Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2010., 12:16   #1
zavarivanje-atest bez tecaja

ovako
treba mi nesto po kuci i vrtu zavarivati i zvao sam covjeka da pogleda i da mi cijenu. ispalo bi nekih 1000 kuna, a nije da trebaju biti neki cvrsti spojevi, a ako i ne ispadne dobro nece nikog ugroziti i moze se ponoviti.
sad, cijene aparata za zavarivanje su manje od cijene koju bi mi on uzeo i tu sam odluku vec napravio- kupujem aparat i sam radim
nazvao sam neku firmu koja radi tecaj za zavarivanje i rekli su mi da se za pristupanje atestu ne treba ici na tecaj(ako ste sigurni da znate, nije bas lako nauciti zavarivati, bla...)

napokon pitanje: mogu li sam nauciti REL zavarivati dovoljno dobro da dobijem atest? uz neku literaturu, savjete i praksu doma. hoce li to biti za mjesec ili pola godine - nije bitno??
__________________
čovjek ožedni od vikanja na glupa policajca
smee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 13:38   #2
Quote:
smee kaže: Pogledaj post
napokon pitanje: mogu li sam nauciti REL zavarivati dovoljno dobro da dobijem atest? uz neku literaturu, savjete i praksu doma. hoce li to biti za mjesec ili pola godine - nije bitno??
Pitanje ti je malo nejasno, jer prvo spominješ kako bi na tvojem dvorištu trebalo nešto zavariti, pa bi ti radije kupio aparat... Spominješ tečajeve zavarivanja, a na kraju te najviše zanima atest zavarivača?

Za popraviti nešto oko kuće atest ti nije potreban, a profesionalno zavarivanje je nešto sasvim drugo, i to su vrhunski majstori svojega zanata.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 13:55   #3
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Pitanje ti je malo nejasno, jer prvo spominješ kako bi na tvojem dvorištu trebalo nešto zavariti, pa bi ti radije kupio aparat... Spominješ tečajeve zavarivanja, a na kraju te najviše zanima atest zavarivača?

Za popraviti nešto oko kuće atest ti nije potreban, a profesionalno zavarivanje je nešto sasvim drugo, i to su vrhunski majstori svojega zanata.
ti si pro zavarivac?
__________________
čovjek ožedni od vikanja na glupa policajca
smee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:03   #4
Dobro ti je rekao, malo si nejasno pitanje postavio. Za zavarivanje po doma ti ne treba nikakav atest, kako si napraviš, takvo ti i bude ukoliko je riječ o nekim sitnih zahvatima i sve to, drugo, prilično sam siguran da je cijena dobivanja atesta puno veća od 1000kn. A ti bi samo malo vario po doma.
Rapidshare202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:10   #5
Quote:
smee kaže: Pogledaj post
ti si pro zavarivac?
Daleko sam ja od profesionalnog zavarivača.... Atest zavarivača nije vječan, nego se svake dvije godine mora ispočetka polagati

Evo ti primjer firme koja radi ateste:

Quote:
Atest zavarivača izdan od strane naše Ustanove certificira sposobnost zavarivača, njegovu operativnu sposobnost kao i njegovo poznavanje materije.

Kako mogu dokazati moju sposobnost kod varenja?

Izrađujući probne uzorke koji će zatim biti analizirani u laboratoriju, kako bi se vidjelo da nema pogrešaka. Time sam obavio jedan ispit.

Norme će nam reći kako moraju biti napravljeni ispitni uzorci te koje probe moraju proći. Ukoliko probe daju poztivan rezultat, imati ćemo atest.

Norme će nam reći također i u kojim poljima vrijedi naš atest.

Naime, treba imati na umu da samo jedan atest ne pokriva sve procese i sve materijale, već samo pojedine. Primjer:

Jedan zavarivač sa atestom za čelik C nije stručno osposobljen za varenje inox čelika; naravno jedan zavarivač može biti kvalificiran za različite procese/materijale, polagajući odgovarajuće ispite.

