Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora
Korisničko ime
Lozinka

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2014., 19:03   #10001
vhrkac
Neo Matrix

vhrkac Avatar

Registracija: Sep 2007.
kratko pitanjce i tice se Njemacke...
posto smo sad Eu koliko cigareta se smije furati za osobnu potrebu.....ne nalazim nista pametno na net-u ili je zastarjelo tj iz doba gdje jos nismo bili u EU

znam recimo da poljaci mogu furati 4 stange...
eto ako tko ima info bio bih zahvalan...
Old 31.07.2014., 21:32   #10002
mio8
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2010.
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
kratko pitanjce i tice se Njemacke...
posto smo sad Eu koliko cigareta se smije furati za osobnu potrebu.....ne nalazim nista pametno na net-u ili je zastarjelo tj iz doba gdje jos nismo bili u EU

znam recimo da poljaci mogu furati 4 stange...
eto ako tko ima info bio bih zahvalan...
Do 31.12.2017 je dozvoljeno iz hrvatske u njemacku uvesti 300 cigareta (steka i pol). Ako imaju hrvatsku markicu.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 13:18   #10003
fizikalka
JaNeSvijetlimJaSijevam.

fizikalka Avatar

Registracija: Jun 2007.
Smile

Pozdrav ekipa
Evo nakon mjeseci surfanja,citanja i istrazivanja o uvjetima rada i zivota mogu reci da mi je glava puna i znam da nista ne znam po struci sam fizioterapeut (bachelors degree) i prijavila sam se vec na milijun oglasa za posao, a jucer i sluzbeno preko drzavnog zavoda. Danas sam obavila i razgovor sa zenom zaduzenom za medicinare, kroz 2-3mj cu polagati B2 (iako je rekla da trebam B1) a ona ce mi se javiti krajem 8.mj sa ponudama i da me uputi sto dalje. Na pitanje u kojem bih dijelu drzave htjela raditi nisam imala odgovor, ali sam naglasila da bih rado u manji gradic ili mjesto zbog troskova. Eh, sad. Obzirom da je moja struka trazena ne bi trebalo biti problema sa poslom ali koliko sam uspjela shvatiti pronaci stan je lutrija, te posrednici, te agencije,te ugovori...
Ne mogu imati one 3 platne liste,samo ugovor ako ga dobijem, a koliko vidim kaucije su dosta visoke. Trebam pomoc iskusnih gastarbajtera: na sto trebam paziti, sto je najbolja opcija za prvih par mjeseci, koju dokumentaciju bih trebala imati spremnu?
I jos par pitanja nevezano za stanovanje, muz ide samnom, mozda odmah a mozda par tjedana kasnije- ako sam ja zaposlena sto mu treba od papira za boravak? I da li za posao mora imati neki certifikat o poznavanju jezika? Po struci je elektromehanicar ali nikad to nije radio pa bi za prvu ruku radio bilo sto. Inace nismo naviknuti na luksuz i ne ocekujemo da nam lova padne s neba, zasukat cemo rukave - ali posto nemamo nigdje nikoga svaka informacija je dobrodosla.
E, da- sto je tocno minijob? Ako ja dobijem posao mogu li uz njega raditi i tako nesto honorarno?
Vielen Dank!
fizikalka is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:41   #10004
Alpagueur
Mercenaire marginal

Alpagueur Avatar

Registracija: Sep 2008.
Quote:
fizikalka kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa
...ali koliko sam uspjela shvatiti pronaci stan je lutrija, te posrednici, te agencije,te ugovori...
Ne mogu imati one 3 platne liste,samo ugovor ako ga dobijem, a koliko vidim kaucije su dosta visoke. Trebam pomoc iskusnih gastarbajtera: na sto trebam paziti, sto je najbolja opcija za prvih par mjeseci, koju dokumentaciju bih trebala imati spremnu?
...
Jain - i da, i ne - ovisi gdje tražiš posao, a i stan. U gradu od cca. 50k stanovnika ćeš sigurno brzo naći stan po razumnoj cijeni najma, nego u gradu od 1M stanovnika. A o cijeni najma ovisi kaucija. Iznimka je naravno ako je taj mali grad praktički uz neki veliki ili ako iz nekog drugog razloga uopće nema stanova za najam, no to lako provjeriš na internetu. I da, u mom slučaju se pokazalo da je stan najbolje tražiti preko malih oglasa u novinama ili preko preporuke od nekoga tko je upućen, da sam preko interneta bio tražio, sigurno ne bih bio našao svoj sadašnji stan. Pazi jedino na to da stan tražiš izravno, bez posrednika, tada nemaš tu neku proviziju koju moraš platiti posredniku.

Papiri koji ti trebaju; rekao bih da je isto o gradu ovisno. Meni su trebali samo putovnica i ugovor o radu, ništa više od toga.

I probaj se raspitati svakako ima li mogućnost da prvo budeš u nekom smještaju koji bolnica ima, pa makar ga i morala plaćati po nekoj simboličnoj cijeni. Dosta bolnica u D to ima, to je za početak sasvim dobro rješenje. Ili pitaj ima li bolnica nekog s kim surađuje kada je smještaj njezinih zaposlenika u pitanju, možda i to postoji.

Na ostala pitanja nažalost ne znam odgovor

Sretno!
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old Jučer, 15:48   #10005
fizikalka
JaNeSvijetlimJaSijevam.

fizikalka Avatar

Registracija: Jun 2007.
Talking

Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Jain - i da, i ne - ovisi gdje tražiš posao, a i stan. U gradu od cca. 50k stanovnika ćeš sigurno brzo naći stan po razumnoj cijeni, nego u gradu od 1M stanovnika. Iznimka je naravno ako je taj mali grad praktički uz neki veliki ili ako iz nekog drugog razloga uopće nema stanova za najam, no to lako provjeriš na internetu. I da, u mom slučaju se pokazalo da je stan najbolje tražiti preko malih oglasa u novinama ili preko preporuke od nekoga tko je upućen, da sam preko interneta bio tražio, sigurno ne bih bio našao svoj sadašnji stan.

Papiri koji ti trebaju; rekao bih da je isto o gradu ovisno. Meni su trebali samo putovnica i ugovor o radu, ništa više od toga.

I probaj se raspitati svakako ima li mogućnost da prvo budeš u nekom smještaju koji bolnica ima, pa makar ga i morala plaćati po nekoj simboličnoj cijeni. Dosta bolnica u D to ima.

Na ostala pitanja nažalost ne znam odgovor

Sretno!
Tenkju

Mozes mi reci u kojem si gradu i kakvi su ti troskovi?mozes i na pp ako ti nije bed. Koje novine ili webstranice preporucas a da nisu medju prvih 15 stranica na google-u
fizikalka is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 17:27   #10006
noldo
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2007.
stan se nadje preko interneta, samo nikako nemoj slati mailove, potrebno je zvati na telefon.

za muza ne treba nista, sad smo EU, a certifikat isto ne treba, bitno je da zna / nauci pricati.
noldo is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja