Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2008., 12:25   #121
šteta ma nema veze hvala na odgovoru
_Maya_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 04:15   #122
Moja je situacije slijedeća: gradim kuću u samogradnji. Prva je nekretnina i sve to...U svrhu gradnje podigao sam stambeni kredit kojeg mi je banka u cijelosti isplatila na račun (reklo bi se narodski "na ruke").

Tražio sam povrat poreza na osnovi kamata na taj kredit, ali sam odbijen jer na to nemam pravo s obzirom da nemam "ugovor sa ovlaštenim izvođačem kojim bih dokazao namjensku utrošenost sredstava kredita" ili tako nekako piše u tom pravilniku kojeg su mi citirali. Ja imam račune za materijal, ali kako rekoh, gradim u samogradnji.

E sad, moje je pitanje: zašto sam ja (kao i svako tko tako gradi) u nepovoljnijem položaju u odnosu na nekoga tko je kupio stan ili gradio po sistemu ključ u ruke sa nekom firmom?

Nemojte mi reći "priloži neki račun veći od 12 000kn pa ćeš dobiti povrat": To mi, naime, rješava problem za prošlu i ovu godinu (dok ne završim gradnju), ali ne i ostalih xx godina otplate kredita

Unaprijed zahvaljujem na savjetima i odgovorima
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 08:27   #123
Quote:
doc_1 kaže: Pogledaj post
E sad, moje je pitanje: zašto sam ja (kao i svako tko tako gradi) u nepovoljnijem položaju u odnosu na nekoga tko je kupio stan ili gradio po sistemu ključ u ruke sa nekom firmom?
Zato jer su te firme platile raznorazne poreze dok su gradile, plaćale radnike i slično, a ti, koji si samogradio, nisi platio ništa.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 11:30   #124
platio sam uredno PDV na sav materijal kojeg sam ugradio

ispadnes dakle diskriminiran ako nešto znaš i želiš sam za sebe napraviti. I to ne bilo što nego si riješiti stambeno pitanje
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 11:49   #125
Quote:
doc_1 kaže: Pogledaj post
platio sam uredno PDV na sav materijal kojeg sam ugradio

ispadnes dakle diskriminiran ako nešto znaš i želiš sam za sebe napraviti. I to ne bilo što nego si riješiti stambeno pitanje
A da ti je netko drugi gradio, platio bi još PDV-a .

To je tako jer država ne može kontrolirati rad na crno. Svi bi onda rekli da su samogradili, i oni koji stvarno jesu kao i ti, a i oni koji su uzeli majstore na crno pa su majstori, umjesto platili porez državi, stavili čistu lovu u džep. Kužiš? Razumijem tvoju ljutnju, no država se pokušava zaštititi od manipulacija na taj način. I da, slažem se da to nije pravi način i da se na rješavanje problema treba ići inspektorima, velikim kaznama za rad na crno, ali to još ne funkcionira u našoj državi na tom nivou pa se štite zakonom na ovakav način (paralela može biti rad nedjeljom - lakše je i jeftinije ukinuti ga nego dozvoliti ljudima da rade, da za to budu pošteno plaćeni, a da poslodavce koji krše zakon inspektori otkirju i kazne).
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 12:37   #126
hvala na odgovoru. Znači voda sam za povrat

znam da su zakoni takvi, ali da li je ustavno tako jednu grupu građana diskriminirati? Mislim, bottom line je isti: želim si riješiti stambeno pitanje i za to koristim instrument kredita kao i golema većina. Ne gradim za tržište ili nekaj.

mislim, mogli su mi onda visit inspektori tamo stalno ili su mogli zabranit samogradnju totalno. Ovako su ta dva zakona (onaj o gradnji i onaj o porezu na dohodak) u tom segmentu u koliziji
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 13:03   #127
Poanta je da novac mora biti potrošen namjenski i da to moraš nekako dokazati. Imaš kakavu ideju kako da to država riješi ako ne računima izvođača radova?

