Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 07:50   #1
Odnos profesora prema učenicima

Dobro jutro;

u par rečenica pokušat ću opisati naš problem.

Kćer mi je odlična učenica, maturantica matematičke gimnazije. Ozbiljne ambicije su joj studij medicinske biokemije ili molekularne biologije (ovisno o upadu na faks).

Problem je sa profesoricom iz biologije, koji je kulminirao neki dan. Pisali su test; kćer je imala točan zadatak, koji nije priznat. Ne bi joj mijenjao ocjenu. Požalila se, profesorica nije priznala i za "kaznu" digla je kriterije za cijeli razred tako da je dodatnih dvoje učenika dobilo jedinicu.
Uz to, izvrijeđala ju je po vjerskom opredjeljenju (kćer je ateist) i po spolu.
Kći je to prijavila ravnateljici. Ravnateljica je razgovarala sa profesoricom, profesorica je priznala grešku i obećala da će se ispričati razredu i promijeniti ponašanje.
No, upravo suprotno. Slijedeći blok sat biologije bio je čisti horor, prepun dvosmislenih primjedbi, suptilnih i manje suptilnih uvreda, a sve upućeno mojoj kćeri.
Nakon toga, požalili smo se ravnateljici (opet), koja je sazvala sastanak, na kojem smo trebali biti kći, ravnateljica, psihologinja, pedagoginja, tajnica škole, profesorica i ja.
Međutim, profesorica je došla sa suprugom (koji je htio prisustvovati sastanku a što ravnateljica nije odobrila), i nije htjela prisustvovati sastanku.
Na kraju, sastanak se je održao bez profesorice, nas šestero smo porazgovarali, usuglasili se da je kći u pravu i da se ponašanje profesorice mora promijeniti, no bez ikakvog pristanka dotične profesorice.

Vaša mišljenja o problemu?

Mi želimo samo i jedino da profesorica ima jednak, profesionalan odnos prema svakom učeniku, bez obzira na spol, vjeru, izgled... Ništa manje i ništa više.

Ravnateljica i stručno osoblje škole slaže se s nama.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 08:40   #2
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Vaša mišljenja o problemu?
Moje mišljenje je da je situacija, koliko god to neobično zvučalo, vrlo povoljna za vas. Naime, tipična reakcija "službi" i uprave bi bila zataškavanje, ublažavanje i uvjeravanje da je 2+2=5.

U cijeloj toj stvari, ključno je da se "s vaše strane" ne omakne nijedna rečenica koja bi, na "A-ha!!!!" foru, mogla biti upotrijebljena protiv vas. Kad ste već krenuli tim putem (koji nije ni kratak ni jednostavan), sačuvajte živce, ne brzajte, ne preskačite stepenice (ali, jednako tako dajte do znanja da namjeravate iskoristiti sve stepenice: nakon pokušaja internog rješavanja slijedi inspekcija, pa Ministarstvo, pa mediji...).

Budući da su kćerine ambicije vezane uz biologiju, to što će ostatak godine vjerojatno biti pod povećalom i morati se itekako uhvatiti biologije, nije loša vijest.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 09:03   #3
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Moje mišljenje je da je situacija, koliko god to neobično zvučalo, vrlo povoljna za vas. Naime, tipična reakcija "službi" i uprave bi bila zataškavanje, ublažavanje i uvjeravanje da je 2+2=5.

U cijeloj toj stvari, ključno je da se "s vaše strane" ne omakne nijedna rečenica koja bi, na "A-ha!!!!" foru, mogla biti upotrijebljena protiv vas. Kad ste već krenuli tim putem (koji nije ni kratak ni jednostavan), sačuvajte živce, ne brzajte, ne preskačite stepenice (ali, jednako tako dajte do znanja da namjeravate iskoristiti sve stepenice: nakon pokušaja internog rješavanja slijedi inspekcija, pa Ministarstvo, pa mediji...).

Budući da su kćerine ambicije vezane uz biologiju, to što će ostatak godine vjerojatno biti pod povećalom i morati se itekako uhvatiti biologije, nije loša vijest.
Hvala.

Takvo je i moje mišljenje.

Do sada smo u potpunosti poštovali proceduru, i mislimo to i dalje tako raditi.
Morali smo krenuti tim putem, jer je to situacija koja je eskalirala ove godine, ali traje već neko vrijeme. Kćer svaki utorak (kad ima biologiju) dolazi kući u suzama.
Ona se u potpunosti suzdržava od bilo kakve reakcije i bilo kakvog odgovora profesorici.
Ohrabrujuće je da školske vlasti nisu prešutjele problem i da su svi sudionici sastanka, bez izuzetka, u službeni zapisnik dali podršku kćerki.

Kćer uči biologiju bez zadrške (uostalom, cijelo vrijeme, usprkos svemu, ima odličan i to je područje u kojem vidi svoju budućnost) i samo znanje predmeta ne predstavlje joj problem. Uostalom, upravo zbog svoje sigurnosti u znanje krenula je tim putem.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 17:48   #4
Zasto imam osjecaj da mi ovdje nesto fali
Voljela bih cuti drugu stranu.
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:16   #5
I mi bi je voljeli čuti; samo, nije htjela biti na sastanku na kojem je trebala iznjeti svoj stav.
Nadalje, prije toga je već bila na razgovoru kod ravnateljice na kojem je priznala grešku i obećala da će promijeniti stav i da će se ispričati (što nitko nije tražio).
Napominjem, to su riječi ravnateljice, koja nam je prepričala tijek tog razgovora.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:23   #6
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Zasto imam osjecaj da mi ovdje nesto fali
Voljela bih cuti drugu stranu.
Evo, pokušaj sâma složiti bilo koju smislenu priču "druge strane" koja bi imalo opravdala postupke te strane - naravno, ako ne misliš da je "ova strana" izmislila činjenice (naknadno mijenjanje kriterija nakon zadaće, vrijeđanje na religijskoj i spolnoj osnovi, ...).

Meni ništa ne pada na pamet.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:35   #7
Naravno; nismo ništa izmislili. Uostalom, cijeli razred bio je prisutan.

Ne znam; meni se ovo čini kao prešutno priznavanje krivice s njene strane.

Naročito; danas na bioliogiji ponašala se je kao potpuno druga osoba. Pitala je normalna pitanja, nije poklanjala ocjene "zgodnim" mladićima, održala je sat bez ijedne dvosmislene primjedbe. No; kćer nije bila na satu jer je polagala ispit iz njemačkog govornog jezika. Da je bila...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:58   #8
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Evo, pokušaj sâma složiti bilo koju smislenu priču "druge strane" koja bi imalo opravdala postupke te strane - naravno, ako ne misliš da je "ova strana" izmislila činjenice (naknadno mijenjanje kriterija nakon zadaće, vrijeđanje na religijskoj i spolnoj osnovi, ...).

Meni ništa ne pada na pamet.
Tebi nije cudno da ta uciteljica nije u najmanju ruku suspendirana? Da je sve ostalo na nekakvom razgovoru truc, bla-bla, ispricat ce se- nece? Mozda sam ja zaista naivna. Ako se ovo poteze vec neko vrijeme, koji je pravi razlog? Malu mrzi jer nosi crvenu a ne rozu majicu? Jesu li, dok se sve ovo kuhalo, oni kao roditelji isli u skolu i trazili objasnjenje?
Na to sam mislila kad sam rekla da mi fali komad price.
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 19:10   #9
Protiv profesorice je razred kao cjelina već lani dao prijavu razrednici. Ništa se nije dogodilo.
Učenik iz paralelnog razreda prijavio ju je nekoliko puta ravnateljici.

Mi nikad zbog toga nismo bili u školi (upozoravali smo takav odnos ali bez konkretnog rješenja).

Još jedan detalj, koji nisam spomenuo: nema ona ništa samo protiv "male", već odabere određeni broj ljudi u generaciji koje ima "na piku".

I tako već 30 godina.

I, na kraju: misliš li da se samo tako jednostavno nekog suspendira?

Koliko se to puta dogodilo unatrag 20 godina?

Na kraju priče, nitko nije ni tražio suspendiju, već ljudski odnos. Da li previše tražimo?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 19:26   #10
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Tebi nije cudno da ta uciteljica nije u najmanju ruku suspendirana?
To bi mi bilo čudno da živim u Teletubbielandu.

