Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2003., 02:40   #21
Koliko se sjecam postoji nekoliko klasa dionica. Kao rizicne (jako rastu i jako padaju) pa neke recimo srednje i relativno sigurne koje donesu profit na duze vrijeme. Da li ti trgujes sa svima ili vise pratis jednu odredjenu vrstu?
Kad netko radi sa tim stopom o kojem pricamo, da li je naknada brokeru veca?
kumek is offline  
Old 13.06.2003., 03:05   #22
Idemo dalje. Prosla me muka od predhodnog posta.

Ranije sam spomenuo margin account, koji je vrlo pogodna stvar, ako imas uslove da ti ga broker odobri. O cemu se radi.

Od prosle godine, drzava je uvela regulacije po kojima ne mozes koristiti novac za reinvestiranje dok kupovina dionica nije "legla" i prosla kroz papire, sto je prakticno tri "radna" dana od dana kupovine. Da pojasnim.

Recimo imas na racunu $5,000 i kupis neke X dionice u ponedeljak. Recimo da napravis profit od $1,000 i te dionice prodas isti dan. Tehnicki na svome racunu imas $6,000, ali neces biti u mogucnosti da ih koristis do petka, jer mora proci tri radna dana (od zavrsetka prvog dana) da bi transakcija bila ubiljezena kod brokera. Istina, na svom ces racunu vidjeti da imas $6,000, ali tvoja kupovina nije prosla i ne smijes ih koristiti dok taj rok ne istekne. Ako si prodaju ucinio u tuorak, srijedu ili cetvrta, ista stvar. Ako si prodao dionice u petak, novac mozes koristiti isti dan.

U slucaju da prekrsis regulaciju, kao sto sam to ucinio ja par puta, oni ce tvoj "account" oznaciti kao "restricted" i u slucaju da se to ponovi, mozes platiti "penalties" ili ti cak mogu blokirati racun za nove transakcije. Ako dobijes restrikciju, moras se paziti 60 dana.

Za takve stvari je dobro imati margin account. Da bi dobio margin, kod doticnog brokera moras imati odredjenu sumu novca, kao i dobri "credit history" (novac je vazniji). Margin dobijas u vrijednosti od 1.5 do 3 puta vise od sume novca koju imas kod brokera. Kako margin funkcionira?

Ako si kupio dionice za svoj novac u ponedeljak, i prodao ih u okviru ona tri dana od dana kupovine koja su potrebna da dionice "legnu", ipak mozes napraviti sljedecu kupovinu jer tada koristis novac od brokera, kojeg prakticno garantiras sa svojim novcem. Naravno, i tu postoje odredjena pravila. Ameritrade ti daje mogucnost da napravis cetri kupovine u toku jedne sedmice, ako imas na racunu ispod $25K. Dok je bilo tako, to me je prilicno kocilo jer nije rijetkost da pored dugorocnih dionica imam desetak kupovina i prodaja u jednom danu. Hebi ga, vrlo sam aktivan.

U slucaju da nemas $25K onda se takodje moras paziti, jer ako napravis vise od cetri kupovine po sedmici, novac koji "pozajmljujes" podlijeze kamatama, koje istina nisu visoke, ali su ipak kamate. Cak i ako su napravio sve transakcije sa dobitkom, novac koji si pozajmio jos uvijek podlijeze limitima, tako da u slucaju da ih prebacis, mozes dobiti "day trading call", sto znaci da novac koji su ti naznacili da dugujes mogu namiriti sami prodajom tvojih dionica u slucaju da procijene da im je trend negativan, ako ne uplatis tu sumu... Znam, jer mi se desilo.
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 03:31   #23
Quote:
Koliko se sjecam postoji nekoliko klasa dionica. Kao rizicne (jako rastu i jako padaju) pa neke recimo srednje i relativno sigurne koje donesu profit na duze vrijeme. Da li ti trgujes sa svima ili vise pratis jednu odredjenu vrstu?
Da, dionica ima svakakvih. Najsigurniji su money funds, utilities, government stocks i one su dobre na duze vrijeme. Rizicne su sve ostale. neke vise, neke manje... jer ako nemas neke sigurne informacije i ako nisi stalno u toku, sve su rizicne... poput kocke, sve ovisi o sreci, jel?

Osobno radim sa svim vrstama. Na primjer, DTE je dobra i stabilna firma koja na duze vrijeme moze donijeti (prilicno siguran) profit, ne neophodno veliki. Ako imas velike novce koje ne zelis drzati u bankama, onda ulozis u neke sigurne dionice.
Takodje, automobilske firme imaju trend rasta od 10-tak % godisnje, sto je prilicno dobra investicija. Nekada malo podivljaju, ali nista strasno. Osobno najvise radim sa dionicama Forda, jer sam ih uzeo po vrlo niskoj cijeni od $6.73 (kada su imali problema) da bi danas oni vrlo dobro stajali, sa velikim profitom u zadnjem kvartalu i prilicno velikim sansama da dodirnu $14 do kraja jula, odnosno $18 do kraja treceg kvartala. Doduse, poslom sam vezan za automobilsu industriju, pa tako malo vise poznajem kretanja.

Takodje pratim mnogo divljih dionica koje skacu i po 10-20% dnevno u oba smjera, koje istina jesu rizicne, ali su mi do sada donijele najvise profita. Nekada je to samo $50-$100 dnevno, nekada $1K-$2K... kako se posreci...

Quote:
Kad netko radi sa tim stopom o kojem pricamo, da li je naknada brokeru veca?
Ovisno o brokeru. Ranije sam ti napisao neke podatke. Ameritrade ne pravi razliku izmedju market, limit i stop orders, sve su $10.99 per trade, do 5,000 dionica. E-trade kosta $9.99 za market, ali $19.99 za limit i stop... TD Waterhouse je $12 za market, nisam siguran za limit i stop.

