Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2012., 02:15   #41
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
putnik u autobusu

I rotacija zemlje i izmjena dana i noći odvija se istom brzinom i po istim zakonima u Hrvatskoj i Francuskoj

ili možda nije tako
Ok, plati je putnik, ali visoka plaća šofera povećava cijenu karte. A moj šef meni neće povećat plaću zbog toga. Jer moja plača ovisi o poslovanju tvrtke, koje opet ovisi o stanju u gospodarstvu.
Samo povećanje plaća se nemože dogodit bez da se kompezira s neke druge strane (rast proizvodnosti, pad troškova repromaterijala ...)
Agent69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 03:36   #42
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Isto to, zapravo slično jer nije bilo busa nego se govorilo o radniku u tvornici, je govorio jedan čovo prije tebe koji je jednako razumio ekonomiju kao i ti. Zvao se Karl Marx.
Tema nije moje poznavanje ekonomije, niti ja ekonomiju komentiram, ja komentiram apsurde !

Ja tvrdim da smo se mi kao društvo riješili kapitala, a kapital isto proizvodi novac (profit) i sada nam je ostao goli rad!

Francusko društvo zbog nečeg može platiti vozača busa ili portira, a naše društvo ne, pa u čemu je kvaka ako već nije u raspodjeli kapitala strancima??
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 03:41   #43
Quote:
Agent69 kaže: Pogledaj post
Ok, plati je putnik, ali visoka plaća šofera povećava cijenu karte. A moj šef meni neće povećat plaću zbog toga. Jer moja plača ovisi o poslovanju tvrtke, koje opet ovisi o stanju u gospodarstvu.
Samo povećanje plaća se nemože dogodit bez da se kompezira s neke druge strane (rast proizvodnosti, pad troškova repromaterijala ...)
Očito da ekonomiju možemo promatrati kao jedan kružni tok, e pa di je točka na toj kružnici koja će podebljati standard?

A) rasprodaja
B) kupovanje tuđih gospodarskih subjekata
C) štampanje novaca
D)krediti
E)izgradnja novih tvornica
F) promjena tečaja kune
...

Ja i dalje tvrdim da je najglavnija poluga imati energetiku, telekomunikaciju, ceste... u našem vlasništvu, a ostalo možemo prodati jedino ako ćemo od poreza izvuć više novca nego od profita.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 03:47   #44
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
A koliko ce onda karta biti 50kn u jednom smjeru, da mu damo placu koju ima onaj u Francuskoj ?
Nitko ne govori da treba mjesati, ali drzava itekako svojom politikom moze i treba osigurati klimu za investiranje. Kako stranih tako i domacih. Samo mi nasi politicari previse zaboravljaju na nase domace. Nemam ja nista protiv da netko dode.
Ali investiranje je upravo suprotan proces od rasprodaje, makar i tu mogu vrebati štetni ugovori

Stranci nisu tu ulagali kod nas, već su uglavnom pokupovali ono što nam je vrijedilo više dok je bilo u našim rukama.

Da Hrvatska nešto proda s računicom i da izračuna koliko dugoročno gubi i koliko dobiva, onda bi to već nešto bilo, ali ako samo prodajemo kako bi političari nešto stavili u džep i da zato ne budu kažnjeni, e onda stvarno ne treba dozvoliti bolne rezove građanima!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 07:13   #45
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Francusko društvo zbog nečeg može platiti vozača busa ili portira, a naše društvo ne, pa u čemu je kvaka ako već nije u raspodjeli kapitala strancima??
pa kvaka je u akumulaciji kapitala. francuzi su kroz povijest stekli više bogatstva i zato mogu davat više plaće.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 08:30   #46
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo da su naši političari jeftinom rasprodajom profitabilnih firmi punili proračun, ne pitajući se kako će sutra do novca.

Ja ne priznajme krizu u kojoj robe ima, ali nema novca to je po meni nekakav paradoks, kriza može biti ako robe nema, te ako nema mogućnosti proizvodnje.

