Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2012., 07:53   #201
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

samo se ti tjesi
laksi je utoliko sto su roditleji bucnih djecaka navikli na deranja i navijanja, dok su curice navodno tise i pristojnije
i normalno da je onda sok kad se male princeze pod utjecajem PMS-a pretvore u vjestice
Nama je muški pubertet bio tiši, ali sad post festum, dobivamo naknadne opaske što mu je smetalo, što smo "zglajzali" i (!) u čemu sada griješimo sa ženskim pubertetom.

Točka 2, ženski pubertet (15). Uragan, tornado, tsunami. Ne valjamo, užasni smo, ona reži, ujeda. i
Ima jedna svijetla točka. Ona još uvijek prepričava svoje dogodovštine. Naravno, znamo da ih filtrira, ono što nije za naše nježne roditeljske uši prešuti, ali ja već imam senzore i znam popuniti praznine.
Stavite na vagu pojam svekrva (omiljeni negativac na forumu) i pojam kćerka u pubertetu, pogađajte što će prevagnuti?
Ali, valjda ćemo preživjeti. I drugi su.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 16:07   #202
Moja mama kaže da moj pubetet gotovo nije ni osjetila. Nadam se da će tako biti i kod moje kćeri
Ali utjehe radi gledam sada tu curu koja je svojedobno vrištala u stanu iznad mene i vidim da je drugačija. Čak sam neki dan komentirala da se oblači poput poslovne žene.
Prođe, malo ću uzeti tabletica za sebe i bude prošlo dok ja spavam
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 21:39   #203
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Evo nama mladosti da pomogne
Koji su to bili prvi znaci po tebi?
Nekako imam osječaj da je je pubetet s dečkima lakši barem je kod nas tako bilo a susjedi iznad nas imaju curu i strava od stalne deračine, lupanja vratima, plakanja. Sve smo mi to kao dobri susjedi zajedno prolazili
Oh, sorry.. Tek sam sad vidio odgovor.
A slušaj. Moj pubertet je bio "izrazito miran" ali dosta zeznuti. Zapadao sam u svakve depresije, svakve misli mi prolazile glavom. Sve se to može povezati s društvom iz osnovne te početak srednje škole. Znate ona početna zafrkavanja, uh. Hvala Bogu, sve je to prošlo. Odrasli smo, sve je to gotovo. Finally. Terrible times.

Dok što se tiče sestre. Ah.. Tipično.. Vriska, lupanje vratima, dernjava, itd.

Quote:
rosita22 kaže: Pogledaj post
Naravno, znamo da ih filtrira, ono što nije za naše nježne roditeljske uši prešuti, ali ja već imam senzore i znam popuniti praznine
Ne znam što je tu čudno.. Pa pubertet ju pere, nije sve za roditeljske uši.
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 21:50   #204
Ne znam što je tu čudno.. Pa pubertet ju pere, nije sve za roditeljske uši.

Pa i nije mi/nam čudno. Samo zapažam. Osim toga, imam dosta dobru memoriju: znam za što sam ja bila sposobna u pubertetu.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 21:51   #205
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Oh, sorry.. Tek sam sad vidio odgovor.
A slušaj. Moj pubertet je bio "izrazito miran" ali dosta zeznuti. Zapadao sam u svakve depresije, svakve misli mi prolazile glavom.
Baš nešto slično smo prolazili sa sinom. Sada ga gledam i smješno mi dođe da je bio takav. Znao bi se rasplakati kada bi igrali neku društvenu igru a gubi- onako od jada. Za 5 minuta se smije.
I tako se to vrtilo. Ali nikada nije bio drzak niti bezobrazan.
Kada sam čula u pubetetu kako djevojka iznad mene jasno i glasno tati opsuje mater jeza me hvatala.
Kako uopče roditelj treba reagirati u takvoj situaciji? Biti hladne glave kada ti netko opsuje majku nije lako no vidim da se kod njih situacija sredila. Barem ih ne čujem više.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 22:03   #206
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Baš nešto slično smo prolazili sa sinom. Sada ga gledam i smješno mi dođe da je bio takav. Znao bi se rasplakati kada bi igrali neku društvenu igru a gubi- onako od jada. Za 5 minuta se smije.
I tako se to vrtilo. Ali nikada nije bio drzak niti bezobrazan.
Kada sam čula u pubetetu kako djevojka iznad mene jasno i glasno tati opsuje mater jeza me hvatala.
Kako uopče roditelj treba reagirati u takvoj situaciji? Biti hladne glave kada ti netko opsuje majku nije lako no vidim da se kod njih situacija sredila. Barem ih ne čujem više.
Ma na mene je imala najviše utjecaj ekipa iz osnovne škole, zato sam bio takav. Uz to, prva dva razreda u srednjoj sam bio predmet sprdnje pa sad ti vidi. Ali i to je vremenom prestalo, hvala Bogu. Trenutno se nisam nikad bolje osjećao, samo me ova vrućina ubija. U listopadu počinjem na fakultet.

