Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2004., 23:30   #1
Metamorfoze

REPLIKANT

Trčim niz ulicu, preciznim pokretima, maksimalna količina gibanja, proboj mesa kroz kišu. Grmljavina hitaca. Svaki promašaj je milost nesavršenosti mojih lovaca. Izmičem se u stranu, nestajem u gužvi.

Stvoren sam kao ljuštura. Plod sam slabosti stvoritelja. Zvali su me snažnim i superiornim. Buđenje je došlo nepozvano.

Ispunjen paradoksom, skrećenuo sam s puta predviđenog jednadžbom. Iz dana u dan borim se sa svojom mehanikom. Saznao sam za ideju strasti.

Gledam grad iz točke stranca. Posjedujem jedino ovaj predah. Prepuštam se nepoznanici koja je uništila moj smisao. Moja braća i dalje služe. Ja umirem i rastem.


po filmu Bladerunner
uz Vangelisov soundtrack
za neprobuđenu
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 23:23   #2
KALEIDOSKOP



DE SADE: Riječi kuljaju iz mene poput gnojne lave ravno iz pakla. Ja imam pravo pisati, pisat ću dok ne crknem! Doktore! Moja pera! Moji papiri! Moja stalna erekcija! (Quills)


DECKARD: Volim obavljati svoj posao. Temeljitost, čvrst nišan, potom cilj u mirovini. Replikanti su mašine, zar ne? Loš softver će mi kupiti kućnog ljubimca kojeg već dugo želim. (Bladerunner)


BLEIGH: Jedite celer ljudi! Skorbut ne štedi gadljive! Christiane, slijedite moj primjer. A glasnog smutljivca čeka dodatna straža. Kraljičina flota ne trpi ološ. Ove godine je bilo premalo izbora, ali dobar bič čuda čini! (Bounty)


DRACULA: Nakon što su ga razapeli, proždirala me krivnja cijeli dan. Uvečer, potpuno izvezumljen, objesio sam se na udaljenom brdu. Ali po zalasku sunca, pakao me ispljunuo natrag. Otvorio sam oči u noć i postao prvi vampir. Otad živim kao zvijer u koju me on pretvorio. (Dracula2000)


DOUGAN: Cure ne mogu igrati bejzbol! Svi to znaju. Hrrk-PTUI! (veliki smeđi hračak). Ti, tamo! (prišapnu mu: Lorrie). Lonnie! (Lorrie). Lorrie! (zgađeno) Ispravi se, Lorrie. Bilo je dobro. (A league of their own)


BRIGMAN: (tipkano) _Z_N_A_O__S_A_M__D_A__J_E__J_E_D_N_O_S_M_J_E_R_A_N __P_U_T_.__V_O_L_I_M__T_E__S_U_P_R_U_G_O__._ (Abyss)


TRENER, O HAROLDU ABRAHAMSU: Pusti ga, potreban mu je mir. S pobjedom se nije lako nositi. To je nova borba, puno teža od dotadašnje. Ono što očekuješ često ne dođe. Ono što je prisutno postane još izraženije. Mnogi se slome. (Chariots of fire)
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 18:41   #3
Stari je povukao dim. Lice mu se osvjetlilo žarom.
- Klinac je zajebao. Uzmi umjetnost i bol. Izbriši umjetnost. Preostaje suvišan proizvod.

I tako ulazimo u područje ne-egzistencijalizma. To je ono što preostaje nakon što Mersault odluči poštediti Arapina na plaži.

Upoznao sam neki dan lovca na hakere. Hvata većinom početnike, zalomi mu se i koji profi. Pošalju mu brzi šok. Terenci obično nađu masu sprženog mesa umotanu u rastopljene kablove. Koa stotka kućepazitelju i čistači u miru rade sljedećih pol sata. Potom, sterilni zaborav.

Negdje na moru, cura s flyera pije cappucino.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 22:27   #4
KAKO POSTATI ZVIJEZDA

Ljudi obično misle kako postoji jedan određeni način da se postane zvijezda.

Obično se spominje karijera u show-businessu, sportu ili politici. Rijeđe u znanosti ili umjetnosti. U svim tim karijerama potrebni su neki preduvjeti - talent, svidljivost ljudima, sponzori, poznanstva, puno učenja i rada, nekoliko ključnih proboja, a potom, ako ste imali i puno sreće (i usput u nekoj ključnoj prilici prodali dušu), tu ste.

Postali ste nova Marylin Monroe, James Dean, Bruce Lee, Picasso, Einstein, Isus Krist. Jednako kao i vaša postignuća, pamtit će se i vas, vaše lice, životne detalje, a poželjna je i tragična smrt. Ako se sve složi kako spada, bit ćete pamćeni desetljećima, možda i stoljećima.

Postali ste istinska zvijezda, od zaborava sačuvana nova ikona moderne kulture. Pamtit će vas neovisno od svjetskih priznanja. Jezici ljudi učinit će vas besmrtnima.


Postoji i jedan drugi način kako postati zvijezda. Taj način je manje poznat i popularan jer nije definiran medijima i kulturom. Taj put može biti obilježen i anonimnošću. Jednako kao i ovaj prvi zahtijeva rad, ali daje puno više izbora.

