Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 22:17   #41
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Meni ovo nije bas jasno...je li ili nije odgovoran taj dezurni ucitelj?
Obzirom da i ucitelji/nastavnici imaju pravo na odmor (5-15 min), kao odgovoran je dezurni ucitelj, ali nije odgovoran ako je mogao biti u svim razredima istovremeno...pa naravno da nije mogao.
Kad smo dežurni, nemamo pravo na odmore. No i kad smo dežurni, nismo u mogućnosti nadzirati sve, kao što ni roditelj nije u mogućnosti nadzirati svoje jedno dijete u svojoj kući ili na igralištu. Prema izvješćima iz Klaićeve neusporedivo se više nezgoda događa djeci kad su u ingereciji vlastitih roditelja (kod kuće, na igralištima, u prometu), nego u školi. Škola je na devetom mjestu.
I kad je roditelj s djetetom "jedan na jedan" nezgoda se dogodi, roditelj ne odgovara. Kad se dogodi u školi, a učitelj je čuvao 120 djece, bi li učitelj mogao biti kriv?

Moja starija kći pala je u sedmoj godini u razmaku od dva tjedna dva puta na moje oči i s mojom punom pažnjom: prvi put penjući se stepenicama dva metra ispred mene, drugi put također preda mnom skačući na trapolinu primjerenom njezinoj dobi. Oba je puta završila na hitnoj na šivanju. (Nikad prije i nikad poslije do danas kad joj je 21 godina.)

Da sam joj bila dežurna učiteljica u takvim okolnostima, bih li trebala biti kažnjena?

Biti dežurni učitelj ne znači biti svemoguć i sveprisutan. Bilo bi lijepo kad bismo mogli biti anđeli čuvari, no to niti možemo niti nam je u opisu posla.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:47   #42
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Meni ovo nije bas jasno...je li ili nije odgovoran taj dezurni ucitelj?
Obzirom da i ucitelji/nastavnici imaju pravo na odmor (5-15 min), kao odgovoran je dezurni ucitelj, ali nije odgovoran ako je mogao biti u svim razredima istovremeno...pa naravno da nije mogao.
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Kad smo dežurni, nemamo pravo na odmore. No i kad smo dežurni, nismo u mogućnosti nadzirati sve, kao što ni roditelj nije u mogućnosti nadzirati svoje jedno dijete u svojoj kući ili na igralištu. Prema izvješćima iz Klaićeve neusporedivo se više nezgoda događa djeci kad su u ingereciji vlastitih roditelja (kod kuće, na igralištima, u prometu), nego u školi. Škola je na devetom mjestu.
I kad je roditelj s djetetom "jedan na jedan" nezgoda se dogodi, roditelj ne odgovara. Kad se dogodi u školi, a učitelj je čuvao 120 djece, bi li učitelj mogao biti kriv?
Ne znam. Imo on nije kriv, ali da li je odgovoran?

Quote:
Moja starija kći pala je u sedmoj godini u razmaku od dva tjedna dva puta na moje oči i s mojom punom pažnjom: prvi put penjući se stepenicama dva metra ispred mene, drugi put također preda mnom skačući na trapolinu primjerenom njezinoj dobi. Oba je puta završila na hitnoj na šivanju. (Nikad prije i nikad poslije do danas kad joj je 21 godina.)

Da sam joj bila dežurna učiteljica u takvim okolnostima, bih li trebala biti kažnjena?

Biti dežurni učitelj ne znači biti svemoguć i sveprisutan. Bilo bi lijepo kad bismo mogli biti anđeli čuvari, no to niti možemo niti nam je u opisu posla.
Oprosti, ali ovo nije nikakav odgovor na postavljeno pitanje. Ne znam nemas li odgovor, ne znas sto bi rekla ili sto?
Je li taj dezurni ucitelj odgovoran za neku nesrecu (a ti u prvom boldanom tekstu kazes da je on taj koji je odgovoran) ili nije (u drugom boldanom tekstu kao da kazes da nije, jer nemoze biti u "100" razreda odjednom.)
Ako se djetetu nesto desi pod odmorom, je li taj dezurni ucitelj odgovoran za to...iako je jasno da ne moze biti uz svako dijete u svakom razredu cijele skole...ili ipak nije?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 08:01   #43
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Kad se dogodi u školi, a učitelj je čuvao 120 djece, bi li učitelj mogao biti kriv?
Vrlo jednostavno: ako je čuvao 120 djece, ne može biti kriv - ali, ako je umjesto odrađivanja dežurstva ispijao kavu u zbornici, čitao novine u knjižnici ili ispunjavao listić u obližnjoj kladionici, itekako može biti kriv.

