Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2009., 18:52   #261
Da nadopunim pitanje...

Koliko košta novi atomizer, koliko motokultivator, a koliko motorni usisavač?
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 20:51   #262
Kolicina gnojiva prilikom/prije sadnje najbolje pokaze analiza zemlje. Sto se tice prskanja tijekom godine ima mnogo planova (ima jedan,informativni, na www.herbos.hr).

Atomizer je traktroski prikljucak tako da on u kombinaciji sa motokultivatorom i nije bas isplativa prica. Inace, novm atomizerima se cijena krece od cca 15.000 kn od 300-400 litara (noseni) do cca 30.000 i vise kn (1000-3000 litara, vuceni). Ko

Motorni ledjni usisivac kosta cca 10-15.000 kn, no to je po meni za manje povrsine (do 1-2Ha). Za vece povrsine (preko 2Ha) traktorski vuceni kosta cca 7-8.000 Eura
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 11:25   #263
Znači prvo analiza...A koliko otprilike treba gnojiva i koliko košta prije sadnje i kasnije (čisto okvirno) ili su ovisno o analizi baš drastične razlike? Koliko si ti Smiljan za svoj nasad koristio po ha i koliko te to koštalo? Trebao bi znati bar koji omjer novaca u tih 600kn (ako je 600kn???) ide na gnojiva, a koji na herbicide.

Druga stvar. Kakav traktor bi bio dovoljan za 5ha nasada lijeske sa 700 stabala/ha? Ono da moze proc izmedu sa svim prikljuccima i to...

Usput hvala za link!

Zadnje uređivanje Hazelnut : 27.08.2009. at 12:23.
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 10:20   #264
Treba ti cca pola kilograma umjetnog gnojiva po sadnici i stajnjaka koliko mozes nabaviti. Sto se tice zastitnih sredstava ja sam odlucio ove godine ne ici sa ikakvim prskanjima, pratiti situaciju i onda dogodine u rano proljece poceti sa nekim programom zastite tako da tu sto se tice aktualnih cijena i nisam bas doma.

Sto se tice traktora imas jeftinih, umjereno skupih i jako skupih prica. Stvar je vrlo, vrlo osobna.
Ja sam kupio novi IMT539, roto malcer i kultivator i sve skupa me kostalo nekih cca 13-14.000 Eura. Redovi su mi 5 m, a uredu 5 m, a na jednom dijelu 3.5 metra i nisam imao nikakvih problema sa okretanjem traktora.
Da sam isao na pravi vocarski traktor (20-30 tisuca Eura), jaci/bolji malcer (3.000 Eura), jaci/veci/skuplji kultivator (2-3 tisuce) prica bi kostala "malo" vise europskih novaca ....

Za proci jedanput kultivatorom (180cm) ili malcerom (150cm) uzduz i poprijeko mi treba cca 12-15 sati rada (5Ha na 4 njive, od 0.7Ha do 2Ha). U pocetku malo sporije, ali kada se udje u stos ide brze Dakle prvi put mi je trebalo cca 15-ak sati, a slijedeci prolazi su isli brze. Da mi se zuri moze se i za krace vremena ako se ne ide tri puta u redu nego samo dva puta, a onaj nutarnji red ostavlja (nije lijepo, ali mlada sadnica "ne zna" sto se desava dva metra od nje jeli ima ili nema trave ... )

Posto sam imao relativno niske sadnice (cca 40cm) trava mi ih je skoro prerasla prije nego su poceli listati pa nisam mogao odmah traktorom (jako tesko se vide) tako da sam prvi put isao trimerom oko svake sadnice, radeci krug promjera jedno 1.5-2.5 metra na jedno pola, a na drugoj polovici krug od 1-1.5m (ovu prvu polovicu sam isao flaksom, a drugu polovicu terra-cutom). Za to mi je trabalo cca dvadesetak sati "trimeriranja", dva-tri dana rada za spomenutih cca 5 Ha.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 10:48   #265
Hvala na detaljnom odgovoru!

Kako ograditi nasad? Našao sam neku farmer žičanu ogradu za 350kn/50m i stupove od 35kn/komad. Dobra je ograda ali za 5 ha mi toga puuuno treba pa i nije baš jeftina. Ima li neka bolja solucija?
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 08:16   #266
Ja ne znam za bolje rjesenje. oVa cijena od 350kn/50m mi se cini jako dobra, ali ako su velicine oka vece od 5cm u ob smjera (visina-sirina) ta ograd ima slabu ucinkovitost jer se zecevi provlace. Taj gusci dio mreze treba biti barem 50 cm (plus visina snijega u tvom kraju)
Isto tako, ako imas srndaca u blizini visina bi trebala biti barem 160cm, no to se moze relativno jeftino rijesiti sa kojim redom obicne zice iznad mreze (ako su, naravno, stupovi dovoljno visoki). Ogradu bi trebalo malo ukopati jer zivine hoce i ptokopati.