Moja sestra ne psuje. Ja sam inače brat koji je alergičan na psovke, i ne dao joj Bog da psuje preda mnom jer bi dobila poštenu kaznu.

Kako reagirati? Po meni, to počinje u najranijoj dobi, odnosno dijete sve uči od roditelja. To je ono najviše bitno, a uz to i od okoline.
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 22:36   #207
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Ma na mene je imala najviše utjecaj ekipa iz osnovne škole, zato sam bio takav. Uz to, prva dva razreda u srednjoj sam bio predmet sprdnje pa sad ti vidi. Ali i to je vremenom prestalo, hvala Bogu. Trenutno se nisam nikad bolje osjećao, samo me ova vrućina ubija. U listopadu počinjem na fakultet.

Moja sestra ne psuje. Ja sam inače brat koji je alergičan na psovke, i ne dao joj Bog da psuje preda mnom jer bi dobila poštenu kaznu.

Kako reagirati? Po meni, to počinje u najranijoj dobi, odnosno dijete sve uči od roditelja. To je ono najviše bitno, a uz to i od okoline.
Sad kad si to prosao...daj budi pametan pa ...molim te, nemoj svojoj sestri zagorcati zivot na nacin da ces joj i ti biti tata/mama i drzati prodike i krojiti joj taj (jadan) pubertetski zivot. I ona ima pravo na njega, bas kao i ti...i da ga prodje na svoj nacin.
Naravno ako slucajno uvidis da treba pomoc/savjet to je nesto drugo...ali prodike/zabrane/vikanja/kazne...nemoj to ti...to ostavi roditeljima.
Gradi s njom neki drugaciji odnos - bratski.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 22:51   #208
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sad kad si to prosao...daj budi pametan pa ...molim te, nemoj svojoj sestri zagorcati zivot na nacin da ces joj i ti biti tata/mama i drzati prodike i krojiti joj taj (jadan) pubertetski zivot. I ona ima pravo na njega, bas kao i ti...i da ga prodje na svoj nacin.
Naravno ako slucajno uvidis da treba pomoc/savjet to je nesto drugo...ali prodike/zabrane/vikanja/kazne...nemoj to ti...to ostavi roditeljima.
Gradi s njom neki drugaciji odnos - bratski.
Sve što si rekla - stoji!