Nitko normalan ne očekuje od učitelja da budu nadljudi i superheroji - ali, svatko normalan očekuje od njih da rade svoj posao. Ništa više i ništa manje od toga.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 09:13   #44
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno: ako je čuvao 120 djece, ne može biti kriv - ali, ako je umjesto odrađivanja dežurstva ispijao kavu u zbornici, čitao novine u knjižnici ili ispunjavao listić u obližnjoj kladionici, itekako može biti kriv.

Nitko normalan ne očekuje od učitelja da budu nadljudi i superheroji - ali, svatko normalan očekuje od njih da rade svoj posao. Ništa više i ništa manje od toga.
Dakle, ono sto je prije napisano (ne ti, nego ona) ne stoji...
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Odgovorni smo cijelo vrijeme dok je dijete u školi, od prvašića do osmaša, no srećom stariji se znaju malo bolje čuvati pa možemo na WC 30 sekunda duže (ako jedini WC za učitelje nije zauzet).
Odgovoran je dežurni učitelj.
Ako izuzmemo onog koji ne radi svoj posao, vec pije kavu u zbornici ili je skocio na burek prek ceste ili je na cik pauzi...vec govorimo o onome koji radi svoj posao...i dezura - on ipak nije odgovoran, jer jednostavno ne moze cuvati brdo djece i sprijeciti nezgode.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 09:48   #45
joj pa kako smo mi svi prosli skolu a nije nas cuvalo hrpa ucitelja i profesora?
danasnji roditelji previse brinu oko svega--jer znaju najbolje

pustite ucitelje i profesore nek rade svoj posao.....


a tko se boji za svoje dijete i zna sve najbolje neka mu uzme privatnog ucitelja i sjedi kraj njega dok ga ovaj poducava pa nek mu i gumicom brise u biljeznici da nebi dijete mozda slucajno samo steklo neke stvari u zivotu....
a kasnije se pitaju zasto im je dijete takvo



ma dajte molim vas
http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...QEwAA&dur=1671
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:47   #46
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
joj pa kako smo mi svi prosli skolu a nije nas cuvalo hrpa ucitelja i profesora?
danasnji roditelji previse brinu oko svega--jer znaju najbolje

pustite ucitelje i profesore nek rade svoj posao.....

a tko se boji za svoje dijete i zna sve najbolje neka mu uzme privatnog ucitelja i sjedi kraj njega dok ga ovaj poducava pa nek mu i gumicom brise u biljeznici da nebi dijete mozda slucajno samo steklo neke stvari u zivotu....
a kasnije se pitaju zasto im je dijete takvo

