Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2013., 12:45   #121
Mmmm da...
al nekak si mislim da krajnjem kupcu (građanu) nije uopće bitno kako obrtnik obračunava pdv i jel ga obračunava, niti mu je bitna stopa niti iznos. Plati račun i gotovo.
Dok, s druge strane nekom obrtniku ili poduzetniku taj podatak s računa nešto govori i zato na te račune treba stavljati tu opasku.
Tako to meni nekako izgleda.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 20:13   #122
Storno računa koji je naplaćen

Pozdrav,

trebam pomoć. Obrtnik sam paušalist, registriran za usluge istraživanja tržišta.
Nisam u sustavu PDV-a. Promet mi je mali. Kupac moje usluge je trgovačko duštvo (d.o.o.) iz zemlje članice EU.

Prema zadnjim informacijama koje imam (tj. iz "Najčešća pitanja i odgovori u vezi novog Zakona o porezu na dodanu vrijednost- drugi dio" točka 18. --- objavljeno na stranicama PU danas), kao obrtnik paušalist (mali porezni obveznik) koji koji ima isporuku usluge prema d.o.o. (poreznom obvezniku) u zemlji članici EU obvezan sam zatražiti PDV ident. broj prije izdavanja takvog računa ali i dalje ostajem van sustava PDV-a.

Naravno, to sam saznao tek kad sam već ispostavio i naplatio prvu takvu fakturu (naravno poslije 1.7.2013).

Pitanje je šta sad???
Tražiti PDV Ident. broj, zatim napraviti novi račun sa tim brojem??
Kako to funkcionira, ako je račun već naplaćen?? Storno??

Napominjem, obrtnik sam paušalist, te ne vodim nikakve poslovne knjige osim evidencije o prometu tj. KPR obrazac.

puno hvala
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:22   #123
Molim Vas pojašnjenje : IR-a za usluge -tuzemna- ako je samo čista usluga (postava podnih obloga, priprema podloge za postavu poda ili slične građevinske radove- samo usluga izrade) da li se obračunava PDV ili ne po novom zakonu građevinskoj firmi čiji je objekat?
Isto za IR-u na kojoj piše Dobava i postava podnih obloga(ili slično) -nije čista usluga već ima i robe?

Molim još i provjera za d.o.o. ( obveznik PDV)
IR-a TUZEMNA isporuka dobara treba imati : OIB
IBAN
obračunava se PDV

IR-a isporuka dobara u EU ili Treće zemlje: PDV ID broj
Euri broj
IBAN
SWIFT
ne obračunava se PDV- treba biti napisana klauzula:" Oslobođeno PDV-a prema čl.41 "

IR-a tuzemna za usluge: OIB
IBAN
PDV se obračunava (izuzetak neke usluge u građevini- to mi nije jasno koje i u kojim situacijama)

IR-a usluga za EU ili Treće zemlje:PDV ID broj
IBAN
PDV se ne obračunava - na računu napisati klauzulu "Prijenos porezne obveze temeljem čl. 17 st.1 "

Da li se izlazni računi za isporuke izvan Hrvatske izdaju u kunama ili u EURIMA?
veronika04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 14:06   #124
Quote:
veronika04 kaže: Pogledaj post
IR-a tuzemna za usluge: OIB
IBAN
PDV se obračunava (izuzetak neke usluge u građevini- to mi nije jasno koje i u kojim situacijama)

IR-a usluga za EU ili Treće zemlje:PDV ID broj
IBAN
PDV se ne obračunava - na računu napisati klauzulu "Prijenos porezne obveze temeljem čl. 17 st.1 "

Da li se izlazni računi za isporuke izvan Hrvatske izdaju u kunama ili u EURIMA?
Izdaju se u kunama.

ja sam na računima (i za tuzemstvo i za EU i za treće zemlje) pustila da se vidi i OIB i PDV ID, nigdje ne piše da se ne smije viditi oba a ja to moram upisivati u osnovnim postavkama programa u zaglavlju i ne da mi se prije svakog računa ić ispravljat zaglavlje (synesis)....

