Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2018., 19:52   #141
ako zelis opstat u ovoj okolini udaj se nakon fakulteta u crkvi, dvoje djece i trazi drzavni posao. preljub nikako. ako zivis u malom mjestu, djecu u zagreb na skolovanje. ako sredujes kucu, uvjek firma koja nije iz istog mjesta. sve u paketu da se sreduje. to je sve u svrhu da izbjegnes pad svog statusa. jednog sina u policajce, drugog u politiku i treceg u kikboksing. opcenito nikad se nemoj udavat za stranca, jer je to dug period prilagodbe za svih. definitvno on i ona mora imat veliki krug lokalnih prijatelja kako bi se dolazilo do pravih informacija kad treba se gurat.

ovo nije sala, sve drugacije od ovog trazi velike napore s stvoje strane da bi se dokazala da mozes. ako se vidis u ovom sto do sad je, ja bi isao nas to da se dobro opijete jednu vecer, sutra ozenite i napravite djete. ako je to sve labavo, nastavi ovako. jer ovako lako mozes izac jednog dana i nastavit dalje. sto vrijedi jako puno. za 20 godina brak ce se zamjenit s rentom jer drugacije brakovi nece moc opstat lol. svih njih ja vidim kao snajperi kako ce bolje proc u zivotu. koji su dobri u tom uspiju, a razlog tom je da je jedan dosta dominatan i potkovan ili novcano ili zajednicom
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 20:10   #142
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
Pa ljubavni odnos na kraju krajeva i jest kalkulacija. Usudim se reći da je to najnesigurnija i najbitnija investicija života.
jer jbg puno investiraš, a tu su neizbježne kalkulacije.
Ovo je jako neobična izjava za osobu koja na drugom pdf-u optužuje roditelje i traži odgovor može li svojom vjerom iskupiti njihove grijehe.

Nije li vlastito kalkuliranje, život sa partnerom prije braka i sl. u popriličnom neskladu sa izigravanjem moralne vertikale vlastitim roditeljima (ili bilo kome uostalom)?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 20:16   #143
Quote:
Flat kaže: Pogledaj post
bracna stecevina je popola.
kad umre jedan partner, djeca i drugi partner dijele samo polovicu umrlog partnera. druga polovica ostaje zivom partneru.
Pa nitko ne nasljeđuje živu osobu niti njenu imovinu. Osnovni preduvjeti nasljeđivanja su smrt ostavitelja, postojanje ostavine i nasljednika.
Ispada da se moj upis odnosio na podjelu imovine žive supruge ..

Pa naravno sam pisala o podjeli imovine preminulog bračnog druga u slučaju zakonskog nasljeđivanja

Naglašavam još jednom ono što je promaklo - imovine preminulog bračnog druga
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 20:59   #144
Quote:
Rossa kaže: Pogledaj post
Nije tako. Ne automatski.
Samo ako su u muz i zena upisani kao vlasnici,svaki po pola.

Ako glasi samo na umrloga:bracna stecevina se treba dokazivati pred sudom,dakle ako žena ne želi s djecom dijeliti nekretninu na jednake dijelove,kao sto to zakon nalaže, a djeca se ne slažu da je polovica nekretnine majcina bracna stecevina, to ulazi u zapisnik na ostavinskoj raspravi i ide dalje na sud.
netočno. iz poslovnog i privatnog iskustva.

nije bitno tko je upisan, no nije ni automatski. udovac/udovica treba naglasiti da želi da se bračna stečevina izdvoji iz mase.
to smo mi napravili kad je tata umro, misleći da će doći manji troškovi javnog bilježnika jer je onda manja ostavština. no opet smo kao i većina ljudi došli do maksimalne tarife.

inače roditelji pokojnika ne nasljeđuju ništa, čak ni ako nema djece, a ima ženu. postoji izuzetak ako se radi o ljudima nesposobnim za rad čija su imovina i prihodi ispod cenzusa za socijalu. tad se mogu i oni javiti kao nasljednici.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 10:01   #145
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme me nešto kopka.
Dečko i ja smo zajedno 3 godine, znamo da je to to i nema sumnje. Planiramo obitelj, slažemo se, sve je ok.
E sad, recimo da smo oboje slobodnjaci koji se malo opiru sustavu i još na početku veze smo odlučili da nam brak ne treba i da ćemo živjeti tako u zajednici kakva jest i gotovo.
Ali sada mene nešto počinje kopkati, pitam se bi li se išta promijenilo da se ipak odlučimo za brak? Je li to uopće nešto bitno, ključno za vezu?