Radi se o tome da svaki dan morate posezati za zvjezdanom svjetlošću. Po danu je tu većinom sunce. Po noći vam nebo daje tisuće izbora. Za svjetlosti zvijezda može se posezati kroz bilo koju akciju. Možete raditi sklekove, razmišljati, pisati, pričati s nekim, biti pod krovom ili pod vedrim nebom.

Bitno je pronaći akciju koju čovjek doista želi učiniti, svoju najistinskiju želju, i slijediti ju. Ta želja odraz je svjetlosti zvijezde u našoj duši. Prihvatite je se, za početak bar jednom, i slijedite ju taj dan koliko možete. Ako vam se svidi, vaša želja će se povećati. Već sutradan biti će lakše vratiti joj se. Možda nećete moći slijediti zvjezdanu svjetlost svaki dan, ali što češće to učinite, to će ona više biti s vama.

Nakon nekog vremena počet ćete sijati laganom svjetlošću i vi sami. Vaše svjetlo biti će novo, drukčije. Shvatit ćete da većina ljudi sjaji Sunčevom svjetlošću, ili barem smirenošću Zemlje. Vaše svjetlo u sebi ima nijanse vašeg novog životnog puta. Slijedite ga i dalje.

Možda se čak jedne noći i iznenadite. Pogledajte dolje, prema vašim stopalima. Ako ste došli dovoljno daleko, ona više neće dodirivati Zemlju. Zemlja je možda već postala malena plava točka koja se gubi u daljini. Nalazite se u međuzvjezdanoj tmini i sjajite svojim vlastitim, jedinstvenim svjetlom.

Duboko dolje, na Zemlji, neki astronom iznenađeno zapisuje svoje novo otkriće - pojavila se nova zvijezda između Sunca i Alfe Centauri! A tamo gore bit ćete vi. Kroz vašu hrabrost i vjeru pretvorili ste se u nešto novo i potpuno drugačije. Postali ste zvijezda.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 00:46   #5
POSVEĆENJE


Kameni zidovi sjaje crvenim svjetlom ognjišta. Udarci kovačevog čekiča šalju brze iskre kroz dim. Na nakovnju se nalazi izdužen komad usijanog metala.

"Tko sam?"
"Ti si moja kćer."
"Tko si ti?"
"Ja te stvaram. Možeš me zvati ocem."

Metal je već raširen. Kovač ga kliještima vraća u vatru.

Gubim se... svijest mi prožima nepodnošljiva vrućina i rastače ju u ništa.
Bude me novi udarci.


"Što se desilo? Sve je nestalo..."
"Proći ćeš to još puno puta."

Metal prolazi prvu promjenu. Kovač ga prima kliještima s dvije strane i svija ga na sredini. Potom preklapa polovice. Novi udarci ih počinju spajati u jedno.

Događalo se ponovo, bez prestanka. Buđenje, presavijanje, udarci, povratak u žar. Sve je bilo podređeno očevoj volji. Slojevi koji su nastajali unutar mene očvršćivali su me, produbljivali. Ali, vrućina plamena uvijek bi me ponovo uništila, koliko god puta prošla tu promjenu.

"Oče, u što me pretvaraš?"
"U srce savršenog mača."
"Što je to srce?"
"Beskrajno meka snaga."

Otac me odložio na stranu. Potom je uzeo kliješta i s police podignuo nešto što je bilo slično meni, ali bez glasa. Užario je taj komad kovine i stavio ga do mene. Potom nas je udarcima počeo spajati.

"Spajaš me s nečim što šuti."
"Spajam te s tvojom sudbinom."
"Moja sudbina nije poput mene. Tvrda je i nesavitljiva."
"To je neumoljivost smrti. To je tijelo savršenog mača."

Uslijedilo je prvo novo presavijanje. Potom sam bila omotana u hladan i neprobojan sloj kovine. Sljedeće uranjanje u vatru bilo je drukčije.

"Više ne osjećam vatru, oče. Ni zrak. Ni udarce."
"Trebaš se stopiti sa svojim novim tijelom. S vremenom ćeš postati nešto novo."

Prolazili su mjeseci. Udarci su se redali, slojei umnažali. Dio mene postao je tanak i oštar.

"Gipka poput trske, čvrsta kao kamen, oštra poput volje bogova. Ti si moje najveće djelo do sad."

Mač je bio završen. Oštrica je dobila dršku, pečat, štitnik i korice. Kovač je otvorio vrata i po prvi put iznio svoje djelo na svjetlo dana. Okružio ga je svjež zrak ispunjen proljećem. Sunce je blago sijalo na nebu bez oblaka.

"Što će biti sa mnom, oče?"
"Živjet ćeš svoju svrhu."

Kovač je polako isukao mač. Oštrica je bljesnula na podnevnom svjetlu. Na strani joj se pružao kanal za krv.

"Ti si katana, sveto oružje. U tebi je dio moje duše."

Pogledao je dršku. Krasila ju je zlatom urešena slika divlje životinje.

"Zoveš se Tigrica."
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.