Atest vrijedi 2 godine i vlasništvo je kako poduzeća tako i zavarivača. Na koncu druge godine atest treba obnoviti. Atestiranje možemo provesti u našoj ustanovi, kod naručitelja u njegovom proizvodnom pogonu ili direktno na objektu.
Kao što vidiš, nije dovoljno kupiti aparat za zavarivanje, malo mrljiti s njime po dvorištu, i nakon par mjeseci otići po atest.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:31   #6
A kaj će ti atest???
Pa 99% amatera je naučilo nekaj zavariti i služe se s tom vještinom bez atesta.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 21:07   #7
Quote:
smee kaže: Pogledaj post
ovako
treba mi nesto po kuci i vrtu zavarivati i zvao sam covjeka da pogleda i da mi cijenu. ispalo bi nekih 1000 kuna, a nije da trebaju biti neki cvrsti spojevi, a ako i ne ispadne dobro nece nikog ugroziti i moze se ponoviti.
sad, cijene aparata za zavarivanje su manje od cijene koju bi mi on uzeo i tu sam odluku vec napravio- kupujem aparat i sam radim
nazvao sam neku firmu koja radi tecaj za zavarivanje i rekli su mi da se za pristupanje atestu ne treba ici na tecaj(ako ste sigurni da znate, nije bas lako nauciti zavarivati, bla...)

napokon pitanje: mogu li sam nauciti REL zavarivati dovoljno dobro da dobijem atest? uz neku literaturu, savjete i praksu doma. hoce li to biti za mjesec ili pola godine - nije bitno??
Onaj tko ti hoče raditi možda niti sam nema atest
Ali prema onome što ti trebaš to nije niti bitno
Svatko može pristupiti atestu (ako plati) ali to se odnosi na zavarivače kojima je izašao atest, a s obzirom da svakodnevno radi taj posao i netreba mu tečaj

I da doista teško da možeš savladati Rel postupak bez nekog ko ti može pokazati praktično i u tako kratko vrijeme

Ali ako si dovoljno uporan uzmi recimo pet paketa elektroda EZ-8RC 2,5 i hrpu komada otpadnog željeza. Zatim kupi aparat po mogučnosti inverter 130A (skratiti če ti muku) i peri, ne zaboravi masku za varenje sa filterom 10

Aparat namjestiš na 100A i ako bude pitanja tu imaš uvijek forum i ljude koji su ti spremni pomoći
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 11:26   #8
Zavarivanje nije takav bauk kako ga se ponekad prikazuje. Za početak bi bilo dobro da ti netko u par minuta pokaže osnove. Pod koji kutom ide elektroda, kako se spaja tanji materijal s debljim itd. Ostalo je sve stvar vježbe, vremena i truda. Ako nešto zavariš da ispadne kvrgavo, pobrusiš pa ponovo. Sve u svemu, ništa što se ne može savladati.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 16:23   #9
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Zavarivanje nije takav bauk kako ga se ponekad prikazuje. Za početak bi bilo dobro da ti netko u par minuta pokaže osnove. Pod koji kutom ide elektroda, kako se spaja tanji materijal s debljim itd. Ostalo je sve stvar vježbe, vremena i truda. Ako nešto zavariš da ispadne kvrgavo, pobrusiš pa ponovo. Sve u svemu, ništa što se ne može savladati.
Zavarivanje uopče nije bauk

Sječam se ja mojih početaka kada su letjele elektrode po radionici a bogami jednom i aparat

Što sam se više trudio kvrge su bile sve veče i veče

Al dobro to je bilo prije 20 godina, sada brusilica više skoro da i netreba

Nemaš kaj brusiti jer sam rekao u mojem postu da treba hrpa otpadnog željeza , jer kada jednom krene kvrga neisplativo ju je brusiti več uzmeš drugi komad i ponovno

Htio sam samo pripremiti čovjeka na početne neuspjehe i nervozu, ali ako je čovjek uporan naravno da če savladati i u početku imati crvene oči a kada hoče zaspati "pjesak u očima" (za to postoje prokulin kapi)

