Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2015., 15:32   #161
Kao što sam već napisao, to je predmet istrage za policiju i poreznu upravu a ne za banku.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 20:45   #162
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Nisam našao niti jedan članak po kome bi netko bio obavezan dati svu silu podataka koje bankaroidi traže. Jedino se mora dati ono osnovno, i to kod svih transakcija koje prelaze 105.000 kn ili u slučajevima kada postoji određena sumnja u pranje novca.
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 00:11   #163
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
Nisam našao niti jedan članak po kome bi netko bio obavezan dati svu silu podataka koje bankaroidi traže.
Možda nisi dobio smjernice tijela iz članka 83., kojima se banke trebaju voditi...? Koga zanima, može čitati zakon, ko više voli vjerovati da su banke krive za sve, meni isto OK.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 02:30   #164
čekček navodiš članak zakona po kojem porezna uprava, financijski inspektorat i Hanfa trebaju raditi taj posao (uostalom zbog toga i postoje i neko tamo za to dobiva plaću) a i dalje smatraš da to trebaju raditi banke?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 09:53   #165
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Ne znam kako da ovo fino kazem, ali lazes. Pbz ima KYC upitnik, ali u njemu nema niti slova o tome s kim zivis, niti se spominju djeca, mogla te pitati o primanjima, gdje radis, koliki je iznos pojedine transakcije i sl. Mogla ti je azurirati maticne podatke ali ni tu se ne spominju ni suprug, ni djeca, nista osim onog uobicajenog: adresa, oib, osobna... Niti jedan osoban podatak. Eventualno te mogla pitati razlog zatvaranja racuna.
Mislim, krenula je pljuvacina, pa amo malo prepraviti pricu da izgleda socnije.
I pored toliko posla i gledanja da se sto prije na lijepi nacin rijesi stranke, bas nekoga s one strane saltera zanima imas li ti djecu, idu li u skolu i sto si danas jela. Nemaju pametnijeg posla.
Evo,cisto radi informacije... ne radi se o PBZ banci ali problem je isti.
Kome je u interesu i odkud pravo bANCI da me pita za moj bracni status????
Koliko nas je u kucanstvu i jel zivimo u kuci ili stan :mad
Eh sad... najbolje od svega je ,da nisam trazila kredit..nit ikakve novce.
Morala sam ici u banku otvoriti ziro racun za maloljetnog sina koji je zapoceo praksu i dobiva naknadu za svoj rad.
I sad opet ponavljam pitanje nekom tko se u to razumije..
OTKUD NEKOM PRAVO DA ME PITA IMAM LI MUZA ILI NEMAM ILI SAM GA IMALA AL GA VISE NEMAM PA SAM RASPUSTENICA...to je bitno za ziro racun mog sina
Doslo mi da kazem kako sam gej.i neka tako i upise zbog tocnosti informacije
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 09:57   #166
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Možda nisi dobio smjernice tijela iz članka 83., kojima se banke trebaju voditi...? Koga zanima, može čitati zakon, ko više voli vjerovati da su banke krive za sve, meni isto OK.
Koje smjernice? Ima li to na internetu, može li se vidjeti? U tom članku zakona kojeg navodiš, kao i u cijelom zakonu na kojeg se pozivaš ne piše ama baš ništa o čemu raspravljamo ovdje.
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 11:54   #167
Quote:
princeza sunca kaže: Pogledaj post
Ne znam kako da ovo fino kazem, ali lazes. Pbz ima KYC upitnik, ali u njemu nema niti slova o tome s kim zivis, niti se spominju djeca, mogla te pitati o primanjima, gdje radis, koliki je iznos pojedine transakcije i sl. Mogla ti je azurirati maticne podatke ali ni tu se ne spominju ni suprug, ni djeca, nista osim onog uobicajenog: adresa, oib, osobna... Niti jedan osoban podatak. Eventualno te mogla pitati razlog zatvaranja racuna.
Mislim, krenula je pljuvacina, pa amo malo prepraviti pricu da izgleda socnije.
I pored toliko posla i gledanja da se sto prije na lijepi nacin rijesi stranke, bas nekoga s one strane saltera zanima imas li ti djecu, idu li u skolu i sto si danas jela. Nemaju pametnijeg posla.
Evo,cisto radi informacije... ne radi se o PBZ banci ali problem je isti. Kome je u interesu i odkud pravo bANCI da me pita za moj bracni status???? Koliko nas je u kucanstvu
i jel zivimo u kuci ili stan kk
Eh sad... najbolje od svega je ,da nisam trazila kredit..nit ikakve novce. Morala sam ici u banku otvoriti ziro racun za maloljtnog sina koji je zapoceo praksu i dobiva naknadu za svoj rad.
I sad opet ponavljam pitanje nekom tko se u to razumije..OTKUD NEKOM PRAVO DA ME PITA IMAM LI MUZA ILI NEMAM ILI SAM GA IMALA AL GA VISE NEMAM PA SAM RASPUSTENICA...to je bitno za ziro racun mog sina Doslo mi da mazem kako sam gej.i nem tako i upise zbog tocnosti informacije
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 11:56   #168
Greskom poslala isti post. Sorry
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 12:17   #169
Svejedno je neka žestoka muljaža čim su banke uopće uspjele progurati tu anketu...
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 19:07   #170
Evo pojasnjenja.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...2/Default.aspx
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 19:18   #171
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
da izvučemo najbitnije

