Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 13:32   #2821
Quote:
Renta10 kaže: Pogledaj post
Pa ako imaš barem 150,00 kn kamata je 2,30% na tri godine.. Opet najviša kamata u hrvata..
A internet bankarstvo? Nije problem uzeti mPBZ na mobitelu ako te imalo zanima štednja..
Na njihovoj stranici i brošuri se spominje štednja i mjesečne uplate, moje je pitanje da li ako netko ima 200.000 kn i uplati odmah sav iznos te drži u pbz-u 3 g da li je isti princip obračuna 2.55%? Ili samo na principu mjesečnih uplata?
BrascoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:49   #2822
Isteklo mi visegodisnje orocenje i prilikom ugovaranja receno mi je da cu dobiti kamatu na kamatu sto se naravno nije dogodilo. Oni su meni izracunali kamatu na zadnji dan stednje a ne godisnje pa da se ukamacuje iznos.
Kome se zaliti? U ugovoru pise komforna kamatna stopa.
__________________
Svi mi grijesimo, neki vise, neki stalno.
Damjan_sesvete is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 05:54   #2823
Quote:
Damjan_sesvete kaže: Pogledaj post
Isteklo mi visegodisnje orocenje i prilikom ugovaranja receno mi je da cu dobiti kamatu na kamatu sto se naravno nije dogodilo. Oni su meni izracunali kamatu na zadnji dan stednje a ne godisnje pa da se ukamacuje iznos.
Kome se zaliti? U ugovoru pise komforna kamatna stopa.
Najprije se pismeno obrati banci i pozovi se na ugovor.
Posalji im pismo postom sa povratnicom da imas dokaz, ako dođeš do suda(normalno bi bilo da može i mail, ali bolje poštom).

U pismu navedi da ćeš isto dostaviti HNB što ćeš i uraditi.
Provjeri osim HNB da li je još neka agencija zadužena za nadzor banaka.

Kad ti banka i HNB odgovore onda sukladno odgovoru preuzmi daljnje korake, tipa tuzbe
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 10:43   #2824
I obavezno trazi odgovor napismeno da imas konkretni dokaz, to je puno bolje od isprintanog maila... samo trazi
"molim odgovor pisanim putem" i napisi svoju adresu
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 11:11   #2825
kako su te kamate pale, nekad se orocivalo sa 7-8 posto kamate a sad spalo na 1 do 2,5 posto

uzas, nedaju kapitalisti da netko zaradi osim njih
Stegovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 12:15   #2826
Quote:
Stegovnica kaže: Pogledaj post
kako su te kamate pale, nekad se orocivalo sa 7-8 posto kamate a sad spalo na 1 do 2,5 posto

uzas, nedaju kapitalisti da netko zaradi osim njih
Države i centralne banke, a ne kapitalisti. Centralne banke s NIRP, ZIRP i kvantitativnim olakšanjem (negativnim kamatnim stopama etc)...
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:01   #2827
Quote:
Renta10 kaže: Pogledaj post
Pa ako imaš barem 150,00 kn kamata je 2,30% na tri godine.. Opet najviša kamata u hrvata..
A internet bankarstvo? Nije problem uzeti mPBZ na mobitelu ako te imalo zanima štednja..
Kako si dobio tu kamatu, ja kada gledam kamatu na e-perspektivu u kunama preko mpbz daje mi 1.85% kamatu
cunka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 00:24   #2828
Ja sam otvorio prije god dana na 3 god, 1.80% kamata.
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 11:43   #2829
Quote:
BrascoD kaže: Pogledaj post
Na njihovoj stranici i brošuri se spominje štednja i mjesečne uplate, moje je pitanje da li ako netko ima 200.000 kn i uplati odmah sav iznos te drži u pbz-u 3 g da li je isti princip obračuna 2.55%? Ili samo na principu mjesečnih uplata?

To je pitanje za djelatnike PBZ-a, nisam taj. No, sve piše na linku koji sam stavio stranicu prije. E-perspektiva štednja je na bazi redovitih mjesečnih uplata, od min od max, dali moraju biti baš identične svaki mjesec to neznam ni sam ali pretpostavljam da da. Tako da tu ne postoji sistem da uplatiš 200.000,00 kn odmah a naredne mjesece ništa i da dobiješ tako dobru kamatu (naravno, za današnje prilike).

Za to postoje druge štednje, kao standardna i slično.
Renta10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 11:44   #2830
Quote:
cunka72 kaže: Pogledaj post
Kako si dobio tu kamatu, ja kada gledam kamatu na e-perspektivu u kunama preko mpbz daje mi 1.85% kamatu
Pogledaj preko kompa na njihovom webu.. no, možda ti na mPBZ-u ne obračunava i premiju od 25%.. s premijom je efektivna kamatna stopa 2,55% za iznos od 200.000,00 kn+ na 36 mjeseci.

https://www.pbz.hr/hr/gradani/e-pers...sektor=Gradani
Renta10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 11:48   #2831
Quote:
Renta10 kaže: Pogledaj post
E-perspektiva štednja je na bazi redovitih mjesečnih uplata
Znači, ne možeš odmah uplatiti određeni iznos na koji će se obračunavati kamata od 2.55% ?
Da li je to otvorena štednja, jel možeš u jednom trenutku uplatiti iznos koliko tebi odgovara?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:07   #2832
E perspektiva je stednja gdje stavis pocetni depozit, i onda svaki mjesec do kraja ugovorene stednje ti uzima identicne iznose.

Ja sam otvorio prije god dana, stavio sam recimo 10 tisuca kuna pocetnog depozita, te mi svakog 16.-tog u mjesecu skida jos 800kn u naredne 3 godine.