Ja nemam ogradu upravo zbog novaca
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 17:56   #267
Pozdrav svima!

Molim vas pomozite ako možete! Odlučio sam posaditi 0,5 ha lješnjaka ove jeseni, ali još nisam osigurao sadnice. Na tu moju površinu treba mi samo 180 sadnica sa certifikatom (150 Istarski i 30 Rimski) zbog tog novog zakona o kapitalnom ulaganju. Kupio bih još (ne znam točno koliko) sadnica bez certifikata. Nadam se da nije prekasno za nabavu sadnica i da ih još ima.
Pozdrav!
zrajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 10:13   #268
Obrezivanje lješnjaka?

Tražim nekakvu konkretniju informaciju u vezi obrezivanja lješnjaka. Imam posađeno 385 stabala na jutru zemlje. Stabla bi trebal o formirati u oblik "vaze". Zanima me što sa izdancima koji tjeraju iz korjena da li njih odstraniti? Neki su mi rekli da se izdanci mogu koristiti kao nove sadnice tj. da se mogu presaditi, ali ne na istu površinu.
Nibla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 11:21   #269
Izdanke treba micati da ne oduzimaju hrranjiva osnovnom stablu. Izdanici se mogu krositi kao sadnice i na istoj povrsini, ali ljudi obicno rade tako da ih prvo godinu-dvije dana stave u "skolu", a tek onda presadjuju na knacno mjesto jer je onda postotak primanja bolji (odnosno bolje da slabije "odu" u skoli nego na trajnom mjestu)
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 13:14   #270
Prodaja izdanaka

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Izdanke treba micati da ne oduzimaju hrranjiva osnovnom stablu. Izdanici se mogu krositi kao sadnice i na istoj povrsini, ali ljudi obicno rade tako da ih prvo godinu-dvije dana stave u "skolu", a tek onda presadjuju na knacno mjesto jer je onda postotak primanja bolji (odnosno bolje da slabije "odu" u skoli nego na trajnom mjestu)
Hvala na informaciji.
Što je sa prodajom izdanaka? Da li ih je moguće prodati i po kojoj cijeni, pošto ću ih imati a žao mi ih je baciti?
Nibla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 13:17   #271
Prodaja izdanaka

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Izdanke treba micati da ne oduzimaju hrranjiva osnovnom stablu. Izdanici se mogu krositi kao sadnice i na istoj povrsini, ali ljudi obicno rade tako da ih prvo godinu-dvije dana stave u "skolu", a tek onda presadjuju na knacno mjesto jer je onda postotak primanja bolji (odnosno bolje da slabije "odu" u skoli nego na trajnom mjestu)
Hvala na odgovoru.
Što je sa prodajom izdanaka? Da li je moguće prodati izdanke i po kojoj cijeni,pošto mi ih je žao baciti?
Nibla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 20:13   #272
rasprodaja sadnica

Idemo ljudi imam još nešto sadnica lijeske za prodaju,naravno bez papira,ali sad oni više ni ne trebaju kad više nema klasičnih poticaja za podizanje nasada već samo preko kapitalnih ulaganja vračaju 40%(sramota).Ako nekog zanima vrste su Istarski dugi i Rimski (odlično se slažu kao oprašivaći). Nadalje ako nekoga zanima ima i cijena a ona je 8 kn/kom, znam da je mala ali šta ću kriza je. Ako je netko pročitao cijeli tekst i još ga zanimaju sadnice neka mi se javi privatnom porukom ili na mob.091/557-1762 Alan.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 20:54   #273
Drobilica za lješnjake

Da li netko ima kakav nacrt drobilice za lješnjake? Uskoro će mi trebati a nemam gdje nabaviti.
Hvala

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 25.09.2009. at 09:22. Reason: uklonjen ogromni quote bez izravne veze s replyem
Crni vitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 14:57   #274
Izgleda da nas ima dosta. I ja imam 3 ha lješnjaka. Posadila 1000 sadnica, ali su srne i ostale štetočine učinile svoje pa sada imam oko 850 kom. Ove godine planiram podsaditi. Još nisam nabavila sadnice, pa ako netko još ima...

Ove godine će im biti 3 godine. Plantaža se nalazi u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Trebam savjet vezano za obrezivanje. Hm, zapravo ih do sada uopće nisam obrezivala. Jel ima netko tko bi mi bio voljan pokazati što i kako trebam raditi. Čitala sam teoretski, ali voljela bih probati i vidjeti uživo.