Zadnje uređivanje vejanka : 22.07.2013. at 14:12.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 12:06   #125
Još jednom da nešto provjerim. Poduzeće je u sustavu PDV-a. Izdaje račun građaninu i građaninu strancu. Radi se o uznosima 20-ak tisuća kuna.
Izdaju li se oni u skladu s Zakonom o PDV-u ili Općim p.z.?
Dakle, trebam li imati OIB i sve ostalo od kupca budući da se radi o većem iznosu i plaćanju na žiro?
Hvala!
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 13:35   #126
Evo mene opet, hitno mi je pa bih molila ako netko može pomoći.
U knjizi "Novi zakon o PDV-u od 1.srpnja 2013.", HZRIF, stoji kako se računi krajnjim potrošačima (dakle građanima) izdaju u skladu s OPZ-om i Zakonom o fiskalizaciji.
Znači, bez obzira na iznos, izdajem ga prema ovim zakonima.
Imam synesis, modul prodaja, izdajem onaj račun G. Jel to u redu?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 00:10   #127
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet, hitno mi je pa bih molila ako netko može pomoći.
U knjizi "Novi zakon o PDV-u od 1.srpnja 2013.", HZRIF, stoji kako se računi krajnjim potrošačima (dakle građanima) izdaju u skladu s OPZ-om i Zakonom o fiskalizaciji.
Znači, bez obzira na iznos, izdajem ga prema ovim zakonima.
Imam synesis, modul prodaja, izdajem onaj račun G. Jel to u redu?
Da, račun G ti je za to...e sad ovaj stranac ako je iz treće zemlje ima pravo na povrat pdv ako roba ide preko grane...pa bi trebalo ispuniti onaj obrazac pdv-p..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 08:24   #128
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da, račun G ti je za to...e sad ovaj stranac ako je iz treće zemlje ima pravo na povrat pdv ako roba ide preko grane...pa bi trebalo ispuniti onaj obrazac pdv-p..
Radi se o obavljenoj usluzi koja je oporeziva kod nas. Hvala ti puno na odgovoru.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 11:07   #129
Molim vas za pomoć, trebam izdati račun za predujam primljen iz inozemstva. Predujam je primljen u prosincu, a ugovorena usluga nije još realizirana.

Predujam ne podliježe obračunu PDV-a na temelju članka 38. Pravilnika. Radi se o kupcu i dobavljaču, pravnim osobama.

Kako bi vi napravili ispis ovog računa u programu Synesis, u okviru modula Inotrgovina te mogućnosti nema.

Hvala!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 18:04   #130
Ima li netko tko može pomoći? Da li je netko pisao račun za primljeni predujam iz inozemstva?

Hvala, puno!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 22:11   #131
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Ima li netko tko može pomoći? Da li je netko pisao račun za primljeni predujam iz inozemstva?

Hvala, puno!
Što se tiče primljenih predujmova za isporuke u EU trebate izdati račun sa svim elementima iz članka 79. st. 1. (kao da izdaje račun za predujam u tuzemstvu).

Na računu treba navesti PDV-e ID broj primatelja kojem će te isporučiti dobra/usluge. Kako ste i samo naveli, nema obveze obračuna PDV-a, jer ona nije ni nastala. Također još u napomenama morate navesti članak oslobođenja od obračuna PDV-a ovisno radi li se o dobrima/uslugama (čl. 17. ili 41.). Pazite da vam ovaj račun ne uđe u ZP jer isporuka dobara/usluga nije izvršena.

Ovaj račun nema nekakvo značenje, tako da je upitno da li ga uopće izdavati.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 06:08   #132
Trampuca, hvala najljepša na odgovoru i pomoći!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:44   #133
Molim jedan hitni odgovor!!!