Pod kamata mi pise ovako:
Kamata
Vrsta kamatne stope fiksna
Ugovorena kamatna stopa 1,75 %
Korištena kamatna stopa 1,75 %
Bazna kamatna stopa 1,75 %
Saldo nedospjele kamate xxxx,xx HRK

Sad dal je premija uracunata ili nije , vjerovatno nije. Oni ti izracunaju odma koliko ces dobiti van sa kamatom i premijom umanjeno za porez jednom kad ti oročenje istekne.
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 16:13   #2833
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Najprije se pismeno obrati banci i pozovi se na ugovor.
Posalji im pismo postom sa povratnicom da imas dokaz, ako dođeš do suda(normalno bi bilo da može i mail, ali bolje poštom).

U pismu navedi da ćeš isto dostaviti HNB što ćeš i uraditi.
Provjeri osim HNB da li je još neka agencija zadužena za nadzor banaka.

Kad ti banka i HNB odgovore onda sukladno odgovoru preuzmi daljnje korake, tipa tuzbe
Najprije hvala na odgovoru, prije moje akcije želim pitati jel banke isplaćuju kamatu na kamatu kada se orocava na duži period jer u ugovoru piše ovako: kamata se obračunava svakog zadnjeg dana u mjesecu za protekli mjesec i na dan isteka orocavanja primjenom konformne kamatne metode.
Još jednom hvala i pozdrav.
__________________
Svi mi grijesimo, neki vise, neki stalno.
Damjan_sesvete is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 16:22   #2834
Pa odi u banku i trazi napismeno obracuna kamate gdje ce pisati svi ti iznosi, na osnovu toga ces vidjeti.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 11:51   #2835
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Znači, ne možeš odmah uplatiti određeni iznos na koji će se obračunavati kamata od 2.55% ?
Da li je to otvorena štednja, jel možeš u jednom trenutku uplatiti iznos koliko tebi odgovara?

Možeš odmah uplatiti od 150,00 do 37.500,00 HRK ali tada si još u razredu sa 2,30% kamate. U 2,55% kamate stižeš tek kad imaš 200.000,00 kn na računu pod uvjetom štednje na 3 godine. Do 200.000,00 kn dođeš naknadnim redovitim uplatama svaki mjesec...pretpostavljam iznosa koji ugovoriš.
Renta10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 11:55   #2836
Quote:
GrimReaperKC kaže: Pogledaj post
E perspektiva je stednja gdje stavis pocetni depozit, i onda svaki mjesec do kraja ugovorene stednje ti uzima identicne iznose.

Ja sam otvorio prije god dana, stavio sam recimo 10 tisuca kuna pocetnog depozita, te mi svakog 16.-tog u mjesecu skida jos 800kn u naredne 3 godine.

Pod kamata mi pise ovako:
Kamata
Vrsta kamatne stope fiksna
Ugovorena kamatna stopa 1,75 %
Korištena kamatna stopa 1,75 %
Bazna kamatna stopa 1,75 %
Saldo nedospjele kamate xxxx,xx HRK

Sad dal je premija uracunata ili nije , vjerovatno nije. Oni ti izracunaju odma koliko ces dobiti van sa kamatom i premijom umanjeno za porez jednom kad ti oročenje istekne.

Jel si pitao dali ove naknadne mjesečne uplate mogu biti različite ili uvijek jednake-ugovorene?
Renta10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 07:59   #2837
Otvori si obicnu Perspektivu u PBZ pa uplaćuj po želji bilo kad i bilo koji iznos.
epinefrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:05   #2838
Quote:
Renta10 kaže: Pogledaj post
Jel si pitao dali ove naknadne mjesečne uplate mogu biti različite ili uvijek jednake-ugovorene?
Moraju biti iste. Nisam pitao,al odmah ti obracuna da su sve iste i tako je napravljeno.

Za razlicite uplate, kako kad mozes i to imas obicnu Perspektivu.

Ja sam otvorio obje, prva je fiksna tu izdvajam kolko sam isplanirao da mogu, ostavio dosta lufta jer nikad neznas sto te ceka,pa da se ne zakopam prevelikim ulozima a da mi fali love.

A perspektivu sam otvorio da tu stavim sve sto dodatno ustedim, ili kad mi se skupi previse love koja mi netreba na neki duzi period.
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 11:37   #2839
Quote:
GrimReaperKC kaže: Pogledaj post
Moraju biti iste. Nisam pitao,al odmah ti obracuna da su sve iste i tako je napravljeno.

Za razlicite uplate, kako kad mozes i to imas obicnu Perspektivu.

Ja sam otvorio obje, prva je fiksna tu izdvajam kolko sam isplanirao da mogu, ostavio dosta lufta jer nikad neznas sto te ceka,pa da se ne zakopam prevelikim ulozima a da mi fali love.

A perspektivu sam otvorio da tu stavim sve sto dodatno ustedim, ili kad mi se skupi previse love koja mi netreba na neki duzi period.


Dobra kombinacija!
Renta10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 11:46   #2840
Quote:
Renta10 kaže: Pogledaj post
Dobra kombinacija!
U tom trenutku prije godinu dana mi je bilo savrseno

No eto dogodile se pozitivne promjene,pa sad ispada da na perpektivi imam vise novaca nego na e perspektivi

Naime porasla mi placa ugrubo 20%, prodao sam auto i napumpao perspektivu. Premija je 8% vs 25% u e perspektivi,al bolje da su takve pozitivne promjene nego negativne (smanjenje place, ostajanje bez posla i sl)
GrimReaperKC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.