Jos da spomenem, Ameritrade ima stop-limit opciju, tako da ako cijena dodirne tvoj stop, dionice moraju biti prodane po toj cijeni. Nisam koristio do sada, pa ne znam koliki je commision.
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 04:01   #24
BTW, Pajo... Corvis je na aftermarketu dostigao $1.71. Nadam se da ce sutra, bar neposredno nakon otvaranja doseci $1.80. Danas sam promasio prognozu, ali nema veze, ionako je bio "los dan". Pored toga moram ih jos malo prostudirati.

P.S. Nisam ni znao da su poslom vezani za Charter Communication (CHTR) jednu od mojih omiljenih i " top moneymaker".

I pogledaj malo bolje Akamai (AKAM) koji sam ti naznacio ranije. Divljaci, dusu dali za day trading.
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 15:22   #25
Nastavak...

Prije nego ulozite svoj prvi dollar (frank, euro, etc) vazno je znate rizike investiranja, a kada su vam poznati rizici, onda vam je lakse da upravljate njima.

Rizik je dio investiranja. Generalno, veci rizik daje vecu sansu za veci profit. Oni koji dobro ne postuju rizik i sto sve on donosi (i odnosi), imaju manje sanse da zarade, od onih koji su upoznati s njime. Postoje razliciti rizici, a najcesci je timing, koji podrazumijeva kupovanje ili prodavanje dionica u pogresno vrijeme. Pored timinga, postoji i tenure rizik, kada gubite novac tvrdoglavo zadrzavajuci dionice bez obzira koliko padale, u nadi da ce se vratiti. Ako nemate samodiscipline i ne niste spremni preuzeti rizik i podnijeti gubitke, onda sorry, ali market nije za vas.

Upravljanje (managing) rizikom je vrlo vazno. Prije svega, morate odluciti koji je vas cilj i vrijeme za koje zelite postici taj cilj. Takodje morate znati koliko ste realni u svojim planovima i koliki rizik je prihvatljiv za vas.

Istina, svi mi bi zeljeli da na marketu napravimo veliku lovu u sto manje vremena, ali treba biti realan u postavljanju svojih ciljeva. Mnogi misle da mogu prekonoci da naprave veliki novac samo zato sto su upoznali ili culi za nekoga kome se posrecilo. Problem je u tome, sto na svakog onog ko je bio "lucky" dolazi mnogo vise onih koji su bili "not so lucky" i izgubili svoje kompletne investicije. Postoje i oni koji novac naprave tako sto se pripreme, kompletno prouce i istraze svoje buduce investicije i ulazu vrlo pazljivo. Takvi ljudi obicno poznaju sebe vrlo dobro, svoj apetit, mogucnosti i spremni su da provedu vrijeme radeci "homework" prije nego investiraju.

Koji su ciljevi investiranja? Neko planira eventualnu zaradu da potrosi na skolovanje djece, nego na vjencanje kcerke, neko na "dream vacation", neko bi ustedio za "crne dane"... Bez obzira koji su vasi ciljevi, svi oni imaju jednu zajednicku stvar - vrijeme. Nekome ce dijete krenuti na fax za godinu, a nekome za 15 godina. Neko zeli kupiti kucu sutra, dok neko drugi tek za pet ili deset godina. Neko ce se penzionisati sljedece sedmice, neko za 30 godina...

Vi ste ti koji u odnosu na raspolozivo vrijeme i ciljeve koje zelite postici, odlucujete o kolicini rizika kojeg mozete ili smijete prihvatiti i koji nacin investiranja je za vas prikladan. Sto vise vremena imate na raspolaganju za postizanje svojih ciljeva, to ima manje potrebe da preuzimate visoke rizike. Zato, ako danas sa svojih par hiljada zelite da napravite brzih par stotina dolara, morate biti spremni da bar toliko izgubite - danas.

Pored vremenskog perioda za postizanje svojih ciljeva, postoje jos dva vazna faktora. Prvi je "sleep faktor" - koliko rizika mozete preuzeti na sebe i jos uvijek dobro spavati? I drugi faktor je suma koju mozete investirati. Nikada ne investirajte vise nego sto mozete priustiti da izgubite u periodu koji ste odredili za postizanje svojih ciljeva. I neko je vec rekao ranije - "nikada ne stavljajte sva jaja u istu zdjelu".

Toliko za sada.
Ame®icano is offline  
Old 13.06.2003., 15:24   #26
akam, corv

budem probao ovaj vikend malo prostudirati i ostale kompanije...imam sad dosta tickera koje gledam, a i slobodne love, tako da cu se morati odluciti tokom iduceg tjedna. Ipak cu uloziti u neku kompaniju sa dugorocnim potencijalom...
Pajo Patak is offline  
Old 14.06.2003., 00:29   #27
americano


dodao sam thread u favorites

imam par pitanja, ako smijem :

da li se stvaranje accounta plaća?(ima li bonusa, kod kojih brokera?)

koliko ti ovo oduzima vremena dnevno?

koliko bi mi optimalno trebalo novaca za početak, napisao si 500$, da li je to kod svih ili treba manje kod nekih.......


again
LukaJ is offline  
Old 14.06.2003., 01:32   #28
LukaJ, naravno da se moze pitati, dapace insistiram da pitate, jer tako se mogu orjentirati i koncentrirati na ono sto vas u stvari zanima.

Quote:
da li se stvaranje accounta plaća?(ima li bonusa, kod kojih brokera?)
Well, ako mislis na troskove odrzavanja racuna, odgovor je polovican. Posto mi nije potpuno jasno pitanje, napisacu sto predpostavljam da si me pitao, pa ako nisam pogodio, pitaj ponovo.

