Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2008., 01:55   #1
Pseći zahod u kući

Pas i wc

možda je pitanje malo glupo, ali danas sam raspravljala s kolegama...

da li se pas u stanu može naučiti ići na wc u kutiju sa pijeskom kao i mačka?

ja za takav slučaj nisam čula, ali mi imamo psa u dvorištu, uvijek puštenog,
pa ne znam.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 24.03.2015. at 11:10. Reason: naslov umetnut u post zbog spajanja tema
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 02:20   #2
Može. Znam dosta ljudi koji imaju pse male pasmine koji su naučeni na pijesak. Znam i primjere onih koji su pse naučili da nuždu obavljaju na novinama. To je dobro riješenje za one koji su dugo odsutni, pa su psi sami doma.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 02:34   #3
Svakako da može,dobre su i pelene,nemoraju bit striktno one za pse.
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 11:05   #4
hvala na odgovorima! mada ovo sa pelenama mi izgleda nekak...hm, okrutno?
mojim starcima je uginuo pas, imao je 14 g. bili su jako vezani za njega i u komi su. sada su u fazi preseljenja u stan pa razmišljam je li uopće pametno nabaviti im novog psa i kak će to funkcionirati u stanu, budući da smo svi u obitelji totalni frikovi za pse i mačke-tretiramo ih kao člana obitelji, novac nije problem kad su u pitanju njihove potrebe...i nikako ne bi htjeli da pas pati.
razmišljala sam o nekakvoj manjoj pasmini, beagleu ili mopsiću, mješancu...
problem bi jedini bio taj kad bi pas tu i tamo ostao sam, da zna na wc, da ne trpi.
inače imaju i mačka al pretpostavljam da svakom treba posebni wc.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:16   #5
Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
možda je pitanje malo glupo, ali danas sam raspravljala s kolegama...

da li se pas u stanu može naučiti ići na wc u kutiju sa pijeskom kao i mačka?

ja za takav slučaj nisam čula, ali mi imamo psa u dvorištu, uvijek puštenog,
pa ne znam.
ja živim u stanu i moj pas je naucen da nuždu obavlja vani jer ga šecemo 3do 4 puta dnevo, no kad je bila mala naucili smo ju da nuždu obavlja samo u jednoj prostoriji i to obavezno na novine, ali postoji problem u tome. Takvim stvarima se pas uci od pocetka, i to na anacin kad ga zatekneš da obavlja nuždu tamo gdje ne smije kažeš mu NE TO RADITI , odvedeš ga na mjesto gdje smije. Moraš bit uporan i nauciti ce.
Nikad nemoj psa kažnjavati ako ga nisi zatekla u radnji jer te on ne razumije i ne zna što je skrivio.
maja1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 14:34   #6
Moj pas (yorkie) ima wc. Živi sa mojim starcima, a kako smo na 7 katu bez lifta, zadržali smo wc na kojeg smo ga učili kad je bio beba. Wc je plastična kutija (može se lako prati) i unutra novine (koje se mijenjaju redovito). Također mu je stara improvizirala više djelove od kartona, koji se isto redovito mijenjaju, da gospodin može dignut nogu. On, naravno. izlazi vani, ali ne po 3-4 puta dnevno koliko bi trebao zbog obavljanja nužde, već najčešće jednom u dugu šetnju. Njegov wc je u našem wc-u. Redovitim mjenjanjem novina se djelomično izbjegne miris mokraće, no uvijek se malo osjeti. Kako je malen, tako je količina mokraće isto tek lokvica, pa nije neki problem. Također, ne želi vani po kiši, pa je i iz toga razloga zgodno. Ipak mu je draže dignut nogu na stablo vani. Tako da vani zapravo zapišava radi obilježavanja, a doma jer mu je sila. Živi tako 8 godina i smatram da je bolje da obavi nuždu kad god želi, nego da trpi jer nas nema doma ili jer je jednostavno preteško 4 puta ići toliko stepenica. Znači, moguće je! Iako mi je draže da pas obavlja sve vani i ide u 4 šetnje dnevno.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:13   #7
Moji isto imaju WC i uglavnom ga koriste noću, rijetko preko dana jer smo često vani.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 16:41   #8
Cool Pseći zahod u kući - da ili ne?

Nadam se da će i ova tema naći mjesto, budući da se o ovim stvarima često raspravlja na temama o malim pasminama, a tamo tome ipak niej mjesto..pas je pas..bio on mali ili veliki.