Ono što smatram neoliberalnom doktrinom, je politika po kojoj se treba privatizirati sve ono što daje profit, jer to određenim grupacijama omogućuje bogaćenje, pa "šteta" da ostane u državnom vlasništvu, nije nikakav problem narodu nametnuti bolne rezove.
To se zove nesposobnost.Mješanje socijalizma i kapitalizma i kad dodaš dobru korupciju imaš Hrvatsku.Kriza je i kad imaš proizvod a nitko ga neće/ne može kupit.Sasvim normalno je da ono što donosi dobit bilo privatniku bilo državi da treba ostavit a ostalo ili napravit dobar zaokret ili ugasit da se ne bi dogodilo ono iz yu.Dobri dijelovi firme uzdržavaju neprofitabilne i na kraju svi propadnu.
Nije neoliberalni kapitalizam ili uopće kapitalizam "uzdržavat" 500 općina, 20 županija.brdo agencija ili već kako se zovu a pro tome ne naplatit 42 mlrd neplaćenih raznoraznih dugovanja.Bar pravna država u kapitalizmu radi što nije slučaj kod nas.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 08:43   #47
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
A koliko ce onda karta biti 50kn u jednom smjeru, da mu damo placu koju ima onaj u Francuskoj ?
Karta za metro ili bus u Parizu danas dođe jednako kao u Zagrebu.

http://europeforvisitors.com/paris/a...ro-tickets.htm
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 08:58   #48
Koliko bi tek koštala da imaju Bandića,Holding & Co.?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 09:17   #49
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nikada pametan čovjek nebi prodavao kravu muzaru za litru mlijeka.

Ovi koji su prodali, INE i PLIVE to su napravili za svoj džep, to je protivno svakoj zdravoj logici.
ne, nisu oni to prodali za svoj džep nego za plaće i penzije ljudima. da oni to nisu htjeli prodat, onda ne bi imali novca za isplatu plaća i penzija, ljudi bi se na to pobunili, srušili ih s vlasti i onda bi to prodali sljedeći koji bi došli na vlast da umire narod. upravo to se desilo račanovoj vladi. dakle, to je prodano zato što narod želi da se to proda. narod se lažno zgraža nad prodajom državne imovine, ali svojim životnim stilom i svojim odabirom politike sasvim podržava rasprodaju.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:22   #50
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali investiranje je upravo suprotan proces od rasprodaje, makar i tu mogu vrebati štetni ugovori

Stranci nisu tu ulagali kod nas, već su uglavnom pokupovali ono što nam je vrijedilo više dok je bilo u našim rukama.

Da Hrvatska nešto proda s računicom i da izračuna koliko dugoročno gubi i koliko dobiva, onda bi to već nešto bilo, ali ako samo prodajemo kako bi političari nešto stavili u džep i da zato ne budu kažnjeni, e onda stvarno ne treba dozvoliti bolne rezove građanima!
Vec sam rekao i ponovit cu, tvorac pretvorbe, a zna se tko je to bio, je rekao da nama gospodarstvo ne treba. Vec samo usluzne djelatnosti, trgovine, centri, banke, da cemo kusur uvoziti, i zivjeti od turizma. Sve je to jos pratilo nikakvo pravosude, i jos gorji zakoni koje su pojedincima omoguciili da uredno ispumpaju novce i odsetaju. Pogledaj danas koliko ti papirologije treba, koliko raznih poreza, nameta i svega ostalog, da jos i oni kupe na kraju samo pobjegnu, a oni koji i zele samo odustanu. Niti nasa dijaspora ne zeli ovdje ulagati, onda je sve jasno kakvo je stanje. Tim slijedom sve ostalo je unisteno i rasprodano. Da smo se okrenuli ka proizvodnji, i stvaranju novih vrijednosti, a ne samo trosenju, danas bi barem veci korak blize bili tim zapadnim zemljama koje spominjes, i njihovim placama. U ovakvim uvjetima kad je prihodovna strana nikakva niti ne moze. Odnosno moze jedino zaduzivanjima, sto smo manje vise imali do sada i zivjeli u raznoj iluziji jer je bilo lakse prodavati maglu biracima. Otrijezenje je bilo bolno, kao sto sada zbog nedostatka istog mi i dalje nemamo nekog rasta.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:22   #51
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Tema nije moje poznavanje ekonomije, niti ja ekonomiju komentiram, ja komentiram apsurde !

Ja tvrdim da smo se mi kao društvo riješili kapitala, a kapital isto proizvodi novac (profit) i sada nam je ostao goli rad!

