Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2013., 23:26   #561
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Koji su uslovi da privatnici postvaruju profit? Prvo moraju imati tržište koje ima novce i troši više nego što taj privatnik sam ima trošak. Dakle, trebamo neko tržište koje štampa novac. Jer kako drugačije da napravi akumulaciju keša?

Prema tome, može biti potrebe koliko hoćeš za proizvodima i uslugama, ako potrošači nemaju novac da to plate, propada. Najbolji primjer je da se 100 najboljih menanžera pošalje na izolirani otok i da oni svojim radom i primjerom pokažu kako će se svi obogatiti. Pri tome nema trgovine sa okolnim svijetom. Dakle, ako ne mogu uspjeti bez inozemstva, ne može uspjeti cijela zemaljska kugla bez trgovine sa malim zelenima. A to znači da se mi tu možemo koncentrirati da prestanemo biti totalni luzeri ili da prestanemo igrati tuđu igru i postavimo svoja pravila koja donose više šanse za bolji život svima..

Stoga je sasvim promašena ideja o stvaranju uslova za isplativost poslovanja. G. splićo, padate na običnoj makroekonomici kao i cijela vlada. Pa vlada sada gura zakon kojim će pogodovati krupne ulagače da bi kao raja ušićarila. To je toliko prozirno da je nepojmljivo. Dakle, krupni ulagač je došao uložiti i odnijeti više nego je donio. Dakle, koga bi vi primili u kuću sa 1000 eura, a da vam odnese 2000 eura. A pri tome ste se još i naradili. Pa ovo ne bi popušila ni djeca iz vrtića.
Da nema "spasa" od stranih investitora skužio je i Jurčić:
Quote:
"Ni jedno ulaganje izvana neće otvoriti nama potreban broj radnih mjesta. Ljude zato treba zaposliti tamo gdje imamo znanja i kapacitete: u domaćoj tekstilnoj, drvnoj, prehrambenoj, metalskoj, strojarskoj ili kemijskoj industriji. Umjesto Ikeom, mi se trebamo početi baviti vlastitim resursima i proizvodnim pogonima, jer Hrvatskoj - u konačnici - više vrijedi deset domaćih muznih krava nego čitav LNG terminal", tvrdi Jurčić.
http://hr.seebiz.eu/makroekonomija/j...tsku/ar-55309/

možda to skuži i neka druga Vlada jer ova sigurno neće

Zadnje uređivanje rezon@tor : 29.01.2013. at 11:46.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:20   #562
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
možda to skuži i neka druga Vlada jer ova sigurno neće
Hrvatska jos nije imala vladu koja ima strategiju investiranja nego se svima investicije svode na temeljnu aritmetiku: toliko drzavi, toliko meni ispod stola, prodano!

Kad bi htio npr. drvnu industriju koja ce raditi namjestaj, onda bi najlaksi nacin bio da vlada investira i napravi firmu koja ce to raditi. Opskrbi je s opremom, zaposle ljude, naprave dugorocne ugovore za opskrbu drvenom gradjom. Firma je state owned enterprise (SOE) i funkcionira tako, uz drzavnu potporu dok se ne razvije da dosta prodaje doma i lijepo izvozi i bude u profitu niz godina. Tada je vlada moze prodati kroz dionice domacim ulagacima, bar djelomicno.

Sta bi se desilo da RH osnuje SOE? Popizdili bi "partneri" i "saveznici" iz EU da je to protekcija i da se to ne smije. Jer umjesto da njima jeftino prodajemo drvo i od njih uvozimo skupi i nekvalitetan namjestaj, radili bi ga sami. Oni nista ne bi zaradili, oni bi imali manje radnih mjesta, a mi vise. Naravno da to nece podrzavati talijani i svedjani i austrijanci i svatko tko sad na nama zaradjuje.

A mi sami smo preglupi da shvatimo sto je nas interes a sto nije.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:31   #563
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Hrvatska jos nije imala vladu koja ima strategiju investiranja nego se svima investicije svode na temeljnu aritmetiku: toliko drzavi, toliko meni ispod stola, prodano!