Iako se tema o psećoj nuždi provlači stalno kroz temu o dresuri

LINK

ili na temi o odgoju šteneta

LINK

na temi o maltezerima i ostalim malim pasminama(miješani ne miješani, nebitno) stajališta su nešto drugačija

LINK

pa ako ste raspoloženi da malo prodiskutiramo o tome.

Iako razumijem da su male pasmine osjetljivije na temperaturu i vlagu i kišu i koješta drugo, svejedno su psi koji iznad svega trebaju pseću komunikaciju, a u to je svakako uključeno i piškenje i kakanje vani, gdje to obavljaju i svi ostali psi..kao i njušenje svih ostalih mirisa.
Razumijem i stav da je dobro naviknuti psa na pseći wc da to obavi kad mu dođe, da ne trpi..ili zlu ne trebalo..kad je vlasnik ili pas bolestan..iako razumijem donekle, ipak ne opravdavam..
Prvenstveno smatram da psa treba naučiti da pita za van, i da je to bitnije od psećeg wc a u kući i k tome dodatno smatram da budući pas ne voli nuždu ostavljati u kući da je pseći wc za njega zapravo neprirodno riješenje.
A tu je i pitanje ostalih pasa koji nisu mali..kao i mužjaka za koje ne znam kako bi im se omogućilo obavljanje nužde u kući ...

edit: posebno me na ovo potaklo razmišljanje da mi psima zapravo uskraćujemo da prazne mjehur i crijeva kad oni hoće pa ih time posredno dovodimo u opasnost, njihove bubrege i ostalo..s čim se ne mogu složiti nikako.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča

Zadnje uređivanje Pimpinell@ : 21.10.2011. at 17:25.
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 16:45   #9
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
Prvenstveno smatram da psa treba naučiti da pita za van, i da je to bitnije od psećeg wc a u kući i k tome dodatno smatram da budući pas ne voli nuždu ostavljati u kući da je pseći wc za njega zapravo neprirodno riješenje.
A tu je i pitanje ostalih pasa koji nisu mali..kao i mužjaka za koje ne znam kako bi im se omogućilo obavljanje nužde u kući ...
moj pas ne zna pitat van nego ceka
a muzjaka naucit da pisa doma u zahodicu? tesko moj je kastracijom smanjio zapisavanje, al i dalje dize nogu. sto ne znaci da mi nije krivo sto se ne popisa makar i doma kad se razboli
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 16:54   #10
Ne zna ni moj, i par puta mu se omaklo...ništa strašno, opere se..to nije razlog da ima zahod.
Ako znaš da je psu prehlađen mjehur izvodit ćeš ga češće...ako ima proljev izvodit češ ga češće...pa čak i ako je bolestan opet ga treba izvesti..u kratku šetnju ako treba i obućenog...pa ako treba i obuvenog.

Ako si osoba sa zdravstvenim problemom koji tebe osobno u šetnji onemogućava ponekad bolest, u redu, prihvatljivo mi je..ali ne kao pravilo već samo i isključivo kao izuzetak.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 17:10   #11
Kao što sam već rekla, samo pitanje i ideju smatram besmislenima. A pogotovo mi se čini neosnovanom tvrdnja da su "male pasmine osjetljivije na temperaturu i vlagu i kišu i koješta drugo". Osjetljivost pasmine ne ovisi o njezinoj veličini, nego o sasvim drugim faktorima, baš kao što ni obavljanje nužde nije rezultat nekog hira, nego normalan fiziološki proces kojim se iz tijela izbacuju otpadne tvari, a to je opet pitanje unosa "sirovine za proizvodnju" mokraće i izmeta. Redovito hranjenje i uzimanje tekućine rezultiraju urednom stolicom i mokrenjem.

No, ako antropomorfiziramo psa, pridajemo mu ljudske osobine ("to je moja beba s mašlekima") pa još na njega projiciramo vlastiti odnos prema iću i piću ("baš mi se sad jede nešto slatko", "čips odlično ide uz gledanje TV-a"), projicirat ćemo i ideju o kućnom zahodu za psa.

Ponavljam po stoti put: kome se ne da tri do četiri puta dnevno izvesti psa u šetnju, pa makar samo da obavi nuždu, ili misli da neće moći zadovoljiti pseće potrebe, neka nabavi mačku. Zlatnu ribicu. Kanarinca. Što god.

Za psa koji eventualno teže podnosi loše vremenske uvjete postoje kabanice i puloverići - i ja sam u crveni pulover oblačila smrzljivog Lakija koji se, iako pseto od 18 kila, zaista tresao od zime i nije volio kišu. Pa je svejedno dobivao svoju dnevnu dozu hopsanja - uostalom, kad trči i/ili hoda, psu nije hladno. A nije ni vlasniku.

Kad smo nabavljali prvog psa, labradora, nismo bili dovoljno dobro promislili o situacijama u kojima se pas, što zbog bolesti, što zbog starosti, neće biti u stanju penjati na treći kat bez lifta. Pa smo ga nosili kad je trebalo. Ako kojim slučajem nismo bili oboje doma, uvijek se našla neka dobrosusjedska duša. Pseća poznanica s pudlom nije za pauze ostajala klafrati s kolegicama, nego je trčala doma izvesti psa makar na deset minuta. Drugi bi za uslugu zamolili susjeda, rođaka, prijatelja.

S današnjim znanjem i iskustvom samo bih svakome savjetovala da dobro promisli o tome hoće li moći psu priuštiti 3-4 šetnje dnevno te dovoljno igre i razonode. Hoće li ga moći transportirati iz stana na ulicu kada bude bolestan ili star odnosno hoće li moći naći nekoga da mu u tome pomogne? Sve je drugo podilaženje vlastitoj komociji.

Jučer je cijeli bogovetni dan pljuštala kiša: da nema Site, ni vrag me ne bi izvukao van. Zbog nje sam izašla, četiri puta se presvlačila, brisala nju, brisala sebe. Da to nisam u stanju, ne bih zasluživala da imam psa.

Mislim da je pametnije tako razmišljati, a ne "o slobodnom psećem pravu na obavljanje nužde". Hoćemo li to i u Ustav ugraditi?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 17:21   #12
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post

Jučer je cijeli bogovetni dan pljuštala kiša: da nema Site, ni vrag me ne bi izvukao van. Zbog nje sam izašla, četiri puta se presvlačila, brisala nju, brisala sebe. Da to nisam u stanju, ne bih zasluživala da imam psa.

Mislim da je pametnije tako razmišljati, a ne "o slobodnom psećem pravu na obavljanje nužde". Hoćemo li to i u Ustav ugraditi?

Upravo to.
Moja mala ne voli kišu, ali jedini način da se nauči na nju je šetati je po kiši..ona bi u vrt pa ne bi pa opet bi, pa ne bi..jer joj pada kiša..svi imamo kišobrane i čizme..i trenerke i prljave stare stvai..i mala je vani, bunila se ona ili ne..jer je vani mjesto za obavljanje nužde.NIje da mi se uvijek ide..jer mi se ili puši ili sjedi..ili sam taman ušla a ona bi baš tada kenjala jer joj niej došlo dok je bila vani..tako da stojimo spremni u patikama ili čizmama stalno.
Kuća je svinjac, zidovi su vlažni od otresanja dlake ali što sad...idemo van i točka.
ZAdnje noćno piškenje je u dva po noći..da nema vrta bila bi lajna...i van
Troje nas je na dva psa..i iako je škola počela organiziramo se dobro...svi pomalo ponekad i grintaju ali svi rade što treba.
A ja čak spadam u zbilja...ali zbilja komotne tipove i hedoniste.

Znam da je možda pomalo kao što kažeš tema besmislena uz sve ostale teme, ali počesto se o tome priča pa se pogubi po temama...manje više 70% vlasnika malih pasmina..zgražaju se na -AJME-pa kako ću tako malog psa vodit vani pa hladno je...
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 17:33   #13
Evo jedne maltezerice
Da - imamo u kući pelenicu za piškanje.
Da - jučer smo po onoj odvratnoj kiši hodale po vani obučeni.
Padala je kiša kao luda, puhalo je - a što ću sada??
Imam psa ne papigu pa hajde u šetnju po kiši.
Odjenem je valjda deblje nego sebe, nepropusnu kabanicu i idemo...
Ovo s pelenom...
Stvarno je dobar dio dana sama i nekako nam ju je žao ostaviti bez mogućnosti piškanja.
To je naša stvar, mi stalno mijenjamo tu pelenu - ali se sigurno bar jednom popiša tijekom dana kada je sama.
Svi smo u istoj smjeni što na poslu - što u školi i eto - pelena je krajnja nužda možda i zlo ali meni osobno ne smeta.
Za šetnje sam svakako. Ovako i sama sebe natjeram umjesto da zalegnem kao klada kada dođem s posla doslovno samo maknem torbu sa sebe i idemo van.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 17:41   #14
Imam pitanje..za vas koji malim psićima ostavljaju pelenu ili zahod..
Da imate psa od 40 kila da li bi se jednako postavili prema njemu ??? Ili muškog psa..koji diže nogu ?? I da ostaje recimo 9 sati sam..jer to je neki prosjek..ne vjerujem da netko tko radi radi dulje od toga a ako zaista jest, onda jebga...nek nabavi ribice.

Pas se popiša jer ste ga navikli da ima i da može, da niste ne bi.
Da imaš tele doma, koje ispiša litru ni jedna pelena ne bo pomogla.

Hoću reći da mjehur i crijeva rade svima jednako, a vrijeme je također za svih jednako...jednako protiče.
Pas veliki popije litru i ispiša je, pas mali popije dcl, i ispiša dcl..a 8 ili 9 sati za oba jednako traju.
Zašto se na male drugačije gleda..kad je njihov mjehur upravo onoliko velliki koliko na veličinu treba biti ??

p.s. naglašavam da niej bitno jel to vama smeta ili ne..(pelena)
usporedba
pas po noći najvećim dijelom spava..i to i više od 8 sati i ne mokri..niti traži..
pas kad nema nikog doma, malo se poigra i opet uglavnom spava i čeka vlasnika...u čemu je razlika ?? po danu i po noći ??
moje štene od 4 mjeseca već mjesec dana je po noću suho..spava od 11 do 7 ujutro..i ne pita ne cvili ne traži..a po danu traži..jer se giba i jer se kreće i igra i pije i jede..ja je izvlačim iz boxa u 2 ujutrio i neću još dugo
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 18:32   #15
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Mislim da je pametnije tako razmišljati, a ne "o slobodnom psećem pravu na obavljanje nužde". Hoćemo li to i u Ustav ugraditi?
Kada o nečem raspravljam, nastojim iznositi svoje mišljenje i pokušavam ga potkrijepiti što svojim iskustvom, što iskustvom vlasnika kućnih ljubimaca s kojima dolazim u kontakt, a ne docirati i ironizirati nečije stavove. A sada odoh pogledati je li i pravo čovjeka na defekaciju ugrađeno u Ustav.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 18:49   #16
čitajući vas, dolazim do zaključka da zlostavljam svoju pesicu
obzirom na
Quote:
Ponavljam po stoti put: kome se ne da tri do četiri puta dnevno izvesti psa u šetnju, pa makar samo da obavi nuždu....
Naime, kad je Bela odlučila da joj je naše dvorište najzanimljivije, ja nisam imala nikakvih pojma o psima i njihovim potrebama
Curku smo pustili u dvorište da joj stavimo ogrlicu, stavili u auto, odveli na cijepljenje i čipiranje i vratili se doma.
Drugo jutro ju je mama odvela u šetnju, ja navečer (nismo se niš dogovarale, tak je ispalo) i tak smo nastavili do danas, jutarnja - kraća, i večernja- duža šetnja.
Prije par godina se znalo događati da je ona dost dugo znala čekati za ovu večernju šetnju
Ona živi u kućici u dvorištu i do nedavno nije imala pristup u kuću.
No, bez obzira što je vani, ona ne vrši nuždu, ni veliku ni malu u vlastitom dvorištu - od jutarnje šetnje čeka dokle god ja ne dođem doma za iduću nuždu

EDIT: a i sad čučim na poslu, to jest spremam se doma, znači bar još jedan sat ona neće u šetnju
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 18:53   #17
Dobar dan, ja sam mooschitza i želim da moj pas, iako ima 18 kg, piški i doma na pelenu
Stvarno ne znam čemu tolika količina patroniziranja.