Voljela bih čuti kako ste se vi odlučili na brak, što vam on predstavlja, je li se išta promijenilo otkad ste u braku?
a sto moze jedan potpis na papiru promijeniti? stvari u vezi mogu promijneiti neke okolnosti u zivotu kao drugi posao pa upoznas neke nove ljude i dobijes drugi pogled na zivot, navika, zasicenost, promjena u ponasanju partnera ili oboje i slicno......................ali potpis na papiru ne
Elektrasex is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 10:37   #146
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
recimo da mi imamo nekoliko razloga koji čuče na ovoj strani za neženidbu
1. financijski nismo baš stabilni previše, a naše obitelji nam ne bi pomogle pa bi sva svadba pala na naša leđa
2. ja bi voljela crkveno vjenčanje, a on na to nikad ne bi pristao

ok, možda bi se to moglo riješiti time da odemo kod matičara i napravimo samo večeru
Nisam vidio odgovor na ovo ali ovo za
1. i onako većinu toga pačate nakon vjenčanja osim prstenja
2. ceremonija je isto jako lijepa kod matičara makar meni je u crkvi bilo baš lijepo i emotivno iskustvo ali tu je najzaslužnijih bio đakon.
__________________
Build a man a fire and he’s warm for a day, but set a man on fire and he’s warm for the rest of his life. Tao of Pratchett.
gajotres is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:15   #147
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
...
Pa ljubavni odnos na kraju krajeva i jest kalkulacija. Usudim se reći da je to najnesigurnija i najbitnija investicija života.
jer jbg puno investiraš, a tu su neizbježne kalkulacije.
...
ako ovako, kalkulantski, gledaš i na ljubavni odnos onda se drži one - no risk, no profit
ili će vrijednost tvojih dionica, brigom i pažnjom, porasti ili će, nemarom, propasti
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:34   #148
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ako ovako, kalkulantski, gledaš i na ljubavni odnos onda se drži one - no risk, no profit
ili će vrijednost tvojih dionica, brigom i pažnjom, porasti ili će, nemarom, propasti
Meh, da nije mudro biti oprezan, pijanci i kockari bi lako pronalazili partnere.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 12:24   #149
:
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Ide to tako ako nemas djece njegova polovica se djeli na njegovu bracu i sestre ili njihovu djecu ako su ovi pomrli deda nije ostavio oporuku jer nije znao mislio je pa to je nasa kuca ali jes vraga necaci se naplatili

koliko znam, njegov dio ide na polovicu, pola njoj, a druga polovica ostalim clanovima.
Sto znaci njezino je 3/4. A zboh 1/4 sumnjam, da mogu cijelu kucu prodat..
Mislim svasta je moguce, ali mislim da su zenu zeznuli svi po redu.
Dita Von Teese is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 17:21   #150
Po meni, ako brak nije bitan, onda nije bitno ni ako jeste oženjeni.

A osobno ne vjerujem da je nebitan, jer podrazumjeva veliki socijalni i pravni pritisak, kao i lakoću uklapanja u društvo bazirano na toj instituciji. Nekako mi je tupavo praviti se da nema značenje.

Kad neko tvrdi da ga ne želi, ja to prevodim kao: "Nisam dovoljno investiran da riskiram reputaciju, novac i status na gubitak partnera. Dio mene želi otvorena vrata da idem kad mi je volja, jer u sebi znam da činim grešku." A pošto također vjerujem da brak postoji zbog djece prvenstveno, a ne partnera, izbjegavanje te obaveze treba da bude kažnjivo procesom rastave. Samohrani roditelji u velikim brojevima su najava pada društva i društvo ima pravo da se brani.
Rastava nije loša stvar, ali širom otvorena vrata kao da je poželjna u prvom težem neslaganju je katastrofa.

