Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2018., 02:41   #721
Evo ja sam sad baš peta godina. Na Erasmusu sam u Ljubljani, a diplomski pišem preko maila s mentoricom s mog faksa u Splitu. Nemam mentora u Ljubljani, ali idem na predavanja sva u Ljubljani (naš faks ima predavanja i zadnji semestar)... praksu ću odraditi u Splitu sad između semestara u Splitu jer sam to ja tako htio, volim da mi je praksa u matičnoj državi. Ali ja sam vjerojatno posebna priča jer mi je faks specifičan (klavir), pa bi bilo dobro da se još tko javi s iskustvima.
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 11:13   #722
Hvala, al da, ne pomaže znatno jer, kako i sam kažeš, i na matičnom fakultetu bi imao predavanja u zadnjem semestru.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 08:32   #723
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s ERASMUSom u ljetnom semestru pete godine? Ostali bi mi samo diplomski radovi, nikakva praksa, i otišla bih u Njemačku na semestar, gdje bih baš voljela slušati predavanja i polagati ispite. Neće mi trebati biti "zamjena" za išta iz Zagreba jer ću sve odslušati i položiti, ali bih čisto ovako za svoj užitak u nadi da mi te ECTS-e prihvate kao dodatne. Za diplomske radove bih upisala apsolventsku godinu.

ECTS koordinatorica mi je rekla da je u takvim slučajevima nekakva fora da se službeno mora tamo naći mentor za diplomske radove pa se njemu naknadno "objasni" da ih ne treba "stvarno mentorirati" jer ih neću tamo pisati. Iako mi je djelovala zbunjeno i kao da ni sama ne zna kako to zapravo ide, pa me zanima ako postoje slični slučajevi ili ako netko ima iskustva s takvim odlaskom na semestar i kako je funkcioniralo.


ja sam otisla na zadnjoj godini na erasmus kada mi je bio ostao samo jedan ispit i diplomski. na erasmusu sam polozila jedan ispit koji mi je zamjenio onaj iz RH i jos dva dodatna tako da sam zavrsila s viskom bodova i to mi pise u diplomi. takodjer sam pisala i zavrsni pa sam imala komentoricu iz italije i zavrsni mi je bio na eng jeziku.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:21   #724
Vezano za erasmus praksu, gdje ste sklopili police osiguranja od odgovornosti i ozljede na radnom mjestu?
TheLizardKing is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 18:31   #725
Quote:
TheLizardKing kaže: Pogledaj post
Vezano za erasmus praksu, gdje ste sklopili police osiguranja od odgovornosti i ozljede na radnom mjestu?
Ja sam uzela u Croatia osiguranju (od nezgode, osobne odgovornosti i bilo je uključeno putno zdravstveno osiguranje, jer koliko sam shvatila, bez toga ni ne žele prodavat). Za 3 mjeseca me došlo malo manje od 600kn, ali uzmi u obzir da je to bilo ljeto 2016.godine, pa su se cijene možda i mijenjale.
diul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 12:22   #726
Zna li netko kolike su šanse da se na zadnjoj godini faksa (5. godina diplomskog) ode na Erasmus u oba semestra? Većina studenata ode na samo jedan semestar.
Koliko sam vidio na splitskom sveučilištu studente rasporede po zimskom i ljetnom semestru i mali broj bude onih koji odu na oba semestra.

Jedan moj kolega otišao je na zimski semestar u Poljsku i planirao je otići na cijelu godinu jer je bio izabran za to, ali se predomislio i odustao od ljetnog semestra.
Na zimskom semestru nisu mu priznali čak 6 ispita koje je morao polagati u Osijeku kad se vratio.
Koliko god ljudi pozitivno govore o Erasmusu ima i tih negativnih strana koje se prikrivaju.
Ja sam trenutno na petoj godini i odustao sam od Erasmusa zbog prakse na ljetnom semestru.
Znam da je Erasmus novo iskustvo, druženje i slično ali poslije toga slijede problemi, polaganje razlika u ispitima i slično.
Erasmus je privremeno uživanje. Nakon toga slijedi borba za život.
ivoo20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:10   #727
Quote:
ivoo20 kaže: Pogledaj post
Zna li netko kolike su šanse da se na zadnjoj godini faksa (5. godina diplomskog) ode na Erasmus u oba semestra? Većina studenata ode na samo jedan semestar.
Koliko sam vidio na splitskom sveučilištu studente rasporede po zimskom i ljetnom semestru i mali broj bude onih koji odu na oba semestra.