Vecina brokera nece naplacivati otvaranje samog racuna. Neki zahtijevaju, ovisno od izabranih usluga (checking, saving account) da imate odredjeni minimum. Brokeri koje ja koristim (HarrisDirect i Ameritrade) nemaju mjesecnih fee, niti zahtijevaju minimum. Medjutim, ovisno od brokera, neke naplate postoje.

Na primjer, HarrisDirect vam daje 500 besplatnih "real-time quotes", sto meni kao vrlo aktivnom traderu nije dovoljno, pa ako mi treba jos (a treba) onda moram platiti $9.99 za svakih novih 500. Medjutim, taj problem sam rijesio otvaranjem racuna kod Ameritradea, koje real-time quote daje besplatno i u neogranicenim kolicinama.

Ako vec nemate otvoren cekovni i stedni racun kod brokera (poput E-trade), onda brokera smatrajte kao nekoga ko po vasem zahtjevu vrti vasim novcem i za to biva placen u vidu "commision".

Ne zaboravite, brokeri poput banaka zele da vas novac investirate kod njih. Da bi vas privukli oni ce vam dati neke pocetne povlastice. Na primjer, Ameritrade vam za otvaranje racuna daje 30 besplatnih kupovina/prodaja u prvom mjesecu. Ako ste novi na trzistu dionica, tesko da cete iskoristiti svih trideset, a ako ih i iskoristite, onda ste ustedjeli preko 300 dollara.

Na E-tradeu morate poloziti minimum od $1,000 za otvaranje investicijskog racuna, naplacuju $19.99 za prvih 26 trades, a preko toga $9.99 u toku kalendarskog tromjesecja. Nekada daju i $50 za otvaranje racuna kod njih.

Uostalom, ako zelite vise detalja, pogledajte na linkove za brokere koje sam postavio u jenom od predhodnih postova, na kojima mozete naci sve detalje. Ako pitate mene, Ameritrade vam je sasvim pristojan i jeftin ukoliko osim brokerskih usluga ne zelite nista vise (npr. bankovni racuni, pozajmice, krediti, osiguranja)...

Jos nesto, uglavnom svi brokeri vam isplacuju kamate za novac koji vam lezi na racunu a nije iskoristen u dionice. Kamate su uglavnom u rangu bankovnih, tako da je bolje da ako vec imate novac, da vam lezi kod brokera, prije nego na cekovnoj.

Quote:
koliko ti ovo oduzima vremena dnevno?
Ne bih mogao reci jedan odgovor. Sve ovisi o prilikama i desavanjima kako na marketu tako i oko mene. Posto je market otvoren dok sam i ja na poslu, a imam stalni pristup netu, onda mi nije problem pratiti sto se desava na marketu postavljanjem "alarma" (objasnicu kasnije). Ako se alarmi ne aktiviraju, onda ne moram pratiti nikako. Ako ste day-trader, onda naravno da morate imati uvid u real-time desavanja, u protivnom, mogu proci sedmice i mjeseci prije nego prekontrolirate svoje dionice.

Quote:
koliko bi mi optimalno trebalo novaca za početak, napisao si 500$, da li je to kod svih ili treba manje kod nekih....
Optimalno? $100,000. Ako imas toliko, onda ti osim kompjutera i mozga ne treba vise nikakav alat do penzije.

A sada ozbiljno... Prije svega, procitaj post o [b]riziku[b] koji sam napisao iznad. Iako nisam napisao sve sto zelim, to ti je dovoljno za pocetak. Naravno, nastavicu kad budem imao vremena... ubrzo, nadam se. Zelim reci, prije nego odlucis da kupis svoju prvu dionicu, moras znati sto ti je cilj i koliko si preman da rizikujes za ostvarivanje tvoga cilja. Poput kocke, nemoj kockati ako nisi spreman da izgubis. Svejedno, kockanje je zabavno... Samo, meni je ovo mnogo zabavnije, jer ako si se dobro pripremio, velike su mogucnosti da dobijes, nego ako se oslonis na pustu srecu.

Prvi racun na HarrisDirectu sam otvorio sa $4K. Iako sam tada umisljao da znam sta radim, danas znam da sam bio samo sretne ruke, pa sam u roku od tri mjeseca napravio profit od 150%. Istina, u to vrijeme je market bio takav da si mogao dobiti investirajuci i skoro pa "bilo sto". Onda sam napravio gresku i... poslusao suprugu, povukao prvi ulozeni novac i time smanjio kapital za ulaganje, onda povukao jos novca za neke svoje (nase)igracke, a onda je market pao...

Za pocetak, pokusaj prvo otvoriti racun sa $1-2K, ali ne kupuj nista, nego samo posmatraj razlicite markete. Uocavajte dionice koje su vam zanimljive i u koje mozete potencionalno uloziti novac. Ne zelim da vas savjetujem sto da kupite, niti da mi slijepo vjerujete, ali vam mogu pomoci oko prikupljanja podataka o firmama za koje ste zainteresirani. Takodje vam mogu dati simbole firmi koje ja pratim i proucavam i koje mozda i vama budu zanimljivi. Pajo Patak ce (nadam se) takodje dati svoj dorpinos u tome. Pozvani su i svi ostali da sudjeliju sa svojim komentarima, sugestijama, kritikama...

Posto smo tek na pocetku, a imam jos mnogo "generalnih" informacija, nastavljam sa njima. Ne ustrucavajte se da pitate bilo sto, bez obzira da li cete investirati u blizoj, daljoj buducnosti ili nikada...
Ame®icano is offline  
Old 14.06.2003., 04:21   #29
Dakle, u predhodnim tekstovima sam spomenuo neke prve smjernice: rizik, a takodje i vremenski period za postizanje svojih ciljeva.

Spomenuo bih jos nekoliko stvari o riziku. Oni koji su pohadjali ekonomske skole i fakultete vjerovatno znaju o tome, ali nije za odmet da ponovimo... jer ne boli. Cak i oni koji nemaju ekonomske osnove znaju da situacije u svakodnevnom zivotu uticu na novcana kretanja.

