Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2014., 21:46   #121
Trebam savjet po pitanju socijalne pomoći i vožnje auta...

Ima tko slučaj da ga morao ili prodati ili odjaviti zbog pomoći a vozio bi ga i dalje, samo da nije na vaše ime?

Zar to nije zadiranje u slobodu kretanja i življenja pojedinaca?

Kako mogu uvjetovati da se korisnik pomoći odrekne svog starog vozila kojeg je kupio davno davno prije nego što je i postao socijalni slučaj i to je samo privremeno, a želi zadržati autić za neka bolja vremena. Kupljen ne iz vremena pomoći već davno prije. Odakle njima pravo da ucjenjivaju ljude o tome?

I auto koji se koristi rjetko, za prijevoz djece, za dovoz pitke vode (pošto je nema u mjestu boravka), za odlazak na razgovore za posao koji nisu povezani gradskim prijevozom, ma ima sigurno XY stvari koje se ne mogu sad sjetiti...

Kako mogu to tražiti zbog par kuna pomoći?

I kako se postaviti na taj problem i kako rješiti?
Na koga prebaciti i jel se onda može koristiti taj auto kao ono, posuđen?
__________________
////Ovo moderiram
Laura74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:52   #122
Quote:
Laura74 kaže: Pogledaj post
Trebam savjet po pitanju socijalne pomoći i vožnje auta...

Ima tko slučaj da ga morao ili prodati ili odjaviti zbog pomoći a vozio bi ga i dalje, samo da nije na vaše ime?

Zar to nije zadiranje u slobodu kretanja i življenja pojedinaca?

Kako mogu uvjetovati da se korisnik pomoći odrekne svog starog vozila kojeg je kupio davno davno prije nego što je i postao socijalni slučaj i to je samo privremeno, a želi zadržati autić za neka bolja vremena. Kupljen ne iz vremena pomoći već davno prije. Odakle njima pravo da ucjenjivaju ljude o tome?

I auto koji se koristi rjetko, za prijevoz djece, za dovoz pitke vode (pošto je nema u mjestu boravka), za odlazak na razgovore za posao koji nisu povezani gradskim prijevozom, ma ima sigurno XY stvari koje se ne mogu sad sjetiti...

Kako mogu to tražiti zbog par kuna pomoći?

I kako se postaviti na taj problem i kako rješiti?
Na koga prebaciti i jel se onda može koristiti taj auto kao ono, posuđen?
koliko sam ja čitao po novom se daju šire ovlasti socijalnim radnicima da mogu špijunirati i slikati nekoga ko nema kao auto na sebi a vozi ga.
Ako recimo napraviš kakav prometni prekršaj kao vozač to je već direktan dokaz da voziš što ako su oni umreženi sa policijom mog te lako skinuti s socijale.
Probaj pitat u socijalu da li se račna tu i kakav motorčić.
Jer sama namjena socijalne pomoći nije da oni financiraju nečiju registraciju i gorivo.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:54   #123
Quote:
Laura74 kaže: Pogledaj post
Trebam savjet po pitanju socijalne pomoći i vožnje auta...

Ima tko slučaj da ga morao ili prodati ili odjaviti zbog pomoći a vozio bi ga i dalje, samo da nije na vaše ime?

Zar to nije zadiranje u slobodu kretanja i življenja pojedinaca?

Kako mogu uvjetovati da se korisnik pomoći odrekne svog starog vozila kojeg je kupio davno davno prije nego što je i postao socijalni slučaj i to je samo privremeno, a želi zadržati autić za neka bolja vremena. Kupljen ne iz vremena pomoći već davno prije. Odakle njima pravo da ucjenjivaju ljude o tome?

I auto koji se koristi rjetko, za prijevoz djece, za dovoz pitke vode (pošto je nema u mjestu boravka), za odlazak na razgovore za posao koji nisu povezani gradskim prijevozom, ma ima sigurno XY stvari koje se ne mogu sad sjetiti...

