Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2015., 12:51   #1
Molim savjet - otvoriti "nešto" ili čekati bolje dane =)

Najprije, lijep pozdrav svima, nadam se da će se naći netko tko će me savjetovati i uputiti što činiti.

Željela bih otvoriti "nešto" (obrt, jdoo ili nešto treće) gdje bih radila usluge posredovanja u internet trgovini. Dakle, radila bi narudžbe za kupce uz određenu proviziju.
Zanima me što je najpametnije otvoriti u tom slučaju, obrt, jdoo ili nešto treće?

-za početak očekujem profit (dohodak) od cca 5-6 tis. kn mjesečno
- još uvijek sam u statusu redovnog studenta, ostalo mi je još samo diplomirati pa me zanima mijenja li to išta vezano za ovaj projekt? (moram li čekati da diplomiram ili je svejedno u kojem trenutku otvaram "nešto")
- ulaganja su minimalna, računalo i internet, eventualno reklama...
- za početak bih ja bila jedina zaposlena, kasnije bi po potrebi i opsegu posla vidjela trebam li još radnika

Konkretno me zanima koja su moja obavezna mjesečna/godišnja davanja?
Što je najisplativije otvoriti? Isplati li se otvarati "nešto" na temelju ove računice dohotka/profita?
Od kuda krenuti, kome se obratiti i gdje se raspitati?

Unaprijed hvala na svakom savjetu
Nora Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 13:37   #2
ne znam koliko ti to ima smisla jer vec sada ima nekoliko "jakih" u tom poslu. no, ako bas zelis to raditi, onda ti je najbolje pitati knjigovodu jel bolji obrt ili j.d.o.o.

u mom slucaju j.d.o.o mi je bila jeftinija solucija ali ne mora znacit da ce biti i tebi.

ako si stavis placu cca 3000 kn (bubam sada) racunaj da su ti na to doprinosi oko 1500. ovo su sad okvirne cifre. trebalo bi tocno izracunati. na tu cifru racunaj jos trosak knjigovode.. od 500 kn nadalje.. ovisi kog uzmes jer cijene variraju.

troškove na koje mozes racunati su ti jos internet i telefon. Reklama ti nije eventualno jer bez reklame ne budes ni 100 kn mjesecno zaradila. U svakom poslu treba neka vrsta reklame. Bilo internet reklamiranje, letci, radio, tv, časopisi i ostalo. Znaci, nekakvu reklamu moras imati i placati svaki mjesec. Tu se cijene krecu od 100 kn pa u nebesa. Naravno, ovisi kakvu reklamu zelis. Racunaj i najam prostora na mjesecnoj bazi.

Najbolje bi ti bilo obratiti se knjigovodi. Ja sam vrijeme gubila raspitujuci se u obrtnickoj, gospodarskoj komori i slicno.. bezveze gubitak vremena. Raspitaj se za preporuku nekog kvalitetnog knjigovode, plati sat-dva konzultacije i reci mu sto bi htjela pa nek te savjetuje. Mislim da ti je to najbolje.

Nisam sigurna ali mislim da ako si redovit student, da ne mozes otvarat firmu
Vec se negdje o tome na forumu raspravljalo.

Sretno
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:06   #3
slažem se, nema bolje od konzultacija s dobrom knjigovođom... ak ne znaš nikog mogu ti poslat porukom kontakt od moje
tak sam i ja svojedobno išla prvo na konzultacije i tek onda donijela odluku

dobar knjigovođa je u toku sa svim izmjenama, zna sve varijante...