Pored osobnog rizika (rizik koji kontrolirate osobno), postoje jos neki, na koje nemate toliko uticaja. Na primjer, finansijski rizik kompanija koje nisu u stanju da plate svoje dugove. Ti dugovi imaju veliki uticaj na njihovo poslovanje, kao i na dionice putem kojih kompanije finansiraju svoje projekte i vlasnistvo. Sto je vise poslova finansirano zaduzivanjem (na primjer preko bonds i money market funds), rizik je veci. Znaci, prilikom pracenja poslovanja neke firme radi moguce kupovine njihovih dionica, morate biti upoznati za njihovim finansijkim rizikom, tako sto cete promatrati management kompanije, nacin vodjenja i kreditnu istoriju.

Posto sam spomenuo management, onda cu spomenuti i tu vrstu rizika - menadzerski, koji uracunava lose vodjenje kompanije i zbog toga kompanija nema trend rasta ili isplata dividende svojim dionicarima. Menadzerski rizik mnogo utice na atraktivnost dionica buducim investitorima.

Idemo dalje, sljedeca stepenica je rizik marketa, koji se ogleda u mogucnosti da market u cjelini moze padati povucen uticajima sa strane (porast cijene nafte, politicka situacija, objava poslovanja lidera u industriji, promjena kamatne stope... palo mi je jos stvari na pamet, ali klinac, nece vani... mozda embargo na GMO hranu? ). Rizik marketa u cjelini moze kreirati sljedece situacije (i rizike): Rizik likvidnosti koji je najlakse objasniti kao opasnost da investicija, kada se kesira, ce pokazati pad vrijednosti, ili... inflacija, za koju vjerujem da svi znate sto je, promjena kursa takodje utice na market...

Nakon svega ovoga, krenuvsi od osobnog rizika, preko kompanija i marketa, dolazimo do nacionalnog, odnosno internacionalnog rizika... o kojima ne bi glibio mnogo. Spomenuo bih samo da ova vrsta rizika podrazumijeva situacije poput sumnji da ce cijela ekonomija biti losa u nekom periodu, ili recimo samo neka specificna industrija, promjene u poreznoj politici, kao u opsta politicka situacija...

Posto sam vas dosta izgnjavio sa rizicima, sljedecim postom cemo preci na malo konkretnije stvari...
Ame®icano is offline  
Old 14.06.2003., 14:04   #30
Dobar jutar... Danas je market zatvoren, idite doma!

Sto odredjuje vrijednost dionica trenutno? Sto odredjuje vrijednost dionica uopste? Pored vrijednosti kompanije, njenog poslovanja, kolicine casha, ulaganja, vodjenja firma, proizvodnje, overstoka i svih ostalih gluposti koje vam padaju na pamet, vrijednost dionica (i ne samo dionica) odredjuje kolicina ponude i potraznje.

Trebate imati na umu da cijena dionica prilikom zatvaranja marketa (u US se zatvara u 4 PM EST) ne mora biti ista cijeni otvaranja dionica sljedeceg radnog dana (u US se otvara u 9:30 AM EST). Sto se dogadja u medjuvremenu?

Recimo u 10 AM u New Yorku, kada su NYSE i Nasdaq u punom zamahu, je 3 PM u Londonu, 4 PM u Parizu i Frankfurtu, u Tokiju je ponoc, u Sidneju 2 AM sljedeceg dana. Vremenska razlika u svijetu ima efekta na americke ulagace, kao i na ulagace sa ostalih svjetskih berzi. I dok brokeri u Americi imaju pune ruke posla, oni u Japanu spavaju. A je li tako? Niposto!

Marketi rade cijelo vrijeme. Tokom regularnih sati rada marketa mozete imati uvid u trenutna kretanja na marketu, a kada zatvori pocinje mracno doba... ma zezam se, pocinje afterhours trading. Recimo ovako. Dok je bilo vrlo zivo u Tokiju, New York je spavao. Medjutim, preko noci su se akumulirale narudzbe (orders) za pojedine dionice od odredjenog interesa koje, ako nisu realizirane (preko noci), ovisno o potraznji mogu vrlo lako uticati na cijenu prilikom otvaranja marketa u US. Vazi i obrnuto, da desavanja na americkim marketima mogu uticati na kolicinu potraznje u odredjenim sektorima u Evropi ili Aziji i bitno promijenuti ishod na tim marketima.
Ame®icano is offline  
Old 14.06.2003., 15:24   #31
Rekao sam da cemo preci na konkretnije stvari. A sto su te konkretne stvari? Kupovina i prodaja? Ne, to je najlaksi dio koji dolazi kao rezultat vase pripreme za njih.

Spomenuli smo odredjene rizike, a vezano za njih, napisacu par rijeci o organiziranju investiranja i prihvatanju podnosljivih rizika pri trgovini. Prvo je potrebno uociti investicije koje najbolje odgovaraju vasim planovima, faktoru rizika i "mirnim snovima". "Uocavanje" je cijeli proces istrazivanja, tako da vas ne zavara ako neka investicija tog trenutka "izgleda dobro".

Pored uocavanja morate odluciti kako cete raspodijelitisvoj novac u odredjene sektore. Na primjer, odlucite staviti 50% raspolozivog novca u dionice (stocks), 30% u money market, a ostatak na stednju. Procenti su proizvoljni i mijenjaju se vremenom u ovisnosti o vasem istrazivanju, kao i iskustvu stecenom kroz predhodne kupovine i prodaje.