Kako mogu to tražiti zbog par kuna pomoći?

I kako se postaviti na taj problem i kako rješiti?
Na koga prebaciti i jel se onda može koristiti taj auto kao ono, posuđen?
Moraš ga nekome prepisati, ne smiješ posjedovati nikakavo vozilo.
Istu stvar rade, da ako radiš, svoje roditelje moraš uzdržavati ako oni nemaju posla jer imaš pravo na nasljedstvo.
Ako ih ne misliš uzdržavati, ako želiš dobiti to nasljedstvo moraš platiti državi taj iznos koji su davali tvojim roditeljima.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:03   #124
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
koliko sam ja čitao po novom se daju šire ovlasti socijalnim radnicima da mogu špijunirati i slikati nekoga ko nema kao auto na sebi a vozi ga.
Ako recimo napraviš kakav prometni prekršaj kao vozač to je već direktan dokaz da voziš što ako su oni umreženi sa policijom mog te lako skinuti s socijale.
Probaj pitat u socijalu da li se račna tu i kakav motorčić.
Jer sama namjena socijalne pomoći nije da oni financiraju nečiju registraciju i gorivo.
Za to imaju vremena? A ovi koji žive u nemogućim uvjetima, kao i djeci koja pate, to ne stignu špijunirati? Ma koma je ovo sve. Zbog 300kn što daju mjesečno da me hebu u zdrav mozak. Ne znam jel se to isplati.
Oni financiraju djete, i smještaj djeteta, a i to što financiraju nije ni za pola stanarine...za ostalo se tak i tak moram snaći.

Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Moraš ga nekome prepisati, ne smiješ posjedovati nikakavo vozilo.
Istu stvar rade, da ako radiš, svoje roditelje moraš uzdržavati ako oni nemaju posla jer imaš pravo na nasljedstvo.
Ako ih ne misliš uzdržavati, ako želiš dobiti to nasljedstvo moraš platiti državi taj iznos koji su davali tvojim roditeljima.
Starci su u penziji.
Vozilo je dobiveno na dar od mog oca prije 7 god. na ime djece. Dakle, poklonio je djeci auto (sama izabrala koje želim vozilo pa platio) ali da služi najviše za djecu. I sad meni tu neka socijalna služba oduzima ono što nisu ni dali, djetetu dobiveni darak, koji danas ne vrijedi nešto ali opet za prevest ga nekuda i da se vidi s ocem i braćom, puno znači.

Imam ponude za prepisat na nekoga, no, treba i porez platiti, u drugu županiju ići...ali ići ćemo i tamo ako treba, ali ono što je naše ne damo. Ako ne daju, nek si stave u guzicu tih 300kn milostinje, ja se odreknem i toga. Snaći ću se i za to kako se snalazim i za sve ostalo.