Kad bi htio npr. drvnu industriju koja ce raditi namjestaj, onda bi najlaksi nacin bio da vlada investira i napravi firmu koja ce to raditi. Opskrbi je s opremom, zaposle ljude, naprave dugorocne ugovore za opskrbu drvenom gradjom. Firma je state owned enterprise (SOE) i funkcionira tako, uz drzavnu potporu dok se ne razvije da dosta prodaje doma i lijepo izvozi i bude u profitu niz godina. Tada je vlada moze prodati kroz dionice domacim ulagacima, bar djelomicno.

Sta bi se desilo da RH osnuje SOE? Popizdili bi "partneri" i "saveznici" iz EU da je to protekcija i da se to ne smije. Jer umjesto da njima jeftino prodajemo drvo i od njih uvozimo skupi i nekvalitetan namjestaj, radili bi ga sami. Oni nista ne bi zaradili, oni bi imali manje radnih mjesta, a mi vise. Naravno da to nece podrzavati talijani i svedjani i austrijanci i svatko tko sad na nama zaradjuje.

A mi sami smo preglupi da shvatimo sto je nas interes a sto nije.
Odakle tebi da država ne smije osnivati poduzeća? Primarni razlog zašto država ne osniva poduzeća je:

1. U proračunu nema novca za to
2. Postojeća državna poduzeća generiraju gubitke, točnije u konačnici privatni sektor mora financirati nerad i uhljebe u državnim firmama.

Nama stvarno treba još jedno gubitaško poduzeće? Pitam se koliko poreza godišnje uplaćuješ u državnu blagajnu da govoriš ovakve stvari.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 16:04   #564
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Hrvatska jos nije imala vladu koja ima strategiju investiranja nego se svima investicije svode na temeljnu aritmetiku: toliko drzavi, toliko meni ispod stola, prodano!

Kad bi htio npr. drvnu industriju koja ce raditi namjestaj, onda bi najlaksi nacin bio da vlada investira i napravi firmu koja ce to raditi. Opskrbi je s opremom, zaposle ljude, naprave dugorocne ugovore za opskrbu drvenom gradjom. Firma je state owned enterprise (SOE) i funkcionira tako, uz drzavnu potporu dok se ne razvije da dosta prodaje doma i lijepo izvozi i bude u profitu niz godina. Tada je vlada moze prodati kroz dionice domacim ulagacima, bar djelomicno.

Sta bi se desilo da RH osnuje SOE? Popizdili bi "partneri" i "saveznici" iz EU da je to protekcija i da se to ne smije. Jer umjesto da njima jeftino prodajemo drvo i od njih uvozimo skupi i nekvalitetan namjestaj, radili bi ga sami. Oni nista ne bi zaradili, oni bi imali manje radnih mjesta, a mi vise. Naravno da to nece podrzavati talijani i svedjani i austrijanci i svatko tko sad na nama zaradjuje.

A mi sami smo preglupi da shvatimo sto je nas interes a sto nije.


Proizvodi državnih tvrtki su skupi i nekvalitetni, a privatnih jeftini i kvalitetni. Zato je IKEA i pomela sve te državne tvrtke sa tržišta.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 16:08   #565
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Kad bi htio npr. drvnu industriju koja ce raditi namjestaj, onda bi najlaksi nacin bio da vlada investira i napravi firmu koja ce to raditi. Opskrbi je s opremom, zaposle ljude, naprave dugorocne ugovore za opskrbu drvenom gradjom. Firma je state owned enterprise (SOE) i funkcionira tako, uz drzavnu potporu dok se ne razvije da dosta prodaje doma i lijepo izvozi i bude u profitu niz godina. Tada je vlada moze prodati kroz dionice domacim ulagacima, bar djelomicno.
U EU to nije dozvoljeno.

No, država ti tu ni ne treba - nađeš ekipu, uložite novce, proizvodite... Ne treba ti država da ti prisilno uzme novce i onda uloži.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 18:49   #566
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Koji su uslovi da privatnici postvaruju profit? Prvo moraju imati tržište koje ima novce i troši više nego što taj privatnik sam ima trošak. Dakle, trebamo neko tržište koje štampa novac. Jer kako drugačije da napravi akumulaciju keša?