osim troškova koje ti je bitchy već navela, nemoj zaboravit i na "sitne" troškove - npr. moraš imat račun u banci a on svaki mjesec košta, plus naknade za transakcije,
ako imaš obrt plaćaš članarinu obrtničkoj komori,
neke djelatnosti moraju plaćat naknadu turističkoj zajednici... i tak ima toga u lijepoj našoj

ak radiš od doma onda si dio režija možeš vodit kao trošak - osim ak si podstanar na crno

moj savjet je da "otvoriš nešto" - naravno ovisno o tome dal trebaš čekat kraj faksa ili možeš sada
ako ćeš čekat bolje dane, onda ćeš se načekati
uslužne djelatnosti su super jer ak ti ne uspije zapravo ćeš malo izgubiti (za razliku od kafića, dućana i sl gdje moraš kupit puno robe) a s druge strane možeš sasvim dobro živjeti nakon par godina

go, girl, go
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:21   #4
sunce, eto vidis.. ja sam u potpunosti smetnula s uma ove sitne stavke.. kad se to sve nabere

kad pocinjes itekako su bitne jer ti svaka kuna treba. kad se uhodas i ako ti biznis uspije, te stavke postanu mizerne.. ali treba doci do faze da ti postanu mizerne.

ja sam svakako za to da covjek pokusa ali ne toliko iz razloga "nemam posao pa mogla bih prodavat nesto" vec iz zelje da budes sam svoj gazda, da nesto stvaras i da taj posao volis.

Koliko god postoje prednosti da si sam svoj gazda, toliko ima i nedostataka. Moj savjet joj je neka ne zuri. Nek diplomira i onda nek odluci sto ce i gdje ce. Jbg, ja volim imati stvari pod kontrolom, vagati rizik, razmisljati sto i kako
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:58   #5
Potpisujem sve što su cure rekle i samo bi dodala da imaš neke radionice za poduzetnike- početnike pri HGK.
Ne znam sad točno koje županijske komore to organiziraju, niti kada, al mislim da bi na webu HGK mogla naći tako nešto ili možeš nazvat onu u svojoj županiji pa pitati. (znam da su u zagrebačkoj imali i neke materijale o tome, al davno sam to vidjela kad sam bila na nekom seminaru, pa ne znam jel to još uvijek aktualno).
Neke opće podatke o tome što ti se više isplati možda možeš naći i na stranici HITRO.HR, a, ako se ne varam i na e-građani postoje neki linkovi koji bi ti mogli biti zanimljiv; npr. http://www.minpo.hr/default.aspx?id=86


Polako, mudro, pripremi živce jer će ti trebat i sretno .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 20:41   #6
Hvala svima na javljanju

Dugo sam vagala tu odluku i ipak pronašla neki smisao Shvaćam da postoji konkurencija, ali budem li tako gledala neću daleko dogurati. Plan poslovanja imam dobro razrađen,a ovaj posao zapravo već i radim (duže vrijeme ), ali nelegalno
Zadovoljna sam jako i s ovim malo, a ograničena sam sa svih strana (krenuvši od reklame/ proširenja / uvođenja novina i sl.) i zato bih htjela što prije legalizirati. Imam i volje i novih ideja i sigurna sam da se ne bih stopila s konkurencijom

bitchy-as-usual - Ovo za određivanje plaće, to je kod JDOO? Jer, koliko sam upućena, u obrtu je dohodak tvoja plaća, a dohodak ne možeš odrediti unaprijed. Evo, zanima me znate li kako idu davanja kod obrta? Mjesečno plaćam doprinose (zdrav.+mirov. cca 1800 kn?), tromjesečno HGK, a porez na dohodak godišnjoj razini? Koliko posto, znate li?
Što se tiče prostora, za početak bih posao obavljala isključivo od kuće, dakle stan u kojem živim bi bio poslovni prostor tako da tu nemam dodatnih troškova. Kasnije, dok i ako se posao uhoda, voljela bih otvoriti i imati konkretan poslovni prostor i tu bih još dodala dodane slične/srodne poslove koji mi se čine kao izvrsna ideja, ali za to treba malo više novaca pa si za početak to ne mogu odmah priuštiti (da sad ne gnjavim i iznosim čitav plan)

sunce Hvala na optimističnim riječima, slabo na to nailazim u lijepoj našoj u posljednje vrijeme
Ja nisam tip koji će sjedit i plakat nad svojom sudbinom, poprilično sam probitačna i snalažljiva u životu te se gotovo uvijek izborim za sebe

Darsey Hvala na linku i savjetima, odoh odmah "pročačkati" malo
Nora Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 21:54   #7
Quote:
Nora Morgan kaže: Pogledaj post
a porez na dohodak godišnjoj razini? Koliko posto, znate li?
Kod obrta postoje 3 porezne stope, ovisno o visini dohotka. Ovdje je navedeno koja stopa za koji dohodak: http://www.porezna-uprava.hr/baza_zn...peDohodak.aspx

To je negativna strana obrta u odnosu na d.o.o., gdje je jedinstvena stopa od 20%. Za j.d.o.o. nisam sigurna, ali mislim da vrijedi isto ta stopa od 20%.