Francusko društvo zbog nečeg može platiti vozača busa ili portira, a naše društvo ne, pa u čemu je kvaka ako već nije u raspodjeli kapitala strancima??
Nema nikakvog apsurda, nego ti jednostavno ne razumijes kako se cijene formiraju. Zakljucak koji ti izvodis o jednakosti placa je baziran na Marxovoj radnoj teoriji vrijednosti koja je srusena i kao takva - bezvrijedna. Zato ti vidis paradoks - rezultati promatranja ne odgovaraju tvojoj (krivoj) teoriji. To je znak da moras napustiti tu teoriju i potraziti bolju.
Place su odredjene relativnom oskudnoscu kapitala i rada. Sto je vise akumuliranog kapitala naprema radu, to su one vece i standard je visi. Vrijedi i obratno.
Za pocetak da procitas nesto o osnovama ekonomije. Kad shvatis oportunitetni trosak i granicnu korisnost biti ce ti jasno kako se cijene formiraju (a samim tim i place - one su takodjer cijene).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:41   #52
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
ne, nisu oni to prodali za svoj džep nego za plaće i penzije ljudima. da oni to nisu htjeli prodat, onda ne bi imali novca za isplatu plaća i penzija, ljudi bi se na to pobunili, srušili ih s vlasti i onda bi to prodali sljedeći koji bi došli na vlast da umire narod. upravo to se desilo račanovoj vladi. dakle, to je prodano zato što narod želi da se to proda. narod se lažno zgraža nad prodajom državne imovine, ali svojim životnim stilom i svojim odabirom politike sasvim podržava rasprodaju.
skor pa se ovaj put mogu složiti s tobom. međutim, drugo je pitanje kako se došlo do armije penzionera, a pola njih nema 50god života? tko je to kriv? kriv je onaj tko je sj... firme sredinom 90tih pa su ljude slali u penziju.

a profitabilne firme daju dobit svake godine, a ako je prodaš, imaš dobit jednom i zbogom.

da bude zanimljivije, nekih sretnijih godina Pliva je trebala kupiti Tevu(i bila je višestruko jača od Teve), ali kako je pliva prodana Barru, sad je Teva vlasnik Bara a samim time i Plive. znači netko iz vodstva kompanije je namjerno oslabio plivu. danas smo mogli imati jaku nacionalnu kompaniju koja bi dioničarima i državi donosila solidnu dobit, ovako imamo samo ogranak međunarodne korporacije.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:56   #53
Mi se kao država gušimo u truleži vladavine ljudi koji su pokopali jedan sistem nazvan socijalizam, da bi kao sutra bili u pozicije Grčke, opet na vlasti istih ljudi koji NIKAD nisu u svojoj vlastitoj karjeri polučili neki pozitivan ogledni primjer, a još manje se dokazali kao političari koji služe građanima?
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 11:13   #54
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
skor pa se ovaj put mogu složiti s tobom. međutim, drugo je pitanje kako se došlo do armije penzionera, a pola njih nema 50god života? tko je to kriv? kriv je onaj tko je sj... firme sredinom 90tih pa su ljude slali u penziju.
te firme bi ionako propale jer se ni izbliza nisu mogle mjerit sa konkurentskim firmama sa zapada, ali istina je da je novac od rasprodaje barem mogao ostat u državnoj kasi umjesto da je pokraden.

ali nemojmo pričat samo o 90-tima. 2001. smo imali dobru vlast i pustili smo da padne i da dođe sanader. za to nam niko nije kriv.[/QUOTE]

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
a profitabilne firme daju dobit svake godine, a ako je prodaš, imaš dobit jednom i zbogom.
nemoj me krivo shvatit da ja želim rasprodaju svega. jesam za prodaju onoga što stvara gubitak ali za prodaju CO npr. nisam, ali tu nema puno izbora nakon našeg životnog stila življenja na dug.
ok, ti nisi za rasprodaju, ali onda mi reci odakle bi namaknuo novac za plaće i penzije? ti nebi rezao plaće i mirovine, a nebi ni prodavao. zadužit se uskoro više nećeš moć... odakle onda?
da smo na vrijeme podržali rezove prije 10-tak godina, mi danas ne bi bili u ovom položaju. ali nismo. i šta imamo sad pričat da nam je kriva loša politika kad smo je sami birali?

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
da bude zanimljivije, nekih sretnijih godina Pliva je trebala kupiti Tevu(i bila je višestruko jača od Teve), ali kako je pliva prodana Barru, sad je Teva vlasnik Bara a samim time i Plive. znači netko iz vodstva kompanije je namjerno oslabio plivu. danas smo mogli imati jaku nacionalnu kompaniju koja bi dioničarima i državi donosila solidnu dobit, ovako imamo samo ogranak međunarodne korporacije.
da, iza toga stoji loša i korumpirana sanaderova vlast za koju nas niko nije silio da je biramo.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 11:24   #55
Vjerovatno bi većina od tih firmi propala ali neke su zasigurno mogle opstati, samo da je bilo volje, i da se malo spriječio uvoz svega i svačega. pa bi recimo imali 100 000 zaposlenih više. mislim da je sramota da više ne proizvodimo ni šibice (Drava iz Os je naravno propala).

