Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2008., 11:20   #101
Ovaj vikend Pula, sunčanica na bacanje.
U par kvadrata 10tak komada! I tako uz rub.
Napokon sam napunio škrinju gljivama
Za Zgb i Medvednicu ova godina je katastrofa, bio sam 10tak puta i ništa odnosno za sat vremena hoda po par komada što je
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 15:10   #102
nisam nikad pohranjivao gljive. kakve budu kad ih se izvadi iz škrinje? valjaju?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 19:02   #103
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
nisam nikad pohranjivao gljive. kakve budu kad ih se izvadi iz škrinje? valjaju?
Iste su kao nove
Pogotovo za fritaju ili za juhu.
Cijeli život, još kao klinac, smo (moja obitelj) svako ljeto-jesen skupljali gljive i pohranjivali ih na taj način. Ipak danas je stvarno i dobro tržište gljiva, pa se mogu kupiti i svježe gljive (šampinjoni, bukovače i shii take), i ukiseljene, pa čak i sušene po većim trgovačkim lancima. A i nema se više vremena sad kao nekada za hodanja po šumi.

Mi smo uglavnom smrzavali vrganje, dedeke, sunčanice, biserke, golubače i sl.
Sušili su se vrganji i trubače i sl.
A kisele se prosenjaci, lisičarke i sl.
To su ujedno i gljive koje najčešće berem!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 19:10   #104
Evo od ovog vikenda ulov:
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 00:20   #105
a jbt blago vama na moru! Tu kod nas je koma.
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 19:52   #106
Pozdrav.
Krajem prošlog mjeseca blia sam u gljivolovu u Lici, slabo i ništa je bilo gljiva, našla sam gnojištarke.Zanima me zašto nakon nekog kratkog vremena puste crnilo ka sipa.Po tome bi ih se tribalo odma spremiti čim se uberu ili... ?
josipa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 10:28   #107
Quote:
josipa11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Krajem prošlog mjeseca blia sam u gljivolovu u Lici, slabo i ništa je bilo gljiva, našla sam gnojištarke.Zanima me zašto nakon nekog kratkog vremena puste crnilo ka sipa.Po tome bi ih se tribalo odma spremiti čim se uberu ili... ?
Da, što prije ih je potrebno pripremiti, jer vrlo brzo pocrne.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 23:07   #108
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Da, što prije ih je potrebno pripremiti, jer vrlo brzo pocrne.
Hvala na savjetu.Baš su dobro izgledale, komad i po, a sa njima se moglo samo u smeće kad su pustile boju.Šteta.
Na ovom forumu vidim da se dosta često spominju vrganji, sunčanice, puhare, i slično, ali niko ne spominje rujnice.Predobra gljiva.Ove godine nisam na žalost naišla ni na jednu od njih, dok ih je lani bilo masu, kao da su propale u zemlju
josipa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 08:00   #109
Quote:
josipa11 kaže: Pogledaj post
ali niko ne spominje rujnice.Predobra gljiva.
Da, dobra je, samo je nema baš previše u SZ Hrvatskoj, pogotovo ne u okolici Zagreba. Nađe se pokoja u Samoborskom Gorju, ali na Medvednici ih nikada nisam našao, a nalazio sam ih uglavnom u Gorskom Kotaru.
Rujnice (rod Lactarius) svrstavam u klasu kvalitete recimo golubača (rod Russula), jer su često rastočene od crva (starije), pune su vlage (to je razlog zašto ih nema jer traže jako kišnu sezonu).
Po meni su najbolje na fritaju s jajima (super za zamrznuti).
Ali su mukotrpne za čišćenje, i zasereš ruke s mlijekom
I ne spadaju među ljepše gljive (pogotovo kad poprime zelenu boju).
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 12:44   #110
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Da, dobra je, samo je nema baš previše u SZ Hrvatskoj, pogotovo ne u okolici Zagreba. Nađe se pokoja u Samoborskom Gorju, ali na Medvednici ih nikada nisam našao, a nalazio sam ih uglavnom u Gorskom Kotaru.
Rujnice (rod Lactarius) svrstavam u klasu kvalitete recimo golubača (rod Russula), jer su često rastočene od crva (starije), pune su vlage (to je razlog zašto ih nema jer traže jako kišnu sezonu).
Po meni su najbolje na fritaju s jajima (super za zamrznuti).
Ali su mukotrpne za čišćenje, i zasereš ruke s mlijekom
I ne spadaju među ljepše gljive (pogotovo kad poprime zelenu boju).
Koliko sam skužila po lanjskom ulovu, bilo ih je dosta na području južne Like. Slažem se s tobom oko njihove pripreme, najbolje su u tavi s jajima i malo peršina, iako sam čitala o njima da mogu u juhu, a kako to sada ispadne -nemam pojma.Ove godine sam naišla na jednu gljivu, malo je veca od puhare, klobuk joj je mišje sive boje.Nemam pojma koja je to gljiva, ne znam da li je otrovna ili nije, na njih par na koje sam naišla ostali su tragovi od životinja koje su je vjerojatno malo gricnule.Po ovom opisu ne znam da li je se može identificirati, ali baš me zanima koja je to gljiva. Pa sad ako ko zna...
josipa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 10:46   #111
Quote:
josipa11 kaže: Pogledaj post
Ove godine sam naišla na jednu gljivu, malo je veca od puhare, klobuk joj je mišje sive boje.Nemam pojma koja je to gljiva, ne znam da li je otrovna ili nije, na njih par na koje sam naišla ostali su tragovi od životinja koje su je vjerojatno malo gricnule.Po ovom opisu ne znam da li je se može identificirati, ali baš me zanima koja je to gljiva. Pa sad ako ko zna...
Vjerovatno je puhara (rod Lycoperdon).
Ima 3 vrste jestivih puhara na kojem nalazim u Hr. - sve zovu tako puhare samo imaju još pridjev tikvasta, kruškasta, golema itd.!
i nalazio sam i ovu koju ti opisuješ.
ja ih osobno ne volim zbog intenzivnog mirisa (po nekim organskim kemikalijama) pa ih ne berem iako ih ima dosta, pa i ove godine koja je slaba.
Recimo našao sam ovakvu sliku (iako je to golema p.) ali ima sličnu boju:
Gljivarsko društvo Našice
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 11:23   #112
Ja sam ove godine na Sljemenu vidjela ljude s punim košarama rujnica.
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 13:15   #113
evo, ja sam u zadnjih godinu, dvije skroz popizdio za gljivama, jedem ih na sve načine; kao juhu, pohane, pečene, sirove...
nažalost, zasad se radi pretežno o šampinjonima ali uskoro planiram preći na vrganje, lisičarke i sl.