Ovako, ako mi nešto i jest čudno, to je činjenica da se ravnateljica i svi ostali nisu upregli iz sve snage da slučaj zataškaju/ublaže/ignoriraju.

Ne kažem da suspendiranih nastavnika uopće nema, ali ja nisam čuo ni za jedan takav slučaj (osim nekih članaka u novinama u kojima se radilo o fizičkom sukobu profesora i učenika) - usudim se vjerovati da je to iznimna rijetkost.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 19:31   #11
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Protiv profesorice je razred kao cjelina već lani dao prijavu razrednici. Ništa se nije dogodilo.
Učenik iz paralelnog razreda prijavio ju je nekoliko puta ravnateljici.

Mi nikad zbog toga nismo bili u školi (upozoravali smo takav odnos ali bez konkretnog rješenja).

Još jedan detalj, koji nisam spomenuo: nema ona ništa samo protiv "male", već odabere određeni broj ljudi u generaciji koje ima "na piku".

I tako već 30 godina.

I, na kraju: misliš li da se samo tako jednostavno nekog suspendira?

Koliko se to puta dogodilo unatrag 20 godina?

Na kraju priče, nitko nije ni tražio suspendiju, već ljudski odnos. Da li previše tražimo?
Tebi netko vrijedja dijete na vjerskoj i spolnoj osnovi, a ti kazes da ne trazis suspendiju, vec ljudski odnos?!
Ja sebe zaista smatram smirenom i stalozenom osobom, ali da ovo netko napravi mome djetetu orilo bi se.
Ali, ok, valjda svak radi kako misli da je najbolje.
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 07:42   #12
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Tebi netko vrijedja dijete na vjerskoj i spolnoj osnovi, a ti kazes da ne trazis suspendiju, vec ljudski odnos?!
Ja sebe zaista smatram smirenom i stalozenom osobom, ali da ovo netko napravi mome djetetu orilo bi se.
Ali, ok, valjda svak radi kako misli da je najbolje.
Gledaj; kći mi je maturantica. Učenica 4. razreda matematičke gimnazije sa prosjekom ocjena 5.0. Za par mjeseci pred njome je matura koja mora biti maltene savršena da bi mogla upisati željeni fakultet (na koji se prima 20 studenata, prijavljuje se 700, prosjek upisanih je 4,88 po ocjenama i 78% po prolaznosti mature).

Milsiš li, s obzirom na navedeno, da joj je u interesu ( i nama kao roditeljima) dodatno eskalirati situaciju i trošiti energiju, vrijeme i snagu na takvo nešto?

Da li je pobjeda ako je profesorica suspendirana a kći ne uspije upisati željeni faks jer bi je dodatni stres uništio?

Mislim da nije vrijedno.

To je profesorica koja ima isti obrazac ponašanja zadnjih 30 godina (otkako sam još ja išao na tu školu) te, vezano uz to, moja kći ne želi biti ona koja će istjerivati mak na konac, ako ga nitko do sada nije mogao ili htio istjerati.

Profesorici su, jednostavno, važni oni koji su zgodni dečki, vjernici i djeca poznatih osoba. S obzirom na to da moja kći ne spada ni u jednu od tih kategorija, njezina "roza majica" je, očigledno, bila odlučujući faktor za nesnošljivost.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 09:02   #13
Kako ju je točno izvrijeđala na vjerskoj osnovi?...po osnovi spola?
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 09:49   #14
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Kako ju je točno izvrijeđala na vjerskoj osnovi?...po osnovi spola?
Po vjerskoj osnovi?

Raspravljalo se, u sklopu genetike, o Dawnovom sindromu i empatiji koju bi trebalo osjećati prema osobama sa istim. Rekla je da empatiju mogu osjećati samo moralne osobe, a to nisu oni koji nisu vjernici, zar ne, I.... ? (ubaci ime moje kćeri).

Po osnovi spola?

Preferiranjem zgodnih dečkiju u odnosu na ostale dečke i cure, recimo.
Dvosmislenim izjavama.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 10:06   #15
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Po vjerskoj osnovi?

