Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2017., 23:41   #3961
Quote:
MUFC1878 kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolege, zavrsio sam farmaciju u Sarajevu, ali zelim nostrificirati diplomu na FBF-u. Na ispitu kompetencija za priznavanje inozemnih kvalifikacija trebam polagati Klinicku farmaciju i Lejkarnicku skrb.
Interesuje me postoji li iko voljan da sa mnom podijeli materijale ili pitanja za ove predmete
Javiš se najbolje na katedru ili zavod na kojem ćeš polagati razlike, pa će te uputiti kako s literaturom.
Možeš i na službenim stranicama FBF-a naći popis službene literature za svaki pojedini predmet, dok za pristup prezentacijama moraš imati šifru.
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:41   #3962
Pozdrav! Može li mi netko reći nešto više o fakultetu Medicinske biokemije.. Ja imam jako puno pitanja kao npr: Je li teško upisati? Kolike ste ocjene imali? Kako se snalazite, je li istina da ne vidiš providnog dana od učenja? hah
Tko mi god zna bilo što reći o tom fakultetu bila bih mu zahvalna
Marcelinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:31   #3963
Quote:
Marcelinna kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Može li mi netko reći nešto više o fakultetu Medicinske biokemije.. Ja imam jako puno pitanja kao npr: Je li teško upisati? Kolike ste ocjene imali? Kako se snalazite, je li istina da ne vidiš providnog dana od učenja? hah
Tko mi god zna bilo što reći o tom fakultetu bila bih mu zahvalna
Gdje je taj fakultet ?
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 20:55   #3964
Mislim da upisuju samo 25 ljudi godišnje, sa prosjekom iznad 4,7 i rješenost mature preko 75%. Lakše je upisat neki od Mef pa onda specijalizirat med biokemiju. Puno lakši posao od liječničkog a plaća izvrsna, samo dok se studira Mef zavoli se klinika i rad s pacijentima pa ti biokemija više ne bude prvi izbor.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 20:57   #3965
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Mislim da upisuju samo 25 ljudi godišnje, sa prosjekom iznad 4,7 i rješenost mature preko 75%. Lakše je upisat neki od Mef pa onda specijalizirat med biokemiju. Puno lakši posao od liječničkog a plaća izvrsna, samo dok se studira Mef zavoli se klinika i rad s pacijentima pa ti biokemija više ne bude prvi izbor.
Ovo nije moguće.
Ne postoji takva specijalizacija za liječnike.
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 22:45   #3966
Quote:
Jalouw kaže: Pogledaj post
Ovo nije moguće.
Ne postoji takva specijalizacija za liječnike.
Postoji, postoji.Raspitaj se malo.Nisam ni ja znala pa mi šefovi laboratorija rekli jer hvataju bilo koji način da sebi pred mirovinu nađu zamjene inače se labos zatvara. U manjim sredinama to je postalo veliki problem. Sjetite se samo Makarske i vožnje krvi usred ljeta ove sezone po magistrali do Splita.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 23:29   #3967
Znam da je bilo govora o uvodenju nove specijalizacije za lijecnike - "Laboratorijska medicina" koja bi de facto pokrila sav posao koji sad rade medicinski biokemičari, ali mislim da to još uvijek nije zaživjelo.

U nekim zemljama EU vec dugo vremena postoje slične specijalizacije - u Njemackoj su čak dvije ("Biokemija" i "Laboratorijska medicina").
__________________
The only place where Success comes before Work is in the dictionary.
Geppetto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 00:12   #3968
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Postoji, postoji.Raspitaj se malo.Nisam ni ja znala pa mi šefovi laboratorija rekli jer hvataju bilo koji način da sebi pred mirovinu nađu zamjene inače se labos zatvara. U manjim sredinama to je postalo veliki problem. Sjetite se samo Makarske i vožnje krvi usred ljeta ove sezone po magistrali do Splita.
Quote:
Geppetto kaže: Pogledaj post
Znam da je bilo govora o uvodenju nove specijalizacije za lijecnike - "Laboratorijska medicina" koja bi de facto pokrila sav posao koji sad rade medicinski biokemičari, ali mislim da to još uvijek nije zaživjelo.