Što se tiče diskriminacije, pitanje bi se moglo povući za jako puno segmenata života......Ne poznam zakon o gradnji pa ne mogu komentirati koliziju.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 12:13   #128
Quote:
doc_1 kaže: Pogledaj post
platio sam uredno PDV na sav materijal kojeg sam ugradio

ispadnes dakle diskriminiran ako nešto znaš i želiš sam za sebe napraviti. I to ne bilo što nego si riješiti stambeno pitanje
Eto super pa znaš te poslove,kad već misliš da bi na to trebao dobiti povrat poreza da na neki način izvučeš nešto od države,to ti ne prolazi jer je Zakon takav,ali ti može proći da si otvoriš obrt i da kroz to pokušaš zaraditi,majstori građevinci se uvijek traže,dakle možeš i raditi i imati obrt.A za to što ti nije jasno zašto ne možeš dobiti povrata što si si sam gradio kuću,isto kao da ja kao računovođa vodim sama svoju firmu pa onda tražim nešto od države.Što?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 12:36   #129
Arrow

Molim vas za pomoc jer ne znam bas kako to ide sa povretom poreza... Radila sam cijelu godinu do 16.09. i od tada sam nezaposlena. Da li imam pravo iduce godine na kakav povrat?
riba_kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 12:56   #130
Quote:
riba_kc kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoc jer ne znam bas kako to ide sa povretom poreza... Radila sam cijelu godinu do 16.09. i od tada sam nezaposlena. Da li imam pravo iduce godine na kakav povrat?
Imas. U veljaci ispuni obrazac za prijavu poreza na dohodak i prikupi sve potrebne papire. Ako imas recimo jos koji racun za neku zdravstvenu uslugu, ubaci i njega jer ti to povecava osnovni odbitak (ali max do 12.000 kn).

O tome se vec jako puno pisalo na forumu, pa potrazi stare teme. Imas i detaljne upute sto ti treba od papirologije i kako ispuniti prijavu i prijavu u Excelu koja sama racuna....

Svi potrebni podaci i upute su i ovdje: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:05   #131
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Imas. U veljaci ispuni obrazac za prijavu poreza na dohodak i prikupi sve potrebne papire. Ako imas recimo jos koji racun za neku zdravstvenu uslugu, ubaci i njega jer ti to povecava osnovni odbitak (ali max do 12.000 kn).

O tome se vec jako puno pisalo na forumu, pa potrazi stare teme. Imas i detaljne upute sto ti treba od papirologije i kako ispuniti prijavu i prijavu u Excelu koja sama racuna....

Svi potrebni podaci i upute su i ovdje: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

Hvala ti puuuunooo!!!
riba_kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:27   #132
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Eto super pa znaš te poslove,kad već misliš da bi na to trebao dobiti povrat poreza da na neki način izvučeš nešto od države,to ti ne prolazi jer je Zakon takav
Prvo i osnovno nisam pravnik.
Drugo: povrat poreza ne mislim ostvariti na temelju toga što nešto znam napraviti. On se, kako i piše, ostvaruje sa na osnovi "plaćenih kamata po stambenom kreditu". Ja sam kredit podigao i namjenski utrošio. Isto kao netko tko je kupio stan od neke firme ili imao ovlaštenog izvođača.
Logično je pitanje je li to onda povrat poreza na osnovi "plaćenih kamata po stambenom kreditu" ili "plaćenih kamata po stambenom kreditu, a utrošenom na plaćanje ovlaštenom izvođaču".
Možda jesam mali Ivica pravno gledajući, ali meni to nije logično da ga j....
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:49   #133
Doc_1, meni nije jasno sto tebi nije jasno u cijeloj prici Zakon je jasno slozen i napisan, vjerodostojne isprave za gradnju stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita su lijepo pobrojane na stranicama porezne i to je - to. Ako imas te papire super, ako ne - nis. Nema rasprave oko toga, barem dok se zakon ne promjeni.

