Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Tko će prvi dovesti ljude na Mars?
NASA 23 43.40%
SpaceX 30 56.60%
Glasovatelji: 53. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2016., 01:08   #41
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
sorry kaj nisam pobornik teorije zavjera, ipak smo na PZ podforumu : rofl:
Šta pričaš ti?

Quote:
ostale zemlje su iza amerike skoro uvijek po tehnologiji zbog mizernog budzeta nasprem americkog
Znaš li čemu je ekvivalent PAK FA?

Quote:
ne shvacam bas ovu hajku na muska od strane nekih, nije prodavac magle, pogledaj tesla motors recimo i sto je napravio od te kompanije
Ne shvaćaš? Frajer iskače iz paštete. Nije li to dovoljno? Nije ti čudno što je upravo američka vlada upumpala preko stotine mlr. u proizvodnju upravo Tesle? I nije ti čudno što upravo Musk razvija svemirsku tehnologiju?
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 01:35   #42
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Šta pričaš ti?



Znaš li čemu je ekvivalent PAK FA?



Ne shvaćaš? Frajer iskače iz paštete. Nije li to dovoljno? Nije ti čudno što je upravo američka vlada upumpala preko stotine mlr. u proizvodnju upravo Tesle? I nije ti čudno što upravo Musk razvija svemirsku tehnologiju?
f-22, f-35, koliko su proizveli pak fa-ova dosad, sad vec znam kaj ces rec al ok

dobro oces ponudit neke argumente onda, sto je toliko krivo s muskom, da nije on netko bi drugi vec uskocio, sto je toliko cudno da privatna kompanija razvija svemirsku tehnologiju, zasto ne bi?
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 01:44   #43
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
f-22, f-35, koliko su proizveli pak fa-ova dosad, sad vec znam kaj ces rec al ok
Ma kakav F35? F22, da.

Onda, zašto pitaš, kada dobro znaš da niti ti niti ja nemamo odgovor na to pitanje? <- Volio bi da mi odgovoriš na ovo, budi fer, kad se već tako igraš.

Quote:
dobro oces ponudit neke argumente onda, sto je toliko krivo s muskom, da nije on netko bi drugi vec uskocio, sto je toliko cudno da privatna kompanija razvija svemirsku tehnologiju, zasto ne bi?
S Muskom nije ništa krivo, apsolutno ništa, ali ga smatram prozirnim brandom i jednom medijskom smijurijom - hoću reći SpaceX nije Muskov. I ovo nije nikakva teorija zavjere, jednostavno je moje subjektivno mišljenje.

Nema ništa krivo u razvoju privatne svemirske tehnologije, dapače.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 02:02   #44
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Ma kakav F35? F22, da.

Onda, zašto pitaš, kada dobro znaš da niti ti niti ja nemamo odgovor na to pitanje? <- Volio bi da mi odgovoriš na ovo, budi fer, kad se već tako igraš.



S Muskom nije ništa krivo, apsolutno ništa, ali ga smatram prozirnim brandom i jednom medijskom smijurijom - hoću reći SpaceX nije Muskov. I ovo nije nikakva teorija zavjere, jednostavno je moje subjektivno mišljenje.

Nema ništa krivo u razvoju privatne svemirske tehnologije, dapače.
osobno ne vjerujem u velike probleme s f35, nisu ameri glupi koliko mi mislimo
posto znamo da ameri imaju vojni budzet ko sljedecih nekoliko sila zajedno mozemo lako zakljuciti da rusi sigurno nisu napravili vise od desetak komada najnovijih aviona, uostalom po brojnosti nikad nece dostic USAF

to je tvoje osobno misljenje ok, moje nije i sve pet, meni ce bit drago da sto prije dodjemo do marsa, bilo to u muskovoj raketi ili nekoj drugoj
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 02:05   #45
Htio sam ti reći; F35 drukčiji je avion od F22 i PAK FA, ali nije tema, pa nećemo.

Dapače, bilo bi uzbudljivo da svjedočimo tome, baš mi je susjed od staraca prije koji tjedan pričao kako je pratio slijetanje na mjesec, sav se uživio frajer.