Ako ste baš libertarijanci i ne vjerujete u miješanje vlade u ljudske živote, onda bolje da vjerujete u Boga, pa se ženite u odgovarajućoj bogomolji.

Ako ni to, izmišljate sami neki ugovor i nazovite ga "blabla". Imajte neku ceremoniju ili objavu da nema sumnje da ste u braku. Nosite prstenje da signalizirate to što ste pred svima obećali.
Društvne konvencije nisu za obrisati guzicu s njima. Neopisivo je glup argument da nemaju korist, ako nemate uvid šta se događa kad se odbace.

U svakom slučaju, nikakvo polaganje u rizik braka, kao da zajednica nema svoju težinu i ideja da razilaženje treba da bude što lakše je po meni grozna i nezrela. Niko od nas nije savršen i naši bračni partneri će od nas vidjeti najgore kad niko to neće. Kako bi mogli očekivati da taj odnos bude slobodno prekidiv kao druge vreste odnosa??? Primjer u prijateljstvu nema ni rizika kao što su djeca, nema ni iskrenosti kao što je u braku.

Pomisao da sve treba biti lako napucati, podrazumjeva da vjerujemo da ćemo uvijek biti dovoljno razumni i zreli da procijenimo što je najbolje. Da ćemo se rado žrtvovati kad bude najgore i kad vidimo najgore jedni u drugima, kad izađe istina koju nismo rekli ni sami sebi.
Ljudi koji su bili na rubu rastave, i kojima je rečeno da nije veza nepopravljivo patološka, da imaju šanse pa to nisu učinili, su zapravo češće sretni što nisu krenuli u taj proces.
Rastava jeste i dalje dobra stvar, jer tamo gdje je odnos nepopravljivo bolestan, rastava je mala cijena za platiti kako bi se pobjeglo. Pa služi kao prirodan prag da regulira ljudsku iracionalnost u vezama.

Pored toga mi ovo govori da se ljudi ne vole, već su tu iz manjka izbora. Naravno ne mora biti, ali obično jeste i ja bi se kao i ti prirodno zapitala je li mu stalo.
pikatchoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 20:09   #151
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post

Voljela bih čuti kako ste se vi odlučili na brak, što vam on predstavlja, je li se išta promijenilo otkad ste u braku?
Baš ništa se nije promijenilo.
Riješili kod matičara, okupili tridesetak najbližih ljudi. Brak iliti papir mi nije predstavljao baš ništa, bilo mi je fora paraditi se u bijeloj haljini i profeštati malo s dragim ljudima.

Pravno je ok za ljude koji ulažu zajedno, pa ujebu sve skupa i prolaze konfliktni raskid. Jednostavnije se riješi kroz brako-razvodnu parnicu.
Ali ako itko ide zbog toga u brak, bolje da ni ne ide...
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 12:29   #152
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Baš ništa se nije promijenilo.
bilo mi je fora paraditi se u bijeloj haljini i profeštati malo s dragim ljudima.
Isto
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 15:42   #153
Glasam za nebrak..iz vlastitog iskustva
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 21:01   #154
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Glasam za nebrak..iz vlastitog iskustva
A tvoje iskustvo je mjera za ljudski rod?

BTW, kad doista places jebe ti se živo za rolls royce...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 21:19   #155
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
ako zelis opstat u ovoj okolini udaj se nakon fakulteta u crkvi, dvoje djece i trazi drzavni posao. preljub nikako. ako zivis u malom mjestu, djecu u zagreb na skolovanje. ako sredujes kucu, uvjek firma koja nije iz istog mjesta. sve u paketu da se sreduje. to je sve u svrhu da izbjegnes pad svog statusa. jednog sina u policajce, drugog u politiku i treceg u kikboksing. opcenito nikad se nemoj udavat za stranca, jer je to dug period prilagodbe za svih. definitvno on i ona mora imat veliki krug lokalnih prijatelja kako bi se dolazilo do pravih informacija kad treba se gurat.