Eto toliko od mene
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 19:54   #10
Quote:
smee kaže: Pogledaj post
ovako
treba mi nesto po kuci i vrtu zavarivati i zvao sam covjeka da pogleda i da mi cijenu. ispalo bi nekih 1000 kuna, a nije da trebaju biti neki cvrsti spojevi, a ako i ne ispadne dobro nece nikog ugroziti i moze se ponoviti.
sad, cijene aparata za zavarivanje su manje od cijene koju bi mi on uzeo i tu sam odluku vec napravio- kupujem aparat i sam radim
nazvao sam neku firmu koja radi tecaj za zavarivanje i rekli su mi da se za pristupanje atestu ne treba ici na tecaj(ako ste sigurni da znate, nije bas lako nauciti zavarivati, bla...)

napokon pitanje: mogu li sam nauciti REL zavarivati dovoljno dobro da dobijem atest? uz neku literaturu, savjete i praksu doma. hoce li to biti za mjesec ili pola godine - nije bitno??
Pazi atest je jedno a tečaj je drugo.Na tečaju varenja koji traje 3 mjeseca ljudi te uče kako pravilno držati elektrodu,žicu za argon itd.Nakon tečaja zavariš dvije ploče na kojima se snima var koji si zavario i ako je sve u redu dobivaš atest ili uvjerenje o ispitivanju zavarivača.Poslje toga tražiš posao kao zavarivač i kada se zaposliš svake dvije godine moraš davati atest.Ima još jedna važna stvar ako si dao atest za PF (vertikalni položaj prema gore) i PC (horizontalno-vertikalni/zidni položaj) sa tim atestom ne možeš variti recimo nadglavno koje je puno teže od ova dva navedena.Za svaki položaj zavarivanja treba atest. Za varenje kod kuće ti ne treba ništa osim malo znanja i aparata za varenje.
xciting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 21:11   #11
Quote:
xciting kaže: Pogledaj post
Pazi atest je jedno a tečaj je drugo.Na tečaju varenja koji traje 3 mjeseca ljudi te uče kako pravilno držati elektrodu,žicu za argon itd.Nakon tečaja zavariš dvije ploče na kojima se snima var koji si zavario i ako je sve u redu dobivaš atest ili uvjerenje o ispitivanju zavarivača.Poslje toga tražiš posao kao zavarivač i kada se zaposliš svake dvije godine moraš davati atest.Ima još jedna važna stvar ako si dao atest za PF (vertikalni položaj prema gore) i PC (horizontalno-vertikalni/zidni položaj) sa tim atestom ne možeš variti recimo nadglavno koje je puno teže od ova dva navedena.Za svaki položaj zavarivanja treba atest. Za varenje kod kuće ti ne treba ništa osim malo znanja i aparata za varenje.
Baš tako

Biti atestni varioc je ipak umjetnost
To su ipak ljudi koji svoj radni vijek posvečuju upravo tom poslu i tu su umjetnici mi obični smrtnici možemo navariti sebi ogradu i sl. a u stvari više nam i netreba
Evo prije više godina anegdota iz bravarske radionice jednog mojeg prijatelja:

Prijatelj me pozove u radionicu da se pohvali novim mig/mag
Povučem ja var - kao saliven je onako savršen
Dolazi stari majstor več u penziji i veli: Sinek pusti malo mene, još si mislim kaj buš ti stari grobar mene naučil.
Uhvatio se deda aluminija i povukao var, na meni je ostalo samo da shvatim da je deda umjetnik a ja bedak
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 21:39   #12
Još za bivše Juge otišao jedan zavarivač (sa nekoliko atesta) iz sisačke željezare u Dojčland!
Pokazao prevedene papire - ali mu nisu priznati, priznati nešta sa Balkana.
Pričao je da se gazda najprije nešto bunio na pripreme spojeva i zavarivanja - dugo je to trajalo, ali kasnije je shvatio kvalitetu.
Nakon što mu je inspektor pergledao nekoliko puta posao i bio zadovoljan, kasnije je samo pročitao ime na pratečim papirima i lupio štambilj.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.