Ok, ali čemu ljudi na Marsu? Čemu? Čemu taj one way ticket(govorim u idućih 5-10 ili 15 godina)? Kasnije, za jedno 100 - 200 da, ali sada..
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 02:43   #46
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Htio sam ti reći; F35 drukčiji je avion od F22 i PAK FA, ali nije tema, pa nećemo.

Dapače, bilo bi uzbudljivo da svjedočimo tome, baš mi je susjed od staraca prije koji tjedan pričao kako je pratio slijetanje na mjesec, sav se uživio frajer.

Ok, ali čemu ljudi na Marsu? Čemu? Čemu taj one way ticket(govorim u idućih 5-10 ili 15 godina)? Kasnije, za jedno 100 - 200 da, ali sada..
zasto bi bio one way ticket, realno imamo tehnologiju koja nam omogucava da dodjemo tam relativno brzo i vratimo se nakon nekog vremena, treba je samo rafinirati i uloziti dosta para u cijeli projekt, problem su pare ne tehnologija, za 200 godina bi mogli osvojiti pola naseg sustava samo uvijek ce bit vaznije potrosit pare na neki rat ili neke gluposti ovdje na zemlji
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 08:58   #47
http://www.telegram.hr/biznis-tech/o...ljude-na-mars/
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 10:49   #48
Pa koliko se sjećam intervjua Musku je temeljno želja potaknuti interes za ponovno svemirsko letuckanje kroz svoje programe i smanjenje troškova, ne čak nužno da on osobno te ciljeve postigne... Ili me sjećanje vara

Glavna prednost mu je stvaranje ekonomski održivog midela koji komercijalnim letovima višestruko srezanih troškova uspijeva sam sebe održavati uz jednousmjerenost na mars ta razliku od sisaca proračuna sa puno drugih projekata. NASA bi vjerojatno to prije izvela da ima motivaciju, usmjerenost te političku i javnu podršku za nemilo trošenje javnog novca, ali kako to nije slučaj ne bi me začudilo da Musk bude bitan faktor u priči - samostalno, u suradnji ili indirektno kroz poticanje utrke i dokazivanje ekonomske održivosti.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 11:01   #49
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Ok, ali čemu ljudi na Marsu? Čemu? Čemu taj one way ticket(govorim u idućih 5-10 ili 15 godina)? Kasnije, za jedno 100 - 200 da, ali sada..
Iz potpuno istog razloga zbog kojeg bi išli za 100-200 godina - kolonizacija!

Usput, nije one way ticket, trebat će im svemirski brodovi nazad, pa se netko s Marsa može uredno ukrcat na povratnom putovanju (objasnio je to u svom govoru).


Dodatno, stvarno nitko nije ozbiljno eksperimentirao sa propulzivnim sljetanjem prije Muska. Ova sljetanja što su uspjela su zapravo nadmašila očekivanja.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 17:53   #50
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa koliko se sjećam intervjua Musku je temeljno želja potaknuti interes za ponovno svemirsko letuckanje kroz svoje programe i smanjenje troškova, ne čak nužno da on osobno te ciljeve postigne... Ili me sjećanje vara

