovor. Mislila sam na to da je to mala bijela plomba jer se ne proteže preko cijelog zuba nego samo na pola sedmice (prema šestici). Ne znam točno kako se zvao taj lijek koji mi je dr stavila prije dvije godine kada je otkrila taj kontaktni karijes. Znam samo da to nije bio lijek za umrtvljavanje živca. Mene i dalje taj zub zaboli na hladno, recimo kada popijem hladnu vodu, ali ne uvijek. Problem je i to što sam ja sa te desne strane imala i neuralgiju nakon kompliciranog vađenja umnjaka ( to je bilo prije dosta godina), pa ja i danas nekako drugačije osjećam tu stranu čeljusti. Mislite li da bi trebalo skinuti plombu sa te sedmice da se vidi što se ispod događa? Jer do ovog mjeseca me to nije uopće bolilo na hladno. Znam da ako se mora vaditi živac, da to ne mogu izbjeći, ali ipak je to ne baš ugodan i dugotrajan postupak. Zadnji puta sam ga prošla u 12. mjesecu prošle godine za gornju šesticu i dosta me bolio taj zub i čišćenje kanala pa znam kako je to.

Zbunilo me i to što se meni činilo da je rubna pukotina na plombi te sedmice još početkom 12. mjeseca 2010. godine, ali dr je rekla da to samo treba zagladiti plombu sa brusilicom. Nakon tog njezinog postupka nije se vidjela nikakva pukotina, ali sada se opet stvorila rubna pukotina na toj plombi na sedmici. Moja dr inače ne traži slikanje zuba nakon punjenja kanala, kaže da je to potrebno jedino ako se stavlja krunica. Do sada nisam imala problema niti sa jednim punjenim zubom, ali vidjela sam da tu pišu stomatolozi da bi zub trebalo slikati i prije punjenja kanala i nakon punjenja kanala. Mislim da je to moguće jedino kod onih privatnih zubara koji imaju i rentgen, pa da se slika odmah vidi na kompjuteru. To je imao moj bivši privatni stomatolog, ali on više ne radi ovdje, pa sam prešla kod druge dr. koja ima ugovor sa socijalnim i dobro opremljenu ordinaciju, ali ipak nema zubni rentgen što je ovaj privatni stomatolog imao.

Zadnje uređivanje prilika : 15.04.2011. at 18:24.
prilika is offline  
Old 15.04.2011., 19:52   #8994
zanima me koja je dobra vodica za ispiranje usta? htjela bih nešto za zaštitu od parodontoze jer sam primijetila da mi se povremeno (cca 1-2 x mjesecno) zna povuci zubno meso sa nekog zuba i jače se zacrveniti. i zanima me jeli alkohol koji je čest sastojak vodica štetan za usnu šupljinu, iako ima antiseptičku ulogu? hvala
divazg is offline  
Old 15.04.2011., 22:32   #8995
Otpao mi je komad onog "gipsa" (ili što je već to) što mi je zubarka stavila na 6-icu kad je skinula plombu i 6-ica mi reagira na hladno.
Jel može to značiti da nije nekroza pulpe?
Hobby is offline  
Old 16.04.2011., 02:51   #8996
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Otpao mi je komad onog "gipsa" (ili što je već to) što mi je zubarka stavila na 6-icu kad je skinula plombu i 6-ica mi reagira na hladno.
Jel može to značiti da nije nekroza pulpe?
Tako je

Još su nam ostali zubi br 5, 7 i 8 kao sumnjivi.
xx23 is offline  
Old 16.04.2011., 10:53   #8997
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Tako je

Još su nam ostali zubi br 5, 7 i 8 kao sumnjivi.
Kako se to provjerava? Jel mora brusiti sve te zube da se to vidi ili kako?
U ponedjeljak ću joj reći da radi što god mora, samo da otkrije uzrok, jer me sve strah što me čeka kad mi ponestane antibiotika.
A već ih pijem po treći puta.
Hobby is offline  
Old 16.04.2011., 11:22   #8998
Dobar dan!

Mene muči noćni bruksizam.
Pošto nakon prometne imam ljuske na prednjim jedinicama koje bih htio sačuvati što dulje (a pukle su mi već par puta), pretpostavljam da ih i bruksizam oslabljuje.

Moram li za to ići kod zubara ili mogu negdje kupiti nekakav štitnik kao za boks ili kako se to rješava?
Limeni Nos is offline  
Old 16.04.2011., 22:51   #8999
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
Dobar dan!

Mene muči noćni bruksizam.
Pošto nakon prometne imam ljuske na prednjim jedinicama koje bih htio sačuvati što dulje (a pukle su mi već par puta), pretpostavljam da ih i bruksizam oslabljuje.

Moram li za to ići kod zubara ili mogu negdje kupiti nekakav štitnik kao za boks ili kako se to rješava?
odi kod proteticara negdje, preporucujem ti faks, gundulicevu, ima odlicnih doktora koji se vecinom bave sa tim stvarima. uglavnom to mozes vrlo lako rijesit udlagom. to je navlaka koju nosis nocu i sprjecava ti "trljjanje" zuba o zub. odi, javi se na faks i to se rijesi u 2,3 tjedna i gotova stvar to ti je nesto slicno kao sto sportasi nose da zastite zube odlicna stvar
Karlovski is offline  
Old 17.04.2011., 00:14   #9000
Quote:
divazg kaže: Pogledaj post
zanima me koja je dobra vodica za ispiranje usta? htjela bih nešto za zaštitu od parodontoze jer sam primijetila da mi se povremeno (cca 1-2 x mjesecno) zna povuci zubno meso sa nekog zuba i jače se zacrveniti. i zanima me jeli alkohol koji je čest sastojak vodica štetan za usnu šupljinu, iako ima antiseptičku ulogu? hvala
za zastitu od parodontoze ti jedino pali odlicna higijena cetkati zube pravilno, najbolje takozvana "tehnika po bassu", pogledaj malo po netu naci ces dosta toga. uglavnom cetkica ide pod 45 stupnjeva na zubno meso, ni slucajno okomito jer to ostecuje gingivu i ne uspijeva zahvatiti izmedju zubi a to je mjesto gdje bakterije najvise vole uglavnom tako cetkanje, ako imas zbijene zube onda zubni koncic definitivno, to ti mehanicki cisti meduzubni prostor i smanjuje bakterije koje su glavni uzrok parodontoze. na taj nacin preventivno djelujes protiv parodontoze, ali nazalost nije sve u tome, ima tu svega naravno ako primjetis da ti se zubno meso povlaci cesto i ako je upaljeno, obavezno posjetit stomatologa, pogotovo ako krvari tijekom cetkanja, onda svakako otici, ako ne krvari onda nije alarmantno ali svakako treba otici vidjet koji je razlog cestoj upali. tekucina za ispiranje, ona takodjer moze pomoci, jer reducira broj bakterija. ne steti nijedan sastojak ukoliko se koristi umjereno. u svakom slucaju ako nema krvarenja pri cetkanju ne treba dizat paniku nadam se da sam ti kolko tolko pomogao Pozz
Karlovski is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:31.