U nekim zemljama EU vec dugo vremena postoje slične specijalizacije - u Njemackoj su čak dvije ("Biokemija" i "Laboratorijska medicina").
Ne postoji specijalizacija za liječnike ( dr.med. ) nazvana medicinska biokemija, ali postoji za magistre medicinske biokemije koji završe farmaceutsko biokemijski fakultet. Oni postaju specijalisti medicinske biokemije i ujedno voditelji laboratorija.

Voditelji 95% laboratorija u Hrvatskoj su medicinski biokemičari, koji su specijalizirali medicinsku biokemiju, a ne liječnici.
Izuzetak je svega nekoliko laboratorija kao što su to imunološki kojeg vode liječnici specijalisti imunologije ( valjda subspecijalist laboratorijske imunologije ), citogenetski laboratorij, farmakogenetski ili transfuziološki.

Nekakva ideja specijalizacije iz laboratorijske medicine postoji, ali to još nije zaživjelo, a upitno kada će u Hrvatskoj.

@Luteranka - mislim da si skroz pobrkala struke i specijalizacije. Potkrijepi molim te svoje argumente, a ne ovako ˝rekla kazala˝ ili ˝čula na placu˝.
Možeš slobodno pogledati laboratorije svih bolnica u HR i vidjet tko su voditelji laboratorija i naravno što su po struci. Također su ti javno dostupni svi pravilnici i popisi specijalizacija, pa se slobodno informiraj.
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 14:44   #3969
Quote:
Geppetto kaže: Pogledaj post
Znam da je bilo govora o uvodenju nove specijalizacije za lijecnike - "Laboratorijska medicina" koja bi de facto pokrila sav posao koji sad rade medicinski biokemičari, ali mislim da to još uvijek nije zaživjelo.
Nije ni nece. To su dva posebna studija i dva posebna fakulteta. Ni apotekari niti biokemicari ne rade digitorektalne preglede niti ne dijagnosticiraju karcinome.
leo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 14:45   #3970
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Postoji, postoji.Raspitaj se malo.Nisam ni ja znala pa mi šefovi laboratorija rekli jer hvataju bilo koji način da sebi pred mirovinu nađu zamjene inače se labos zatvara. U manjim sredinama to je postalo veliki problem. Sjetite se samo Makarske i vožnje krvi usred ljeta ove sezone po magistrali do Splita.
To postoji samo u necijim vlaznim snovima. Operirajte stitnjace i apendikse i drzite se svoga posla.
leo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 21:36   #3971
Quote:
leo007 kaže: Pogledaj post
Nije ni nece. To su dva posebna studija i dva posebna fakulteta. Ni apotekari niti biokemicari ne rade digitorektalne preglede niti ne dijagnosticiraju karcinome.
S obzirom da se potpiše ili barem stoji ime i prezime medicinskog biokemičara na nalazu npr. tumorskih markera, očito je da magistar medicinske biokemije ima nekakvu ulogu u dijagnosticiranju karcinoma. Također analiza ili barem potvrđuje nalaz hemokult testa i brojnih drugih pretraga vezanih za karcinome.

Multidisciplinarni tim je za tebe tako strani pojam ?

Quote:
leo007 kaže: Pogledaj post
To postoji samo u necijim vlaznim snovima. Operirajte stitnjace i apendikse i drzite se svoga posla.
Posao liječnika je usko vezan uz laboratorijsku dijagnostiku, te se na tvoju žalost ne može isključiti iz toga.
Jalouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 11:55   #3972
Quote:
Jalouw kaže: Pogledaj post
S obzirom da se potpiše ili barem stoji ime i prezime medicinskog biokemičara na nalazu npr. tumorskih markera, očito je da magistar medicinske biokemije ima nekakvu ulogu u dijagnosticiranju karcinoma. Također analiza ili barem potvrđuje nalaz hemokult testa i brojnih drugih pretraga vezanih za karcinome.