Imam plan u glavi...ako šta rješim, javit ću.
__________________
////Ovo moderiram
Laura74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:24   #125
Moj susjed alkić redovito prima 600 kuna socijale koju zapije, vozi neregistran motor i boli ga ona stvar za špijuniranje, zatvora je odležao najmanje par godina za vožnje bez vozačke i registracije, tako vam to ide kod nas, obitelj s djecom ne može dobiti pomoć, a alkićima se dijeli šakom i kapom bez pitanja.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 11:53   #126
Poštovani!
Imam pitanje u vezi socijalne pomoći, naime radi se o mom tati koji živi u kući sa sinom ali odvojeno bez ikakve komunikacije on je nezaposlen sa nema nikakvih primanja ali ima nekretnine (kuću u kojoj žive i poljoprivredna zemljišta koja je nasljedio) pa me zanima da li bi on imao ikakvo pravo na socijalnu pomoć jer u 55-oj godini života ima dosta zdravstvenih problema i teško da takav može naći posao.Ukoliko imate kakav savjet gdje se javiti bila bih vam zahvalna.
Unaprijed hvala na odgovoru!
zagica5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 09:08   #127
OK, da ubacimo nešto novije, o pomoći za izbjegle osobe s poplavljenih područja. Svi koji su izbjegli iz svojih domova imaju pravo na jednokratnu pomoć, mogu se javiti u nadležne centre za socijalnu skrb gdje su smješteni. Timovi su i na terenu, te se pomoć isplaćuje i u Lipovcu, Nijemcima ( danas će se ići u Đeletovce i Podgrađe ), Komletincima, Otoku i Privlaci. Ostali koji su recimo u Vinkovcima, Nuštru, Ceriću i sl., neka se obrate direktno u CZSS Vinkovci, ako ne mogu doći, neka se jave u Centar radi ostavljanja podataka, da znamo gdje su kako bi ih mogli obići.
Korisnicima redovnih mjesečnih pomoći tkđ. će ići isplata na ruke, već se dijelila i u Nijemcima i Otoku, ako niste primili javite se u CZSS Županja, Vukovar ili Vinkovce radi obavijesti gdje da vam se isplate sredstva. U CZSS Vinkovci možete dobiti i higijenski pribor, odjeću, dječje stvari i sl., obzirom da imamo nešto darovano iz donacija.
Ne znamo gdje se svi ljudi nalaze, pa neka jave svoje adrese.
subidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 17:54   #128
Od kojeg dana teče socijalna pomoć,od tana predaje zahtjeva ili donošenje rješenje,radi se o razlici od mjesec i po dana. Jer ako pedaš zahtjev u 3 mjesec,krajem 6. dobiješ što je peviše.Jer što je neko kriv što treba čekati mjesec i po dana za rješenje
morski vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 17:34   #129
Quote:
morski vuk kaže: Pogledaj post
Od kojeg dana teče socijalna pomoć,od tana predaje zahtjeva ili donošenje rješenje,radi se o razlici od mjesec i po dana. Jer ako pedaš zahtjev u 3 mjesec,krajem 6. dobiješ što je peviše.Jer što je neko kriv što treba čekati mjesec i po dana za rješenje
Od dana predaje zahtjeva.
sindenis uinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 13:15   #130
Situacija je specifična - osoba A u zrelim godinama prima socijalnu naknadu u iznosu od 600kn, samac je i nema pokretne ni nepokretne imovine.
Ima pravo uživanja/korištenja nekretnine na adresi A koja joj je uvedena kao prebivalište, u toj kući boravi sama, dok vlasnici (rođaci) borave u svojoj kući u mjestu udaljenom svega par kilometara.
S obzirom da je više nego očito da se od 600kn ne može živjeti - osoba A većinu tjedna provede u kući tih rođaka, dok vikendom boravi na adresi A na kojoj je prijavljena.
Otvorila se mogućnost da se u kuću na adresi A puste ljudi slabijeg imovinskog statusa, a koji bi tu nekretninu održavali (košenje trave itd.) i plaćali režije. Da li postoji opasnost po osobu A (da izgubi pravo na ostvarivanje socijalne naknade) jer je ona zapravo u cijeloj priči nedužni promatrač, bez puno utjecaja na nesretne okolnosti; tj. kakve su moguće pravne posljedice za sve uključene strane?

Hvala.

Zadnje uređivanje systems : 02.06.2014. at 13:24.
systems is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 17:18   #131
Imam jedno pitanje pa se nadam da ću dobit odgovor od ljudi koji znaju nešto o tome.

Imam 23 godine i nezaposlen sam, imam samo 2 mjeseca staža, radio sam prošle godine, ali kako izgleda ove godine neće bit ništa čak ni od tog sezonskog poslića, pa me zanima kakva ja prava imam za socijalnu tj. novčanu pomoć i dali ih uopće imam?

