Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2014., 22:15   #1
TA-GFI-POD FINA I 230 KN!

Upravo dobih obavijest od knjigovode kako je potrebno na račun FINE uplatiti 230 kn radi javne objave vezano za godišnji statistički izvještaj.

Koja je to fora? Što ja dobijem s time? Zašto ja plaćam 230 kn? Pomalo sam iziritirana svim "sitnim" ciframa koje iskaču iz paštete samo da bi se od poduzetnika za svaki k... izvukao novac.

S obzirom da mi je ovo prvo takvo plaćanje i nisam imala dosad pojma o tome, pitam se jel to obvezno? I naravno, zašto?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 22:38   #2
Ako se ne varam dostavljanje izvješća u elektroničkom obliku preko internet servisa se ne naplaćuje. Jedino ako nije u potpunosti dostavljena u e obliku onda se plaća.
Ili se nešto promjenilo?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 22:42   #3
nemam pojma. kaze da se bez toga ne moze predati zavrsni. mislim, zaista mi se ne placa 230 kn da bi država vidjela moj zavrsni i onda si pokupila dio kolaca. ionako ce si uzet dio kolaca pa nek besplatno i odradi zavrsi da bi ga dobila.

gadi mi se sve vise i vise.. samo cekam koji cu k.. jos morat platit
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 22:43   #4
vidi ovdje:
http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1247
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 22:48   #5
gledam, ali mozes li mi pojasniti.
moraju li to svi ili samo neki?

kako se to onda predaje pa da bude potpuno besplatno odnosno da se ne naplacuje?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 22:56   #6
Mi smo obveznici predaje i već nekoliko godina svoje izvještaje predajemo isključivo preko servisa:
http://rgfi.fina.hr/IzvjestajiRGFI.web/main/home.jsp
jer je puno jednostavnije i gotovo za par minuta.

E sad jesi li ili nisi obveznik predaje to ne znam, al vidi ovdje:
http://www.fina.hr/Default.aspx?art=9282
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:04   #7
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
gledam, ali mozes li mi pojasniti.
moraju li to svi ili samo neki?

kako se to onda predaje pa da bude potpuno besplatno odnosno da se ne naplacuje?
Ne naplaćuje se ako imaš svoju fina karticu, ili ako si knjigovodstvu dao punomoć za finine usluge (fina onda njemu mjesečno obračunava naknadu za svakog klijenta), te ako kompletnu dokumentaciju predaješ elektronski. U svim ostalim slučajevima je potrebno platiti određenu naknadu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:05   #8
prema ovome jesam obveznik.

daj mi reci, da li ista placas ovu tzv. fininu karticu ili uslugu tog te da li placas predaju tog izvjestaja?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:06   #9
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ne naplaćuje se ako imaš svoju fina karticu, ili ako si knjigovodstvu dao punomoć za finine usluge (fina onda njemu mjesečno obračunava naknadu za svakog klijenta), te ako kompletnu dokumentaciju predaješ elektronski. U svim ostalim slučajevima je potrebno platiti određenu naknadu
meni je to knjigovoda rekla predati i naravno da ako fina njoj naplati, da ce onda ona meni iako je meni rekla da sama uplatim direktno fini.

no, razmisljam sad sto je s tom karticom?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:11   #10
trebao bi ti to platiti sa svog računa, ona mora znati da li plaća mjesečnu naknadu za tebe, ako ne plaća onda ćeš platiti taj iznos.
Inače "prva kartica" košta 50 kn mjesečno, a knjigovodstveni servisi kasnije "nadodaju" klijente na svoju karticu, a cijena ovisi o broju korisnika koje imaju.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:12   #11
rečeno mi je da moram platiti 230 kn. nisam luda onda da vadim karticu i placam je 50 kn mjesecno. lopovluk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 07:08   #12
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
rečeno mi je da moram platiti 230 kn. nisam luda onda da vadim karticu i placam je 50 kn mjesecno. lopovluk
dodatni korisnici na mojoj kartici koštaju 8 kn/mj i svi imaju besplatnu predaju gfi-podova, i jeftiniji bon-1 i (ako se odluče i na tu opciju) jeftiniji platni promet

vlado ti je rekao prva kartica košta 50 kn ( tu ima knjigovođa) , a po svakoj punomoći po toj kartici ( tu upadaš ti) se plaća dodatno neki iznos - cifra ovisi o broju korisnika, što ih je više na jednoj kartici - to jeftinije.
razgovaraj s knjigovođom o tome da joj daš punomoć za rgfi, ona neka tebi mjesečni račun uveća za naknadu koju će radi tebe plaćati fini ( 8-10-20 kn)
neka kompletno sve preda elektronski i nećeš platiti ništa za objavu
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 07:17   #13
Vidim da su ti već odgovorili.
Mi imamo FINA karticu i koristimo sve usluge koje idu s tim. E fina, e porezna, e mirovinsko, e zdravstveno, gfi servis....
Sve ide preko toga, i nama se isplati jer sve koristimo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 11:19   #14
Knjigovoda mi kaze da taj certifikat godisnje kosta 390 kn, 50 kn mjesecno odrzavanje i 80 kn punomoc svakog klijenta