ma dajte molim vas
S kim se ti svadjas?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 11:29   #47
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
S kim se ti svadjas?
Ne svadja se s nikim, samo konstatira, a s tom konstatacijom se i ja djelomicno slazem.
Djeca padaju, znas, i nitko za to nije kriv, pa ni svemoguci nastavnik koji nema oci na guzici da istovremeno prati 120 djece. Djeca potkace jedno drugom nogu, hvataju se, trce, padnu i to je tako od pamtivijeka. Djeca padnu i kad su s roditeljima, pa nitko zato nece reci da su losi roditelji. Jednostavno, dogadja se, dio odrastanja, i nikad mi nije palo na pamet od toga napraviti problem svjetskih razmjera. Problem bi bio da mi netko konstatno maltretira dijete.
Zasto se od ucitelja, ako posteno odradjuju svoj dio posla, trazi da budu odgovorni i za ono sto mi kao roditelji ne mozemo 100 posto garantirati da nam se nece dogoditi? Da nam npr. dijete padne iako ga drzimo na oku.
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 11:45   #48
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Ne svadja se s nikim, samo konstatira, a s tom konstatacijom se i ja djelomicno slazem.
I vecina ostalih (zajedno samnom) koji su postali.
Quote:
Djeca padaju, znas, i nitko za to nije kriv, pa ni svemoguci nastavnik koji nema oci na guzici da istovremeno prati 120 djece.
Da, znam. I?
Quote:
Djeca potkace jedno drugom nogu, hvataju se, trce, padnu i to je tako od pamtivijeka. Djeca padnu i kad su s roditeljima, pa nitko zato nece reci da su losi roditelji. Jednostavno, dogadja se, dio odrastanja, i nikad mi nije palo na pamet od toga napraviti problem svjetskih razmjera. Problem bi bio da mi netko konstatno maltretira dijete.
Zasto se od ucitelja, ako posteno odradjuju svoj dio posla, trazi da budu odgovorni i za ono sto mi kao roditelji ne mozemo 100 posto garantirati da nam se nece dogoditi? Da nam npr. dijete padne iako ga drzimo na oku.
Tko to trazi od forumasa na ovoj temi? Nitko ili skoro nitko. Vecini je sasvim ok da djeca brisu plocu i svjesni su da se nezgoda moze dogoditi i kad nema nastavnika, ali i kada je u blizini.
Zato i pitah s kim se svadja.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 11:57   #49
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I vecina ostalih (zajedno samnom) koji su postali.

Da, znam. I?

Tko to trazi od forumasa na ovoj temi? Nitko ili skoro nitko. Vecini je sasvim ok da djeca brisu plocu i svjesni su da se nezgoda moze dogoditi i kad nema nastavnika, ali i kada je u blizini.
Zato i pitah s kim se svadja.
Sve pet. Samo ne znam zasto onda na tri strane razvlacis i potezes tko je odgovoran?Od vrtica pa nadalje.
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 12:17   #50
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Sve pet. Samo ne znam zasto onda na tri strane razvlacis i potezes tko je odgovoran?Od vrtica pa nadalje.
Krivo si shvatila, nista ja ne potezem.
(ali, oprastam ti... ...imas tek 9 postova i ne znas koliko sam komplicirana i dosadna kad krenem, ostali su se navikli)
Sto se tice vrtica (ako smijem o tome, jer je off) htjela sam reci da teta ne moze biti non-stop uz svu djecu i da zasigurno na trenutak (ili koju minutu) ostaju sama (ili je neko dijete samo, npr. na wc-u) obzirom da s puno djece radi 1 teta. (u odredjenim periodima)
Sto se tice odgovornosti nastavnika, ni o tome nisam govorila nego sam samo konstatirala kontradikciju unutar jednog posta u kojem pise da je dezurni nastavnik odgovoran, ali i da nije odgovoran.
Zato sam pitala je li ili nije? Nisam nista potezala, samo me zanimalo...jer ne vidim kako on moze odgovarati za sve sto se u hodniku, na stubistu i po ucionicama moze desiti.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 12:53   #51
kao sto vec rekoh, vremena su se promijenila, i danas ima svakakvih roditelja koji su spremni i za vlas otpalu s glave djeteta tuziti skolu/vrtic.
da, vecina nas je itekako svjesna da se padovi i ozljede dogadjaju, no postoji i manjina onih koji nisu.
i upravo zbog tih treba jasno znati tko je i u kojoj situaciji odgovoran.
dakle, da sumiramo, ako se desi ozljeda dok je dezurni nastavnik na drugom dijelu hodnika, on nije kriv niti odgovoran jer se ne moze teleportirati u milisekudni i sprijeciti ozjedu.
ako se pak ozljeda desi dok on ispija kavu, uplacuje listic u kladinonici ili sto je vec sve buditedobro navela, a to ne bi smio jer je dezuran, e onda je odgovoran i bome ga roditelji mogu razapinjati po sudu.

kratko i jasno.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 13:04   #52
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
i upravo zbog tih treba jasno znati tko je i u kojoj situaciji odgovoran.
dakle, da sumiramo, ako se desi ozljeda dok je dezurni nastavnik na drugom dijelu hodnika, on nije kriv niti odgovoran jer se ne moze teleportirati u milisekudni i sprijeciti ozjedu.
ako se pak ozljeda desi dok on ispija kavu, uplacuje listic u kladinonici ili sto je vec sve buditedobro navela, a to ne bi smio jer je dezuran, e onda je odgovoran i bome ga roditelji mogu razapinjati po sudu.