Znaci, ovisno o nivou rizika koji ste spremni prihvatiti, vasih konacnih ciljeva, kolicini novca i vasoj starosnoj dobi, mozete dobiti ideju gdje cete alociati svoj novac. Da bi vam bilo lakse donijeti odluku, sljedeca lista investicija ce vam date neke pokazatelje i mozda pomoci u odluci:

*Stednja - Rizik je mali - Povrat je obicno fiksni i mali - Minimalni ulog poz zelji.
*CD - Rizik je mali - Povrat je fiksni i mali - Minimalni ulog obicno $500 i vise - Vremenski ogranicen
*Money Market - Rizik je mali ili neznatan - Povrat varira ali je veci od stednje - Minimalni ulog obicno $500 i vise
*Treasuries - Slicno Money Marketu osim sto ga uzimate na vremenski period od 3 mjeseca do 30 godina
*Bonds - Rizik mali ili neznatan - Povrat je fiksni i veci od stednje, Minimalni ulog $100 i vise
*Mutual Funds - Rizik varira od niskog do visokog - Povrat varira od niskog do visokog - Ulog obicno od $50 do $2500
*Dionice - Rizik varira od niskog do visokog - Povrat varira od niskog do visokog - Minimalni ulog je fleksibilan

Gornja lista ce vam pomoci u odluci gdje cete alocirati svoj novac. Samo alociranje pocinje tako sto cete promatranjem i uocavanjem odredjenih sektora, u ovisnosti o riziku koji ste spremni preuzeti, vasih konacnih ciljeva i raspolozivog vremenskog perioda za postizanje tih ciljeva sebi kreirati portfolio... A o "portfoliu" cu pisati u sljedecem postu.

P.S. LukaJ je pitao koliko vremena mi trgovanje dionicama oduzima dnevno. Najbolji odgovor bi bio da to vrijeme ovisi o riziku kojeg prihvatam. Ako novac jednostavno orocim (CD) ili stavim na Money Market, onda nema potrebe da cesto provjeravam stanje, cak nikako. Medjutim, ako ulazem sa velikim rizikom, recimo u dionice kompanija koje reagiraju na svaki od gore navedenih faktora rizika, onda je normalno da cu budno pratiti sto se desava s mojim novcem dok je investiran u te dionice. Kao sto rekoh, nekada mi uzme par sati dnevno, nekada nema potrebe da provjeravam stanje danima, cak mjesecima.
Ame®icano is offline  
Old 14.06.2003., 16:58   #32
Izvrsno, izvrsno!
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 14.06.2003., 19:36   #33
Hvala, hvala. Naime, i ja sam ucio iz knjiga, prirucnika, kojekakvih zapisa, dnevnih novina, interneta... tako da sam sve to koristio i dalje cu koristiti za pisanje ovih tekstova, naravno, upotpunjeno vlastitim znanjem i iskustvom, ali niti mi je cilj niti mogu preuzeti sav kredit. Jos jednom hvala, bar za ulozeno vrijeme i trud.

Prije nego kreirate portfolio upitajte se koliko znate o sebi i svojim sklonostima. Ne bih da ulazim u dublju filozofiju, ali kada pocnete investirati novac i iskusite prve dobitke ili gubitke, primjeticete koliko se u stvari ne poznajete. Pitajte se takodje koliko malo vas moze uciniti zadovoljnim, a koliko je potrebno da budete sretni. Ako mislite da se poznajete dovoljno, onda ste vjerovatno spremni za investiranje i nemojte citati sljedeci pasus.

Tek kada iskusite prve dobitke ili gubitke primjeticete koliko ste pohlepni i sebicni. Primjeticete takodje jeste li dovoljno jaki prema sebi i spremni da odrzite svoje odluke, koliko ste prevrtljivi i nepostojani, koliko ste pametni i budale u vrlo kratkom vremenskom periodu... Primjeticete da li ste radikalni ili konzervativni (ne mislim politicki), da li ste avanturista ili mamina maza, koliko ste u stvari mladi i jos mnogo toga... E sada kada sam vas dovoljno "izvrijedjao", idemo dalje.

Pri gradjenju portfolia morate (ma ne morate, al' eto) imati u vidu sljedece:
  • Da li investirate u sadasnjost ili buducnost
  • Koliki rizik cete tolerirati
  • Razumjeti rizik investiranja
  • Koliko novca mozete investirati
  • Alociranje portfolia
  • Diversifikacija kroz Mutual Funds
Ima jos toga sto bi se moglo nabrojati, ali je ovo iznad u biti najvaznije. Pojasnicu par njih...

Sadasnjost ili buducnost?
Vec ranije sam spomenuo da svi zelimo da zaradimo preko noci, to nam je u prirodi. Sanse da se to desi su vrlo male, iako postoje. Da li su vece od sanse da cete naslijediti veliko bogatstvo, ne znam. Zato kreirate portfolio kroz koji cete sami investirati u svoje "bogatstvo" u nekom vremenskom periodu.

Kratkorocne investicije obicno daju najveci povrat. Za kratkorocne (shot-term) investicije preporucljivo je imati cash, potvrde o depozitima ili neke bonds. Ranije sam spomenuo samo bonds, iako njih ima nekoliko vrsta. Posto u pocetku vjerovatno necete raditi sa bonds, nisam govorio o njima, sto ne znaci da necu.

Za dugorocne investicije, equity stocks su pokazale da pokazuju veci povrat nego ostale investicije. Stoga, ako je vrijeme koje ste sebi postavili za dosezanje vaseg cilja podugacko (desetine godina) onda cete vjerovatno u vas portfolio staviti veliki dio dionica, da bi maksimizirali povrat. Nauprot tome, ako gradite kratkorocni portfolio, onda je bolje da investirate i manje prevrtljive, stabilnije dionice.

Ako se sada pitate gdje je onda tu zarada, onda znam da pratite sto pisem i drago mi je zbog toga. Primjeili ste u gornjem primjeru da sam spomenuo investicije sa manjim rizikom, jer je najbolje poceti od njih. Tek kada sami shvatite koliko se poznajete i da li ste spremni preuzeti veci rizik, promijenucete i nacin investiranja. Tako sam ucinili vecina koje poznajem da se bave investiranjem, takodje i ja. Nakon prvih uspjesnih transakcija vjerovatno cete se okuraziti i krenuti malo smjelije i agresivnije, ali o tom potom.