ja bi ukinuo penzije svima koji nemaju 60god života do 60te, nek se snalaze kako znaju.jedino invalidma nebi dirao mirovine.
na selima u Dalmaciji jedva da možeš naći obrađen vrt ili vinograd, nitko ništa ne radi, a penzijica dolazi.
država je davnih dana trebala osmisliti program samozapošljavanja, barem na selu kroz poljoprivredu (ali ne ratarstvo nego proizvodnja ljekovitog bilja, voća, jagodičastog voća i sl za što ne trebaju velke provršine, pa bi imali dio ljudi koji bi tako mogao živjeti).

osim što građani žive na dug, država živi još i više. dovoljno je pogledati službena vozila. ništa slabije od bembare 5 ne dolazi u obzir.
po meni u državi trebaju 2 luksuznije limuzine, za predsjednika i premijera, ostali škoda octavia (za ministre) a ostali vozila do max 100 000kn pa da vidiš uštede. i za policiju vrije, država u krizi a oni se voze octavijama po gradu, kao da ne postoje manja vozila.

Nakon svega što smo prošli i iskusili, ići prodati zadnje profitabilne firme (Co i HPB) je ravno nacionalnoj izdaji.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 11:33   #56
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
znači netko iz vodstva kompanije je namjerno oslabio plivu.
Preveliku pamet vodstvu te kompanije pripisuješ.
Donijeli su poslovne odluke, igrali su na rizik. Ulagali su novce u eksperimentalne firme u nadi da će im se opet dogoditi sumamed.
Kockali su se.
Jebi ga previše puta su stavili na 0 zeleno, a stalno ispadalo crno ili crveno.
Prodali su dijelove koji su donosili stalni prihod za nadu.
Tako reći dobar dio Plive je još u "našim" rukama, dobro rukama našeg čovjeka.
Zove se Cedevita i dio je Atlantic-a.
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
i šta imamo sad pričat da nam je kriva loša politika kad smo je sami birali?
Joj ne, opet priča o nesposobnim glasačima.
Kao da izborni zakon daje mogućnost pojavi novog igrača na političkoj sceni koji ne bi bio populist lokalnog karaktera.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 11:53   #57
Kako zakon brani nekome da se pojavi na politickoj sceni? Pitanje je ionako akademsko, jer ce Hrvati u pravilu izabrati populistu koji im obecava tudji novac.

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
skor pa se ovaj put mogu složiti s tobom. međutim, drugo je pitanje kako se došlo do armije penzionera, a pola njih nema 50god života? tko je to kriv? kriv je onaj tko je sj... firme sredinom 90tih pa su ljude slali u penziju.
...
Zapravo je interesantna sljedeca cinjenica: Hrvatska je u tranziciji gubila znatno manje radnih mjesta nego ostale zemlje u tranziciji. Gubila je manje radnih mjesta nego ih danas gubi Njemacka, a znatno manje nego sto ih gubi recimo SAD (negdje 3x).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 11:59   #58
Mi smo uvijek negdje na pola puta, nešto bi htjeli, a na kraju ne znamo dal' bi piškili ili kakali kako se jedan pjesnik jednom izrazio, a vrijeme prolazi.

Kako je išla ona priča: Ivančica, izgubljena djevojčia...
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 12:27   #59
Quote:
somied kaže: Pogledaj post

Zapravo je interesantna sljedeca cinjenica: Hrvatska je u tranziciji gubila znatno manje radnih mjesta nego ostale zemlje u tranziciji. Gubila je manje radnih mjesta nego ih danas gubi Njemacka, a znatno manje nego sto ih gubi recimo SAD (negdje 3x).
intreresantna je činjenica kako su te zemlje otvarale pa gubile radna mjesta. mi samo gubimo radna mjesta.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 12:46   #60
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Joj ne, opet priča o nesposobnim glasačima.
Kao da izborni zakon daje mogućnost pojavi novog igrača na političkoj sceni koji ne bi bio populist lokalnog karaktera.
nikakav novi izborni zakon nama ne bi pomogao jer narod ne može dovest na čelo države vlast koja će radit u njegovom interesu ako on sam ne zna šta je njegov interes... jer ono što narod misli da je njegov interes je često dijametralno suprotno njegovom interesu. interes naroda npr. je ukidanje jalovih radnih mjesta u državnoj upravi ali on želi suprotno i glasat će za onoga koji što više ljudi zaposli u njoj. interes je također poticanje velike proizvodnje u poljoprivredi ali on će glasat za onoga ko potiče malu. i da promijeniš izborni zakon i dovedeš nekog novog u politiku ko će radit u interesu naroda, on bi doživio sudbinu koalicijske vlasti iz 2003.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:51.