Koliko sam uspio pročitat, pomoć je oko 600 kn, meni bi to taman došlo za neko putovanje tj. traženje posla ili slično u nekom drugom gradu, samo neznam dal mogu ja to dobit, dali se može primat ta mjesečna pomoć dok se ne nađe posao(sezonski ili stalni), imam obiteljsku kuću tj. nemoram plaćat stanarinu, ajde barem nešto?
Inače završio sam srednju strukovnu školu, ali od te moje struke neće biti ništa, badava sam se mučio 4 godine.

Auta nemam, živim sa ocem u obiteljskoj kući, on također nema prihoda, ali se nekako snalazi pošto još ima tu i tamo posla kao obrtnik, majka mi prima socijalnu pomoć, ali ne živi sa nama.
Dali mi se isplati sramotit se i ispitivat za pomoć, pošto sam još mlad, a posao teško pronalazim, dal imam opće osnove da tražim tu socijalnu pomoć, jer i da je 600 kn, dobro dođe.

Kakva su moja prava pošto se nemogu samostalno uzdržavat, nemogu naći posao i nemam nikakvih prihoda?
Hvala unaprijed, ako sam neki podatak izostavio, recite pa napišem.

Može savjet i u PM.

P.S. Pošto imam još i dug, pa mi je blokiran tekući račun, dali ću primit povrat poreza od prosle godine di sam radio ta 2 mjeseca ili će taj povrat otić za taj dug?

Zadnje uređivanje PCGamerX91 : 02.06.2014. at 17:36.
PCGamerX91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 13:06   #132
POnovno vas molim da mi odgovorite :/ očajni smo pomalo!

Imam jedno pitanje i molim znalce da mi pomognu.

Naime ja, mlađa sestra i roditelji primamo socijalnu pomoć i od toga živimo. Sestra prima dječji doplatak, no roditelji su ga ostavljali na štednju za nju kada bude studirala, dakle taj novac nije diran godinama iz toga razloga.
A majka ima oročenu štednju još od prije 10 godina koja iznosi oko 400 eura. Nije to veliki novac, to je prije čuvan za ne daj Bože situaciju.
Zaista teško živimo, no nekako su moji roditelji taj doplatak htjeli uložiti seki u obrazovanje i ne trostiti ga iako nam je svaka kuna potrebna bila.


I evo danas je stigao nalog za provjeru i traze naravno izvode svih racuna..
pa da li da se pripremimo na to da gubimo pravo na socijalnu pomoć ili postoji mogućnost razgovora i žalbe na temelju činjenice kako je uplata doplatka bila na štedni račun brata i nije korištena u druge svrhe ??

hvala unaprijed
vocna-pita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 20:42   #133
Izgleda da se nikome neda odgovarat na pitanja u ovom podforumu ili ljudi jednostavno neznaju odgovor, evo meni još nitko nije konkretno odgovorio ili krivo postavljamo pitanja
PCGamerX91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 09:37   #134
Svakako probaj vidjeti da li možeš dobiti nekakvu novčanu pomoć. Nije sramota pokušati se izboriti da ti bude bolje, sramota je ništa ne napraviti po tom pitanju.

VAŽNO! Ako tražiš pomoć od države odmah zaboravi na sve luksuze tipa pretplata za mobitel, TV pretplata (koju po zakonu moraš plaćati čak i ako imaš samo radio prijemnik) i slične stvari. U državi uvijek ima ljudi kojima je puno lošije od tebe i država (nažalost) ne može pomoći svima pa kada dođe do selekcije svi koji nisu dovoljno blizu dna imaju tek minimalne šanse da uđu u krug "sretnika" koji će "uživati" u privilegijama socijalne države.

ZAPAMTI! Država ti neće pomagati da živiš život dostojan čovjeka jer to ne mogu ni mnogi ljudi koji rade za minimalac, ali pomoći će ti da ne umreš od gladi dok ne nađeš posao ili ne dobiješ nekakvo nasljedstvo.