Da li netko zna kako se proizvodi ulje od lješnjaka hladnim prešanjem? Da li je netko od vas razmišljao o tome?
hora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 13:00   #275
pozdrav svima-potrebna pomoc

Pozdrav svima, imam 70ari zemlje, uradio sam analizu zemljista i interesuje me, moze li mi neko od vas sto vec imate zasade leske i vise iskustva od mene, to protumaciti i reci cime trebam zemlju dohraniti, kako je tretirati i kome se obratiti za dalju pomoc oko preparata, sadnica i svega sto me bude cekalo? Ako ovo nije mesto za ovakva pitanja, molim da me uputite na pravu temu.

evo rezlultata:

pH u H20: 5,3
Humus (%): 3,70
Azot (%): 0,18
mgP2O5/100gr: 5,60
mg K2O/100gr:39,70
CaCO3(%): 0,01

..i jos pise sledece:

Na osnovu dobijenih rezultata zemljiste ima sledece osobine:

1. kiselu reakciju;
2. srednji sadrzaj humusa;
3. srednji sadrzaj azota;
4. vrlo nizak sadrzaj fosfora;
5. visok sadrzaj kalijuma;
6. slabo karbonatno.

Zahvalan sam na svakoj pomoci i savetu koji mi mozete dati.
neca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 23:28   #276
Quote:
stef11 kaže: Pogledaj post
Odgovor na tvoje pitanje u vezi s lješnjacima.

1. Možeš krenuti sam u akciju i posaditi lješnjake tek tako bezveze. prinos po odraslom grmu ti je izmedju 3 do 5 kg ali tek nakon 5-te godine. na jedan hektar iliti 10000 m2 ti ide oko 700 sadnica pravilno rasporedjenih u razmaku 4x4 metara. imas 2 vrste sadnica. sadnica prve klase ti je oko 40 do 50 kuna a sadnica druge klase oko 20 do 30 kuna. znaci na jedan hektar, ako investiraš sam to ti je izmedju 14000 i 35000 kuna samo za sadnice a moraš kod sadnje imati i stajskog gnojiva koji ti se kreće oko 25 kuna za vreću od 25 kg. 1 vreća 1 sadnica. ovo ti je gruba računica samo za hektar, a ti imaš više.

2. ako želiš imati poticaje od države, da ti država da po hektaru 24000 kuna godišnje onda ti se situacija naglo komplicira ali mislim da se više isplati pogotovo u početku gdje čak možeš tražiti kredit za sadnju (ako nemaš love). situacija ti je ovakva. prvo moraš imati čiste papire da je zemljište tvoje. pri tom mislim ne na katastarski izvadak nego na gruntovni koji je bitniji ali ne šteti ako imaš i katastarski. ako zemljište ne glasi na tebe onda ti je stvar još malo kompliciranija jer bi onda trebao imati Ugovor o zakupu zemljiša sa osobom na koju glasi zamljiše na rok od 15 godina. sve kaj je niže nama šanse. drugo je, moraš se prijaviti kao poljoprivrednik u ministarstvo poljoprivrede. na njihovim stranicama imaš formulare koje moraš ispuniti a imaš ih i u narodnim novinama. tu unosiš sve svoje podatke i podatke o zemljištu (ako je tvoje ili ugovor o zakupu zamljišta, obavezno imati gruntovni i katastarski izvadak zemljišta). treće, sljedi analiza zemljišta na agronomskom fakultetu u zagrebu. na cijelom zamljištu moraš izvaditi uzorke na sljedeći način. uzmeš svrdlo dužine 60 cm. uzmeš 2 veće kante na kojima napišeš od 0 do 30 cm a na drugu od 30 do 60 cm. svrdlom izvučeš zemlju prvo iz dubine do 30 cm i staviš u kantu na kojoj si napisao 0 do 30 a onda na istom mjestu izvadiš zemlju iz dubine do 60 cm i staviš u drugu kantu. taj postupak moraš napraviti na 10 do 15 mjesta. kad si nakupio zemlju u te dvije kante dobro ih ispremješaj i odnesi na agronomski faks na analizu. kod njih ti to traje oko 10 dana i moraš platiti oko 700 kuna. moraš im obavezno reći za što ti treba analiza (za sadnju lijeske) onda će ti reći što i kakvo gnojivo trebaš koristiti. može ti se dogoditi da ti zamljište nije pogodno za sadnju lijeske i onda možeš zaboraviti na sadnju.