Jedan moj kolega otišao je na zimski semestar u Poljsku i planirao je otići na cijelu godinu jer je bio izabran za to, ali se predomislio i odustao od ljetnog semestra.
Na zimskom semestru nisu mu priznali čak 6 ispita koje je morao polagati u Osijeku kad se vratio.
Koliko god ljudi pozitivno govore o Erasmusu ima i tih negativnih strana koje se prikrivaju.
Ja sam trenutno na petoj godini i odustao sam od Erasmusa zbog prakse na ljetnom semestru.
Znam da je Erasmus novo iskustvo, druženje i slično ali poslije toga slijede problemi, polaganje razlika u ispitima i slično.
Erasmus je privremeno uživanje. Nakon toga slijedi borba za život.
Erasmus moze biti i praksa, a to ti se onda realno puno vise isplati i od jedne izgubljene godine na faksu. Tako bar ja mislim.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:23   #728
Na koji način student može odjaviti jedan ili oba semestra ukoliko je već poslao sve dokumente i određen je da ide na Erasmus?
Mora li u tom slučaju plaćati neke troškove fakultetu ili?
ivoo20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 16:59   #729
Quote:
ivoo20 kaže: Pogledaj post
Na koji način student može odjaviti jedan ili oba semestra ukoliko je već poslao sve dokumente i određen je da ide na Erasmus?
Mora li u tom slučaju plaćati neke troškove fakultetu ili?
Kao prvo vjerujem da mora biti vrlo dobar razlog za odustajanje, jer gdje bismo bili da svatko otkazuje Erasmus kako mu se prohtije. Ako je dobar razlog mislim da ne bi trebalo biti nekih sankcija, ali svakako ti je najbolja opcija javiti se na sveučilište i pitati ih direktno, tj. Uredu za međunarodnu suradnju.

Quote:
ivoo20 kaže: Pogledaj post
Zna li netko kolike su šanse da se na zadnjoj godini faksa (5. godina diplomskog) ode na Erasmus u oba semestra? Većina studenata ode na samo jedan semestar.
Evo me prijatelju, glavom i bradom. Studiram u Splitu, Erasmus u Ljubljani. Peta godina. Taman mi je nedavno počeo drugi semestar ovdje.

S tim da recimo da na neki način kršim zakon. Naime, na 5. sam godini, ali mi smo 4+1 i diplomski (master) mi traje samo jednu godinu. Pravilo je da Erasmus ne smije trajati dulje od polovice trajanja studija. Tako da ja bih smio biti na Erasmusu max. jedan semestar s obzirom da mi studij traje godinu dana. Najprije i jesam prijavio samo jedan semestar, zatim sam dao zahtjev za produženje (ne znajući za ovo pravilo) i nikakvih problema nije bilo. Tek mi se kasnije javila koordinatorica i rekla mi da me zapravo nisu smjeli pustiti. Sad sam dužan upisati apsolventsku godinu zbog toga, ali to mi stvarno nije problem.

A inače u 90% slučajeva su studiji po principu 3+2 tako da ja u tom slučaju ne vidim zašto se ne bi moglo na cijelu godinu.

Quote:
Jedan moj kolega otišao je na zimski semestar u Poljsku i planirao je otići na cijelu godinu jer je bio izabran za to, ali se predomislio i odustao od ljetnog semestra.
Na zimskom semestru nisu mu priznali čak 6 ispita koje je morao polagati u Osijeku kad se vratio.
Koliko god ljudi pozitivno govore o Erasmusu ima i tih negativnih strana koje se prikrivaju.
Znam da je Erasmus novo iskustvo, druženje i slično ali poslije toga slijede problemi, polaganje razlika u ispitima i slično.
Erasmus je privremeno uživanje. Nakon toga slijedi borba za život.
Gle, nije baš tako i ne bi ni trebalo biti tako. Postoji nešto što se zove Learning Agreement gdje s jedne strane imaš tablicu predmeta koji su ti obavezni na godini u matičnoj ustanovi i s druge strane predmete koji njima skroz ili otprilike odgovaraju i koje ćeš polagati na stranom fakultetu kao Erasmusovac. Ako ti koordinator odobri Learning Agreement, tebi se prema zakonu i tom ugovoru moraju moći priznati svi ti predmeti!

Ne znam što je pošlo po zlu u slučaju tvog prijatelja, ali to definitivno nije primjer kako bi Erasmus razmjena trebala teći. Prije odlaska na razmjenu tebi LA mora biti odobren tako da si siguran da će ti se to sve priznati. Ako postoje problemi s nekim profesorima koji ne bi priznali svoj predmet, onda se LA neće niti potpisati i razmjene neće niti biti.