Prema tome, može biti potrebe koliko hoćeš za proizvodima i uslugama, ako potrošači nemaju novac da to plate, propada. Najbolji primjer je da se 100 najboljih menanžera pošalje na izolirani otok i da oni svojim radom i primjerom pokažu kako će se svi obogatiti. Pri tome nema trgovine sa okolnim svijetom. Dakle, ako ne mogu uspjeti bez inozemstva, ne može uspjeti cijela zemaljska kugla bez trgovine sa malim zelenima. A to znači da se mi tu možemo koncentrirati da prestanemo biti totalni luzeri ili da prestanemo igrati tuđu igru i postavimo svoja pravila koja donose više šanse za bolji život svima..

Stoga je sasvim promašena ideja o stvaranju uslova za isplativost poslovanja. G. splićo, padate na običnoj makroekonomici kao i cijela vlada. Pa vlada sada gura zakon kojim će pogodovati krupne ulagače da bi kao raja ušićarila. To je toliko prozirno da je nepojmljivo. Dakle, krupni ulagač je došao uložiti i odnijeti više nego je donio. Dakle, koga bi vi primili u kuću sa 1000 eura, a da vam odnese 2000 eura. A pri tome ste se još i naradili. Pa ovo ne bi popušila ni djeca iz vrtića.
frapira me kako se ti toliko interesiraš o ekonomiji, napisao si more teksta na tu temu na onom svom blogu, ali unatoč svemu propagiraš ovako smiješne ideje...

dakle... ne ide priča tako da investitor dođe sa 1000 eura i ode s 2000... nego s tih 1000 zaposli ljude i stvori 3000, dio razlike uzme sebi, drugi dio ostane u hrvatskoj kroz plaće zaposlenima...
ponavljam: on STVORI! novu vrijednost... moram naglasit jer ti kao da si posvađan s pojmom stvaranja nove vrijednosti... tu novostvorenu vrijednost može se prodat inozemstvu i novac u opticaj dobit od njega, bez štampanja... tržište ti je cijeli svijet.

primjer ovoga je firma za koju ja radim... austrijanac došao, otvorio firmu, zaposlio ljude, ljudi stvaraju novu vrijednost, ona se proda, zaradio plaću on, zaradili mi... i eto ga... lova stigla u opticaj... BEZ ŠTAMPANJA!

i nije istina da taj sustav ne može uspjet i da neko u njemu mora gubit. bitno je da imaš ujednačen izvoz i uvoz... dakle ti nešto prodaš strancu za novce, a za te novce nešto kupiš od njega. i sretan ti, sretan on.
naš problem je što strancu prodajemo manje nego što od njega kupujemo. to nije problem sustava, taj problem je u nama.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 19:26   #567
Meni kod Nostrađarusove teorije nije jasno kakva je razlika između međunarodne i unutarnje trgovine. Ono što želim reći jest, ako za globalnu ekonomiju misli da je zero-sum game, onda je bilo koja ekonomija zero-sum game, pa i ona koja se dešava unutar RH.

A iz toga onda slijedi da bi bilo najbolje da svatko sam za sebe proizvodi sve, jer se jedino time osigurava da 100% nitko 'ne gubi' u trgovini. Naravno, kad bi bilo tako živjeli bi lošije nego ljudi prije 40.000 godina.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 16:53   #568
jucer je u temi dana zakjluceno da kod nas ne funkcionira ravnomjerna raspodjela nac. dohotka
__________________
>>Vratio im se Ivo. Lopovi, lupeži, kriminalci, oni koji daju i primaju mito, neće više mirno spavati!<<
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 18:04   #569
a taj jurčić - je li on u radnom odnosu na HRT-u?
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 17:20   #570
U mreži kapitalizma

I ove godine pratimo istu kucu

Ova je vlada krajnje neoliberalno nastrojena, to nema veze sa socijaldemokracijom, a kamoli naklonosti radnicima, rekao je, pak, Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
__________________
>>Vratio im se Ivo. Lopovi, lupeži, kriminalci, oni koji daju i primaju mito, neće više mirno spavati!<<
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 09:43   #571
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ostao sam dužan nekoliko odgovora na drugim temama, ali da ne izlazim iz teme svojim odgovorima, odlučio sam otvoriti temu iz koje neću trebati izaći da bi dao svoju procjenu stanja u Hrvatskoj.