Ja naprimjer radim i nemam automobil, jer automobil je luksuz za sve koji imaju dvije zdrave noge. Za bicikl u voznom stanju zaradiš nakon par dana teškog fizičkog rada, a za malo više od 100 kuna je moguće kupiti funkcionalan mobitel za obavljanje osnovne komunikacije. TELE2 ima tarifu Revolucija na bonove gdje je prema svima 1lp/1sec i nema nikakve mjesečne naknade za tarifu, a ni naknade za uspostavu poziva. Bon od 50 kuna traje punih 90 dana za odlazne i 360 dana za dolazne usluge. Sve se može i jefinije. Država neće pomagati one koji žele komociju, ali umrijeti od gladi nećeš sigurno.

P.S. Znanje je moć uz koju svaka kuna vrijedi više. Ako vam ga fali pošaljite upit i rado ću pomoći ukoliko mi se bude dalo. Živjeli!

Quote:
vocna-pita kaže: Pogledaj post
POnovno vas molim da mi odgovorite :/ očajni smo pomalo!

Imam jedno pitanje i molim znalce da mi pomognu.

Naime ja, mlađa sestra i roditelji primamo socijalnu pomoć i od toga živimo. Sestra prima dječji doplatak, no roditelji su ga ostavljali na štednju za nju kada bude studirala, dakle taj novac nije diran godinama iz toga razloga.
A majka ima oročenu štednju još od prije 10 godina koja iznosi oko 400 eura. Nije to veliki novac, to je prije čuvan za ne daj Bože situaciju.
Zaista teško živimo, no nekako su moji roditelji taj doplatak htjeli uložiti seki u obrazovanje i ne trostiti ga iako nam je svaka kuna potrebna bila.


I evo danas je stigao nalog za provjeru i traze naravno izvode svih racuna..
pa da li da se pripremimo na to da gubimo pravo na socijalnu pomoć ili postoji mogućnost razgovora i žalbe na temelju činjenice kako je uplata doplatka bila na štedni račun brata i nije korištena u druge svrhe ??

hvala unaprijed
Nažalost, skinut će te sa državne sise. Onaj tko prima pomoć nemere imati oročene pare u banci. Trebali ste nekoj visoko moralnoj osobi koja nije socijalna kategorija (poput mene naprimjer) dati te novce da ih oroči na aktivnu štednju. Ja bi vam (ako ste stvarno u banani) vjerojatno na tu štednju dodao i nešto para iz vlastitog džepa. Dobri ljudi postoje. Bez zajebancije. Jedan čovjek troši na cigarete i pušenje ga veseli, drugi u birtiji zapije sličnu svotu, a treći je sretan kada s tim novcem pomogne nekome da lakše podnese teret života.
__________________
Men only need to have two memberships, gym membership and library membership. My dream is to combine these two places into one awesome place and help you to keep your mind and body in shape. Enthusiasm moves the world and life is like a canvas. It begins blank and every day is like another brush stroke.