Što se tiče plaće u obrtu, u pravu si, ne trebaš je sebi isplaćivati.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 22:21   #8
Quote:
Salammbo kaže: Pogledaj post
Kod obrta postoje 3 porezne stope, ovisno o visini dohotka. Ovdje je navedeno koja stopa za koji dohodak: http://www.porezna-uprava.hr/baza_zn...peDohodak.aspx

To je negativna strana obrta u odnosu na d.o.o., gdje je jedinstvena stopa od 20%. Za j.d.o.o. nisam sigurna, ali mislim da vrijedi isto ta stopa od 20%.

Što se tiče plaće u obrtu, u pravu si, ne trebaš je sebi isplaćivati.
Hvala na pojašnjenju =) Ako sam dobro shvatila, na mjesečni profit (dohodak) do 8.800 kn plaćam 25% na kraju godine. Dakle to bi značilo da ako npr. imam mjesečni prosjek 6000, na godišnjoj razini je to 72000, od te 72000 zarađene 18 000 ide državi, na mjesečnoj razini to je otprilike 1500 kn državi + cca 2000 kn doprinosa. Po mojoj računici na prosječno zarađenih 6000 kn mjesečno moja davanja su 3500 kn.

Zvuči loše

Onih 40% neću ni komentirati, užas

Doprinosi se nikako ne mogu izbjeći?

Po ovoj računici onda ispada bolje otvoriti jdoo i plaćati 20%, ali ne znam kakva je situacija s ostalim davanjima u jdoo.
Nora Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 13:00   #9
Ne, doprinose ne možeš izbjeći. Za obrt su ti cca 1800 kn mjesečno, ostatak novaca možeš slobodno podizati s računa, ne treba pravdanje. Dohodat i stopa u koju upadaš se računaju na godišnjoj bazi, tj. od 1.1.-31.12 ili od datuma početka poslovanja do kraja tekuće godine. Razlika između prihoda i rashoda ti je dohodak.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 15:26   #10
Quote:
Nora Morgan kaže: Pogledaj post
Hvala na pojašnjenju =) Ako sam dobro shvatila, na mjesečni profit (dohodak) do 8.800 kn plaćam 25% na kraju godine. Dakle to bi značilo da ako npr. imam mjesečni prosjek 6000, na godišnjoj razini je to 72000, od te 72000 zarađene 18 000 ide državi, na mjesečnoj razini to je otprilike 1500 kn državi + cca 2000 kn doprinosa. Po mojoj računici na prosječno zarađenih 6000 kn mjesečno moja davanja su 3500 kn.

Zvuči loše

Onih 40% neću ni komentirati, užas

Doprinosi se nikako ne mogu izbjeći?

Po ovoj računici onda ispada bolje otvoriti jdoo i plaćati 20%, ali ne znam kakva je situacija s ostalim davanjima u jdoo.
Problem kod jdoo je u tome što zarađeni novac nije tvoj, nego od poduzeća, a kad želiš dignut dobit to ti se opet oporezuje porezom na dohodak. (12% u najboljim uvjetima) Isto tako poduzeće ne možeš samo tako zatvoriti, zatvaranje (javni bilježnik i ostalo) je čak i skuplje od otvaranja, a traje godinama....

