Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2013., 15:38   #41
Zene ne moraju nit nes pocebno truda ulozit, dovoljne su sise
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 15:41   #42
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Dobro nadam se da smo ostavili indijance i indijce i ostale ce u ovoj temi.Jer stvarno vas bilo tesko za citat toliko teksta za nista..

Ovo sta sam uspio procitat kroz teksta vidim da se ponavljaju 2 imena kroz temu sta se tice literature i ikakvog ucenja.Izuzev Derren Brown-a...

Iskreno nisam nikad previse razmisljao o tome sve do pojave pokera i bas ovog Brown-a.I svi ti pojmovi poput mikroeksrpresija i govora tijela sam poceo vidjat za stolom dok sam igrao (ne nose naocale igraci tek toliko).I makar ne igram poker sve me to malo potaklo opet.

E sad ...Mene zanima ima li kakva literatura novija,konkretna koja povezuje sve ovo skupa navedeno od mikroekspresija,govora tijela,subliminalne poruke,hipnoza.Probao sam citat gro knjiga na te teme ali sve su bile mahom vrlo usmjerene na jednu temu ili sitne trikove,cesto jako povrsne...Stvarno ako netko ima bilo kakvu dobru referencu na knjigu,stranicu,video neka mi na pm posalje.Stvarno bi bio zahvalan.

I ima li tko kakvih iskustva na ovu temu jos? stvarno bi volio procitat nesto iz prve ruke makar i izmislili detalje neke.
Mislim da je stvar malo previse opcenita da bi se sve sto moze u teoriji podrazumjevati stavilo u jednu knjigu. Ako te samo hipnoza i indirektna sugestija zanimaju ima dovoljno objavljene literature da napuni manju biblioteku.

To je kao da trazis ultimativni prirucnik za postizanje recimo vrhunskih sportskih rezultata. Tesko da ima tako neceg, iskustvo i znanje za dobar uspjeh u bilo cemu se skupljaju godinama. Ne samo zbog kolicine znanja nego zbog potrebe da se ono presjeca iskustvom, da prodje neko vrijeme da se "slegne", da se stvari vide iz razlicitih gledista itditd. Nerealno je ocekivati da u bilo cemu mozes postati dobar preko noci i uz jednu knjigu
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 15:42   #43
Kdaj je li moguce ili ne
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 15:49   #44
Quote:
Otto Rino kaže: Pogledaj post
Ja sam gledao emisiju kako je moguce hipnotizirati covjeka da ubije nekoga.Ali mislio sam da onda mozes hipnotizirati samo ako ti on dozvoli.
Ono sa D. Brownom?

Teorijski moguce, prakticno tesko (nisu bez razloga uglavnom odbacili, barem kao zasebnu metodu, hipnozu kao metodu ispitivanja i indoktrinacije u tajnim i inim sluzbama, barem koliko je poznato).

Puno ces to lakse postici ideoloskom i vjerskom indoktrinacijom (iako je i to oblik hipnoze) sire populacije pa u njoj odabrati adekvatnog izvrsitelja nego ici odabranu osobu hipnozom na naako nesto navoditi.

Cak i utoj Brownovoj emisiji, na stranu pitanje koliko je uopce vjerodostojna, radi se ipak o zabavi, spominje se (ili ne spominje al mi je bilo ocito, ne sjecam se vise) da se iz grupe ljudi (dakle vjerojatno nekih volontera zainteresiranih da se nesto radi, pa sto god vec bilo) izabrao iznimno sugestibilan lik. Zatim iz njegovog ponasanja dalo bi se zakljuciti da ima odredjene probleme sa neformiranom licnoscu. Tesko mi je opisati, ali ima onaj "prazan" izraz i ponasanje osoba koje je cesto lako manipulirati.

Uz sve to i uza sav tim i dugorocni rad nije mu rekao "idi ubij tog i tog" nego je izmjenio percepciju da bi ovaj lik mislio da radi nesto drugo u stvari.

Sto nas dovodi i do pitanja sto bi bilo da je situacija stvarna ida li na nekoj razini to sto Brown zna da se nece stvarno ubijat i sto hipnotizirani zna da je malo vjerojatno da bi show emisija za javnu TV dala pravo oruzje za pravo ubojstvo u rule ipak utjece na rezultat.

Cinjenica je da ne postoji niti jedan poznati slucaj da se tako nesto u stvarnosti napravilo, a da je i moguce nije isplativo, uz toliku logistiku, neizvjesnost i mogucnost da se otkrije jednostavnije je imati klasicnog placenog utreniranog ubojicu ili vjerskog fanatika
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 03:44   #45
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mislim da je stvar malo previse opcenita da bi se sve sto moze u teoriji podrazumjevati stavilo u jednu knjigu. Ako te samo hipnoza i indirektna sugestija zanimaju ima dovoljno objavljene literature da napuni manju biblioteku.