Svjedoci smo da su naši političari jeftinom rasprodajom profitabilnih firmi punili proračun, ne pitajući se kako će sutra do novca.

Evo, to "sutra" je danas došlo, a ostale mrvice za prodaju.

U naslovu sam krizu stavio u navodnike, jer smatram da osim rata, nije bilo nikakvih drugih razloga za krizu, svi drugi razlozi su bili naša loša pa i izdajnička politika!

Ja ne priznajme krizu u kojoj robe ima, ali nema novca to je po meni nekakav paradoks, kriza može biti ako robe nema, te ako nema mogućnosti proizvodnje.

Ono što smatram neoliberalnom doktrinom, je politika po kojoj se treba privatizirati sve ono što daje profit, jer to određenim grupacijama omogućuje bogaćenje, pa "šteta" da ostane u državnom vlasništvu, nije nikakav problem narodu nametnuti bolne rezove.

Žalosno je to, da je narod popušio spiku o nekakvoj objektivnoj krizi i da pristaje na bolne rezove, dok će naši političari u EU zarađivati milijunske cifre!

Smatram da je borba protiv korupcije samo igrokaz, dok god političari koji su u ime neoliberalne koncepcije prodavali firme ne svrše na robiji, mi nećemo vidjeti izlaz iz krize GARANTIRAM!

Neolibrealna doktrina, koštala nas je više od svih krađa, jer je bila legalna, a jako štetna.
Ja se sjećam slike iz knjige povijesti za 8. razred. Tamo je prikazano kako se lože lokomotive sa kavom !?? Radi se o velikoj ekonomskoj krizi 1929.- 1935.

Robe je bilo u izobilju, ali je nija imao tko kupiti. Amerika je imala mnogo proizvoda za izvoz, ali Evropa je bila zbog I Sv. rata totalno dekintirana, i nije mogla kupovati niti kruh, a kamo li industrijske proizvode. Ni SSSR nije moga ništa kupovati zbog komunizma.
A Američko tržište nije bilo dovoljno za prodati sve proizvode. Jer kapital mora raditi sa viškom vrijednosti.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Velika_gospodarska_kriza

U početku lagani pad rasta svjetski vodećeg gospodarstva SAD-a doveo je spekulativno precijenjeno tržište dionicama i drugim vrijednosnim papirima u listopadu 1929. do sloma ("crni utorak"). To je dovelo do okretanja tokova kapitala. Kapital, koji je u godinama prije toga bio investiran u druge nacionalne ekonomije, na brzinu je povlačen. U Europi (ali i u drugim zemljama svijeta) je to povlačenje kapitala izazvalo najteže oblike krize u njihovim ionako slabim ekonomijama. U cijelom lancu događanja došlo je do masivne nezaposlenosti i ogromnog pada međunarodne razmjene.

U raznim državama se na izazove reagiralo različito: polazeći od Skandinavije, a naročito Švedske, demokracije koje su funkcionirale počele su, prelazeći u socijalne države, s intervencijama u tržišna događanja. Kolebljive pokušaje interveniranja američkog Predsjednika Hoovera je njegov nasljednik Franklin D. Roosevelt od 1933. pojačao, a skup primijenjenenih mjera ostao je u ekonomskoj teoriji poznat pod imenom New Deal. Najpoznatija mjera je bilo financiranje javnih radova, kao mjere za pokretanje investicija, povećanim zaduživanjem države (kasnije poznatim pod nazivom deficitno financiranje). Mnoge države (npr. Velika Britanija) tada odustaju od povezivanja vrijednosti svojih valuta uz zlato (što je do tada bilo pravilo) kako bi barem sačuvali svoje valutne rezerve. Druge države (npr. Weimarska Republika) su pokušale jačanjem vrijednosti svojih valuta dovesti pod kontrolu raspad ekonomije, što je imalo za posljedicu katastrofalni pad standarda i dovelo do ogromne socijalne krize.