ovo nije sala, sve drugacije od ovog trazi velike napore s stvoje strane da bi se dokazala da mozes. ako se vidis u ovom sto do sad je, ja bi isao nas to da se dobro opijete jednu vecer, sutra ozenite i napravite djete. ako je to sve labavo, nastavi ovako. jer ovako lako mozes izac jednog dana i nastavit dalje. sto vrijedi jako puno. za 20 godina brak ce se zamjenit s rentom jer drugacije brakovi nece moc opstat lol. svih njih ja vidim kao snajperi kako ce bolje proc u zivotu. koji su dobri u tom uspiju, a razlog tom je da je jedan dosta dominatan i potkovan ili novcano ili zajednicom
Nisam baš čitao temu, ali moram priznati da me ovo pošteno nasmijalo.
Ab Aeterno is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 23:11   #156
Udala sam se radi toga što smo išli na potpomognutu oplodnju, a ako nisi u braku moraš svaki postupak kod javnog bilježnika. Nismo se imali u planu vjenčati, no eto tako je ispalo. Prije toga smo živjeli 5 godina skupa.

Brak mi nije promijenio apsolutno ništa, odnos nam je identičan kao i prije nego smo se oženili.
S obzirom da se gotovo polovica bračnih drugova razvodi, meni argument da vjenčanje govori o ozbiljnosti odnosa ne drži vodu.

Uostalom, svadbu si možeš napraviti kako ti želiš - od toga da ni nemaš feštu - da odete samo potpisati s kumovima i to je to, do toga da imaš 800 ljudi i feštu od 4 dana. Odabir je na vama.

O ozbiljnosti odnosa mi mnogo više govori odluka koliko smo podrška jedno drugome, koliko je jedan spreman za drugog podmetnuti svoja leđa kada je potrebno, te odluka o kupnji nekretnine ili zajedničkog potomstva, ili barem kućnog ljubimca.

Inače, u mojoj okolini je mnogo parovva neoženjeno, i ne vidim da radi toga imaju ikakvih problema.

Ako tebe kopka i ipak bi se ubračila, to je OK. Priznaj to sama sebi, pa onda i parneru. Nije da si više cool ako si neoženjen, to je stvar nekog osobnog odabira ili ponekad praktičnosti.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 00:37   #157
Ti baš želiš svadbu ali ne bi ju platila. Dobro mi je ovo "da bi sve palo na vaša leđa", nego na čija kraljice?
sanjita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 11:51   #158
Meni se recimo sve promjenilo u braku posebno prije dvije godine kada mi je još jedna ženska osoba ušla u život. Tak tren kada sam je upoznao razmakli su se oblaci i sunce je zasjalo
__________________
Build a man a fire and he’s warm for a day, but set a man on fire and he’s warm for the rest of his life. Tao of Pratchett.
gajotres is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 12:35   #159
riješili smo što ćemo i kako ćemo, poklapaju nam se mišljenja i želje tako da recimo da je riješeno
hvala svima na savjetima
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:25   #160
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
ja si nisam baš ok s njegovom obitelji, a i naše mame se baš ne podnose, većina njegovim frendova je solo pa su im svadbe depresivne

ne znam ni na što bi ličila takva svadba
možda se toga bojimo pa se maskiramo pod tim da ne volimo konvencionalno
meni su ti svadbeni scenariji bili i ostali horor. nezamislivi su mi njegovi i moji frendovi na istom mjestu u isto vrijeme iako sam dobra s njima i on isto tako sa mojima. no te dvije grupe ljudi - potpuno dva različita filma.

osobno, dobila sam želju da se poslužbenimo samo ako je to na naš način. a naš način je bijeg od svih i svega sa kumovima i putovanje. zašto i kako sam se predomislila? prošle godine smo dobili bebača pa sam valjda malo omekšala po tom pitanju. od plusa na testu prestali smo biti mladi par koji samo živi zajedno. sada smo povezaniji nego ikada prije pa zašto onda ne poduzeti i ovaj korak. ali bez svadbi i cirkusa.
snjesska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.