Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2015., 15:11   #1
Prikaz i knjiženje troškova i rashoda nevezanih uz poslovanje

Bit ću vrlo konkretna. Na primjer, ako kupim hranu za kućne ljubimce ili napravim neki drugi privatni trošak preko poslovne kartice povezane s mojim poslovnim računom, kako se to prikazuje i knjiži? Je li kažnjivo? ako je, kako?
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:37   #2
Quote:
jasnaglasna kaže: Pogledaj post
Bit ću vrlo konkretna. Na primjer, ako kupim hranu za kućne ljubimce ili napravim neki drugi privatni trošak preko poslovne kartice povezane s mojim poslovnim računom, kako se to prikazuje i knjiži? Je li kažnjivo? ako je, kako?
Obrt ili firma?
U principu iz obrta možeš uzeti novce jer je to tvoja dobit, a firmi bi trebala iznos vratit jer kako ćeš pseću hranu stavit pod trošak???
Aleksandraracun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:41   #3
d.o.o.
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:47   #4
Quote:
jasnaglasna kaže: Pogledaj post
d.o.o.
Ovako u principu nebi smjela to radit. Možeš to direkt staviti na neki trošak (bez odbitka pretporeza) ali iskreno nebi se ja sa tim previše bakćala to je ipak novci od firme i trebaju tamo i biti...
Aleksandraracun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:49   #5
Ma dogodi se da mi zatreba kaj sad. Jel može to pod predujam dobiti? Ili obustava od neto plaće, ili kratkoročna pozajmica? Kaj od tog navedenog je porezno "najlakše"?
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:59   #6
To je apsolutno porezno nepriznat trošak.
Imaš više varijacija kako možeš to proknjižiti ako ti se greškom desilo jednom - dva put.
Ako ti se to desi više puta, nema šanse da ti to prođe bez sankcija.
Svaka kontrola porezne će te natjerat da to prikažeš kao plaću u naravi i platiš doprinose i porez i prirez sa zateznim kamatama, pa ti vidi.

Ako pretjeraš, nakalemit će ti i prikrivanje dobiti i eto sra.... Ne igraj se s tim.
Isplati si plaću pa iz plaće kupi stvari za privatne potrebe, a ne iz firme.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 16:09   #7
isplaćujem si ja plaću ali mi nije dosta a ne bi išla na veće doprinose.
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 16:13   #8
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imaš više varijacija kako možeš to proknjižiti ako ti se greškom desilo jednom - dva put.
a koje su to varijacije, molim te?
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 17:07   #9
Quote:
jasnaglasna kaže: Pogledaj post
a koje su to varijacije, molim te?
Knjiži to na potraživanje od radnika (tebe, jel ) i onda ti to lijepo vratiš u firmu i gotovo.
Zatvori to što sad imaš i gotovo s tim.
Za sve ostale kombinacije trebalo bi malo bolje pogledat stvari....
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 18:24   #10
to je onda kao ustega od neke sljedeće plaće, ovaj mjesec dignem 'iljadu kuna više a sljedeći si isplatim toliko manje.
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 18:47   #11
Nije niti slično "ustezi" od plaće. Nemoj brkati pojmove.
U ovom što sam spomenula, nisam uopće mislila na plaću, nego na samo knjiženje kroz financijsko knjigovodstvo.
Jedna, dvije stvari tako se može "utopiti".
Dirni plaću, i nećeš baš sakriti to što hoćeš sakriti
Preporučam ti da nađeš knjigovođu, i da to ne radiš više.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 20:37   #12
knjigovođe su skupi ja sam premala firma da bi imala knjigovođu. delam bez knjigovođe već 7 godina i nemam problema. Za sad, da se ne ureknem.
A ovo kaj se tiče plaće i ustege stoji ovak u propisu:

1. OBUSTAVA PRIVATNIH TROŠKOVA IZ NETO PLAĆE
Ako se radi o plaćanju privatnih troškova zaposlenih članova uprave, managera i zaposlenika plaćenih poslovnom karticom društva, uz obveznu suglasnost (koja je propisana Zakonom o radu) tih zaposlenika, iznos plaćenih privatnih troškova (s uključenim PDV-om) poslodavac može ustegnuti od redovne mjesečne neto plaće.

Na to sam se ja referirala.
jasnaglasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 21:30   #13
Onda nastavi bez knjigovođe i dalje i niš se ne sekiraj.

Al jednu stvar moraš znati: znanje i iskustvo se plaća... to košta, to nešto vrijedi jer su ljudi u to ulagali, sustavno i godinama, jer su se obrazovali, jer su s godinama stekli neka saznanja, kupuju stručnu literaturu, plaćaju seminare i radionice, ulažu u sebe i svoje cjeloživotno obrazovanje.
Imaju izvore informacija iz poslovnih krugova koji običnom poduzetniku nisu samo tako dostupni. I zato neke savjete nikada (ali baš nikada) nećeš dobiti samo tako, na lijepe oči i za badava, na forumu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:47.