Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2017., 01:18   #1
Što za vas znači biti "Hrvat"?

nisam znao dali da stavim ovo u politiku ili tu.

dakle, Hrvat, Francuz, Srbin,. Jugoslaven, sto vam to znaci, osim sto se pripadnik sustava u kojem placate porez i koji vam omogucama sve sto jedna suverena drzava treba omoguciti svojim gradjanima kako bi imali dostojanstven zivot.

taj nacionalni ponos i propadnost, emocionalna povezanost, kako to dozivljavate?

ja to nista ne osjecam. postujem svaku drzavu i njen ustroj, pogotovo onu u kojoj (trenutno) zivim, ali opce nisam nacionalno nastrojen, ne osjecam nikakav ponos ni pripadnost nekoj naciji. jednostavno sam lisen takvih emocija, iako sam po prirodi emotivna osoba.

Johnny Kukumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 01:38   #2
Jel se onda osjećaš kao Francuz?
Škugor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 21:19   #3
Quote:
Johnny Kukumar kaže: Pogledaj post
ja to nista ne osjecam. postujem svaku drzavu i njen ustroj, pogotovo onu u kojoj (trenutno) zivim, ali opce nisam nacionalno nastrojen, ne osjecam nikakav ponos ni pripadnost nekoj naciji. jednostavno sam lisen takvih emocija, iako sam po prirodi emotivna osoba.
Ne moze se bez toga osjecaja u punini iskusiti bogatstvo zivota.

Spoznati ga mozete ako budete primorani (npr. trbuhom za kruhom) ici zivjeti izvan svoje domovine.

Spoznati ga mozete ako se uzivite u povijesna zbivanja vlastitog ili tudjeg naroda. Jer to je ono po cemu se ljudi grupiraju i to je za ljude neizbrisivi emotivni instinkt u brojnim situacijama.

Spoznati cete ga gotovo sigurno ako vas netko bude prezirno gledao kao dio neke drzave koju zeli iskoristiti, a za boljitak te drzave se borite. Ako ste budala pokusati ce Vas izraditi, ako ste lupez pokusati ce Vas podmititi, ako se ne budete dali onda cete to osjetiti.

To je onaj osjecaj koji je drzao Britance jedinstvenima u Drugom svjetskom ratu kada ih je Hitler bombardirao.

To je osjetio Draza Mihajlovic kada je ubijao Muslimane i Hrvate s ciljem da Srbi imaju vecu drzavu.

To je onaj osjecaj koji su Srbi imali u Srpskoj krajini kada su rusili drzavu Hrvata. A samo su na svoj vrat nesrecu donijeli, jer nisu postovali istio osjecaj kod vecinskog Hrvatskog naroda, nego su taj svoj osjecaj stavili na prvo mjesto.

To je onaj destruktivni osjecaj koji osjeti manjinski narod koji ne voli drzavu u kojoj zivi, drzavi za koju smatra da mu je nesto otela i zivi u njoj.

Taj osjecaj cete osjetiti ako po Vasoj drzavi pocnu padati bombe, a Vi se kao Hrvat nadjete s Hrvatima u drzavi na prvoj crti, kao u Domovinskom ratu.

To je onaj osjecaj koji cete imati ako budete medju ljudima koji postuju svoju drzavu, ako budete na drzavnim proslavama, ako budete ucili hrvatsku povijest.

Osjecati se Hrvat, znaci uzivati u borbi protiv onog sto Hrvatskoj steti i uzivati boreci se za ono od cega Hrvatska ima koristi, uvijek i na svakom mjestu.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:51   #4
Što znači?

Muzička podloga prvo: Drago Mlinarec - Domovina

Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem. Voljeti i poštivati svoju zemlju i svoj narod, bez mržnje prema drugim narodima.

Da, treba biti spreman i mrziti, ali mrziti osobe koje su konkretno nečime to i zaslužile. Ne mrziti kompletne narode, ni rase, ni bilo kakve drugačije ljude, samo zbog toga što nisu poput nas...

No, ja sam sada tamo, u Hrvatskoj, samo stranac.

Prvo sam postao ekonomski stranac, pa onda i duhovni stranac, kasnije je sve to i birokracijski dovršeno. Danas sam Amerikanac. Hrvatska i ja samo se... razišli negdje. Rastali se, prijateljski, sporazumno.

I djevojku od koje se fino i prijateljski rastaneš i dalje voliš, pa kud nećeš i zemlju i narod.

Happy 4th of July!
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 14:20   #5
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Što znači?

Muzička podloga prvo: Drago Mlinarec - Domovina

Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem. Voljeti i poštivati svoju zemlju i svoj narod, bez mržnje prema drugim narodima.

Da, treba biti spreman i mrziti, ali mrziti osobe koje su konkretno nečime to i zaslužile. Ne mrziti kompletne narode, ni rase, ni bilo kakve drugačije ljude, samo zbog toga što nisu poput nas...
Potpis... uostalom, živimo u više zajednica koje se međusobno uklapaju i preklapaju.
Jednostavno, dajmo svakoj od njih mjesta u svom životu koliko smatramo da je potrebno.