Ako misliš imati veliku dobit, jdoo ti je bolji, međutim ako ćeš imati puno troškova (a vjerojatno hoćeš jer se tu svačeg nakupi, što ne planiraš unaprijed) onda ti dohodak na kraju godine neće biti prevelik tako da bi ti u tom slučaju ipak bio bolji obrt... Osim toga obrt otvoriš i zatvoriš (ako ti poslovanje neće ići) takoreći trenutačno uz stotinjak kuna troška...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 15:34   #11
Kao što su ti već savjetovali, najbolje da tražiš savjet od dobrog knjigovođe. Ja sam imala u par navrata ideju da zatvorim obrt i otvorim d.o.o., ali me on odgovara od toga, s jedne strane zato što se obrt, kao što je napisao forumaš prije mene, lakše zatvori ako stvari krenu krivo, a s druge strane, kompliciranije je vođenje knjiga za d.o.o.

Što se tiče doprinosa (dakle, zdravstveno, mirovinsko, zaštita na radu....), njih ne možeš izbjeći. Međutim, što se tiče poreznih stopa, i tu važnu ulogu ima vješt i iskusan knjigovođa koji bi te trebao znati uputiti kako da ne upadneš u stopu od 40%.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 18:53   #12
Hvala svima. Nisam se dobro izrazila u prethodnom postu odnosno kasnije sam pročitala da se i mjesečni doprinosi (zdrav.+mirov.) odbijaju kao izdatak, imam li pravo? Dakle i to se računa kao rashod? (tako da mi računica nije u potpunosti točna)

Što bi još moglo ići pod rashode konkretno kod ovog posla ? (naravno kako ne bih upala u onih 40% jer to je prestrašno)

I kako se računa stopa po kojoj mi se obračunava porez ako npr. nekoliko mjeseci imam dohodak do onih 8.800 (dakle 25%), a nekoliko mjeseci pređem taj limit (po kojem se računa 40%) ?

GricGric Hvala na pojašnjenjima oko jdoo. Oko obrta sam koliko toliko upućena, oko jdoo baš i ne. Možeš li mi pojasniti što znači konkretno ovo
" a kad želiš dignut dobit to ti se opet oporezuje porezom na dohodak" - od čega živim ako ne dižem i ne koristim novac koji zaradim? Kakve su stope ovdje, znaš li?
I , kažeš, ako mislim imati veliku dobit onda bolje jdoo. Što bi značila velika dobit, cca?

Sljedeći tjedan ću kod knjigovođe, htjela sam ipak saznati neke informacije prije da znam o čemu pričamo,a ne da ga blijedo gledam

Još jednom, hvala na informacijama
Nora Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 19:23   #13
Vec ti je ekipa odgovorila ali vidim da ti nisu komentirali dio koji si napisala meni. Moras imati ugovor o najmu i placati porez neovisno dal ti mama i tata daju prostor ili je stan tvoj. Debilno i iritirajuce, slazem se ali takav je zakon pa racunaj na taj trosak.

Takoder, doprinosi su kod obrta veci nego kod j d o oa. Zato ja nisam otvarala obrt


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 19:45   #14
Quote:
Nora Morgan kaže: Pogledaj post
Što bi još moglo ići pod rashode konkretno kod ovog posla ? (naravno kako ne bih upala u onih 40% jer to je prestrašno)
imaš doprinose, mj.cca1800 kn, komorski doprinos cca 1000 kn godišnje, porez na tvrtku (godišnji), telefona cca 500 kn mjesečno, nešto električne energije (ako si obrtnik i radiš od kuće imaš pravo odbitka tog troška) , zatim trošak opreme, uredskog pribora, itd itd ...nabere se. Trošak ti je sve ono što ti je potrebno za obavljanje djelatnosti.
Obračun dohotka se radi na kraju godine, znači svi prihodi minus svi troškovi, pa zatim od rezultata odbiješ osobni odbitak 31.200 i to što ostane je tvoj dohodak u 2015-oj godini, koji se zatim oporezuje po poreznim razredima koje će ti objasniti knjigovođa.