Iako Guzičica odnedavno ima urinarnu inkontinenciju i muku mučimo sa time da ju naučimo da je okej da se popiški na pelenu, i prije nam je ta ideja bila ok. Ne iz nekakve vlastite "komocije" pa da psa ne moramo voditi u šetnju, nego da ne trpi kad joj je frka. Udomljena je sa ceste sa oko 7 mjeseci i do pojave inkontinencije, doma joj je samo u početku par puta pobjeglo od sreće kad bi se vratili u stan. NIKADA za to nije bila kažnjena, a ipak kad joj je prvi put pobjegla mokraća u igri, pobjegla je i sakrila se iza zavjese. I svaki put kad uopće skonta da joj je pobjeglo (ili u snu ili u igri), iako se ponašamo kao da se ništa ne događa, jednostavno počistimo i nastavimo sa onim što smo do tada radili, sva se..posrami. Ne znam koji bi bio prikladniji izraz.
Ona zna da se to radi vani i zato nas gleda u čudu sa izrazom njuške kojivamje kad ju stavimo na pelenu i veselo govorimo piš-piš
Pokušavam se sjetiti je li ikad, u ovih uskoro godinu dana, imala i jedan dan sa manje od 3 šetnje. Najčešće su bar 4. Ako se pod jednu šetnju ne broji višesatni ili cjelodnevni boravak u prirodi. A i tada ima izlazak čim se probudimo, boravak vani i pišanje prije spavanja.
I sad..čini li nas to što bi voljeli da nam pas piški i na pelenu ljudima koji su, jebiga, sposobni samo za imati ribice?
mooschitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 18:55   #18
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
čitajući vas, dolazim do zaključka da zlostavljam svoju pesicu
obzirom na ...........
.........
No, bez obzira što je vani, ona ne vrši nuždu, ni veliku ni malu u vlastitom dvorištu - od jutarnje šetnje čeka dokle god ja ne dođem doma za iduću nuždu

EDIT: a i sad čučim na poslu, to jest spremam se doma, znači bar još jedan sat ona neće u šetnju
U neku ruku da...iako odrastao pas najnormalnije istrpi tih 12 sati ali je bolje imati tri ili četiri kratke šetnje nego dvije..

Ovo zadnje upravo govori u prilog onome što sam tvrdila..do sada.Pas svoj prostor smatra svojim brlogom i u njemu nuždu ne obavlja osim ako ga se na to NAMJERNO ne nauči ili prisili( azili i boksevi)..a to je protivno njegovim nagonim da svoj brlog i površine ne prlja...ni na zemlju ni u kutijice.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 18:57   #19
Evo da se javim sa svojim iskustvom.
Imam pekinezericu od 10 godina, i cijeli život je imala novine na lođi ostavljene. Zadnjih par godina ima pijesak za mačke umjesto novina i super mi je to jer je puno higijenskije. Cijela ta navika WC-a na lođi je počela zato što je oduvijek jako često imala gastroenteritis (proljev). Dakle ako je doma pol dana dok nas nema, a stisne ju proljev, naravno da ne može čekati. I onda bolje da to obavi na predviđeno mjesto nego svud po stanu.

Sad zadnjih godinu i pol otkad smo otkrili ''čudesni dehidrat'', više nema probavnih problema, ali WC je ostao ako joj zatreba.

Primjetili smo da ga recimo ljeti uopće ne koristi, a čim zahladi, evo sad ovih dana i po zimi, skoro svaku noć (dobro ne baš tako često) ode piškiti u pijesak. Po danu ga nikad ne koristi. Osim da ju baš nešto slučajno prosere, a sama je doma, no to tako rijetko da ni ne pamtim više.

Uglavnom meni to super funkcionira i drago mi je da je naučena na to. I ne vidim razloga da ga nema.

Samo da napomenem da cijeli svoj život redovito svaki dan ide van 3-4 puta, od toga 1 duža šetnja, često na izlete... Dakle po pitanju njenih šetnji-ne tretiram ju ko plišanca, ni pekinezera, nego kao PSA. Sigurna sam da je vani više nego pola velikih pasa po stanovima u mom kvartu (one koje vidiš samo na pišanju, kakanju, i odmah natrag doma, i tako uvijek ).

Nažalost ima i toga da ljudi uzmu mini pasminu pa ga nauče na WC, i smatraju da pas onda ne treba van. Ono, prvi susjed ti ima psa, no nitko ga nikad nije ni vidio, eventualno čuo lavež. I da to mi je bolesno.

A sad, da imam većeg psa, bi li isto imao WC... iskreno, ne znam, jer nisam u toj situaciji. Da su isto tako problemi s probavom, možda bih uspjela nekako iskemijati zahod za psa. Samo je činjenica da bi to bilo puno teže izvedivo čisto zbog razlike u veličini (kutiju za mačji WC je lako zagurat u neki kutak balkona, ali teže bih smjestila kutiju kao pola lođe ). Dakle problem bi bio veći čisto iz fizičkih razloga, nikako ne zbog psihologije ''veliki pas-maji plišani pesek''.
Emma_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 18:58   #20
Možda bi ih onda trebali i pustiti da si sami ulove večeru.

Edit: odgovor na Pimpinellin post.
mooschitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.