Quote:
No, ja sam sada tamo, u Hrvatskoj, samo stranac.

Prvo sam postao ekonomski stranac, pa onda i duhovni stranac, kasnije je sve to i birokracijski dovršeno. Danas sam Amerikanac. Hrvatska i ja samo se... razišli negdje. Rastali se, prijateljski, sporazumno.

I djevojku od koje se fino i prijateljski rastaneš i dalje voliš, pa kud nećeš i zemlju i narod.
Šteta... možda bi bolje bilo da je netko drugi otišao iz Hrvatske umjesto tebe... ali, šta je tu je.


Quote:
Happy 4th of July!
Sretan i tebi !
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:44   #6
Znači mi jedino kada netko generalizirajući pljuje po Hrvatima. Tipa "ustaše", "primitivni" i sl.
Za ostalo me zaboli. Nacionalizam smatram primitivizmom osim kada se radi o nusproduktu životne opasnosti. Mada i u tom slučaju donosi više štete nego koristi jer se radi o nadrkanoj ideologiji koja ne štuje racio. Ljudi postaju ideološki obojani i ne prosuđuju po zasluzi već po etiketi.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 13:52   #7
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem. Voljeti i poštivati svoju zemlju i svoj narod, bez mržnje prema drugim narodima.
Sve to lijepo zvuči ali što ti konkretno radiš u tom smislu?
Odričeš se povrata poreza u ime domovine?
Tražiš manju plaću u državnoj firmi u ime dobrobiti države?
Paziš na razdvajanje smeća tako da se smanji trošak grada u razdvajanju?
Doniraš novac za siromašnu djecu?

Što tvoja spremnost za davanje čini za državu?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 16:47   #8
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem. Voljeti i poštivati svoju zemlju i svoj narod, bez mržnje prema drugim narodima.
To što ti pišeš ne znači biti Hrvat, nego vrijedi za svaki narod.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 17:15   #9
Quote:
Johnny Kukumar kaže: Pogledaj post
nisam znao dali da stavim ovo u politiku ili tu.

dakle, Hrvat, Francuz, Srbin,. Jugoslaven, sto vam to znaci, osim sto se pripadnik sustava u kojem placate porez i koji vam omogucama sve sto jedna suverena drzava treba omoguciti svojim gradjanima kako bi imali dostojanstven zivot.

taj nacionalni ponos i propadnost, emocionalna povezanost, kako to dozivljavate?

ja to nista ne osjecam. postujem svaku drzavu i njen ustroj, pogotovo onu u kojoj (trenutno) zivim, ali opce nisam nacionalno nastrojen, ne osjecam nikakav ponos ni pripadnost nekoj naciji. jednostavno sam lisen takvih emocija, iako sam po prirodi emotivna osoba.

Dobro činiš što ništa ne osječaš što si pripadnik neke zemlje, nekog naroda.
Jer osječati nešto emotivno za neko pleme za neku zemlju je nisko inteligentni osječaj. Nema veze ako si i marsovac, sve je to sitno. Svemir je mnogo veči od ljudske gluposti iako je i ljudska glupost mnogo velika
Države su sotonin kroj. A Bog kaže u Bibliji za sve ljudkse zemlje da če ih uništiti kao veliki kip iz danijelovog proročanstva gdje opisuje sve vladavine kao jedan veliki odvratni idol prema kojem leti velika stijena i udara ga u stope i ruš. Primitivni ljudi vole biti pripadnici nekog krda, jata, čopora
Ali bolje je biti pripadnik svemirske ekipe intergalaktičkih šta ti ja znam, ma ono sitno je to ograničiti se na jedno pleme kad Bog progovara i kaže svi smo samo čovjekoliki ljudskoliki obična mala stvorenja slična mravima u neku ruku
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 08:55   #10
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Sve to lijepo zvuči ali što ti konkretno radiš u tom smislu?
Odričeš se povrata poreza u ime domovine?
Tražiš manju plaću u državnoj firmi u ime dobrobiti države?
Paziš na razdvajanje smeća tako da se smanji trošak grada u razdvajanju?
Doniraš novac za siromašnu djecu?

Što tvoja spremnost za davanje čini za državu?
Gdje to, u SAD-u?

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To što ti pišeš ne znači biti Hrvat, nego vrijedi za svaki narod.
Pa tako nešto.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:02   #11
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To što ti pišeš ne znači biti Hrvat, nego vrijedi za svaki narod.
Psihološki mehanizmi patriotizma jedinstveni su za pripadnike svih naroda zapadne civilizacije. (Možda i šire, ali nemam dovoljno podataka o tome.) Uglavnom se temelje na osjećaju zajedništva u kriznim situacijama. Ili nogometu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 14:30   #12
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Gdje to, u SAD-u?
Živiš u Americi pa je to razlog zašto ne uplaćuješ novac na račune institucija i/ili udruga za koje smatraš da pridonose dobrobiti Hrvatske?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:58   #13
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Živiš u Americi pa je to razlog zašto ne uplaćuješ novac na račune institucija i/ili udruga za koje smatraš da pridonose dobrobiti Hrvatske?
A, recimo... ima li koja kojoj se može vjerovati da neće lova završiti u privatnim džepovima?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:30   #14
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
A, recimo... ima li koja kojoj se može vjerovati da neće lova završiti u privatnim džepovima?

