Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2010., 20:44   #161
Prije tjedan dana sam odlucio procitati nesto od Dostojevskog pa sam se odlucio za Bracu Karamazovi posto sam je vec imao doma i iako sam u pocetku bio skeptican, jer mi se skoro nijedna debela knjizurina do sad nije svidjela(obicno prespore radnje i dosadni opisi), sad uzivam u njoj i citam kad god nadem neku rupu u danu

Poslije Karamazova namjeravam procitati jos jedanput Zlocin i Kazna koju sam nabrzinu procitao u srednjoj.

Dostojevski je zakon!
wik91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:56   #162
Pomoc! Kada se čita, usput zapisivati imena i vazne stvari da se lakse poveze sve. STo sam pametan a...
FCSMC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 22:58   #163
Dostojevski mi odlično piše, pročitala sam Zločin&Kaznu, Idiota, Braću Karamazove-knjiga koja mi je postala jedna od najdražih i prije nego sam ju završila čitati..
Ljermontovljev Junak našeg doba je sjajna knjiga, Pečorin je jedan od onih likova koji ostaju u sjećanju cijeli život..
Jesenjina je suvišno i komentirati..
O ruskim piscima i pjesnicima mogu govoriti samo u superlativima
Dostojevski, Gogolj, Ljermontov, Jesenjin, Nabokov, Čehov.. sve su to pisci koje se itekako isplati čitati, bez obzira što je možda način pisanja malo arhaičniji.
__________________
Put that cookie down!
SwayOdd is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 22:01   #164
Ajde dajte par preporuka ruske književnosti koja nije prezahtjevna za čitanje u originalu.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 22:14   #165
Ja sam isto ljubitelj Rusa i ruske knjizevnosti. Planiram ponovo procitati neke od klasika. Zadnje sam obnovila Idiota i pripovjetke u zbirci Kreutzerova sonata. Junaka naseg doba imam doma uz uzglavlje i cesto procitam par stranica pred spavanje, onako nasumce. Smiruje me.
sulavezi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:35   #166
Help! Tema seminarskog rada: bilo koje razdoblje iz ruske književnosti. Na prvu, odlično, mogu biti kreativan i samo nebo mi je granica. Kada sam počeo intenzivnije razmišljati o temi, shvatio sam da nemam ništa osim dosadnih klišeja poput 'pitanje braka i obitelji u Ani Karenjinoj' 'sukob generacija u Očevima i djeci' ili 'pitanje egzistencijalizma kod Raskoljnikova'
Ima li neka dobra duša da mi da neku originalniju ideju na koju se mogu raspisati. Unaprijed hvala
petarpan5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 01:01   #167
Nezz, meni je Dostojevski car samo takav, iako je bio vjernik. Prilično lako razumljiv.

“Čovjek koji laže sebi, i vjeruje u svoje laži, postaje nesposoban da prepozna istinu, u sebi ili u ikome drugom, i naposljetku gubi poštovanje za sebe i za druge. Kada nema poštovanja za nikoga, ne može više da voli, i u sebi, povinuje se svojim impulsima, odaje se najnižim formama užitka i ponaša se na kraju kao životinja u zadovoljavanju svojih poroka. I sve to dolazi od laganja – drugima i sebi.” Read more at http://najboljicitati.com/fjodor-dostojevski/

Niče je bio impresioniran njime kao psihoanalitičarom
__________________
"Uvjerenje nije samo ideja koju neki um posjeduje; to je ideja koja posjeduje um." http://www.ateizam.net
"If you could reason with religious people, there would be no religious people." https://mimovi.weebly.com/
BertrandRussell is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 03:02   #168
Quote:
petarpan5 kaže: Pogledaj post
Help! Tema seminarskog rada: bilo koje razdoblje iz ruske književnosti. Na prvu, odlično, mogu biti kreativan i samo nebo mi je granica. Kada sam počeo intenzivnije razmišljati o temi, shvatio sam da nemam ništa osim dosadnih klišeja poput 'pitanje braka i obitelji u Ani Karenjinoj' 'sukob generacija u Očevima i djeci' ili 'pitanje egzistencijalizma kod Raskoljnikova'
Ima li neka dobra duša da mi da neku originalniju ideju na koju se mogu raspisati. Unaprijed hvala
ruski imperijalizam na Kavkazu kroz Ljermontova, Junak našeg doba. imaš svašta tu: mjesto pojedinca u imperijalnom projektu, maskulinitet i romantizam, bajronski junak/antijunak koji sebi traži svrhu a zapravo je carevini korisni kotačić i potrošna roba, ratovanje i ljubovanje, orijentalistički pogled na 'plemenite divljake', fatalne žene, orijentalizirana priroda/geografija etc, etc.
s obzirom da se Rusi još bakću sa Čečenima, tema i je dalje aktualna. što muškarac da radi u svijetu zaokupljenom besmislenim osvajanjima za tuđi račun.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 12:21   #169
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
ruski imperijalizam na Kavkazu kroz Ljermontova, Junak našeg doba. imaš svašta tu: mjesto pojedinca u imperijalnom projektu, maskulinitet i romantizam, bajronski junak/antijunak koji sebi traži svrhu a zapravo je carevini korisni kotačić i potrošna roba, ratovanje i ljubovanje, orijentalistički pogled na 'plemenite divljake', fatalne žene, orijentalizirana priroda/geografija etc, etc.
s obzirom da se Rusi još bakću sa Čečenima, tema i je dalje aktualna. što muškarac da radi u svijetu zaokupljenom besmislenim osvajanjima za tuđi račun.
hvala na super temama. S obzirom da tema mora biti skroz konkretizirana, za oko mi je zapela orijentalizirana priroda, odnono da odem opišem egzotičnost u Junaku.
petarpan5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 01:39   #170
Dok sam još pod dojmom, moram podilit svoje oduševljenje Andrejem Platonovičem Platonovom