I koliko god moj pubertet bio gadan, loš i još ne znam kako ga sve mogu opisati.. Barem sam naučio neke stvari u životu prema kojima se sada ravnam
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 23:17   #209
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Sve što si rekla - stoji!
I koliko god moj pubertet bio gadan, loš i još ne znam kako ga sve mogu opisati.. Barem sam naučio neke stvari u životu prema kojima se sada ravnam
Zao mi je da je to kod tebe proslo tako kako je, ali ako je proslo...dobro je...i nemoj to zaboraviti. Desavaju se krize i kasnije u zivotu, ne zovu se "pubertet", ali...zivi se, prebrodi se, ide se dalje...
Svasta ce ti se u zivotu jos desiti i ...budi pametan, bori se, rjesavaj probleme...idi dalje...naucio si sada da kriza ima, ali i da prolaze.
Sestri budi od pomoci, ne na smetnju. Pusti ju da odraste...bez da joj ti pokazujes kako ...ona mora naci svoj put. Budi joj - brat na kojeg moze racunati kad zapne. Potrudi se biti takakv brat na kojeg ce uvjek moci racunati...ma sto da se desi.
Bit ce ti zahvalana kad i ona bude "velika" kao i ti...
A roditelji...nemojte ni njih zaboraviti...ma kakvi bili, vecina ih ipak misli samo na dobrobit svoje djece (iako to ne znaju uvijek i realizirati) ...pa kad budete veci...shvatit cete koliko vas vole ...ako vec niste.
I...uvijek, ako je neki veliki problem u igri - obratiti se roditeljima. To - ne zaboraviti. Jer tko ce, ako ne mama i tata...pomoci i biti tu...za vas.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 08:31   #210
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A roditelji...nemojte ni njih zaboraviti...ma kakvi bili, vecina ih ipak misli samo na dobrobit svoje djece (iako to ne znaju uvijek i realizirati) ...pa kad budete veci...shvatit cete koliko vas vole ...ako vec niste.
I...uvijek, ako je neki veliki problem u igri - obratiti se roditeljima. To - ne zaboraviti. Jer tko ce, ako ne mama i tata...pomoci i biti tu...za vas.
Istina je. U našoj obitelji se i posvađamo, ali to kratko traje. (Vidi vraga, a Slavonci smo!) Barem do sada smo svaki problem raspravili do kraja. Ne volimo gurati pod tepih. A nezadovoljnih će biti uvijek. Nekad mi, nekad oni (djeca).

Spomenula sam da se sjećam svog puberteta. Valjda ima nekog sudbinskog razloga za to. Meni je to bilo psihički najbolnije razdoblje u životu. Nije lako odrastati. Ali nije lako ni biti roditelj. (Eto ti na, rosita, šuti i plivaj.)
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 18:23   #211
Predpubertetske teme i dileme

