Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2005., 12:44   #1
Ostavinska rasprava i prodaja stana

Zanima me kako ide procedura pri prodaji stana ako je taj stan predmet ostavinske rasprave. Nasljednika je cijela gomila, samo čekaju lovu i usput se boje da ih netko ne prevari Ja nisam nasljednik i izravno me se sve to skupa ne tiče, ali imam frenda koji je potencijalno zainteresiran za kupnju tog stana. Je li to jako komplicirano?
Murron is offline  
Old 07.11.2005., 14:24   #2
naravno da nije.
stan ide na javnu dražbu i tko da višu cijenu..
ako je tvoj prijatelj zainteresiran može svim nasljednicima sam ponudit otkup stana.
u tom slučAJU će morat imat gotovinu i da se svi nasljednici slože (dakle cijena koju nudi mora biti realna).
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 07.11.2005., 14:48   #3
Kako funkcionira javna dražba? Gdje se i kako oglašava prodaja?
Murron is offline  
Old 07.11.2005., 14:50   #4
Quote:
nn-st1 kaže:
u tom slučAJU će morat imat gotovinu i da se svi nasljednici slože (dakle cijena koju nudi mora biti realna).
zasto bi morao imati gotovinu?

ja prodajem stan kojem sam vlasnik 1/3 udjela, koji sam naslijedila. svi troje nasljednika se slazemo s prodajom, i novi kupac bez problema dize kredit kod banke za kupnju tog stana.

fakat ne vidim zasto ti mislis da to tako ne bi moglo ici?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 07.11.2005., 16:38   #5
Quote:
kemik kaže:
zasto bi morao imati gotovinu?

ja prodajem stan kojem sam vlasnik 1/3 udjela, koji sam naslijedila. svi troje nasljednika se slazemo s prodajom, i novi kupac bez problema dize kredit kod banke za kupnju tog stana.

fakat ne vidim zasto ti mislis da to tako ne bi moglo ici?
Kad ste svi nasljednici na vlas.listu uknjizeni svatko u svom dijelu i ako ste svi suglasni za prodaju i dogovorenu kupoprodajnu cijenu onda to nije problem al ako je slucaj kao sto autor ove rasprave kaze onda je najbolje cekati da se ostavina rijesi i da nakon ostavinske prodje 15 dana. Nakon 15 dana rjesenje o nasljedjivanju treba odnijeti rjesenje o nasljedjivanju u sud da sud lupi zig pravomocnosti kao dokaz da se nitko na to isto rjesenje nije zalio ....
pistacija is offline  
Old 07.11.2005., 23:44   #6
Da li se može odmah nakon pravomoćnosti ostavinske prodati stan? Ili se mora čekati da sud odobri upis vlasništva. Meni je neki dan tek došlo rješenje da se mogu upisati, a ostavinska je bila u proljeće 2002. godine. Može li se nekretnina prodati i prije toga?
__________________
Different is not necessarily better, and is a poor goal to aim for without good reason and some skill.
nesho is online now  
Old 08.11.2005., 08:54   #7
Quote:
pistacija kaže:
Nakon 15 dana rjesenje o nasljedjivanju treba odnijeti rjesenje o nasljedjivanju u sud da sud lupi zig pravomocnosti kao dokaz da se nitko na to isto rjesenje nije zalio ....
Bedastoca...

sud nema nikakve veze s ostavinskim postupkom, zig pravomocnosti takodjer "udara" onaj biljeznik kod kojeg se vodila ostavinska rasprava, rok je 15 dana nakon sto su svi nasljednici primili rjesenje, a moguce je i dobiti zig pravomocnosti isti dan, ukoliko svi nasljednici dodju kod biljeznika podignut rjesenje pa se odreknu prava na zalbu

Sto se tice nesho-vog pitanja, to danas ipak ide puno brze. Nama je rjesenje za upis vlasnistva doslo oko 15 dana nakon pravomocnosti, a sve se desava u najsporijem sudu na svijetu, zagrebackom. u principu, moguce je pisati pozurnicu koju podkrijepis s predugovorom ili tako necim, i onda to dosta brze prodje. Ali, kolko god mi antipaticna osobno bila, priznajem da je nasa ministrica tu malo uvela reda, pa da se sad stvari rjesavaju puno, puno brze
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 08.11.2005., 10:32   #8
Quote:
nesho kaže:
Da li se može odmah nakon pravomoćnosti ostavinske prodati stan? Ili se mora čekati da sud odobri upis vlasništva. Meni je neki dan tek došlo rješenje da se mogu upisati, a ostavinska je bila u proljeće 2002. godine. Može li se nekretnina prodati i prije toga?
Moze ! ali....Najbolje sa kupcem i prodavateljima napraviti predugovor sa kojim pozurujes u sudu vlas.list (pismena pozurnica kojom umoljavas sud da ti rijesi broj zahtjeva uknjizbe ostavine jer je stan zakaparen pa im das i predugovor). Po dobijanju vlas.lista onda tek neka ide isplata cijelokupne kupoprod.cijene.
Kazem da je najbolje raditi isplatu kupoprod.cijene po dobijanju vlas.lista iz razloga sto ako u ugovoru dobro ne opisete nekretninu i ako slucajno budete trebali raditi Aneks istog uvijek je pitanje hoces li prodavatelje ponovno moci uloviti da ti jos neki ispravak potpisuju jer u takvim slucajevima vecina hoce samo LOVU a kasnije hoces li ili neces uspjesno uknjiziti stan na svoje ime ih ne zanima ; i dok ne dobiju lovu sve ce ti potpisati a kad dobiju lovu bye bye