kratko i jasno.
Istina, kratko i jasno, medjutim mislim da o ovoj drugoj verziji niti nema potrebe raspravljati/razgovarati, pa jasno da se covjeka koji ne radi svoj posao - moze i treba pozvati na odgovornost.
Je li security odgovoran za pljacku i stradavanje blagajnika ako nije bio na svom radnom mjestu nego u kladi...paa suvisno pitanje, zar ne?
Ili bilo tko drugi za bilo sto...odgovara li ako nije na radnom mjestu (a trebao bi biti) i ne radi ono sto bi trebao, nego nesto deseto?
Pitanje odgovornosti dezurnog nastavnika postavljeno je u kontekstu njegovog posla, njegovih duznosti i njegove odgovornosti.
Pitanje je li odgovoran, ako nije na poslu i ne dezura vec pije kavu negdje je imo sasvim suvisno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 22:00   #53
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Istina, kratko i jasno, medjutim mislim da o ovoj drugoj verziji niti nema potrebe raspravljati/razgovarati, pa jasno da se covjeka koji ne radi svoj posao - moze i treba pozvati na odgovornost.
Je li security odgovoran za pljacku i stradavanje blagajnika ako nije bio na svom radnom mjestu nego u kladi...paa suvisno pitanje, zar ne?
Ili bilo tko drugi za bilo sto...odgovara li ako nije na radnom mjestu (a trebao bi biti) i ne radi ono sto bi trebao, nego nesto deseto?
Pitanje odgovornosti dezurnog nastavnika postavljeno je u kontekstu njegovog posla, njegovih duznosti i njegove odgovornosti.
Pitanje je li odgovoran, ako nije na poslu i ne dezura vec pije kavu negdje je imo sasvim suvisno.
Nije tako zvučalo kad si komentirala neke postove, pa i moje, no važno je da se sada slažemo. Dežurni je učitelj službeno odgovoran, no zadatak koji ima nemoguće je izvršiti. To je glupost ideje da je jedna osoba u stanju čuvati toliku djecu i osigurati da se nikad ne dogodi nezgoda. Zato sam i navela primjer kada jedna osoba čuva jedno dijete i ipak se nešto loše dogodi pa i kad je čuva najbolje moguće.
Kako to riješiti, pojma nemam. Uz pomoć Svevišnjega?
Ipak bih predložila sa svaki roditelj nastoji naučiti svoje dijete da se ponaša tako da ne ugrožava ni sebe i ni druge, da mu u tome poučavanju pomognu učitelji. Nepresušne dječje ideje i u najboljem smislu i u stvaranju opasnih situacija teško da bi preduhitrio i najdomišljatiji nastavnik i roditelj. Hvala ti Bože da je tako.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 02:48   #54
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
, to se zbilo pred njenim ocima i moze posvjedociti da je bila tamo te je vidjela sto se tocno dogodilo!)
Ako sjedi i koncentrirano gleda u dijete. Ako priča s nekim drugim djetetom, gleda nešto od plavo ukoričene školske dokumentacije, vadi labelo iz torbe, ne može.

Štajaznam, uz sve dužno poštovanje pojačanom oprezu i vođenju računa o sigurnosti, dojma sam da se danas djecu ponegdje podebiljuje silnim strahom za njihovu sigurnost.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 03:13   #55
Quote:
bluskye kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Imam jedan problem i trebam više mišljenja jer ja više nisam pametna. Učiteljica u 1 razredu već je imala nekoliko gadnih propusta koje smo (više roditelja) nekako pregledali i sad samo čekamo na sljedeće veće sranje

Ovo je ipak tema o redarstvu.
Tema je o redarstvu, ali si je kontaminirala navodnim gadnim propustima i sranjima. Pusti prosvjetnu inspekciju da radi svoj posao, no nemoj misliti da učiteljica ne zna tko joj od roditelja kopa sranja.

Mislim da ne ideš pravim putem i ne znam što hoćeš postići. Ti i Tvoj roditeljski klan, očito ste nezadovoljni učiteljicom, no nisam siguran što će te u konačnici polučiti.