Kada gradite portfolio, bilo bi dobro da ne zaboravite koliko godina imate, koliko brzo zelite da zaradite novac, kolike su vam potrebe... Ako ste mladi i nemate trenutnu potrebu za novcem koji zelite investirati, onda bi bilo dobro da vecinom investirate u prevrtljive i rizicne dionice. Medjutim ako ste neka bakica ili dekica koji zeli da sacuva svoj novac i uz to pokupi i nekakvu zarad(ic)u, onda je bolje da investirate u bonds ili neke druge "fixed-income" obaveznice.

Generalno, sto ste mladi i ludji, mozete podnijeti veci rizik. Ne morate mi vjerovati ali ulaganjem u rizicne dionice cete se osjecati skoro kao prilikom "banjo jumping". Mladji maju uvijek vremena da nadoknade eventualno izgubljeno, dok sa povecanjem starosne dobi, te sanse se smanjuju.

Zadnje uređivanje Ame®icano : 14.06.2003. at 20:58.
Ame®icano is offline  
Old 14.06.2003., 21:45   #34
Toleriranje rizika
Teoretski, sto vise rizika mozete podnijeti, tim vise investicija mozete nagurati u svoj portfolio. E sada, ako se bas zelite busati u prsa da pokazete koliki ste jack i kolika muda imate, onda cete najvjerovatnije zavrsiti bez njih, kao i bez gaca...

Sto predstavlja toleriranje rizika? To je mozda jedan od kljucnih faktora pri kreiranju portfolia zato sto predstavlja kolicinu rizika pri kojoj se jos uvijek osjecate komforno. Zato cu ponoviti, ako mislite da ste jack, sebi ste jack, jer drugima niti ste duzni niti bi ste trebali bilo sto dokazivati. Oni koji vam jednog dana pokazuju divljenje zbog vasih "uspjeha", sljedeceg dana ce vam se najvjerovatnije nasmijati u facu, jer je njima totalno svejedno. Zapamtite, vi investirate svoj novac i u vasem je interesu da imate mirne snove i neopterecenu svakodnevnicu.

Sto utice na toleranciju rizika? Obicno je to finansijska stabilnost, odnosno mogucnost da neovisno o kretanjima sa marketa vodite normalan zivot. Pod ovim podrazumijevam da investirate samo novac koji vam je visak (ako to postoji ) ili novac ciji gubitak nece uzdrmati vase svakodnevne obaveze. Oni koji su vec napravili nesto novca na marketu i vec imaju neko iskustvo, mogu si priustiti vise lezernosti pri donosenju odluka, jer ipak, oni reinvestiraju vec steceni novac, pa ako ga i izgube, nisu povrijedili nikoga, osim svoj ego.

Ako ste primjetili, u par recenica sam vec spomenuo investiranje. Red je da onda spomenem i investicioni rizik. Sta je to? Pa ovako, pola kile brasna, cetri jaja... ah, neeee... Investioni rizik sansa da izgubite novac zbog neizvjesnosti buducih dogadjanja. Na vrijednost vase investicije utice mnogo faktora, koje sam spomenuo ranije, ali ih svejedno ponavljam. Na primjer, ako kompanija mijenja management zbog nekih losih poteza, to moze dodirnuti emocije ulagaca. U takvim slucajevima ulagaci su vrlo oprezni i na svaki, pa i najmanji znak da promjena u strukturi firme ima negativne posljedice, nastane bjezanija. Nekada do bjezanije dodje iako nema losih rezultata, upravo zbog toga sto nisu svi spremni preuzeti isti rizik.

Investitori obicno reagiraju na dva nacina. Prvi i najcesci jeste da jednostavno predpostavljaju sto ce se desiti i povlace svoja ulaganja i drugi je da istraze sto vise informacija i faktora i nakon toga odluce o najboljoj opciji za njih. Prakticno oni izracunaju da li odredjene promjene mogu uticati na njihovu investiciju i tek onda povlace poteze. To u dionicarskom svijetu nacivaju proracunati rizik (calculated risk).

Investicioni rizik se moze odrediti samom promjenjljivosti investicije. Ta promjenjivost predstavlja vrijednost za koji investicija raspte ili opada u odnosu na predhodnu cijenu. Ekonomisti ovu fluktuaciju vrijednosti nazivaju beta. Ako je beta = jedan, to znaci da je investicija promjenjiva onoliko koliko je promjenjiv market u cjelini. Investicije sa vecom beta vrijednosti imaju veci rizik.

Koliko novca investirati?
Od kolicine investiranog novca ovisi i velicina vaseg portfolia. Sto manje novca ulozite, to imate i manje ulagackih opcija. Tesko je vjerovati da neko od nas ima neogranicenu kolicinu casha spremnog za investiranje. U jednoj od konverzacija sa Pajom Patkom sam rekao - "sto vise, to bolje" i da investiranje nekih $100K uopste ne zvuci ludo, iako na prvi pogled jeste. Zasto bi neko riskirao toliki novac? Pa ne bih ga svog stavio na jednu gomilu, niti bih ulagao u isti sektor, nego raspodijelio u svome portfoliu kako mislim da cu imati najvise dobiti i sto je jednako vazno - sigurne dobiti.

OK, ja nemam $100K slobodnog za investicije, ali sam na dobrom putu da ih zaradim. Inace kazu da je najteze zaraditi prvi milion. Zato sam odustao od toga i odma krenuo od drugog.
Ame®icano is offline  
Old 15.06.2003., 07:19   #35
Alociranje portfolia
Kada sam investirao prvi put, veca briga mi je bila da ne izgubim novac, nego da ga zaradim. Iako sam proucavao market koliko mi je to moje znanje tada dopustalo i "znao" da cu kupovinom bas tih dionica napraviti profit, trebalo mi je dobrih dvadesetak minuta dvoumljenja da pritisnem dugme [buy]. Svaka sljedeca kupovina je bila laksa...