Isto tako ako stan ima vlas. list dosta je vjerovatno da ce sud izdati vlas.list uknjizenog stana (na nasljednike) sa svim istim podacima koji jesu vec sada poznati svima ali gruntovnica ti moze bas na uknjizenom stanu na nasljednike dodati ili izmjeniti podulozak, zk ulozak, novu izmjeru cestice i sto onda ? opet komplikacija i opet lovis nasljednike da ti potpisuju aneks....
pistacija is offline  
Old 08.11.2005., 10:39   #9
Quote:
kemik kaže:
Bedastoca...

sud nema nikakve veze s ostavinskim postupkom, zig pravomocnosti takodjer "udara" onaj biljeznik kod kojeg se vodila ostavinska rasprava, rok je 15 dana nakon sto su svi nasljednici primili rjesenje, a moguce je i dobiti zig pravomocnosti isti dan, ukoliko svi nasljednici dodju kod biljeznika podignut rjesenje pa se odreknu prava na zalbu

Sto se tice nesho-vog pitanja, to danas ipak ide puno brze. Nama je rjesenje za upis vlasnistva doslo oko 15 dana nakon pravomocnosti, a sve se desava u najsporijem sudu na svijetu, zagrebackom. u principu, moguce je pisati pozurnicu koju podkrijepis s predugovorom ili tako necim, i onda to dosta brze prodje. Ali, kolko god mi antipaticna osobno bila, priznajem da je nasa ministrica tu malo uvela reda, pa da se sad stvari rjesavaju puno, puno brze
Prije si zig pravomocnosti dobijao u VODNIKOVOJ a sad ne znam iskreno gdje se ide po njega no bitno je dati na znanje takvu informaciju

I ja takodjer kazem ZIVJELA MINISTRICA skupa sa predsjednikom suda jer ipak to sad fkt ide puno puno brze nego prije iako sam se iskreno pribojavala brzine uknjizbe i na sto ce liciti sud kad je za predsjednika postavljena ONA ONA
pistacija is offline  
Old 08.11.2005., 10:40   #10
Quote:
pistacija kaže:
Prije si zig pravomocnosti dobijao u VODNIKOVOJ a sad ne znam iskreno gdje se ide po njega no bitno je dati na znanje takvu informaciju
PA ja ti lijepo kazem gdje se dobija zig pravomocnosti: kod biljeznika koji je vodio ostavinsku raspravu...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 08.11.2005., 14:24   #11
Znači li to da se nakon provedene ostavinske u vlasnički list upisuje svih 15 ili već koliko nasljednika ima a onda kupac stan kupuje od njih? Onda se i ugovor sklapa s tih x vlasnika od kojih tek trećina živi u Hrvatskoj a ostali su tko zna u kojim sve zemljama?
Murron is offline  
Old 08.11.2005., 22:17   #12
Quote:
Murron kaže:
Znači li to da se nakon provedene ostavinske u vlasnički list upisuje svih 15 ili već koliko nasljednika ima a onda kupac stan kupuje od njih? Onda se i ugovor sklapa s tih x vlasnika od kojih tek trećina živi u Hrvatskoj a ostali su tko zna u kojim sve zemljama?

DA! upisuje se svaki u svom dijelu npr. pero peric vlasnik 1/4 dijela , MACA MAcic 1/2 dijela i.t.d.

Ako neki od njih zive vani (dodji do njihovih adresa i telefona) nabavi i sastavi specijalnu punomoc koju ce ti "vani" nasljednici ovjeriti na nasem konzulatu i kojom ce opunomociti neku osobu da obavi kupoprodaju s a kupcem u njihovo ime a za 1/2 dijela nekretnine ili 1/4 dijela, ovisno koliko su naslijedili ....

N aravno ako s e ne kuzis u sve to uzmi odvjetnika il vec nekoga tko se JAKO JAKO dobro kuzi u takve stvari jer i punomoc mora sadrzavati sve i svasta od opisa nekretnine (Tocno po vlas.listu) do specifikacije svih poslova koje opunomocenik radi i potpisuje u ime opunomocitelja........
pistacija is offline  
Old 09.11.2005., 13:27   #13
A u kojem slučaju se stan sudskim putem prodaje na dražbi? Onda se lova od prodaje dijeli na nasljednike? Od koga kupac tada kupuje stan kad je vlasnik mrtav a nasljednici još nisu upisani u vlasnički list?
Murron is offline  
Old 09.11.2005., 18:29   #14
Quote:
Murron kaže:
A u kojem slučaju se stan sudskim putem prodaje na dražbi? Onda se lova od prodaje dijeli na nasljednike? Od koga kupac tada kupuje stan kad je vlasnik mrtav a nasljednici još nisu upisani u vlasnički list?
E to ne znam. Koliko znam stan ide na drazbu kad je opterecen nekim teretom i radi neplacanja tog istog tereta ili ne vracanja duga ( recimo krediti, pozajmice i sl. )
pistacija is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.