U mom slučaju, ja ću morati u Splitu polagati samo metodičku praksu i to samo zato jer sam sam tako htio i odlučio (nisam htio to polagati u Ljubljani zbog jezika). Za to sam se unaprijed dogovorio s profesoricom, pa ću polagati ispit i sve obveze u Splitu kad budem tamo. To je jedina iznimka u mom slučaju. A svi ostali predmeti koji su na LA moraju biti priznati i bit će mi priznati.
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 23:55   #730
Pozz, planiram se prijavit za Erasmus za ak.god.18./.19. i ne kužim jednu stvar koja se tiče dodatne financijske potpore za studente slabijeg socioekonomskog stanja. Dakle - da bi se dobila ta dodatna financijska potpora (200€), prihodi po članu kućanstva ne smiju prelaziti 65% proračunske osnovice 2017. godine. Ulazi li u to obiteljska mirovina koju primam? Ako je, po tome nemam pravo na tu dodatnu fin. potporu, pa me zanima trebam li uz prijavnicu, životopis itd. prilagat onu potvrdu s porezne o prihodima po članu kućanstva i izlist mirovine s mirovinskog ILI ne moram to prilagat budući (kao šta sam već napisala) vrlo vjerojatno nemam pravo na tu potporu (pa nema razloga da to prilažem uopće)?
Koordinatorica za Erasmus s mog faksa mi se ne javlja i ne odgovara na mailove, a na faks ne mogu otić prije ponedjeljka, a prijave su do 13.4.
Hvala svima
__________________
It's going to be a bumpy ride.
asdfjkl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 22:02   #731
Mirovina ti najnormalnije ulazi u prihode kućanstva. Ako prelaziš tu osnovicu najvjerojatnije nemaš nikakve šanse dobiti (vjerujem da su dosta strogi oko toga) dodatnu potporu, pa onda nema ni potrebe da prilažeš sve te dokumente koji ti potvrđuju taj status.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 19:47   #732
Quote:
asdfjkl kaže: Pogledaj post
Pozz, planiram se prijavit za Erasmus za ak.god.18./.19. i ne kužim jednu stvar koja se tiče dodatne financijske potpore za studente slabijeg socioekonomskog stanja. Dakle - da bi se dobila ta dodatna financijska potpora (200€), prihodi po članu kućanstva ne smiju prelaziti 65% proračunske osnovice 2017. godine. Ulazi li u to obiteljska mirovina koju primam? Ako je, po tome nemam pravo na tu dodatnu fin. potporu, pa me zanima trebam li uz prijavnicu, životopis itd. prilagat onu potvrdu s porezne o prihodima po članu kućanstva i izlist mirovine s mirovinskog ILI ne moram to prilagat budući (kao šta sam već napisala) vrlo vjerojatno nemam pravo na tu potporu (pa nema razloga da to prilažem uopće)?
Koordinatorica za Erasmus s mog faksa mi se ne javlja i ne odgovara na mailove, a na faks ne mogu otić prije ponedjeljka, a prijave su do 13.4.
Hvala svima
Ako ideš na studentsku razmjenu, pokušaj kontaktirati sveučilište na koje odlaziš i pitati ih da li nude neku dodatnu financijsku potporu za studente na razmjeni. Ja kad sam išao na razmjenu nisam udovoljavao kriterijima za dodatnu financijsku pomoć u RH, no kada sam došao na strano sveučilište sam u njihovom uredu za međunarodne studente saznao da imam pravo na dodatnu stipendiju koju oni daju studentima na razmjeni iz RH, Češke, Egipta itd ugl zemalja istočne europe i u razvoju. No bilo je potrebno da se prijavim za tu stipendiju prije početka semestra, tako da tek sam se mogao prijaviti za ljetni semestar. S tim da u uredu za međunarodne studente Sveučilišta u Zg nisu imali uopće pojma kako sveučilište na koje idem na razmjenu nudi ovakve stipendije studentima iz RH, jer ih nitko nije obavijesti sa drugog sveučilišta.
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 11:57   #733
Bok, ako zelim raditi diplomski rad (eksperimentalni dio) na erasmusu jel se mogu prijavit na natjecaj za strucnu praksu ili sam morala na onaj za razmjenu?
Spotty Dots is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 20:58   #734
Pozz raja, imam par pitanja u vezi prijave. Dva drugara i ja smo se prijavili na Erasmus + 18/19 u Jaen-u preko konkursa na nasem faksu(u Bih), ali oni od nas nisu trazili dokumente koje vi navodite.
Samo su trazili prosjek ocjena i uvjerenje da smo upisali tekucu godinu. Malo mi je to sve cudno, rok za prijave je 20.6. , cak nam se javio i koordinator sa Univerziteta gdje smo dobili i Learning Agreement ali ne i potvrdu da bas mi idemo ili nesto, niti su trazili dokumente. Sad je li to saljemo naknadno i od koga/kada cemo saznati da li idemo?
Hvala
ryusukekunn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 20:32   #735
Bok, zanima me je li se itko od bivših ili sadašnih Erasmusovaca našao u situaciji sličnoj mojoj trenutnoj te može li mi pomoći savjetima. Na jesen upisujem 5. godinu na faksu i idem na Erasmus studijski boravak u trajanju od jednog semestra. Htio bih se ponovno prijaviti na natječaj za državnu stipendiju koji obično izlazi na jesen međutim tada ću već biti u inozemstvu.
Pravila natječaja su to predvidjela te ne predstavljaju zapreku osim u jednom detalju, boravištu studenta. Naime prebivalište mi je u BiH a boravište svake godine prijavljujem u Hrvatskoj, no sada kada odem na razmjenu boravište će mi postati inozemna adresa te me neće biti u sustavu osoba sa boravištem u Hrvatskoj. Brinem da će mi odmah odbiti prijavu za stipendiju kada otkriju da nemam ni boravište ni prebivalište u Hrvatskoj. Naravno ja sam i dalje tijekom studija upisan na svom matičnom sveučilištu i u sustavu sam studenata samo to boravište predstavlja problem.
Je li se itko susrećao sa ovakvim problemom? Možda da ministarstvu sa prijavnicom pošaljem i potvrdu o boravištu iz inozemstva ili nekakav dokaz da sam na Erasmus boravku.
TimmyHH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 23:56   #736
Ima li netko iskustva sa sljedećom situacijom?