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 14:32   #15
cijene fina kartice su tu ( pri dnu) : http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=941

mi svi polazimo od pretpostavke da tvoj knjigovođa već ima fina karticu i da je je jedini dodatni trošak ovlaštenje koje košta od min 2,5 kn/mj do max 12 kn/mj

ako je situacija stvarno takva da ti knjigovođa nema fina karticu, onda ti je zaista preskupo, ali ta varijanta je teško moguća , sigurno ima komitente koji su dužni po zakonu dio

obaveza raditi elektronski, od predaje pdv-a do najnovijeg obaveznog prijavljivanja i odjavljivanja radnika preko e-mirovinskog ( tko ima više od 3 zaposlena)

pa nije valjda da ona svakog tjera da nabavi vlastitu fina karticu ?
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 14:49   #16
imam e porezna i e-regos koji sam koristila za slanje r-sm-a, sada mi vise nista ne znaci e-regos, a da li preko tog certif.mogu slati gfi-pod ili je potrebno ispuniti još neku dodatnu pristupnicu kao za e mirovinsko.
placam naknadu fini oko 62 kn mjesecno + pbz-u za internet bankar.ovisno o izvodima itd oko 80-ak kn mj.
kad ispunim pristupnicu za mirovinsko hoce mi se povecati mj.naknada za finu?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 16:06   #17
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
cijene fina kartice su tu ( pri dnu) : http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=941

mi svi polazimo od pretpostavke da tvoj knjigovođa već ima fina karticu i da je je jedini dodatni trošak ovlaštenje koje košta od min 2,5 kn/mj do max 12 kn/mj

ako je situacija stvarno takva da ti knjigovođa nema fina karticu, onda ti je zaista preskupo, ali ta varijanta je teško moguća , sigurno ima komitente koji su dužni po zakonu dio

obaveza raditi elektronski, od predaje pdv-a do najnovijeg obaveznog prijavljivanja i odjavljivanja radnika preko e-mirovinskog ( tko ima više od 3 zaposlena)

pa nije valjda da ona svakog tjera da nabavi vlastitu fina karticu ?

kaze da nema taj certifikat. drugim rijecima, svi moraju uplacivati fini 230 kn
ja nemam fina karticu
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 21:20   #18
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
cijene fina kartice su tu ( pri dnu) : http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=941

mi svi polazimo od pretpostavke da tvoj knjigovođa već ima fina karticu i da je je jedini dodatni trošak ovlaštenje koje košta od min 2,5 kn/mj do max 12 kn/mj

ako je situacija stvarno takva da ti knjigovođa nema fina karticu, onda ti je zaista preskupo, ali ta varijanta je teško moguća , sigurno ima komitente koji su dužni po zakonu dio

obaveza raditi elektronski, od predaje pdv-a do najnovijeg obaveznog prijavljivanja i odjavljivanja radnika preko e-mirovinskog ( tko ima više od 3 zaposlena)

pa nije valjda da ona svakog tjera da nabavi vlastitu fina karticu ?
knjiza...mozda ima finin certifikat samo za eporeznu (na sticku od net bankinga), ali nema za ostale finine usluge, pa ni za gfi...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 06:12   #19
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
imam e porezna i e-regos koji sam koristila za slanje r-sm-a, sada mi vise nista ne znaci e-regos, a da li preko tog certif.mogu slati gfi-pod ili je potrebno ispuniti još neku dodatnu pristupnicu kao za e mirovinsko.
placam naknadu fini oko 62 kn mjesecno + pbz-u za internet bankar.ovisno o izvodima itd oko 80-ak kn mj.
kad ispunim pristupnicu za mirovinsko hoce mi se povecati mj.naknada za finu?
to je isti certifikat , ali kad je ispunjavana pristupnica za e-regos bila je i dodatna kućica koju je trebalo označiti za rgfi , na istoj pristupnici . ako nisi tada označila i tu kućicu - sad predaj dodatnu pristupnicu ( ako se ne sjećaš što si označila na pristupnici, probaj se ulogirati na rgfi)

mirovinsko je besplatno

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
knjiza...mozda ima finin certifikat samo za eporeznu (na sticku od net bankinga), ali nema za ostale finine usluge, pa ni za gfi...
moguće , eto poslovne ideje za bitchy
neka uzme fina karticu i svim klijentima svog knjigovođe pošalje gfi za 125 kn po slanju
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 11:07   #20

Morat cu to provjeriti s njom. Jebalo ih 230 kn


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.