mala mi ima 8 godina i po teoriji psihologa, ušla je u pred pubertet. Naravno da me šokiralo, ali kad mi je učiteljica u školi rekla da u razredu u kojem predaje (drugi) imaju 4 curice koje su dobile menstruaciju, to me šokiralo do kraja. Šta se to događa u evoluciji?
hektordog is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 20:32   #212
Pa eto i moja će sada 9 godina i ista stvar.
Ima raznih teorija zašto se to događa sve ranije.
Zrak, voda, hrana...svašta.
No, eto stvari su takve kakve jesu. Tu sam da pomognem da to razdoblje prođe bez trauma, objasnila sam joj već sve stvari vezane uz menstruaciju da se ne bi desilo a da ona ne zna što je to, crtala sam, dala sam sve što sam mogla da ju pripremim na novo stanje razvoja.
Inače ja ću dobiti definitivnu potvrdu u kojem je stadiju puberteta odnosno predpubeteta kod endokrinologa slijedeći mjesec iz rentgenskog presjeka zapešća..
Eto iz toga doktori vide u kojem je točno stadiju dijete. Baš me zanima što će reći no s obzirom na dlakavost i ostale neke pubertetske stvari - otprilike već znam.
Jedino ne znam kada će dobiti menzes a pretpostavljam da to niti doktor neće moći pročitati.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 20:12   #213
Svaka nova generacija donosi nekakav, uvjetno rečeno, napredak u odnosu na prošlu. Tako da, evolucijski, nije to tako čudno. Isto tako nije novina da djevojčice ulaze u pubertet u nižim razredima, to se događalo i dok sam ja bila dijete. Možda rjeđe, ali se događalo. Termin "tweenagers" već je postao uvriježen, to su djeca, da tako kažem, niti mala niti tinejdžeri, nego baš "something in between". Već se godinama smatra kako djeci između 8 i 13 više ne pristupamo kao maloj djeci (naravno, iznimaka ima), traže se prikladnije odgojne metode. Najteži je aspekt emotivni jer su zapravo još djeca, a tijelo im srlja u nekakvu odrasliju varijantu koju teže shvaćaju. Slažem se s Ribežicom, treba se pobrinuti da im to prođe što manje stresno, otvoreno razgovarati i, zaboga, riješiti se već jednom tabua i ne učiti dijete da govori tetka, stvar... Nazovite stvari pravim imenom... Ne brini, predpubertet zna potrajati, ali ne čekaj predugo s pripremama.
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 23:01   #214
Mislim da bih podbacila kao roditelj da ju ne pripremim na sve fizičke promjene koje će joj se dešavati. Razgovaramo čak i o psihičkim promjenama - promjenama raspoloženja, hormonima..
Samo si zamislim situaciju da ne zna za menstuaciju i da iznenada dobije doma, u školi i ne zna što je to.
Mislim da bi doživjela pravi šok. Čak sam mislila reći razrednici da se kupim jedan paket uložaka koji bi stajao u razredu za svaki slučaj.
Pokušavam se cijelo vrijeme prisjetiti svog razdoblja puberteta pa sam se sjetila i onog nesretnog tjelesnog kada su nama curicama grudi počele naticati pa su nas boljele na svaki dodir a kod trčanja samo bile potpuno jadne od boli. I to sam joj ispričala. Neka zna. A time dobivam od nje dobrog sugovornika koji mi se povjerava i stvarno ju interesira.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 10:08   #215
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Čak sam mislila reći razrednici da se kupim jedan paket uložaka koji bi stajao u razredu za svaki slučaj.
Ako mislis da bi se to moglo skoro dogoditi (iako od prvih promjena ipak treba proci neko dulje vrijeme...a ovisi i o tome jesi li ti dobila rano), stavi joj jedan ulozak u neki "tajni" pretinac u skolsku torbu. (kako se stavlja uvjezbati prije) Naravno papirnate maramice su sastavni dio skolske/zenske/svake torbe.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 23:27   #216
Mene pubertet puca na sve strane Zato, molim jedan mali savjet.
Dali se nekome možda dogodilo da odjednom osjeća kao da mu se sve okrene na suprotnu (onu na koju ne bih trebalo) stranu? Onako, kao da mu se cijeli svijet preokrene kako ne treba i da osjećate da vam se događa nešto što ne želite da vam se događa i što znate da nije tako a svejedno vas muči. I kako ste to preživjeli?
Poncho von U. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 21:32   #217
Quote:
Poncho von U. kaže: Pogledaj post
Mene pubertet puca na sve strane Zato, molim jedan mali savjet.
Dali se nekome možda dogodilo da odjednom osjeća kao da mu se sve okrene na suprotnu (onu na koju ne bih trebalo) stranu? Onako, kao da mu se cijeli svijet preokrene kako ne treba i da osjećate da vam se događa nešto što ne želite da vam se događa i što znate da nije tako a svejedno vas muči. I kako ste to preživjeli?
Događalo mi se. Manifestiralo se u užasnom obliku. Kako sam preživio? Trpio sam, i jednostavno je vremenom prošlo. Sad sam normalan, eto jučer navršio 19 godina
awesome43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 18:24   #218
Pubertet je često i dobar izgovor za neodgojenost i bezobraštinu.
Dajte molim vas...nikoga hormoni ne pucaju toliko da ne zna što radi. Da divlja , psuje roditelje ..itd. Glupost.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 19:34   #219
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Pubertet je često i dobar izgovor za neodgojenost i bezobraštinu.
Dajte molim vas...nikoga hormoni ne pucaju toliko da ne zna što radi. Da divlja , psuje roditelje ..itd. Glupost.
Od kuda ti ideja da ne zna sto radi, pa nije lud/neuracunljiv....ali da se i to desava, desava se.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 11:29   #220
Quote:
awesome43 kaže: Pogledaj post
Događalo mi se. Manifestiralo se u užasnom obliku. Kako sam preživio? Trpio sam, i jednostavno je vremenom prošlo. Sad sam normalan, eto jučer navršio 19 godina
I koliko ti je to trajalo, je li ti to išta uspjelo promnijenit (mislim u smislu je li te uspjelo odvuć od toga što stvarno voliš) ili je sve i dalje ostalo kako treba biti? Hvala.
Poncho von U. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.