To je kao da trazis ultimativni prirucnik za postizanje recimo vrhunskih sportskih rezultata. Tesko da ima tako neceg, iskustvo i znanje za dobar uspjeh u bilo cemu se skupljaju godinama. Ne samo zbog kolicine znanja nego zbog potrebe da se ono presjeca iskustvom, da prodje neko vrijeme da se "slegne", da se stvari vide iz razlicitih gledista itditd. Nerealno je ocekivati da u bilo cemu mozes postati dobar preko noci i uz jednu knjigu
Daj mi posalji naslov neke knjige koja se tebi najvise svidjela ili dojmila na pm..
Jel to toliko tesko? haha
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 09:52   #46
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Daj mi posalji naslov neke knjige koja se tebi najvise svidjela ili dojmila na pm..
Jel to toliko tesko? haha
Zašto na PM? Možda još nekog zanima.
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 10:40   #47
Niti jedna mi se nije tako posebno dojmila, a u tom (indirektnom) hipno segmentu Erickson je svakako najpoznatiji, a i vrlo plodan pisac kao i par ucenika mu (Rossi i drugi).

Za ostale segmente i vjestine buduceg prevaranta ne bih znao

svakako neke osnove psihologije, magije (madjionicari mislim) i tako
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 09:25   #48
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Niti jedna mi se nije tako posebno dojmila, a u tom (indirektnom) hipno segmentu Erickson je svakako najpoznatiji, a i vrlo plodan pisac kao i par ucenika mu (Rossi i drugi).

Za ostale segmente i vjestine buduceg prevaranta ne bih znao

svakako neke osnove psihologije, magije (madjionicari mislim) i tako
ALi spomenut je vec Erickson vec ovdje.Nadao sam se da ces navest nekog ko je sve to obuhvatio skupa i filtrirao to sve nekako.Nesto novije uglavnom.Taj Rossi znaci... Hvala sve u svemu.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 09:56   #49
Meni je strašno zanimlijv onaj Ericksonov "trik" s rukovanjem za bacanje nekog u trans. Pojednostavljeno opisano, kreneš kao da ćeš se s nekim rukovati, ali mu neočekivano snažno povučeš ruku i istovremeno narediš da spava. To je situacija koju "žrtva" ne očekuje pa je ta desetinka sekunde dovoljna da se čovjeka baci u trans, a zatim da se taj trans i produbi. Ako mi nešto izgleda kao hipnoza protiv nečije volje, onda je to to. Mene zanima mogu li ja sad izvježbati tu tehniku i onda je recimo primijeniti na šefu da mi dade povišicu ili nešto takvo. Izgleda mi kao vrlo moćno i opasno oružje ako se koristi na kreativan način, a ne samo u terapiji ili u zabavljačke svrhe.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 14:58   #50
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
ALi spomenut je vec Erickson vec ovdje.Nadao sam se da ces navest nekog ko je sve to obuhvatio skupa i filtrirao to sve nekako.Nesto novije uglavnom.Taj Rossi znaci... Hvala sve u svemu.
Nije Rossi tako nes napravio.. nema knjigice koju ces procitat u jedno popodne i postat D. Brown ili Erickson
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 15:00   #51
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Meni je strašno zanimlijv onaj Ericksonov "trik" s rukovanjem za bacanje nekog u trans. Pojednostavljeno opisano, kreneš kao da ćeš se s nekim rukovati, ali mu neočekivano snažno povučeš ruku i istovremeno narediš da spava. To je situacija koju "žrtva" ne očekuje pa je ta desetinka sekunde dovoljna da se čovjeka baci u trans, a zatim da se taj trans i produbi. Ako mi nešto izgleda kao hipnoza protiv nečije volje, onda je to to. Mene zanima mogu li ja sad izvježbati tu tehniku i onda je recimo primijeniti na šefu da mi dade povišicu ili nešto takvo. Izgleda mi kao vrlo moćno i opasno oružje ako se koristi na kreativan način, a ne samo u terapiji ili u zabavljačke svrhe.

Opisano nije Ericksonov trik, on je indukciju transa koristio na drugaciji nacin, odnosno bez direktne sugestija "spavaj", pored toga sto je glavna bit tehnike izlazenje iz okvira ocekivanja, a ne "povlacenje ruke"... tako da postoje varijacije, koje su na kraju i opisane u knjigama...

Recimo da ju primijenis na sefu da ti da povisicu... rukujete se, zbunis ga, kazes da ti da povisicu, on pristane... sto bi dalje bilo/slijedilo?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 17:15   #52
Quote:
TheBea kaže: Pogledaj post
mentalizam- tumačenje ljudskog ponašanja uz pomoću mentalnih stanja i procesa koji nisu vidljivi izvana.
Mentalizam je aktivnost u kojoj njeni praktikanti, zvani mentalisti, pokazuju visoko razvijene mentalne i intuitivne sposobnosti.

zanima me mislite li da se ta sposobnost može naučiti ili da su osobe jednostavno rođene s tim(mislim na toliko razvijenu tu mentalnu sposobnost i intuiciju)???
pa svi smo u većem ili manjem stupnju mentalisti
simm chaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 20:33   #53
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Nije Rossi tako nes napravio.. nema knjigice koju ces procitat u jedno popodne i postat D. Brown ili Erickson
E pa ja bas ocu tu...A sta tebe sprjecilo da mi posaljes popis bar neke literature koja mislis da bi mi pomogla?

