Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2010., 23:28   #1
Puževi u vrtu

U vrtu imam puževe jedu mi salatu,kupus.
Ma gotovo sve povrče koje posadim.
Sipam ja pužomor i uginu oni ali njih idalje ima. A vapno, piljevina, pepeo ništa nepomaže.
Dakle! Dali neko zna možda kako se puževa golača mođda može rješiti na bolji način?
Šta posipati ili poprskati možda?


__________________
:)
zelen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 10:44   #2
Nabavi patke?
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 22:38   #3
Question

Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Nabavi patke?
Imam patke one jedu ali njih idalje ima previše :
zelen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 02:20   #4
moji su na selu prošle god. imali hrrrrrrrrpu puževa golaća... na milijarde ih je bilo pomogao je pužomor i sol.. djed je doslovno uzeo stolicu i par sati sjedio i gledao odakle dolaze..i zasipao ih solju

a čula sam da je dobro i vrt posipati pepelom od drvenih briketa

ove godine ih nema
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 00:34   #5
Našla sam o puževima:

PUŽEVI - LJUBITELJI PIVA

Među najneobičnijim sredstvima za borbu protiv puževa je - pivo. Pivski trapovi, kako su nazvani u pokusu, sastoje se od posudica jogurta ili drugih limenki koje se ukopavaju u tlo s rubom oko jedan centimera iznad tla, kako bi se sprječilo da u pivo padnu neki drugi korisni kukci iz porodice Carabidae ili pak pauci. Pivo je potrebno mijenjati svaka dva-tri dana i ukloniti utopljene puževe koji ne mogu odoljeti mirisu piva. Tu su i drugi hranidbeni trapovi načinjeni od ostataka voća, primjerice lubenica, dinja, ananasa, grejpa, ili pak mlijeka, sirutke, kao i mješavine vode i kvasca, koje su također neodoljive najezdi puževa.

Među narodnim sredstvima protiv puževa u povrtnjaku su i obične fizičke barijere: pilovina, gruba kora od drveta, vapno, oštri šljunak ili izlomljene kore od jajeta. Sve to skida sluz s puževih stopala i onemogućava im kretanje pa puževi ugibaju od dehidracije. Dosta je efikasna i barijera (ograda) od tankoga bakarnog lima. Ona se ukopava na dubinu od osam centimetara u tlo, a visoka je oko 25 centimetara. Na puževe ograda djeluju odbojno jer prema vlažnom stopalu puževa bakar stvara električni naboj, koji tjera nametnike. Bakarne trake posebno su djelotvorne na mjestima gdje povrtnjak treba obraniti od vanjske najezde puževa s okolnih livada, živica ili zapuštenih travnjaka.

Treba ići u borbu svim sredstvima !
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 10:14   #6
Pivo,sol i pužomor te koštaju.Oko vrta stavi soc od kave pa neće moći preko njega kad se osuši.Trebat ćeš ga puno a kako se kava pije svaki dan s vremenom će ga imat.Ako ti vrt nije prevelik možeš ga ogradit sa daskama.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 22:45   #7
Kažu da ne podnose grubu podlogu poput malča od slame ili borovih iglica. Žabe su prirodni predatori.
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 03:47   #8
Quote:
Drug Mile kaže: Pogledaj post
Kažu da ne podnose grubu podlogu poput malča od slame ili borovih iglica. Žabe su prirodni predatori.
A oče li žabe ako ih staviš k puževima uništavati moje zelenje ili? Što se događa u toj zajednici
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 03:53   #9
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
A oče li žabe ako ih staviš k puževima uništavati moje zelenje ili? Što se događa u toj zajednici
Žabe su mesojedi hrane se kukcima i ostalim bezkralježnjacima a neke mogu loviti i štakore.

Zadnje uređivanje mau123 : 24.02.2011. at 03:58.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:50   #10
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
A oče li žabe ako ih staviš k puževima uništavati moje zelenje ili? Što se događa u toj zajednici
Žabe su potpuno sigurne za vrt, ja si nešto mislim iskopati jezerce i držati žabe. Mačke ih ugrožavaju, tko ima domaće životinje trebao bi nekako zaštititi žabe. I ne možeš ih samo donijeti, treba u proljeće naći jajašca, donijeti u svoje jezero, tamo će se razviti u žabe i tamo će ostati živjeti. Jezero mora postojati samo u to vrijeme, ne treba im cijele godine, ali im treba vlažna klima.
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 13:57   #11
Najbolje je puževe držati izvan područja vrta. Tamo neka rade što ih je volja.
Zato je najbolje učiniti prepreku na bazi el.struje.
No, iziskuje posao u smislu ograđivanja vrta daskama na koje se postavljaju dvije petlje od bakrene žice. Petlje su međusobno razmaknute oko 2 cm (pretpostavka da puževi nisu kraći). Jedna petlja se spoji na minus izvora napajanja (npr.9 V baterija, ili istosmjerni ispravljač od 12 v) a druga na plus.

Garantirano niti jedan puž ne prelazi tu prepreku.
calendula first is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 14:07   #12
Evo da podignem temu.Dragi vrtlari počinje najezda puževa golaća.Do sada su se skrivali u hladovini,sada izlaze van jer je ovaj mjesec vrijeme njihovog parenja.Jutros sam ih potamanila 12 komada i to slučajno radeći u vrtu.Od sutra sva ubojita sredstva u ruke i onemogućiti demografsku obnovu puževa.
toska 48 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 23:45   #13
Negdje sam pročitala da je žena kiselila ih (puževe) u tegli na suncu i sa tom tekućinom špricala po vrtu. Na taj način je otjerala puževe.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.