Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2015., 10:46   #1
Boja Sunca i drugih zvijezda?

Jučer sam slučajno sudjelovao u raspravi oko toga da li je naše Sunce zapravo crveno, žute ili pak bijelo... Kako inače volim astronomiju i znam dosta o tome, zaintrigiralo me to pitanje, pa sam išao malo proučavati, ali eto i dalje nisam bas siguran da sam sve shvatio i da li su te informacije uopće točne (nisam stigao doći do nikakve knjige pa mi je izvor bio internet, uglavnom engleske stranice).

Shvatio sam da ima nešto veze s masom i veličinom, i da postoje od tamnožutih do biserno bijelih zvijezda, pa eto sigurno ovdje netko zna ponešto o tome, volio bih saznati o cemu ovisi boja i kojih sve boja ima? I koje je zapravo boje naše Sunce?
Hvala
CalvinC is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 10:56   #2
Gledajući iz svemira, Sunce je bijelo. Dakle sve su boje zastupljene.

Ovo je spektar sunčevog zračenja iznad i ispod atmosfere.





Uglavnom što su hladnije, to su crvenije, a što su toplije to su plavije. Žute (kao i Sunce) su negdje između.

Toplije i plavije su najčešće masivnije.
Veća masa -> više fuzije -> više energije.

Crveni divovi su najveće, ali ne i najmasivnije niti najsvijetlije. Crvene su boje.
Plavi divovi su masivne i velike, ali ne velike kao crveni divovi. Plave/bijele su boje i jako svijetle.


Ovo je dosta pojednostavljeno, bilo bi lijepo da netko da detaljniji odgovor.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 18:04   #3
Dosta dobro objašnjenje daje pogled na H-R dijagram

http://www.astro.cornell.edu/academi...hr_diagram.htm
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 06:28   #4
Sunce, iako nazivaju "žuti patuljak" je zapravo bijelo. Nama djeluje žućkasto jer se plavi dio spektra raspršuje u atmosferi, a kada je nisko na horizontu zbog atmosferske apsorpcije djeluje narančasto ili crveno.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 09:32   #5
B. [IMG][/IMG]X
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Sunce, iako nazivaju "žuti patuljak" je zapravo bijelo. Nama djeluje žućkasto jer se plavi dio spektra raspršuje u atmosferi, a kada je nisko na horizontu zbog atmosferske apsorpcije djeluje narančasto ili crveno.
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Dosta dobro objašnjenje daje pogled na H-R dijagram

http://www.astro.cornell.edu/academi...hr_diagram.htm
Andrijakos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.