Nisam mentalist ali mislim da je ego u pitanju...
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 22:21   #54
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
E pa ja bas ocu tu...
A ja hocu bit papa, pa eto... ne mogu.. i sto sad da ti mi radimo s tim sto ti zelis nesto cega nema?

Quote:
A sta tebe sprjecilo da mi posaljes popis bar neke literature koja mislis da bi mi pomogla?
Bas nista... ali buduci da si prijedlog za literaturu vec dobio, ne vidim sto ja jos mogu pomoci
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 22:22   #55
Moze li mentalistova sposobnost sluziti kao samoobrana
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 10:22   #56
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Recimo da ju primijenis na sefu da ti da povisicu... rukujete se, zbunis ga, kazes da ti da povisicu, on pristane... sto bi dalje bilo/slijedilo?
Po mom mišljenju, vjerojatno bi promijenio odluku čim dođe k sebi. Mene više zanima može li se taj trans produbiti i šefa nekakvim sugestijama uvjeriti da sam ja najbolji radnik u firmi i da svakako zaslužujem povišicu.

Ali sama pojava mi je fascinantna. Npr. dođe predsjednik države na otvaranje nove škole i rukuje se sa svima, a ti na njemu primijeniš tu tehniku. I onda on pred kamerama i svim ljudima ostane koncentrirano buljiti u svoj dlan s mutavim izrazom na licu. Dok te na tlo ne sruše njegovi tjelohranitelji.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 13:06   #57
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
ALi spomenut je vec Erickson vec ovdje.Nadao sam se da ces navest nekog ko je sve to obuhvatio skupa i filtrirao to sve nekako.Nesto novije uglavnom.Taj Rossi znaci... Hvala sve u svemu.
Ti bi sagradio neboder sa dve cigle i casom vode

Evo ja procitao nesto te indirektne sugestije, bavim se pomalo hipnozom i sve jedno osim osnovnih pricipa kao takvih nista ne znam. Sumnjam da i Sac kojemu je to profesija moze reci da sve zna iako sigurno puno vise od nas kojima nije.

A ti bi i to i sve ostale mogucnosti i znanja iz najopcenitijeg okvira medjuljudske komunikacije stavio u jednu knjigu, procitao i iso veslat ljude (btv cak i nabolji u tome ne moze bas samo tako veslat nikog, puno je faktora u igri i nisu svi predvidljivi).

I ja bi sagradio neboder od dve cigle i postao tajkun, nes ti

Ljencine

To sto trazis je previse siroko da stane u knjigu. Naravno sve se moze koncipirat na takav nacin ali opet bi dobio samo segmente i osnovne informacije da postoji (ili ako postoji, a da ne znamo ovdje) takva knjiga, ne bi te ucinila uspjesnim u praksi, ljudi koji se time bave ulazu godine i godine neprestanog rada, kao i u svaku vjestinu, nema tajnog trika i tehnike koju ces negdje u knjizi nabost i od tada na dalje uspjesno samo tako primjenjivat. I pojedinac i socialno okruzenje su dinamicne strukture koje traze prilagodbu, a ona trazi sto sire znanje i iskustvo. Morat ces se potruditi malo vise nego sto mi se cini da si procjenio da treba
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 13:11   #58
Mislim da je ovo sa naglim povlacenjem bandlerova varijacija (ili ju barem zna koristit)

Nebitno sto radis uostalom, bitno je remecenje sablone i stvaranje malog "soka", tj nekakve mentalne nesigurnosti i blokade koja otvara mogucnost daljnjoj sugestiji.

No ti trikovi ako osoba ne prihvaca igru su kratkog daha. Izazvati silom trans mozes ali ce osoba odmah i ispast. Samo lupanje direktne sugestije nece najcesce (ovisi o situaciji i osobi) puno pomoci ako osoba ne zeli to i prihvatiti. Direktne sugestije tesko idu na silu. U stvari nista ne ide na slu, ali se moze manipulirat pa su korisniji malo zaobilazniji putevi, cini mi se. Makar opet sve od slucaja do slucaja.

Hipnoza je precjenjana u svrhu manipulacije takve vrste, samo zbog misticnog prizvuka koji ima. Nece biti nista uspjesnija od klasicnih Caldinijevih principa persuazije koje koristi svaka marketinska kampanja danas.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 13:52   #59
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
...
Nece biti nista uspjesnija od klasicnih Caldinijevih principa persuazije koje koristi svaka marketinska kampanja danas.
Nisam nikad cuo za to... Mozes mi preporuciti neku literaturu, ali da nije predebela nego da me samo jasno to odmah nauci i po mogucnosti da je bez teksta?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 13:53   #60
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Evo ja procitao nesto te indirektne sugestije, bavim se pomalo hipnozom i sve jedno osim osnovnih pricipa kao takvih nista ne znam. Sumnjam da i Sac kojemu je to profesija moze reci da sve zna iako sigurno puno vise od nas kojima nije.
Sve znati? Sto vise citam/proucavam/isprobavam, jedino znam koliko ne znam... odnosno postajem svjestan koliko tu jos toga ima za znati...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.