Glavna prednost mu je stvaranje ekonomski održivog midela koji komercijalnim letovima višestruko srezanih troškova uspijeva sam sebe održavati uz jednousmjerenost na mars ta razliku od sisaca proračuna sa puno drugih projekata. NASA bi vjerojatno to prije izvela da ima motivaciju, usmjerenost te političku i javnu podršku za nemilo trošenje javnog novca, ali kako to nije slučaj ne bi me začudilo da Musk bude bitan faktor u priči - samostalno, u suradnji ili indirektno kroz poticanje utrke i dokazivanje ekonomske održivosti.
Njemu je, kao i svakom drugom biznismenu, jedini cilj da uspije nešto prodati. Ako kroz SpaceX dođe do komercijalno isplativih tehnologija, on to lako uvali za velike pare bilo kojoj državnoj agenciji. Mars neće vidjeti nikada, ovo što priča su teške bajke za djecu.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 18:14   #51
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
zasto bi bio one way ticket, realno imamo tehnologiju koja nam omogucava da dodjemo tam relativno brzo i vratimo se nakon nekog vremena, treba je samo rafinirati i uloziti dosta para u cijeli projekt, problem su pare ne tehnologija, za 200 godina bi mogli osvojiti pola naseg sustava samo uvijek ce bit vaznije potrosit pare na neki rat ili neke gluposti ovdje na zemlji
Osvajanje našeg sustava je jedna besmislena ideja. Zemlja je planet života i nema nikakvog smisla da ljudi koloniziraju Mars, Europu, Titan ili što god već. tabanšaban vam dobro kaže, ta cijela operacija danas uopće nema smisla, čak ni u ono klasičnom "ajmo pokazati samo da se to zaista može" stilu. Svemirska utrka je jedan potpuno državni projekt dvije velesile za vrijeme hladnog rata. Danas je svjetska ekonomija pretežno privatni biznis i trgovina. Jedini motivi svemirskih letova mogu biti istraživački (a takvi Muska ne zanimaju) i komercijalni. Komercijalni mogu imati više podvrsta, ali ja bi ih sveo pod dvije - masovno prodavanje turističkih letova u svemir bogatim pojedincima (to Musk otvoreno reklamira), a drugi je neka vrsta rudarstva. Pošto je svemirsko rudarstvo jedna potpuno neistražena kategorija, ostaje vam samo svemirski turizam. Rade se rakete za višestruko korištenje da bi taj turizam bio isplativ, to je poanta cijele priče. Je li taj turizam nešto dobro ili loše, to ostavljam svakome za vlastito razmišljanje. Istraživanje svemira je do sada bila pretežno znanstvena kategorija i kao takva je obogaćivala znanje čovječanstva i razumijevanje svijeta. Musk će to pretvoriti u neku vrstu zabavnog parka ili cruisera. U doba kada pola Afrike pokušava iz neimaštine pobjeći u Europu, a Bliski istok gori pod bombama.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 18:22   #52
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Osvajanje našeg sustava je jedna besmislena ideja. Zemlja je planet života i nema nikakvog smisla da ljudi koloniziraju Mars, Europu, Titan ili što god već. tabanšaban vam dobro kaže, ta cijela operacija danas uopće nema smisla, čak ni u ono klasičnom "ajmo pokazati samo da se to zaista može" stilu. Svemirska utrka je jedan potpuno državni projekt dvije velesile za vrijeme hladnog rata. Danas je svjetska ekonomija pretežno privatni biznis i trgovina. Jedini motivi svemirskih letova mogu biti istraživački (a takvi Muska ne zanimaju) i komercijalni. Komercijalni mogu imati više podvrsta, ali ja bi ih sveo pod dvije - masovno prodavanje turističkih letova u svemir bogatim pojedincima (to Musk otvoreno reklamira), a drugi je neka vrsta rudarstva. Pošto je svemirsko rudarstvo jedna potpuno neistražena kategorija, ostaje vam samo svemirski turizam. Rade se rakete za višestruko korištenje da bi taj turizam bio isplativ, to je poanta cijele priče. Je li taj turizam nešto dobro ili loše, to ostavljam svakome za vlastito razmišljanje. Istraživanje svemira je do sada bila pretežno znanstvena kategorija i kao takva je obogaćivala znanje čovječanstva i razumijevanje svijeta. Musk će to pretvoriti u neku vrstu zabavnog parka ili cruisera. U doba kada pola Afrike pokušava iz neimaštine pobjeći u Europu, a Bliski istok gori pod bombama.
ljudi ce izumrijeti kao vrsta ako se ne prosire dalje od svoje planete, to je i hawking rekao i mnogi fizicari, da ne govorim kak nama nestaje polako kljucnih resursa za zivot i izgradnju stvari bez kojih ne mozemo zamislit zivot, ocito ne razumijes problematiku overpopulationa, sad nas ima puno i puno ljudi umire od gladi, za 50-100 godina bit ce jos gore