Raspravljalo se, u sklopu genetike, o Dawnovom sindromu i empatiji koju bi trebalo osjećati prema osobama sa istim. Rekla je da empatiju mogu osjećati samo moralne osobe, a to nisu oni koji nisu vjernici, zar ne, I.... ? (ubaci ime moje kćeri).

Po osnovi spola?

Preferiranjem zgodnih dečkiju u odnosu na ostale dečke i cure, recimo.
Dvosmislenim izjavama.
A??
Moralni su samo vjernici?

Ovo drugo mi je malo nategnuto, morala bi biti prisutna na satovima da procjenim.

Ne znam...ovakvu bedastoću nisam još čula, ovo s moralom, vjerom itd...ja se jako čudim da nije dobila po lampi od nadređenih tražio ti to ili ne.
Svašta.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 11:06   #16
A kaj se ti Katarina čudiš tome, pa to je isto izjavio tvoj pajdo meštar na DZ, tema o vjeronauku. Na žalost, upravo sama RKC potiče takva razmišljanja jer govori o "daru" vjere, koji vjernici imaju, a drugi jadni nemaju. Sorry za offtopic.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 11:08   #17
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
A??
Moralni su samo vjernici?

Ovo drugo mi je malo nategnuto, morala bi biti prisutna na satovima da procjenim.

Ne znam...ovakvu bedastoću nisam još čula, ovo s moralom, vjerom itd...ja se jako čudim da nije dobila po lampi od nadređenih tražio ti to ili ne.
Svašta.
Tako je ispalo.

Ide se, navodno, čak tako daleko da vjernici predaju prazni test a ona popunjava - no, to je neprovjerena informacija.
Za ovo drugo:
Teško je ocijeniti ako ne čuješ vlastitim ušima i ne vidiš na vlastite oči.

Za dobijanje po lampi od nadređenih: dobila je od ravnateljice, pa je izignorirala...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 11:14   #18
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
ja se jako čudim da nije dobila po lampi od nadređenih tražio ti to ili ne.
Ja se čudim tvom čuđenju. Za koliko si slučajeva "dobivanja po lampi" čula?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 11:20   #19
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
A kaj se ti Katarina čudiš tome, pa to je isto izjavio tvoj pajdo meštar na DZ, tema o vjeronauku. Na žalost, upravo sama RKC potiče takva razmišljanja jer govori o "daru" vjere, koji vjernici imaju, a drugi jadni nemaju. Sorry za offtopic.
Ovo ti je već drugi put da upadaš kao padobranac na teme o kojima ja pišem s time da je prvi puta bilo ono brutalka s vrijeđanjima, a sada dolaziš s nekakvim bedastoćama u uspoređuješ postove na netu s tim što je profesor u školi rekao učeniku.
Inače meštar nije moj pajdo, ne poznam čovjeka, u nekim se stvarima slažemo u nekima ni približno.
Kc može poticati štogod hoće, ali ovo što je profesorica rekla ja glupost, kretenizam i opasna stvar.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 11:20   #20
@Smotani
Nastavnici su isto samo ljudi, pa ne mogu uvijek sakritisvoje predrasude ili osobne probleme (alkohol, psihički problemi, loš brak, drugo).

Mnogi od njih imaju "nemiljenike" prema kojima su opakiji, nekad zato kaj im to dijete ide na nerve ili roditelji. I sama sam to iskusila na svojoj koži, tijekom školovanja. Da je ugodno, nije, no njihovo ponašanje se zaustavljalo na ocjeni. Nisu mi je snižavali, tako da se moji roditelji nisu žalili. Meni je to bila velika lekcija, učila sam još više, stekla znanja iz tog predmeta (neki od tih profesora su bili jako dobri u svojoj branši), ali i znanja o životu. A to je da te neće svi uvijek voljeti.

Znam da je roditelju užasno teško da mu netko muči dijete, no mislim da je vaša taktika dobra i da je najvažnije da njoj ocjena ostane dobra iz biologije. Ako ta profa nju ocjenjuje realno, ne kažnjava ju nižom ocjenom od zaslužene, onda kćer treba izdržati ovih par mjeseci.

Vi ste joj dali do znanja da ju pratite. Na ravnateljici je odluka kaj da napravi s takvim kadrom jer neki drugi roditelji neće biti tako razumni kao vas dvoje.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.