Konkretno, novela Džan. Prekrasne rečenice, nepretenciozne, jednostavne al pogođene. Atmosfera koja mi se uvukla pod kožu pa sam svaku stranicu gotovo fizički osjećala. Priča je jednostavna al i alegorična. Radnja se odvija u pustinjskoj - polupustinjskoj zabiti ogromnog Sovjetskog saveza. Surovost i preživljavanje ljudi koji posjeduju samo džan ili dušu. Platonov se poigra sa svim mojim osjećajima koji spadaju u sferu empatije, izdiga ih na neke visoke razine da su postali više od same empatije. Nakon ovakvog dragulja, čovik se samo zamisli...
zorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 12:48   #171
Sergej Kuznjecov - Leptirova koza. nezaboravan....
bundeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2019., 16:31   #172
Čitam redom sve od Gogolja što imam u kompletu 5 knjiga i nešto nisam oduševljen tim fantastičnim pričama
ali ova drama komedija u vidu kazališnog djela REVIZOR je suho zlato
tako dobro zanimljivo i nadasve nezastarjelo djelo
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2019., 17:04   #173
Gogolj je zakon.

Ove godine sam otkrio par meni novih dragih ruskih pisaca.

Aleksej Nikolajevič Tolstoj - Aelita, Hiperbolid ižinjera Garina (sci-fi pisani dvadesetih prošlog stoljeća)

Ekaterina Sedia - Alchemy of Stone (steampunk), Tajna povijest Moskve (urban fantasy)
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2019., 11:40   #174
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Gogolj je zakon.

Ove godine sam otkrio par meni novih dragih ruskih pisaca.

Aleksej Nikolajevič Tolstoj - Aelita, Hiperbolid ižinjera Garina (sci-fi pisani dvadesetih prošlog stoljeća)

Ekaterina Sedia - Alchemy of Stone (steampunk), Tajna povijest Moskve (urban fantasy)
Aelitu je adaptirao u strip Andrija Maurović, pa sam zato nedavno (pošto sam pročitao strip) nabavio i roman. A poslije ću pogledati i filmsku adaptaciju, iz 1924
Na kojem si jeziku čitao Tolstoja?
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2019., 14:15   #175
ja sam gledao film
to je propaganda
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2019., 21:28   #176
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
Čitam redom sve od Gogolja što imam u kompletu 5 knjiga i nešto nisam oduševljen tim fantastičnim pričama
ali ova drama komedija u vidu kazališnog djela REVIZOR je suho zlato
tako dobro zanimljivo i nadasve nezastarjelo djelo
Gogoljeve ukrajinske priče baš i nisu lake za ufurati se ako tek počinješ s njegovim djelima. Često bi znao ubaciti hrpu opisa običaja, folklora, pa čak i nošnji koje je doslovno prekopirao iz pisama svoje majke "mama mama, piši mi o vezicama za kosu i haljinama iz tvog sela, treba mi materijala za knjigu ". Ali opet nađe se i podosta humora, primjerice u priči Иван Фёдорович Шпонька и его тётушка.
Sankt-Peterburg priče su općenito zabavnije, pogotovo ako tražiš baš taj neki tipični ruski background a ne ukrajinska sela. Meni osobno Портрет spada među najbolje. Sad se pitam nije li se možda Murakami upravo inspirirao donekle tom pričom dok je pisao Killing Commendatore.

Što se tiče spomenutog Revizora, Gogolj je besramno ukrao Puškinovu ideju.

Glede drugih ruskih pisaca, Andrej Platonov je također odličan. Posebice Котлован.
bijeli zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2019., 08:06   #177
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post
Na kojem si jeziku čitao Tolstoja?
Na srpskom. Nakon pogledanih filmova Aelita i Hiperbolid. A da su propaganda, jesu. Sovjeti su maheri za propagandu.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2019., 10:05   #178
Quote:
bijeli zeko kaže: Pogledaj post
Što se tiče spomenutog Revizora, Gogolj je besramno ukrao Puškinovu ideju.
baš sam jutros u prevozu pročitao pogovor i fino piše da je on poslao pismo Puškinu tražeći neku rusku ideju... ruski fol... nešto vezano samo za rusiju kako bi napisao dramu a Puškin mu je poslao to što je čuo da je neki probisvjet u nekoj pokrajini u zabiti ruskoj "opljačkao" sve i svakoga jer su ga zamijenili za neku budžu

inače Gogolj je u jednom djelu sakupio sve zlo što se naslušao o rusiji
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2019., 12:45   #179
Kad je tema već malo oživjela, samo da ukažem na, nažalost u nas nepreveden, prvijenac Olge Grushin - Dreamlife of Sukhanov, za mene pravo malo remek djelo. Obavezno pročitajte ako vam dođe pod ruku.

Što se tiče klasika, na listi mi već dugo stoji Ruska fantastična pripovjetka - kratka zbirka koju čine: Gogoljev "Portret", Turgenjevljeva "Pjesma pobjedničke ljubavi", "Bobok" Dostojevskoga, Andrejevljeva priča "On" i "Moć nedokučivoga" Aleksandra Grina.

Dojmovi dobrodošli, ako je netko već čitao
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2019., 13:53   #180
Ruska fantastička pripovijetka (12 pisaca) jel to od izdavača Reč i misao
ona mala crvena neugledna knjižica
imam već 2 godine ali nije stiglo na red
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.