Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2024., 04:46   #1
Rod u suvremenim uvjetima

Izvadite ribu iz akvarija. Pogledajte koliko riba može preživjeti bez vode. Isto tako, rod ne može postojati izoliran, izvan okruženja drugih roda. To je faktor stabilnosti roda.
Djeca u sljedećim generacijama moraju se oženiti, udati i nastaviti rod. Kako i za koga?

U Rusiji postoji takav patrijarh - German Sterligov. Ovdje ima tri uvjeta jakog rodarijenos gena, prenošenje tradicije, brojno potomstvo.

Ali ne postoji četvrti uvjet — okruženje drugih roda.

Odnosno, njegova će djeca morati nastaviti rod u toksičnom okruženju, derivatu matrijarhalnih obitelji, samohranih majki i degenerika svih vrsta. S kim nastaviti obiteljsku lozu?

Sjećamo se ribe bez vode.
rusdrughrvata is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 24.01.2024., 01:10   #2
Ты русский? В твоем комменте не мало ошибок; мне даже трудно понять, что такое "род", о котором ты говоришь.

Inače, o čemu bi se u ovoj temi trebalo raspravljati? Da se samo divimo idejama nekakvog "patrijarha" (u stvari biznismena i, koliko sam uspio doznati guglanjem, čistog luđaka)?
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2024., 14:36   #3
1)Vaša Hrvatska enciklopedija(https://www.enciklopedija.hr/clanak/53130):
Rod. U kulturnoj i socijalnoj antropologiji, skupina krvnih srodnika čiji se pripadnici smatraju potomcima jednoga zajedničkoga pretka (engl. lineage). Članovi roda svoje podrijetlo mogu genealoški dokazati, tj. mogu navesti sve svoje pretke do prvoga, zajedničkoga pretka, pri čem nije bitno je li genealogija točna, već njihovo vjerovanje u nju.

2) Da, mogu čitati Vaš srpsko-hrvatski jezik, pisati mogu samo pisati preko Google-a, ispravljajući očigledne greške.

3) ovaj tekst je potpuno neutralan,bez imalo mrznje.Ovim tekstom je nemoguce ikoga uvrijediti. Mislim da treba razlikovati toleranciju od impotencije...

4) В русском языке, когда обращаются к незнакомому человеку, всегда нужно писать "Вы" вместо "ты", причём обязательно с большой (заглавной) буквы. По русским понятиям, Вы проявили крайнюю степень неуважения, которая граничит с оскорблением!
rusdrughrvata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 17:13   #4
Ok, kada sam već ovdje zalutala:

prvo pitanje - što je to rod? Ta riječ najčešće se koristi kao oznaka za muški i ženski rod pa ću je i ja tako koristiti. Dakle, imamo dva roda, muški i ženski.

Ok, što imamo dalje? Tvrdnju da rod ne može živjeti izoliran od, citiram: drugih roda. Gramatički totalno neispravno, ali zanemariti ćemo to. Da, činjenica je da muški i ženski rod ne mogu živjeti izolirano jedan od drugog. Iako, postojala su i postoje mjesta u društvima koja su bila namjenjena samo jednom rodu. Recimo vojska, zatim u patrijrhalnim društvima postojale su škole posebno za djevojčice i posebno za dječake ...

Slijedeća tvrdnja: djeca u slijedećim generacijama moraju se oženiti, udati i nastaviti rod .... Ok, naravno da moraju imati djecu inače se vrsta neće nastaviti, ali to ne znači da se moraju udati i ženiti. Bračna zajednica kao ni doživotna bračna zajednica nisu potrebne za nastavak vrste.

Prijenos gena, prijenos tradicije ..... tu se miješa biologija sa društvenimm odnosima ..... biologija ima svoja pravila, društveni odnosi svoja.

Uglavnom, hrpa gluposti bez ikakvih spoznaja o društvu a potvrdu svojih teorija traži u biologiji iako ni s biologijom nema nikave veze. Ako ćemo biologiju - većina životinja ne odgaja potomstvo u braku, mačka se o mačičima brine sama ......
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 09:16   #5
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ok, kada sam već ovdje zalutala:

prvo pitanje - što je to rod? Ta riječ najčešće se koristi kao oznaka za muški i ženski rod pa ću je i ja tako koristiti. Dakle, imamo dva roda, muški i ženski.

Ok, što imamo dalje? Tvrdnju da rod ne može živjeti izoliran od, citiram: drugih roda. Gramatički totalno neispravno, ali zanemariti ćemo to. Da, činjenica je da muški i ženski rod ne mogu živjeti izolirano jedan od drugog. Iako, postojala su i postoje mjesta u društvima koja su bila namjenjena samo jednom rodu. Recimo vojska, zatim u patrijrhalnim društvima postojale su škole posebno za djevojčice i posebno za dječake ...

Slijedeća tvrdnja: djeca u slijedećim generacijama moraju se oženiti, udati i nastaviti rod .... Ok, naravno da moraju imati djecu inače se vrsta neće nastaviti, ali to ne znači da se moraju udati i ženiti. Bračna zajednica kao ni doživotna bračna zajednica nisu potrebne za nastavak vrste.

Prijenos gena, prijenos tradicije ..... tu se miješa biologija sa društvenimm odnosima ..... biologija ima svoja pravila, društveni odnosi svoja.

Uglavnom, hrpa gluposti bez ikakvih spoznaja o društvu a potvrdu svojih teorija traži u biologiji iako ni s biologijom nema nikave veze. Ako ćemo biologiju - većina životinja ne odgaja potomstvo u braku, mačka se o mačičima brine sama ......

Da, trebao sam napisati "tradicionalna obitelj"...
rusdrughrvata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2024., 19:40   #6
Quote:
rusdrughrvata kaže: Pogledaj post
Da, trebao sam napisati "tradicionalna obitelj"...
Ok, bilo bi jasnije, ali opet pogrešno. Tradicionalna obitelj ne postoji, obitelj je ekonomsko-društvena kategorija koja se mijenja promjenom ostalih društvenih odnosa. Današnja tradicionalna obitelj drugačija je od one od prije 100 godina, a i odnosi među članovima obitelji su drugačiji.

Što se tiče biologije, životinjske *obitelji* u pravilu služe za podizanje potomstava. Recimo, ptica - ženka ne može sama podići ptiće, mora joj netko nositi hranu dok sjedi na jajima i čeka da se ptići izlegu. Majci treba briga ili partnera ili šire zajednice (a može i jedno i drugo) u prvim godinama djetetova života, dakle, *prirodan* bi bio neki brak koji traje cca 4-5 godina. Pa onda u brak sa ocem drugog djeteta ....

Međutim, budući da je brak i ekonomska kategorija prije je trajao doživotno ..... danas, kada rade i muškarac i žena i kada nije glavna imovina zemlja, imovina stećena u braku se podjeli ....

I tako dalje, i tako dalje .....
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.