Quote:
Nora Morgan kaže: Pogledaj post
Možeš li mi pojasniti što znači konkretno ovo " a kad želiš dignut dobit to ti se opet oporezuje porezom na dohodak" - od čega živim ako ne dižem i ne koristim novac koji zaradim? Kakve su stope ovdje, znaš li?
I , kažeš, ako mislim imati veliku dobit onda bolje jdoo. Što bi značila velika dobit, cca?
ako u jdoo na kraju godine ostvariš dobit od primjerice 60.000 kn, (isto se računa kao prihod minus troškovi) na tih 60.000 kn platit ćeš 20% poreza na dobit (12.000 kn) a ako poželiš dignut tih 48.000 kn koje su ti od dobiti ostale, na dignuti iznos platit ćeš 12%poreza + prirez (6796,8 ako si u Zagrebu) tako da tebi ostaje za dignuti 41.203,20 kn, ako sam dobro izračunala budući da računam napamet.

Inače u jdoo živiš od plaće koju si isplaćuješ.

Ostatak nek ti objasni knjigovođa kad joj kažeš specifičnosti toga što ćeš raditi, znat će više. Sve je to dosta komlicirano i promjenjivo ovisno o tome šta i kako ćeš raditi...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 20:06   #15
ja imam obrt registriran u svojem stanu i nemam nikakav ugovor o najmu - to sve ovisi o vrsti djelatnosti
režije si u određenom postotku knjižim kao trošak (struja, grijanje, holding, internet i telefon)

Nora, još jednom ti preporučujem razgovor s knjigovođom, u sat vremena ćeš dobiti sve informacije, kalkulacije i savjete koji su ti potrebni
moja je stvarno dobra, već je par frendova išlo kod nje sa sličnim dilemama i puno im je pomogla

a što se tiče optimizma, po meni ak nisi realan optimist, nemreš opstat u ovoj zemlji
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 21:39   #16
Sunce, velim ti da prema zakonu to moras. E sad, sto bi bilo kad bi ti dosla inspekcija to je sasvim deseto. Neki ljudi su prosli bez toga i riskiraju, a neki su morali predati poreznoj ugovor jer je porezna forsirala. Pitanje je samo zeli li ona bas sve radit po ps-u ili ne. Ja sam to napomenula jer znam da se to treba


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 00:46   #17
GricGric@

napomena samo...u računici kod isplate dobiti jdoo - neto dobit 48.000 kn se ne može isplatiti u cjelosti jer 25% mora ići u zakonske rezerve, isplatiti se može 75% od tih 48 tisuća,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 00:53   #18
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
GricGric@

napomena samo...u računici kod isplate dobiti jdoo - neto dobit 48.000 kn se ne može isplatiti u cjelosti jer 25% mora ići u zakonske rezerve, isplatiti se može 75% od tih 48 tisuća,
ups... znam to, ali prizaboravih trenutno...

hvala na ispravku
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 08:18   #19
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Sunce, velim ti da prema zakonu to moras. E sad, sto bi bilo kad bi ti dosla inspekcija to je sasvim deseto. Neki ljudi su prosli bez toga i riskiraju, a neki su morali predati poreznoj ugovor jer je porezna forsirala. Pitanje je samo zeli li ona bas sve radit po ps-u ili ne. Ja sam to napomenula jer znam da se to treba


Sent from my iPhone using Tapatalk
ok, provjerit ću opet...
znam da je bila razlika između obrta i doo-a i da je ovisilo o vrsti djelatnosti
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 09:58   #20
Moje je iskustvo s najmom kao i ono što ima Sunce: radim od doma, ali vlasnik prostora je moja baka i nisam trebala nikakav ugovor o najmu sklapati iako bi mi možda ponekad dobro došao, ali eto. I nisu ni prilikom otvaranja obrta ni kasnije na poreznoj tražili da imam ugovor o najmu, jedino sam morala nositi vlasnički list da se vidi tko je vlasnik prostora. Ne sjećam se više zašto nije bio potreban ugovor o najmu, kao što Sunce kaže, vjerojatno ovisi o vrsti djelatnosti, možda i broju zaposlenih.

Mi ti ovdje samo sipamo ideje i možemo te potaknuti da što više pitanja postaviš knjigovođi. Ako trebaš preporuku, pošaljem ti i ja na pm podatke svoje knjigovotkinje, ja sam zadovoljna, tri godine, tj. o početka obrta sam kod nje.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.