Multidisciplinarni tim je za tebe tako strani pojam ?
Dijagnozu donosi lijecnik. Ostali mjere biokemijske parametre, mijenjaju pelene, mjere analnu temperaturu i slicno. Multidisciplinarno.


Quote:
Jalouw kaže: Pogledaj post
Posao liječnika je usko vezan uz laboratorijsku dijagnostiku, te se na tvoju žalost ne može isključiti iz toga.
Sve stima. Samo su to sasvim razliciti poslovi s razlicitim ulogama u medicinskom timu.
leo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 23:26   #3973
Talking

Hej! Završavam četvrti razred sada i malo sam zainteresiran za studij farmacije u Zg pa me zanimaju neke opće stvari. ono što me najviše zanima je broj bodova posljednje osobe koja je upisala navedeni fakultet! hvala na odgovoru i ako imate još što za dodati slobodno to i učinite
gaboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 19:32   #3974
Da se malo okanimo prepucavanja...


Ima li itko kakav savjet za to kako se organizirati u 4. semestru? Malo me ovaj zimski dotukao pa nisam izlazila na AK2 i FK2, a sve me strah ovih velikih predmeta u ljetnom semestru... Tim više što niti jedan predmet sa zimskog ne daju na izvanrednom, što je grozno
Eileri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:00   #3975
Pozdrav,

zna li netko nešto više o poslijediplomskim studijima medicinske biokemije i moekularne dijagnostike. Završavam diplomski studij kemije u zagrebu pa mi se ovo učinilo kao interesantna opcija.
KrmeZvanoNerast is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:30   #3976
Quote:
KrmeZvanoNerast kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

zna li netko nešto više o poslijediplomskim studijima medicinske biokemije i moekularne dijagnostike. Završavam diplomski studij kemije u zagrebu pa mi se ovo učinilo kao interesantna opcija.
Poslijediplomski specijalistički studij možeš upisati, traje jednu godinu. No završavanjem tog studija ne postaješ specijalist medicinske biokemije. Specijalizacija iz medicinske biokemije obuhvaća jednu godinu specijalističkog studija + još 3 godine rada u medicinskom laboratoriju. A ne možeš raditi u medicinskom laboratoriju ukoliko nisi odstažirao i položio stručni ispit pri HKMB-u te dobio licencu za samostalan rad, što je zakonski omogućeno samo diplomiranim medicinskim biokemičarima.

To će reći da možeš upisati taj studij, no ne znam koliko će ti koristi donijeti na tržištu rada. Možda nekom istraživačkom laboratoriju iz područja molekularne biologije bude nešto značila tvoja titula, no s njom ne možeš raditi u zdravstvenom sustavu.

Quote:
Malo me ovaj zimski dotukao pa nisam izlazila na AK2 i FK2, a sve me strah ovih velikih predmeta u ljetnom semestru..
Jao, ako te zimski dotukao, mislim da se moraš fokusirati na preživljavanje, a ne rješavanje četvrtog semestra... Voljela bih da mogu reći nešto drugačije, ali četvrti semestar je stvarno najteži. A što se organizacije tiče, ja sam tu biciklom
__________________
Unapologetically left-wing.
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 01:58   #3977
Quote:
littleparticle kaže: Pogledaj post
Jao, ako te zimski dotukao, mislim da se moraš fokusirati na preživljavanje, a ne rješavanje četvrtog semestra... Voljela bih da mogu reći nešto drugačije, ali četvrti semestar je stvarno najteži. A što se organizacije tiče, ja sam tu biciklom