Do kojeg datuma se moraju ispostaviti računi za prethodni mjesec? Čl.78.st4.Zakona o PDV-u kaže do petnaestog dana u mjesecu za prethodni mjesec za isporuke dobara i usluga iz čl.41.st.1. Zakona (oslobođene isporuke unutar EU).
Malo ispod čl.78.st.9. kaže da se za izdavanje računa za isporučena dobra i usluge unutar RH primjenjuju pravila ovog Zakona. Da li se prema tome stavak 4.odnosi i na te račune?
Raspravljamo u firmi možemo li danas i sutra još fakturirati koji račun iz 12.mjeseca.
Vaše mišljenje molim!
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 17:15   #134
Računi se moraju ispostaviti do 15-tog za protekli mjesec.
Ako vam je tehnički moguće, i ako niste još predali pdv za 12. mjesec ne vidim razloga zašto ne bi račun mogli izdati s datumom 31.12.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 21:41   #135
Možemo izdati račun s 31.12.2013., ali će mi na njemu pisati da je račun kreiran na dan kad je napravljen (u ovom slučaju 16.01. ili 17.01.). Program je tako napravljen i to se ne može isključiti. Prema tome bili bismo u prekršaju.

Ma rekla sam još jučer svojima u firmi da je zadnji dan za fakturiranje 15., samo sam htjela provjeriti, biti sigurna.

Hvala!
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 09:30   #136
RABAT

imam pitanje za iskusne,

ako je cijena proizvoda definirana u cjeniku npr. 70 EUR po srednjem tečaju,
zanima me RABAT, da li u fakturi mora biti iskazan u % ili mogu napisati npr. rabat 50,00 kn, na iducoj fakturi rabat 70 kn i sl.
u stvari, nisam upoznata s tim rabatima, da li je dozvoljeno proizvoljno nekom kupcu odobriti rabat, a drugom ne i u kojim iznosima?

HVALA!
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 17:22   #137
Ovisi da li se radi o maloprodaji ili veleprodaji.

U veleprodaji rabat je stvar dogovora tebe i kupca , intresa i poslovnog odnosa kojeg imate, te stvar vaše poslovne politike.
Neke firme odobravaju rabate ovisno o količini kupljene robe i načinu plaćanja. Pa tako za veliku količinu robe ili plaćanje po predračunu daju veći rabat, Ovisi od firme do firme.

Kod maloprodaje ta cijena mora biti unaprijed određena prema zakonu o zaštiti potrošača.
E sad , dal se nešto u tom zakonu o zaštiti potrošača mjenjalo u zadnje vrijeme nisam sigurna, to provjeri.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 23:28   #138
hvala darsey,
riječ je o veleprodaji, da li to znači da u cjeniku definiramo cijenu a po dogovoru odobrim rabat, ili mogu i cijenu mijenjati , samo ne znam cemu onda cjenik.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 14:52   #139
Pozdrav!

Imam pitanje vezano za izdavanje računa u EU u odnosu na PDV pa bi bila jako zahvalna ako mi može netko dati savjet. Radi se o računu koji izdaje d.o.o. koji je u sustavu PDV-a i to za konzultantske usluge.

Račun izdajem firmi u Njemačkoj s kojom imam ugovorenu bruto naknadu uz napomenu u ugovoru „All fees quoted are inclusive of VAT if applicable and all other taxes. The fees will be paid gross.“

S obzirom da se za usluge PDV plaća prema zemlji primatelja usluge (u ovom slučaju Njemačkoj), moje pitanje je smijem li ja ipak na računu koji ide u Njemačku iskazati PDV? Npr. ugovorena naknada mi je bruto 1000 kn pa onda na računu pišem kao vrijednost usluge 800 kn + 200 kn PDV.

Ako ne smijem iskazati PDV, kako riješiti tu situaciju s obzirom na ugovor koji imam s njima?

Hvala!
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 19:10   #140
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
hvala darsey,
riječ je o veleprodaji, da li to znači da u cjeniku definiramo cijenu a po dogovoru odobrim rabat, ili mogu i cijenu mijenjati , samo ne znam cemu onda cjenik.
Ovisi kako vam je poslovanje uređeno.
Ako imaš s kupcima godišnje ugovore onda tamo možeš navesti npr.
za količinu robe x rabat je toliki, za količinu veću od toga rabat je ovoliki.
Možeš im rabat odrediti i već pri odgovoru na njihov upit.
Obično ide oni tebi šalju upit, ti šalješ ponudu, a oni onda, ako im pašu uvjeti izdaju naruždbu.
Tad možeš već u ponudi navesti koji su tvoji uvjeti, pa onda oni prema tome procjene što im paše i tako izdaju narudžbu.
Sve ovisi kako vi poslujete.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.