kad ti je analiza gotova, na stranicama ministarstva poljoprivrede imaš formulare za sadnju u kojoj upisuješ sve što ti treba. isto tako upisuješ rezultate analize. imaš čak i troškovnik koji vodiš da ti država vrati lovu. kad ih vidiš skužit ćeš. voćnjak ti mora biti ograđen ogradom, mora imati sustav navodnjavanja ili bunar i sadnice moraju imati obranu od tuče. kad sve to zadovoljiš dobit ćeš po hektaru 24000 kn svake godine. ako nemaš love za sve to onda te slijedi posjet u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj. p.s. zaboravio sam da ti treba stručno mišljenje iz Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu gdje ti njihov djelatnik dolazi na teren odnosno vidjet tvoje zemljiše i daje mišljenje o sadnji. za sve to ti treba oko 200000 kuna na rok od 15 godina. kad sve to riješiš i napišeš troškovnik država daje lovu i poticaje. sjebano totalno ali vrijedi, ja sam na pola puta svega toga. sve mi to traje otprilike godinu dana a da nisam još posadio sadnicu.

kad posadiš sadnice nemoj misliti da si gotov jer prvu godinu ti se može dogoditi da ti se neke sadnice posuše. isto tako nemoj očekivati neki urod u prvoj godini. sadnice ti se sade u 9 i 10 mjesecu. nemoj napraviti grešku ko neki pa posaditi u proljeće. dobro sam se raspitao. isto je dobra fora koju sam vidio u nekim voćnjacima ljudi su postavili 2 ili 3 košnice za oplođivanje u proljeće. neznam jel funkcionira na lješnjacima ali ja ću ih obavezno staviti. kad si posadio sadnice i kad počinju rasti imaš 3 obrezivanja tokom godine. prvo ti je u proljeće, drugo ti je mjesec dana prije uroda i treće jesensko. urod ti je krajem 8 i početkom 9 mjeseca.

izostavio sam neke stvari jer mislim da nisu bitne a i meni se više neda pisati. ukratko ti je to to. isto tako probaj kupiti neku knjigu o lješnjacima. u hrvatskoj ih nisam našo ali u njemačkoj jesam.
nadam se da sam ti pomogo.
postovanje,procitao sma vas tekst interesira me sadnja ljeske zivim na podrucju od posebne drzavne skrbi,molim vas broj mob da se javim za savjet ako nije problem hvala
751mi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 05:24   #277
Tocka 2 vise nije aktualna. Ukinuti poticaji za sadnju trajnih nasada.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 14:27   #278
Ma kod ćete s tim lješnjacima pa evo ja pojedem svaki mjesec jedno 4 kile
tigar_c2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 15:01   #279
Nemoj se baš puno vezati za ovaj tekst je je pun netočnih podataka.Ovo jesu kalkulacije za sadnju ali izgleda mi jabuka a ne lješnjaka. To vidim preko pčela i košnica te obrezivanja. Toliko puta se obrezuju jabuke i lješnjak ne treba pčele za oprašivanje on se oprašuje vjetrom.Dosta loše i površno napisano.

Quote:
751mi kaže: Pogledaj post
postovanje,procitao sma vas tekst interesira me sadnja ljeske zivim na podrucju od posebne drzavne skrbi,molim vas broj mob da se javim za savjet ako nije problem hvala
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 17:27   #280
Pozdrav svima, evo jedne početnice koja bi se upustila u sadnju lijeske .
Imam nešto zemlje u Slavoniji (okolica Nove Gradiške), oko 4Ha, koja je zapuštena godinama, neki dijelovi parcela su na žalost zarasli u šikaru i bagrem.
Želja mi je tu zemlju očistiti i iskoristiti za sadnju lijeske.
Inače živim i radim u Zagrebu, ovo bi mi dodatni posao.
Trenutno prikupljam podatke koliko bi me koštalo podizanje nasada i samo održavanje.
Dosta vas pratim, kao i druge forume te web stranice vezane za sadnju lijeske, tako da okvirno znam što sve trebam za pripremu, sadnju i održavanje.
Svejedno,još puno upitnika mi je u glavi.
Stoga vas molim za pomoć, svaka informacija mi je dobro došla.
Za sad me zanima sljedeće:

1. Nakon što su ukinuli poticaje za podizanje višegodišnjih nasada, zanima me da li su isto tako ukinuli i poticaje za održavanje nasada?

2. Ima li netko iskustva sa otplatom kredita od HBOR-a? Mislim podnjeti zahtjev za kredit ali me brine to što je poček 3 godine, kada je prinos još uvijek jako mali. Da li zarada od prinosa u 3. godini može pokriti ratu kredita i troškove održavanja?

Unaprijed hvala!
jajo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.