Hvala, ali nisam trazila nicije osobno misljenje o tome hocu li "prezivjeti", vec savjet o tome kako se organizirati s obzirom na zaokupljenost predmetima koje jos nisam iskusila, a netko mozda je. Time smatram tvoj komentar suvisnim.
Eileri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 15:41   #3978
Quote:
Eileri kaže: Pogledaj post
Ima li itko kakav savjet za to kako se organizirati u 4. semestru? Malo me ovaj zimski dotukao pa nisam izlazila na AK2 i FK2, a sve me strah ovih velikih predmeta u ljetnom semestru... Tim više što niti jedan predmet sa zimskog ne daju na izvanrednom, što je grozno
Prije svega, ne se sekirat nije to ništa toliko strašno, da se pregrmjeti, ne daj da te zaplaše komentarima kako je to najgori semestar ikad i kako ga se ne da preživjeti. Sve je okej, može se.
Ja bih ti savjetovala da redovno ideš na predavanja, iako neka (mislim mikrobi, biokemija i gnozija 1) nisu obavezna, ali stvarno dobro dođe. Riješit se na ljeto svega što je moguće više dok ti je još svježe. Iz gnozije 1 uvijek bude predrok, pa se nje možeš već na predroku riješiti. Iz mikroba je samo usmeni, pa ni to nije toliko bolno. Fiziologiju i anatomiju su zapaprili zadnjih godina otkad su uveli pismeni i usmeni (moja generacija je imala parcijalne), pa vjerujem da je donekle gadno, ali predavanja su ionako obavezna tako da ako ideš na njih redovno i učiš malo-pomalo tijekom cijelog semestra ne bi trebalo biti strašno. Biokemija... ako ti ostane za jesen ili čak za zimu, to je sasvim razumljivo, puno je ima i treba to sve pošteno savladat.
Što se tiče FK2 i AK2, iz FK2 ima ona jedna lijepa skriptica po kojoj se sasvim solidno može naučiti. AK2 stare zadatke rješavat, učit po prezentacijama i konzultirat knjigu, zaboravih kako se zove ali sigurno vam je spomenuta. Ako trebaš išta od tih materijala možeš mi se javit na PM.
I samo hrabro! you can do it :klap:
__________________
~ Why am I not like the wind, like the mist; why are there no feathers that float up to the sky? ~
sancchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 23:14   #3979
Quote:
sancchan kaže: Pogledaj post
Prije svega, ne se sekirat nije to ništa toliko strašno, da se pregrmjeti, ne daj da te zaplaše komentarima kako je to najgori semestar ikad i kako ga se ne da preživjeti. Sve je okej, može se.
Ja bih ti savjetovala da redovno ideš na predavanja, iako neka (mislim mikrobi, biokemija i gnozija 1) nisu obavezna, ali stvarno dobro dođe. Riješit se na ljeto svega što je moguće više dok ti je još svježe. Iz gnozije 1 uvijek bude predrok, pa se nje možeš već na predroku riješiti. Iz mikroba je samo usmeni, pa ni to nije toliko bolno. Fiziologiju i anatomiju su zapaprili zadnjih godina otkad su uveli pismeni i usmeni (moja generacija je imala parcijalne), pa vjerujem da je donekle gadno, ali predavanja su ionako obavezna tako da ako ideš na njih redovno i učiš malo-pomalo tijekom cijelog semestra ne bi trebalo biti strašno. Biokemija... ako ti ostane za jesen ili čak za zimu, to je sasvim razumljivo, puno je ima i treba to sve pošteno savladat.
Što se tiče FK2 i AK2, iz FK2 ima ona jedna lijepa skriptica po kojoj se sasvim solidno može naučiti. AK2 stare zadatke rješavat, učit po prezentacijama i konzultirat knjigu, zaboravih kako se zove ali sigurno vam je spomenuta. Ako trebaš išta od tih materijala možeš mi se javit na PM.
I samo hrabro! you can do it :klap:

Hvala ti najljepša na odgovoru! upoznata sam s većinom toga, nadam se da ću se uspjeti snaći i riješiti to. Većinu materijala imam, hvala još jednom, poslužit će Drago mi je čuti da bar netko misli da nije nemoguće
Eileri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 14:31   #3980
Quote:
Eileri kaže: Pogledaj post
Drago mi je čuti da bar netko misli da nije nemoguće
Naravno da nije nemoguće. Ja sam na drugoj godini još vukla fiziku, matematiku i AK1 s prve i svejedno sam se iskobeljala iz svega toga. Samo hrabro.
__________________
~ Why am I not like the wind, like the mist; why are there no feathers that float up to the sky? ~
sancchan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.