a i bez tih problema, samo istrazivanje i skupljanje znanja svaki dan unaprijedjuje tehnologiju tak da onaj ko kaze da nema smisla ic dalje od zemlje nema blage o cem govori
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 18:29   #53
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
ljudi ce izumrijeti kao vrsta ako se ne prosire dalje od svoje planete, to je i hawking rekao i mnogi fizicari, da ne govorim kak nama nestaje polako kljucnih resursa za zivot i izgradnju stvari bez kojih ne mozemo zamislit zivot, ocito ne razumijes problematiku overpopulationa, sad nas ima puno i puno ljudi umire od gladi, za 50-100 godina bit ce jos gore

a i bez tih problema, samo istrazivanje i skupljanje znanja svaki dan unaprijedjuje tehnologiju tak da onaj ko kaze da nema smisla ic dalje od zemlje nema blage o cem govori
Da, sigurno će ljudsku vrstu od izumiranja na planetu koji ima savršene uvjete za život spasiti odlazak na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život. Sigurno je to rješenje, zato što je to tako rekao Michio Kaku kojem je BBC platio dnevnice za snimanje dokumentaraca da može pričati što god mu padne napamet. NASA je od ljudskih letova odustala s razlogom. Ljudi u svemiru ginu i sve to previše košta.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 21:11   #54
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Da, sigurno će ljudsku vrstu od izumiranja na planetu koji ima savršene uvjete za život spasiti odlazak na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život. Sigurno je to rješenje, zato što je to tako rekao Michio Kaku kojem je BBC platio dnevnice za snimanje dokumentaraca da može pričati što god mu padne napamet. NASA je od ljudskih letova odustala s razlogom. Ljudi u svemiru ginu i sve to previše košta.


kakav michio kaku, to je common sense da ne mozemo prezivjeti na ovoj planeti dugorocno, nema dovoljno resursa ako nis drugo, treba iskoristiti resurse s drugih planeta i plinovitih divova

ljudi ginu daj molim te, da evo skoro svaka misija s ljudima dozivi katastrofu, aj trolaj negdje drugdje
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 21:12   #55
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Da, sigurno će ljudsku vrstu od izumiranja na planetu koji ima savršene uvjete za život spasiti odlazak na planete na kojima nema nikakvih uvjeta za život.
To je točno za sada i za neku blisku budućnost od nekih par stotina, možda i tisuća godina, ali ako ne želimo da tako ostane za uvijek onda moramo jednom krenuti dalje od Zemlje, koliko god mali i teški bili ti prvi koraci. Znam da većina ljudi gleda samo kakva je korist od toga za njih i u najboljem slučaju razmišljaju par godina u naprijed. Malo tko razmišlja više milijardi godina u naprijed i da ih nešto puno briga što će biti s ljudskom vrstom u tako dalekoj budućnosti. Nema razloga zašto ljudska vrsta ne bi mogla potrajati milijardama godina, odnosno do kraja Svemira, ali to se neće dogoditi budu li se sva jaja predugo držala u jednoj košarici.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 23:35   #56
Svjedoci smo činjenice da niti jedna privatna kompanija ili državni aparat u svijetu ne gledaju dalje u budućnost od duljine vlastitog mandata. Bitan je idući kvartal, a ne što će biti za 100 godina. Kakav zaista dugoročni plan može recimo NASA raditi za let ljudske posade na Mars ako im financiranje ovisi o tome hoće li na vlast doći jedna ili druga stranka? Projekti i ideje su općenito vrlo kratkog vijeka, program Apollo je danas neupotrebljiv iako su spustili 6 posada na Mjesec. Danas nema kompanija koje bi radile tu istu tehnologiju i zato umjesto da odlazak na Mjesec bude rutina on je danas de facto neizvediv bez novog projekta "from scratch". A gdje je putovanje na Mars, radi se tek o idejama koje skupljaju prašinu u ladicama. A tek Musk, tip ako bankrotira jer mu npr. Tesla dogodine ubije 5 ljudi na cesti ispada iz svemirske priče brzinom munje. I onda ćemo mi tu na forumu raspravljati o tome treba li se ljudska vrsta širiti svemirom idućih milijardu godina. Sve je to smiješno.