Otvarate li novi račun u banci ili namjeravate obaviti transakciju od 105.000 i više kuna jer, primjerice, kupujete automobil i niste klijent banke preko koje ćete izvršiti to plaćanje, a banci ne želite dati podatke ni dokumente o svojem identitetu ili namjeni te uplate, ona mora odbiti otvaranje računa i provođenje takve transakcije.

Ako ste stari klijent banke i ne želite joj dati podatke za ažuriranje svojeg računa, ne mora s vama prekinuti poslovni odnos, no ako obavljate transakcije veće od 105.000 kuna i ne želite reći namjenu transakcije, prekinut će odnos s vama, a o tome će, jednako kao da ste novi klijent koji želi otvoriti račun ili obaviti plaćanje i odbija dati sve podatke, obavijestiti Ured za sprječavanje pranja novca. Dio je to novih Smjernica o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma koje je u ponedjeljak objavila Hrvatska narodna banka, a vrijede od 1. srpnja.

Tako banke koje ne mogu ažurirati prikupljene podatke o stranci s kojom već imaju uspostavljen poslovni odnos nisu dužne prekinuti poslovni odnos, nego bi, u skladu s vlastitom analizom rizika, trebale ponovno procijeniti rizik poslovnog odnosa sa strankom i poduzeti mjere za smanjenje rizika sve dok se ne provede mjera ažuriranja podataka.

Bankar koji je želio ostati anoniman rekao nam je da će to ublažavanje vrijediti još nekoliko godina, sve do 2017., a onda će svaki klijent morati kazati što se od njega traži ili će ga banke morati pozdraviti.

– Nije to zato što banke traže i žele imati te podatke, nego se to zakonom traži od njih. Ne izmišljamo mi to niti želimo biti činovnici. Danas će vas pitati u bankama kad otvarate račun jeste li rezident ili niste, jeste li oženjeni i kakva su primanja bračnog partnera, gdje i koliko dugo radite, kolika vam je plaća, kako želite koristiti račun, hoćete li ga koristiti isključivo za gotovinske transakcije i zbog čega, imate li vi ili vaš bračni partner nekretninu ili nemate, koliko ih imate... To banke rade radi izračunavanja boniteta i provedbi direktiva EU-a za klijente i za dužnike sa stambenim kreditom, a od srpnja prošle godine građani i tvrtke moraju dati podatke i potpisati izjave o svojem poreznom SAD statusu – kaže nam ovaj bankar i dodaje da ima klijenata koji se protive davanju podataka za ažuriranje postojećih računa, kažu da nemaju anonimne račune, da banka zna tko su i ne žele dati podatke za ažuriranje jer se pitaju što će to sve banci.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 20:54   #172
onda je u redu, transakcije do 105.000 pa mi i dalje ne mogu ništa
a ja u 10 dana mogu dignuti miljon kuna
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 20:55   #173
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
da izvučemo najbitnije


– Nije to zato što banke traže i žele imati te podatke, nego se to zakonom traži od njih.
I opet pitam: Kojim zakonom j.... vas ja???

Quote:
Ne izmišljamo mi to niti želimo biti činovnici. Danas će vas pitati u bankama kad otvarate račun jeste li rezident ili niste, jeste li oženjeni i kakva su primanja bračnog partnera, gdje i koliko dugo radite, kolika vam je plaća, kako želite koristiti račun, hoćete li ga koristiti isključivo za gotovinske transakcije i zbog čega, imate li vi ili vaš bračni partner nekretninu ili nemate, koliko ih imate... To banke rade radi izračunavanja boniteta i provedbi direktiva EU-a za klijente i za dužnike sa stambenim kreditom, a od srpnja prošle godine građani i tvrtke moraju dati podatke i potpisati izjave o svojem poreznom SAD statusu – kaže nam ovaj bankar i dodaje da ima klijenata koji se protive davanju podataka za ažuriranje postojećih računa, kažu da nemaju anonimne račune, da banka zna tko su i ne žele dati podatke za ažuriranje jer se pitaju što će to sve banci.
Meni vjera zabranjuje da drugome dajem takve podatke.
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 21:44   #174
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
da izvučemo najbitnije

Otvarate li novi račun u banci ili namjeravate obaviti transakciju od 105.000 i više kuna jer, primjerice, kupujete automobil i niste klijent banke preko koje ćete izvršiti to plaćanje, a banci ne želite dati podatke ni dokumente o svojem identitetu ili namjeni te uplate, ona mora odbiti otvaranje računa i provođenje takve transakcije.