Ovo boldano je tipičan slučaj u RH, ali obrnuto: vrlo jaka kuna, a ekonomija u qurtzu !

Bojim se da nam ne slijedi Weimerska republika.

Zadnje uređivanje krena : 03.05.2014. at 09:52.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 17:56   #572
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ostao sam dužan nekoliko odgovora na drugim temama, ali da ne izlazim iz teme svojim odgovorima, odlučio sam otvoriti temu iz koje neću trebati izaći da bi dao svoju procjenu stanja u Hrvatskoj.

Svjedoci smo da su naši političari jeftinom rasprodajom profitabilnih firmi punili proračun, ne pitajući se kako će sutra do novca.

Evo, to "sutra" je danas došlo, a ostale mrvice za prodaju.

U naslovu sam krizu stavio u navodnike, jer smatram da osim rata, nije bilo nikakvih drugih razloga za krizu, svi drugi razlozi su bili naša loša pa i izdajnička politika!

Ja ne priznajme krizu u kojoj robe ima, ali nema novca to je po meni nekakav paradoks, kriza može biti ako robe nema, te ako nema mogućnosti proizvodnje.

Ono što smatram neoliberalnom doktrinom, je politika po kojoj se treba privatizirati sve ono što daje profit, jer to određenim grupacijama omogućuje bogaćenje, pa "šteta" da ostane u državnom vlasništvu, nije nikakav problem narodu nametnuti bolne rezove.

Žalosno je to, da je narod popušio spiku o nekakvoj objektivnoj krizi i da pristaje na bolne rezove, dok će naši političari u EU zarađivati milijunske cifre!

Smatram da je borba protiv korupcije samo igrokaz, dok god političari koji su u ime neoliberalne koncepcije prodavali firme ne svrše na robiji, mi nećemo vidjeti izlaz iz krize GARANTIRAM!

Neolibrealna doktrina, koštala nas je više od svih krađa, jer je bila legalna, a jako štetna.
Možda u ovome ima puno istine.

Prvih deset godina. 1990 - 2000
2000.g.smo imali isti broj nezaposlenih kao i danas, ali samo 9 milijardi duga. 4,5 smo naslijedili od Jugoslavije, 4,5 se još natuklo za vrijeme rata u 10 godina.

Drugih deset godina
Onda je došao Mesić i "sloboda".

2010.g.imamo isti broj nezaposlenih, ali je dug 4 puta veći, natalitet 25% manji, mladi odlaze van.

Hvala Mesiću, SDP-u i posttuđmanovskom HDZ-u na tome.
bomac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 18:30   #573
doktorina..
dođe u tvornicu, uzmeš alumij, željezo i ostale metale, prodaš, ostalo popljačkaš, eventualno sa strojevimo isto.
zatim prodaš zemljište...
i nazoveš to dokorinom, kojom, sumnjam da neoliberali imaju takvih ideja, no igrao sam COH, to je blitzkrig?
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 22:11   #574
Doktrina samostalne Hrvatske je bila: Sve na čemu se može ostvariti provizija (za one koji o tome odluče) treba privatizirati. Nađite mi primjer da to nije.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 14:42   #575
Exclamation Dear Timmy

u jednom trenutku mreze su konacno spomenuti pravi igraci - kreatori kriza
__________________
>>Vratio im se Ivo. Lopovi, lupeži, kriminalci, oni koji daju i primaju mito, neće više mirno spavati!<<
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 15:56   #576
U Hrvatskoj nema krize. Milanović nas je izvukao iz problema i ostavio nam uređenu državu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 21:30   #577
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj nema krize. Milanović nas je izvukao iz problema i ostavio nam uređenu državu.
Jadnici, baš smo ih iskoristili a sad kad nam je krenulo, dobili su nogom u dupe
__________________
Cijeni stablo po plodu a ne po lišću!
Jurica222 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.