Učiteljici traba (znati) pomoći, ali ako su vaša djeca povjerena na odgoj i obrazovanje učiteljici koja nije dorasla vašim očekivanjima - bojim se da ti je najpametnije SADA, bez da se uplićeš u priče i kuješ zavjere - dijete pokušaš ispisati iz ove i upisati u neku drugu školu.

Inače smatram da je tvoja zabrinutost za sigurnost djeteta dok briše ploču opravdana, pa ću ti ponuditi drugi, pametniji savjet. Jedino što ti kao majka možeš učiniti jest da dijete usvoji i istrenira, primjerice na sportskoj gimnastici - saskoke, penjanja, preskoke, kolutove...tj. da razvije osnovna motorička znanja i motoričke sposobnosti (koordinaciju, ravnotežu, eksplozivnu snagu) koja će djetetu pomoći kod gubljenja ravnoteže i eventualnog pada i sl. Dakle , upiši dijete na sportsku gimnastiku.
Lonly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 10:23   #56
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Štajaznam, uz sve dužno poštovanje pojačanom oprezu i vođenju računa o sigurnosti, dojma sam da se danas djecu ponegdje podebiljuje silnim strahom za njihovu sigurnost.
amen
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 12:09   #57
Quote:
Lonly kaže: Pogledaj post
Tema je o redarstvu, ali si je kontaminirala navodnim gadnim propustima i sranjima. Pusti prosvjetnu inspekciju da radi svoj posao, no nemoj misliti da učiteljica ne zna tko joj od roditelja kopa sranja.

Mislim da ne ideš pravim putem i ne znam što hoćeš postići. Ti i Tvoj roditeljski klan, očito ste nezadovoljni učiteljicom, no nisam siguran što će te u konačnici polučiti.

Učiteljici traba (znati) pomoći, ali ako su vaša djeca povjerena na odgoj i obrazovanje učiteljici koja nije dorasla vašim očekivanjima - bojim se da ti je najpametnije SADA, bez da se uplićeš u priče i kuješ zavjere - dijete pokušaš ispisati iz ove i upisati u neku drugu školu.

Inače smatram da je tvoja zabrinutost za sigurnost djeteta dok briše ploču opravdana, pa ću ti ponuditi drugi, pametniji savjet. Jedino što ti kao majka možeš učiniti jest da dijete usvoji i istrenira, primjerice na sportskoj gimnastici - saskoke, penjanja, preskoke, kolutove...tj. da razvije osnovna motorička znanja i motoričke sposobnosti (koordinaciju, ravnotežu, eksplozivnu snagu) koja će djetetu pomoći kod gubljenja ravnoteže i eventualnog pada i sl. Dakle , upiši dijete na sportsku gimnastiku.
u ovom postu je toliko krivih pretpostavki da ja jednostavno više nikad neću otvarati temu na ovom podforumu. Ne znam dal je to zato jer svi polazimo od sebe pa imamo ograničeno iskustvo i razmišljanja ili ja nisam dovoljno jasno postavila pitanje... nije bitno, hvala svima na odgovorima
bluskye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 14:56   #58
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ja kad se uhvatim spužve da sve bude brže i efikasnije, moram ih skidat sa sebe da me puste da obrišem ploču
Isto je i kod mene u razredu.
Jednostavno redari budu razočarani što nisu mogli brisati ploču. Moji učenici "žive" za taj tjedan
-annaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 23:36   #59
A je li u opisu posla redarima-prvasicima da sakupljaju smece sa poda (sve ono sto ucenici pod odmorom i satom bacaju po ucionici ) ?

Nasa uciteljica to trazi.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 09:19   #60
Mislim da ne bi trebalo biti u "opisu posla" ali bi moglo pomoći da osvijesti one koji bacaju. Kad budu morali sami koji put čisiti možda im padne na pamet da se to ne radi samo i bacanje smeća po podu postane rijetkost
Ne vjerujem baš da je učiteljica u dosluhu sa čistaćicama pa im pokušava olakšati posao. Vjerojatno je žena samo pametna i bitno joj je da uz matematiku i hrvatski tu djecu nauči i još pokojoj stvarci.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.