Koji je motiv ljudskog odlaska na Mars, koji uopće može biti motiv? Jedini motiv je da se kao u doba hladnog rata pokažu mišići. A trebam li vas podsjetiti da su blagajne prazne i da takvo pokazivanje mišića nitko neće financirati? Ekonomskog razloga za dolazak na Mars nema, to putovanje je financijska rupa bez dna i potencijalno fatalna za putnike na mnogo načina. Zato se to putovanje do danas i nije dogodilo, ništa nije slučajno. Danas i vojske odustaju od pilota i forsiraju dronove, upravo zato jer je gubitak ljudskih života skup. Možete li uopće zamisliti kakav skandal i tragedija bi se dogodili da 100 putnika u Muskovoj raketi pogine odjednom kao posade Challengera ili Columbie? Musk lupeta gluposti i priča o jeftinim putovanjima u svemir, a kada se putnici pretvore u prah ujeo vuk magare.

Budućnost svemirskih operacija mora biti automatizirana, bez ljudskih posada. To donosi konkretne rezultate s manje para po misiji, kao što vidimo iz sve više uspješnih primjera.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 23:39   #57
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
To je točno za sada i za neku blisku budućnost od nekih par stotina, možda i tisuća godina, ali ako ne želimo da tako ostane za uvijek onda moramo jednom krenuti dalje od Zemlje, koliko god mali i teški bili ti prvi koraci. Znam da većina ljudi gleda samo kakva je korist od toga za njih i u najboljem slučaju razmišljaju par godina u naprijed. Malo tko razmišlja više milijardi godina u naprijed i da ih nešto puno briga što će biti s ljudskom vrstom u tako dalekoj budućnosti. Nema razloga zašto ljudska vrsta ne bi mogla potrajati milijardama godina, odnosno do kraja Svemira, ali to se neće dogoditi budu li se sva jaja predugo držala u jednoj košarici.
O čemu ti pričaš? Ljudska vrsta u ovakvom fizikalnom obliku homo sapiensa postoji tek možda 100 tisuća godina. A ti pričaš o milijardama ljudi i kraju svemira. Veća je šansa da nas baš za samo 100 tisuća godina neće uopće biti.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 00:45   #58
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
O čemu ti pričaš? Ljudska vrsta u ovakvom fizikalnom obliku homo sapiensa postoji tek možda 100 tisuća godina. A ti pričaš o milijardama ljudi i kraju svemira. Veća je šansa da nas baš za samo 100 tisuća godina neće uopće biti.
Ne vidim kakve veze ima eventualni drugačiji fizikalni oblik ljudi u dalekoj budućnosti, oni će i dalje biti naši potomci, ali da slažem se da je veća šansa da od nas neće ostati ništa u nikakvom obliku budu li ljudi koji razmišljaju kao ti odlučivali o svemirskom programu.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 00:56   #59
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Ne vidim kakve veze ima eventualni drugačiji fizikalni oblik ljudi u dalekoj budućnosti, oni će i dalje biti naši potomci, ali da slažem se da je veća šansa da od nas neće ostati ništa u nikakvom obliku budu li ljudi koji razmišljaju kao ti odlučivali o svemirskom programu.
nazalost vjerojatno cemo izumrijeti i to upravo zbog narrow minded ljudi i politicara, ovaj gore prica o ekonomiji i isplativosti i to je cisti dokaz kratkovidnosti u pogledima na buducnost, kakva crna ekonomska isplativost pa govorimo o buducnosti rase, novac je ionak ljudska izmisljotina, za vazne projekte poput svemirskog programa i kolonizacije svemira novac bi trebao biti sporedna stvar tj. nebi trebao biti faktor ako zelimo prosperirati
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 01:28   #60
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.