Zadnje uređivanje kontaminiran : 05.06.2014. at 09:55.
kontaminiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 10:02   #135
PCGamerX91, ne znam da li bi te centar za soc. skrb smatrao samcem kada živiš u kućanstvu sa ocem, obzirom da se po zakonu gleda tko sve živi u istom kućanstvu. Za redovnu pomoć ( tkz. zajamčenu minimalnu naknadu), moraš biti bez prihoda, prijavljen na HZZ-u, ne imati drugi stan ili kuću osim one u kojoj živiš, ne imati automobil, ne smiješ imati sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, te ako se u prethodne tri godine nisi odrekao nekog nasljedstva ili darovao ili prodao neku imovinu. Ako ne ispunjavaš uvijete za navedeno pravo, postoji jednokratna naknada, pa probaj nju zatražiti ( radi se o jednokratnoj pomoći koja se može priznati ako osoba zbog trenutačnih materijalnih teškoća nije u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe nastale zbog rođenja ili školovanja djeteta, bolesti ili smrti člana obitelji, elementarne nepogode i sl. Jednokratna nak. može se priznati i zbog nabave osnovnih predmeta u kućanstvu ili nabave nužne odjeće i obuće, ako ne postoji mogućnost da se isti pribave iz humanitarnih organizacija). Ne znam da li ti ovo pomaže, ali svakako probaj pitati u nadležnom centru, pa zato i postoje da pomognu ljudima kad su u potrebi.
subidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 10:10   #136
Voćna-pito, inače se doplatak za djecu po Zakonu o soc. skrbi ne smatra prihodom, ali kako bi se ovo vaše stavljanje na štednju i ubiranje kamate tretiralo, stvarno ne znam, a nisam sigurna ni da bi ti ministarstvo dalo odgovor u roku odmah. Majčin oročen račun smatra se prihodom, koliko god mali bio.
Ipak, malo mi je čudno da ste mogli tako komotno živjeti od socijalne pomoći pa stavljati dd na stranu, možda ste radili na crno pa ste imali dovoljno za neke osnovne potrebe. I ne mislim da je stavljanje na stranu radi školovanja djeteta nešto loše, dapače, ali mogli bi to tumačiti kao da ste imali neke neprijavljene prihode od kojih ste živjeli. Prema čl. 37. st. 1. Zakona o socijalnoj skrbi, centar može ukinuti pravo na zajamčenu minimalnu naknadu ako praćenjem materijalnih i drugih socijlanih prilika korisnika utvrdi da su te prilike znatno povoljnije od onih koje se mogu osigurati na temelju priznatog prava.
subidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 13:13   #137
dva pitanja u vezi jedne siromašne obitelji.
samohrana majka (udovica - nezaposlena), 4 djece. dvoje punoljetnih, dvoje maloljetnih. žive u gradskom stanu
maloljetni su osnovnoškolske dobi. jedno punoljetno je student, najstarije se uspjelo prije pola godine zaposliti u inozemstvu. za sada se radi o privremenoj radnoj dozvoli. najstarije dijete ima tedenciju ostanka u inozemstvu.

pitanje br. 1
da li se primanja najstarijrg djeteta pribrajaju ostalim prihodima u obitelji, pa bi se prihod dijelio na njh 5. radna dozvola je privremena.

pitanje br. 2
studenta je pred nekoliko mjeseci pobrao auto na pješačkom prelazu. prošao je s lakšim ozljedama. ukoliko zatraži odštetu i dobije je, dal se to smatra obiteljskim prihodom. obitelj se boji da bi ostala bez soc. pomoći, ako podnesu i dobiju tužbu.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne

Zadnje uređivanje C71 : 05.06.2014. at 13:18.
C71 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 13:19   #138
Ako najstarije dijete ne živi s ostalim članovima obitelji u istom kućanstvu, onda se njegov prihod ne tretira kao prihod obitelji.
Odšteta se smatra prihodom i ovisno o njezinom iznosu, utječe na primanje soc. pomoći.
subidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 15:27   #139
Molila bi odgovor ako neko zna. Naime razvedena sam i živim sa djetetom koje studira, vlasnik sam stana od 61 m2, imam operirano srce i nezaposlena sam, do sada sam dobivala socijalnu pomoć. E sada nakon što se moj bivši muž po drugi puta oženio darovao je sinu 1/3 kuće koja je sadašnje stanje neizgrađeno, znači sama cigla, uz to je pribilježio pravo prvootkupa i zabranu iznajmljivanja mada napominjem da je to neizgrađeno. Pa ako mi itko može odgovoriti hoću li zbog toga izgubiti socijalnu pomoć?
Hvala vam unaprijed.
lasta 45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 17:49   #140
Pretpostavljam da nećete, jer je sinov dio kuće neizgrađen, što znači da ju ne možete iznajmljivati i tako ostvarivati prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (Zakon o socijalnoj skrbi, članak 29., stavak 1).
UmaUma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:27.