Kako alocirati investicije u portfoliu? Jednom rijecu - odgovor je u diversificiranju (diversification - raznolikost,razlicitost, eng.)

Analizom portfolia koji imaju razlicite proporcije casha, bondsa i dionica je dokazano da kombiniranje ulaganja pokazuje razlicit povrat novca ali sa manjim rizikom. Porfolia koji sadrze razlicite vrste ulaganja, znaci sa vise vrsta rizika, daju najvise povrata. To tvrde brokeri i knjige o investiranju. Da li je stvarno tako, moracete provjeriti sami. Osobno sam vlasnik dionica sa razlicitim nivoima rizika, sa pretenzijom na visoki rizik, pa ne mogu tvrditi da je upravo tako.

Pri izboru investicija za vas portfolio, ako investirate mudro, rezultati nece izostati. Prije investiranja novca u market, trebali bi bar da saznate nesto o njemu, kako radi i kako zaradjuje novce.
U sto cete investirati ovisi o vama i svemu onome o cemu sam pisao ranije. Da li ce to biti dionice, opcije, mutual funds ili nesto drugo, znacete nakon sto saznate nesto vise o njima. O tome u nekom od buducih postova.
Ame®icano is offline  
Old 15.06.2003., 18:18   #36
U predhodnom postu sam spomenuo diversifikaciju - raznovrsnost. U cemu je njena vaznost?

Vecina ulagaca zna da veci rizik daje vecu mogucnost zarade, ali ipak, niko nece da preuzme rizik veci nego sto je neophodan da bi dostigao svoje ciljeve. Da bi se izbjegao taj visoki rizik pomaze nam raznolikost u portfoliu, a to znaci rasporedjivanje novca na investicije sa razlicitim nivoom rizika i u razlicitim granama marketa. To nam pomaze da smanjimo rizik zato sto razlicite investicije ce rasti i padati neovisno jedna od druge.

Kombiniranje ulaganja mozete napraviti kroz jedan tip investicija, na primjer dionice ili kroz vise tipova, kombiniranjem dionica, bonds, money funds i ostalog... Naravno, unutar investicija kroz dionice, mozete diversificirati kroz dionice u razlivitim granama industrije, razlicitog rizika i slicno. Mogucnosti su neogranicene, a na vama je da izaberete sto vam najvise odgovara. Kakvu god strategiju da izaberete, cilj je uvijek isti - povecati povrat i smanjiti rizik.

Ranije sam pisao o rizicima vezanim za market u cjelini, a sada cu malo o rizicima koji su vezani za specificne investicije. Nesistematski rizik je rizik koji se odnosi na specificnu kompaniju i odnosi se na dogadjanja u istoj, na primjer ako je kompanija u strajku ili nepogode (pozar, poplava, pljacka) koje su uzrocile pad proizvodnje i prodaje. Naravno, mala je mogucnost da ce se gore navedeno desiti svakoj kompaniji u vasem portfoliu i isto vrijeme, zato raznolikoscu investicija u svom porfoliu smanjujete rizik. Sa druge strane postoji i sistematski rizik koji se odnosi na sve kompanije u isto vrijeme, na primjer inflacija, promjena kursa, uticaj politike itd. Diversifikacija ne moze eliminirati ovaj rizik, ali ga mozete ublaziti pracenjem zbivanja i investiranjem koje odgovara takvim situacijama.
Ame®icano is offline  
Old 15.06.2003., 22:08   #37
first things first

hvala.

pitanja...

što su to real-time qoutes?(koliko sam shvatio, to su kupnje/prodaje. dakle kad obavis neku transakciju, obavio si real-time quote?)

treasuries?

Quote:
Za pocetak, pokusaj prvo otvoriti racun sa $1-2K, ali ne kupuj nista, nego samo posmatraj razlicite markete. Uocavajte dionice koje su vam zanimljive i u koje mozete potencionalno uloziti novac. Ne zelim da vas savjetujem sto da kupite, niti da mi slijepo vjerujete, ali vam mogu pomoci oko prikupljanja podataka o firmama za koje ste zainteresirani. Takodje vam mogu dati simbole firmi koje ja pratim i proucavam i koje mozda i vama budu zanimljivi. Pajo Patak ce (nadam se) takodje dati svoj dorpinos u tome. Pozvani su i svi ostali da sudjeliju sa svojim komentarima, sugestijama, kritikama...
ok. dionice i njihovo pracenje. dakle pratis cijenu odredene dionice na dulje vrijeme. da li je to jedini izvor informacija? koliko cesto dobivas insider informacije? na koje načine jos pratis te dionice(web-stranice tvrtke....?)
bilo bi redu da stvorimo neki long-last thread sa vjerodostojnim informacijama.

mogao bi pokazati neki primjer tvoje kupnje.(koliko dugo si pratio te dionice, zašto mislis da će cijena porasti, koliko si samih dionica kupio...)

ako smijem....koliko dionica imas trenutno u svom portfoliu? iz kojih grana marketa pretežno?
+da li si aktivan na europskim tržištima ili samo na USA...
+koliko accounta imas otvorenih trenutno?
+što mislis o nationalu(cyber prijevari). da li mislis da bi se to moglo tebi dogoditi? postoje li mjere opreza ili se može vjerovati ranije navedenim brokerima?

(keep up the good work!)
LukaJ is offline  
Old 15.06.2003., 22:59   #38
zaboravih.
postoji simulacija trgovanja...ako vaszanima
LukaJ is offline  
Old 16.06.2003., 14:10   #39
Namjeravao sam odgovoriti sinoc, ali je monitor.hr server imao problema. Zato neka se oni izvinu na cekanju, umjesto mene.