Ako ste stari klijent banke i ne želite joj dati podatke za ažuriranje svojeg računa, ne mora s vama prekinuti poslovni odnos, no ako obavljate transakcije veće od 105.000 kuna i ne želite reći namjenu transakcije, prekinut će odnos s vama, a o tome će, jednako kao da ste novi klijent koji želi otvoriti račun ili obaviti plaćanje i odbija dati sve podatke, obavijestiti Ured za sprječavanje pranja novca. Dio je to novih Smjernica o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma koje je u ponedjeljak objavila Hrvatska narodna banka, a vrijede od 1. srpnja.

Tako banke koje ne mogu ažurirati prikupljene podatke o stranci s kojom već imaju uspostavljen poslovni odnos nisu dužne prekinuti poslovni odnos, nego bi, u skladu s vlastitom analizom rizika, trebale ponovno procijeniti rizik poslovnog odnosa sa strankom i poduzeti mjere za smanjenje rizika sve dok se ne provede mjera ažuriranja podataka.

Bankar koji je želio ostati anoniman rekao nam je da će to ublažavanje vrijediti još nekoliko godina, sve do 2017., a onda će svaki klijent morati kazati što se od njega traži ili će ga banke morati pozdraviti.

– Nije to zato što banke traže i žele imati te podatke, nego se to zakonom traži od njih. Ne izmišljamo mi to niti želimo biti činovnici. Danas će vas pitati u bankama kad otvarate račun jeste li rezident ili niste, jeste li oženjeni i kakva su primanja bračnog partnera, gdje i koliko dugo radite, kolika vam je plaća, kako želite koristiti račun, hoćete li ga koristiti isključivo za gotovinske transakcije i zbog čega, imate li vi ili vaš bračni partner nekretninu ili nemate, koliko ih imate... To banke rade radi izračunavanja boniteta i provedbi direktiva EU-a za klijente i za dužnike sa stambenim kreditom, a od srpnja prošle godine građani i tvrtke moraju dati podatke i potpisati izjave o svojem poreznom SAD statusu – kaže nam ovaj bankar i dodaje da ima klijenata koji se protive davanju podataka za ažuriranje postojećih računa, kažu da nemaju anonimne račune, da banka zna tko su i ne žele dati podatke za ažuriranje jer se pitaju što će to sve banci.
... ako banke to moraju po sili zakona neka to zatraze od nadleznih institucija koje te podatke imaju.
Moje vrijeme kosta, jer vrijeme je novac.
Ali, da li netko zna koliku naknadu su banke spremne ponuditi za te informacije ?
Ili se to individualno pregovara ?
Mozda bi im ja dao te podatke za npr. netto 73.976,49 Kn ... ne znam da li se to oporezuje pa sam napisao u neto iznosu.
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 21:50   #175
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
...



Meni vjera zabranjuje da drugome dajem takve podatke.
Tebi vjera a meni zena...
Sta cemo sad ...
Mozda ces ti morati promijeniti vjeru a ja zenu kako bi udovoljili bankarima ...
Zna li tko sto uciniti u takvim slucajevima... hm ... mozda mi bankari daju neku zamjensku zenu ... ali necu bilo koju, hocu sam izabrati iz kataloga i jos zelim "probnu voznju" ...
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 12:16   #176
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
poslao sam prijavu na AZOP da mi jave jel trebam ispunjavati tu anketu, pa ćemo vidjeti što će dalje biti
Dobio sam odgovor od AZOP-a, kažu da je banka dužna jasno informirati koja je svrha prikupljanja podataka i po kojoj zakonskoj osnovi, i da je dužna informirati koji podaci su obavezni a koji dobrovoljni.
Jedva čekam kad slijedeći put dođem u banku i da mi kažu da je to protiv terorizma i pranja novca, je*at ću im majku da koji k oni mene optužuju da sam terorist i da perem novce
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 16:41   #177
Ma ona 3 pitanja o SADu su obavezna ostalo nije, sta vas to toliko brine. Odgovori na ta 3 i reci necu ostalo i gotovo.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 21:24   #178
Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
Ma ona 3 pitanja o SADu su obavezna ostalo nije, sta vas to toliko brine. Odgovori na ta 3 i reci necu ostalo i gotovo.
Obavezna za koga ?
Tko me moze natjerati da ispunim tu anketu ?
OK, mogli bi ... ali ocekujem barem 3 vrhunska interventna policajca jer iako sam samo bivsi rukometas i malo sam se raskvasio... ima me nesto preko 100 kila na metardevedesetpet... i nisam se jos ukiselio...
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 21:35   #179
A kaj nije to al ono, skroz glupo?
Oni stvarno misle da će im teroristi reći da su teroristi i da će upotrijebit svoju lovu na bombe??
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 21:52   #180
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
A kaj nije to al ono, skroz glupo?
Oni stvarno misle da će im teroristi reći da su teroristi i da će upotrijebit svoju lovu na bombe??
A valjda zele skembati one iskrene teroriste koji na majicama nose natpis "Ja sam terorist"... a mozda te spoje na poligraf ... a mozda te i nakljukaju natrijevim pentotalom ...
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.