Dobro po čemu ti zapravo mjeriš domoljublje? Po riječima?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 07:14   #15
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Dobro po čemu ti zapravo mjeriš domoljublje? Po riječima?
Već sam to opisao gore:

Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem.

Osobni primjer:
DR. Bio sam dragovoljac i odslužio svoje. Po svakom mogućem pravu sam kao branitelj mogao uzimati braniteljsku mirovinu, ali ne... nisam. Rekao sam sebi: Još sam premlad za mirovinu i... nastavio raditi, potom preselio van. Nisam uzeo jedne lipe, a sam znaš koliko ima "lažnih" branitelja u HR koji su potpuno suprotni mojem primjeru.

Eto, jednostavno tako...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 11:45   #16
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Već sam to opisao gore:

Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem.

Osobni primjer:
DR. Bio sam dragovoljac i odslužio svoje. Po svakom mogućem pravu sam kao branitelj mogao uzimati braniteljsku mirovinu, ali ne... nisam. Rekao sam sebi: Još sam premlad za mirovinu i... nastavio raditi, potom preselio van. Nisam uzeo jedne lipe, a sam znaš koliko ima "lažnih" branitelja u HR koji su potpuno suprotni mojem primjeru.

Eto, jednostavno tako...
To je već konkretan odgovor. To što si napravio smatram domoljubljem.

Smetaju me "domoljubi" koji u ime ljubavi prema domovini stalno nekog mrze i optužuju, love se na teme iz drugog svj. rata kao muhe na govno, spremni su izlaziti na ulice i raditi kaos oko imena ulica itd. Uvijek jaki kada treba raditi probleme ali ih nigdje nema kada treba pomoći svojim sugrađanima i na takav način barem malo pridonijeti boljitku svoje države.
Oni ne samo da ne pomažu nego štete državi. Niti dragovoljci nisu toga pošteđeni. Sudjelovanje u ratu je bez daljnjeg vrijedno štovanja ali to ne znači da imaš imunitet na vlastite gluposti.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 03:54   #17
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Već sam to opisao gore:

Meni to znači biti spreman dati više a uzeti manje od svojeg naroda, zemlje, i onda i živjeti u srazu s tim uvjerenjem.

Osobni primjer:
DR. Bio sam dragovoljac i odslužio svoje. Po svakom mogućem pravu sam kao branitelj mogao uzimati braniteljsku mirovinu, ali ne... nisam. Rekao sam sebi: Još sam premlad za mirovinu i... nastavio raditi, potom preselio van. Nisam uzeo jedne lipe, a sam znaš koliko ima "lažnih" branitelja u HR koji su potpuno suprotni mojem primjeru.

Eto, jednostavno tako...
Voli te buraz!

Ja, doduše, ne podnosim duga putovanja, pa sam umjesto Arizone ili Alabame odabrao Turopolje...

Nije neka razlika. živim u Darkvudu, a kome nije jasno, pokažem mu na licu mjesta ko je Zagor, a ko Čiko...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 02:13   #18
Znaci samo u birokratskom smislu. Nisam birala gdje cu se roditi.
Ne osjecam nacionalnu pripadnost, potpuno sam cijepljena od domoljublja. Povezana sam s mjestom gdje sam odrasla ali to je samo jedno mjesto, nema veze s drzavom i nacijom ali ni to nije neka snazna veza.
Ima stvari koje mi se svidaju u hrvatskoj kulturi, ima koje mi se ne svidaju, ali to isto osjecam i za druge kulture i to je manje vise to.
Apsolutno mi nista ne znaci biti Hrvatom osim da recimo moram priloziti hrpu papira i platiti 180 dolara za americku vizu.
Moja nacionalnost je gradanin svijeta kak bi se reklo.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 02:54   #19
Quote:
Sto za vas znaci biti "Hrvat"?
Nemam pojma.

Što znači biti Kinez? Što znači to? To znači da si sisavac, homo sapiens, pripadnik mongoloidne rase. Govornik kineskog jezika.

Što bi trebalo značit "biti Hrvat". Zbunjen sam pitanjem.
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 16:52   #20
Svi su ''građani svijeta'' dok im ne dođe neki Hassan iz Aleppa, Hans iz Hamburga, Mbappe iz Kameruna, Chan Li iz Kine ili John iz Arizone...tek tada uvidiš razlike između ljudi i nacija i tek tada shvatiš da ti je puno bliži tvoj čovjek od ovih drugih. Bliži po svim stvarima: od stila života, običaja, kulture, jezika, vrijednosti itd.

Čast iznimnim slučajevima.
chago1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.