Quote:
by LukaJ
što su to real-time qoutes?(koliko sam shvatio, to su kupnje/prodaje. dakle kad obavis neku transakciju, obavio si real-time quote?)
Ne bas, real-time quote predstavlja cijenu koja je toga trenutka na marketu. Ako posmatras kretanja na marketu preko interneta (Yahoo, MSN, Quicken etc.) onda ces primjetiti napomenu: "All quotes delayed at least 20 minutes." Trenutne informacije sa marketa mozes dobiti ako imas otvoren racun kod brokera ili ako za te informacije platis. Real time quote je prakticno informacija o cijeni onakva kakvu je vidi i broker u tome trenutku. Vecina brokera te informacije daje besplatno uz servis kojeg nude putem posebnih programa. Kada dodjem kuci, postavicu neke primjere.

Quote:
by LukaJ
treasuries?
Namjeravao sam svaku vrstu ulaganja da objasnim posebno, pa se malo strpi. Ako neko drugi zeli da napise objasnjenja, neka izvoli.

Quote:
by LukaJ
ok. dionice i njihovo pracenje. dakle pratis cijenu odredene dionice na dulje vrijeme. da li je to jedini izvor informacija? koliko cesto dobivas insider informacije? na koje načine jos pratis te dionice(web-stranice tvrtke....?)
Niposto. Na marketu postoje pravila koja kompanije moraju postivati, a pravila su da moraju ulagace izvjestavati o svome poslovanju. Izvjestavanje obuhvata vijesti iz kompanije koje mogu uticati na njihovo poslovanje i interesovanje investitora, te tromjesecne i godisnje izvjestaje o poslovanju. Pitao si za "insider information"? Unutrasnje informacije ne mozes dobiti legalno. Postoje prvila po kojima zaposleni u managementu neke kompanije ne smiju kupovati dionice te kompanije nenajavljeno.
Naravno, oni te informacije mogu "sapnuti" prijateljima...
Na koji nacin pratim dionice? Man, you asking a lot! O tome sam namjeravao pisati kasnije, nakon sto zavrsim pisanje osnovnih stvari zapocetih iznad.

Quote:
by LukaJ
mogao bi pokazati neki primjer tvoje kupnje.(koliko dugo si pratio te dionice, zašto mislis da će cijena porasti, koliko si samih dionica kupio...)
Posto pisem iz firme, to nisam u stanju uciniti trenutno, ali kad dodjem doma, nema problema.

Quote:
by LukaJ
ako smijem....koliko dionica imas trenutno u svom portfoliu? iz kojih grana marketa pretežno?
Ne smijes!

Stanje u mome portfoliu se mijenja svakodnevno. Rekoh ranije da sam day-trader, iako imam nesto dionica koje duzim vec duze vremena. Na primjer trenutno imam 1500 (F), 1100 (CHTR), 2000 (CORV), nesto casha za buduce transakcije, nesto novca u mutual funds preko brokera, a nesto preko 401k.

Quote:
by LukaJ
+da li si aktivan na europskim tržištima ili samo na USA...
+koliko accounta imas otvorenih trenutno?
+što mislis o nationalu(cyber prijevari). da li mislis da bi se to moglo tebi dogoditi? postoje li mjere opreza ili se može vjerovati ranije navedenim brokerima?
Za sada samo US markets. O evropskim nemam dovoljno informacija, ali sam zainteresiran i za to podrucje.
Imam tri racuna, dva aktivna i jedan u rezervi. Zasto? Ne znam ni sam. Vjerovatno zato sto ne volim da drzim sve na jednom mjestu.
Oprez? Procitaj sto sam napisao na "online banking" topiku. Rekordi postoje, takodje i izvjestaji. Plus, novac je osiguran, tako da ne brinem previse. Moze li se vjerovati? Da.
Za National ne znam, pitao sam topiku o tome za vise informacija, ali jos nisam provjerio o cemu se radi.
Ame®icano is offline  
Old 16.06.2003., 17:08   #40
Diversifikacija - nastavak.

Raznovrsnost u vasem portfoliu smanjuje rizik investiranja. Tu raznovrsnost mozete primjeniti na portfolio koji vam najvise odgovara, pa bilo da je to portfolio u kojem su samo dionice ili samo bonds, ili kombinacija dionica, bonds i casha...

Kada kreirate efektivan portfolio od samo dionica, probajte ukloniti nesistematski rizik. Na primjer, ulazete novac u izdavacke kuce i imate dionice nekoliko razlicitih kompanija. Ako bi radnici (novinari) svih kompanija, zajedno stupili u strajk, onda bi to rezultiralo da izgubite novac na svim dionicama koje posjedujete, jer je strajk imao uticaj na cijelu izdavacku industriju.

Medjutim, ako investiranje u takvu industriju takodje ulozite novac u automobilsku, naftnu, energetsku, smanjujete nesistematski rizik, jer je mala mogucnost da sve industrije reagiraju isto (padnu) zbog strajka novinara. Ako ste u kojem slucaju imali novac u industriji koja je konkurent novinarima (na primjer internet firme), onda ste mogli benificirati od tog istog strajka novinara... Mozda.

Drugi primjer, recimo da imate dionice Intela i Della. kada bi Dell objavio lose poslovne rezultate za jedno tromjesecje zbog lose prodaje u cijeloj industriji, mozete ocekivati da ce dionice Intela takodje pasti, vazi i obrnuto.

Nesistematski rizik moze biti smanjen ako ulazete u razlicite industrije koje nemaju velikog uticaja jedna na drugu.

Od sljedeceg javljanja cemo se malo vise posvetiti samim pokazateljima poslovanja i objasnjenjima sto znaci koji pokazatelj, drugim rijecima objasnicu kako citati "stock tables".
Ame®icano is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.