Na fakultetu sam slušala njemački jezik, iz kojeg mi je prosjek za obje godine slušanja 2.0. Prijavila bih se na Erasmus natječaj, za zemlju u kojoj je potreban engleski jezik. E sada, meni u prijavi na natječaj boduju strani jezik koji sam slušala na fakultetu (njemački), iako to nije jezik koji mi je potreban za strano sveučilište na koje želim ići. Tako da mi prosjek iz njemačkog kvari sveukupan br. bodova. S toga me zanima imam li pravo pisati ispit iz engleskog jezika, poput studenata koji nemaju strani jezik na fakultetu, prije bodovanja? Tako da mi onda boduju taj ispit iz engleskog, a ne strani jezik (njemački) koji sam slušala na fakultetu.

Hvala!
Nutritionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2018., 10:38   #737
Pozdrav,

upisala sam drugu godinu na Filozofskom u Splitu (Engleski jezik i knjizevnost i Talijanski jezik i knjizevnost). U ovoj akademskoj godini se planiram prijaviti na Erasmus, konkretno u Italiji (zbog jezika) te otici u zimskom semestru 2019/20.
Gledala sam fakultete s kojima FFST ima sklopljene ugovore i ne znam kako ja mogu znati da se odredeni kolegij s mog maticnog faksa poklapa s odredenim kolegijom s fakulteta u Italiji? Jer nemaju cak ni slicna imena... Hocu li dobiti koordinatora prije nego sta podnesem zahtjev pa da mi ta osoba pomogne i/ili preporuci najbolji fakultet za mene?
Mnogo toga je nejasno, ako netko ima iskustva s ovim neka se javi.

Hvala unaprijed
elhoriya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2018., 02:28   #738
Treba usporediti programe kolegija. Često se ne podudaraju kolegiji. Neke će ti zbog sličnosti moći priznati a neke ćeš morati polagati ispit u matičnoj ustanovi, dakako u dogovoru s profesorom.

U biti samo moraš za svaki predmet kontaktirat svog profesora na maticnoj ustanovi u St i s njim vidjet bi li ti prihvatio polaganje kolegija u Italiji ili bi morala polagat ispit kod njega. U tom slucaju onda polazes samo ispit a od dolazaka na predavanja u St si oslobodena (jer si vani). Nešto ala izvanredni studij.

Naravno ima i profa koji ti ne bi dali da odes van al nadajmo se da neces naici na takve.

Svakako se javi koordinatoru za tvoj faks da pomogne u izboru kolegija, a za generalne stvari oko erasmusa javi se uredu za međunarodnu suradnju. Radi jedna mlada cura tamo i draga, Maja, sve ce ti objasniti a raspitaj se imaš i erasmus info dan. Ja sam svoj erasmus uspjesno odradio iako je bilo problem kojeg sam samo ja imao i nitko drugi haha. Ali necu o tome tu.

In bocca al lupo!!
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 19:17   #739
ima li netko iskustva sa Erasmus plus projektima i razmjenama kraćim?
zanima me no ne izgleda mi tako transparentno kao studijski boravak ili stručna praksa
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2018., 02:01   #740
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
ima li netko iskustva sa Erasmus plus projektima i razmjenama kraćim?
zanima me no ne izgleda mi tako transparentno kao studijski boravak ili stručna praksa
Evo ja veteran. Pucaj.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.