Porezna trazi papir kojim dokazujes da su sredstva namjenski utrosena i da ako si kupio 100m2 plocica da si ih zaista i ugradio u nekretninu na osnovu koje trazis povecanje osnovnog odbitka. Ista stvar je i za uvecanje zbog odrzavanja prostora - mozes zamijeniti recimo prozore ili ugraditi kllimu, ali moras imati dokaz da je to zaista i ugradjeno u tom stambenom prostoru, nije dovoljan samo racun za kupnju klima uredjaja jer porezna onda ne moze sa sigurnoscu znati da ti taj klima uredjaj nisi recimo ugradio na vikendici.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:16   #134
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Doc_1, meni nije jasno sto tebi nije jasno u cijeloj prici Zakon je jasno slozen i napisan, vjerodostojne isprave za gradnju stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita su lijepo pobrojane na stranicama porezne i to je - to. Ako imas te papire super, ako ne - nis. Nema rasprave oko toga, barem dok se zakon ne promjeni.
Ma sve je meni jasno.
Znam ja dobro koje su to isprave. Ovo je samo digresija bila na gorki osjećaj poštenog građana (koji od svoje crkavice nakon radnog vremena podiže svoj krov nad glavom i otplaćuje nemali kredit) te se stoga osjeća lagano diskriminiran u odnosu na druge koje država za slične stvari nagradi povratom.
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 10:52   #135
Poštovanje,

Imao bih pitanje na kuci koja se nalazi na podrućju od posebne državne skrbi mjenjam prozre i vrata sto ce izaci negdje oko 100000 kn. zanim me da li je na te novce moguce nekako dobiti povrat poreza. stvar je u tome da ja mogu dobiti račun od tvrtke koja postavlja prozore ali nemam nikakvu građevinsku dozvolu ili tako nesto jer mi nije ni potrebna posto samo mjenjam stare i stavljam nove. dakle nemam nikakvih drugih papira osim samog računa koji mi tvrtka koja postavlja prozore daje.

Hvala na odgovoru.
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 20:47   #136
osmica, pogledaj na linkovima koje sam gore dala koja papirologija treba kod povrata poreza na racun odrzavanja stambenog prostora; ne treba ti gradjevinska dozvola za mjenjanje prozora, trebat ce ti vlasnicki, izjava da zivis stalno na toj adresi, racun na tvoje ime i to je to

max koliko mozes prijaviti je 12.000 kn
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 09:35   #137
aha znaci max koliko mogu dobiti povrata na tu stranu je 12000 kn godisnje. ajd super viditi cu linkove. hvala na brzom odgovoru.
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 21:38   #138
ne, ne mozes *dobiti povrata* 12.000 kn, vec mozes maksimalno visinu osobnog odbitka (na koji nisi duzan placati porez) povecati za 12.000 kn. Koliko ces dobiti povrata ovisi o visini tvojih prihoda. Obicno se ta cifra krece oko 3-4 tisuce kn, ako se osobni odbitak poveca za svih 12.000 kn

potrazi tu na forumu teme o racunanju i prijavi poreza na dohodak, a imas i excel koji automatski sve sam izracuna nakon sto mu unesec podatke o placi i olaksicama



Edit: sad sam tek vidjela pa da i to prokomentiram: ne mozes racunati na takvu olaksicu *godisnje* = svake godine (kao kod kamata na kredit koje se mogu prijavljivati svake godine dokle kredit traje), vec jednom godisnje, za onu godinu u kojoj su investicije napravljene
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 12:32   #139
Ako ja dignem kredit - stambeni namjenjen kupnji nekretnine,(koji je trenutno u postupku) imam li isto pravo tražiti na osnovu njega povrat poreza na kamatu? ili je to samo za neke kredite?
__________________
Tko tebe kamenom - ti njega još većim!
kjuri67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 12:52   #140
Možeš ako je stambeni kredit namjenjen kupnji tvoje prve nekretnine (ti si vlasnik/suvlasnik) i u kojoj ces imati prijavljeno prebivaliste.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.