imam dome neke literature i stručne knjige na temu pa se pripremam na lutanje i branje po sljemenu, ne isključivo za jelo nego primarno za promatranje i seciranje.

jedini mi je bed kod gljiva to kaj su one kao mali ljudi, pošto im je evolucijski proces sličan našemu, pa kad ih jedem osjećam se skoro k'o kanibal. barem tako govori šeparovićka, a kad šepka to kaže, onda tako i je
hornblower is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 15:13   #114
Quote:
hornblower kaže: Pogledaj post
jedini mi je bed kod gljiva to kaj su one kao mali ljudi, pošto im je evolucijski proces sličan našemu, pa kad ih jedem osjećam se skoro k'o kanibal. barem tako govori šeparovićka, a kad šepka to kaže, onda tako i je
jedino sa čime se možeš utješiti je to da kanibal ne bi bia sit samo od gljiva, njemu treba i glavno jelo, a dobro se zna što kanibali papaju, tako da se ne moraš osjećati kao on
josipa11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 16:05   #115
Nema nikakve sličnosti

osim što smo heterotrofi.


Quote:
hornblower kaže: Pogledaj post
evolucijski proces sličan našemu, pa kad ih jedem osjećam se skoro k'o kanibal. barem tako govori šeparovićka,...
Kakve bezvezarije! Srodne su nam koliko i amebe.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 17:35   #116
Quote:
Barbabianca kaže: Pogledaj post
osim što smo heterotrofi.

Kakve bezvezarije! Srodne su nam koliko i amebe.
ti se usuduš proturiječiti šepki? znaš li ti kakve su posljedice takvog neposluha? život bez škrinjice! ima li goreg od toga?

mislim da je bilo nešto u stilu "organizam prešao iz oceana... bla, bla" ==> primjer evolucije. gljive su zaseban svijet, da ne vrijeđamo naše amebe. žena je vjerovatno čopila neku nečiju knjigu iz mikologije pa je sad isisava do zadnjih granica
hornblower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 17:54   #117
ona ima tendenciju pretjerivati sa stvarima
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 18:03   #118
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Ovaj vikend Pula, sunčanica na bacanje.
U par kvadrata 10tak komada! I tako uz rub.
Napokon sam napunio škrinju gljivama
Za Zgb i Medvednicu ova godina je katastrofa, bio sam 10tak puta i ništa odnosno za sat vremena hoda po par komada što je
pliz odaj svoje lovišta kod Pule, meni ne ide, samo nalijećem na neke
stid me više hodati šumom!
dada7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 07:28   #119
pozdrav znalcima , neki dan sam na radiju načuo nešto o šampinjonima, čovjek je tvrdio da kod nekih ljudi može izliječiti alegiju Ima li tko kakav link ??
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:43   #120
Quote:
dada7 kaže: Pogledaj post
pliz odaj svoje lovišta kod Pule, meni ne ide, samo nalijećem na neke
stid me više hodati šumom!
Što je najbolje uopće nije bilo u šumi, već uz sami rub šume.
Ovaj ulov sam našao u šumici 500-injak metara od Medulinske ceste s lijeve strane, par km prije Medulina. Vidio sam da u blizini ima neka konjička farma. Dosta je gusta šuma i puna gustog grmlja, dosta sam se izgrebao!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.