Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 18:02   #121
Kod nas pomaka biti neće, prvo zato što jedni te isti ljudi sjede na istim funkcijama (možda nisu baš isti ljudi ali je isti obrazac ponašanja). Velik broj komunalnih poduzeća želi što više naplaćivati, a što manje raditi. Umjesto da potiču ljude kroz smanjenje naknada i sl kako bi ljudi radili što manje smeća, oni to pokušavaju kroz represiju. Najgore kaj se njihovi pravilnici kose sa zakonima..

Primjer vam je duga Resa,

https://m.facebook.com/story.php?sto...&ref=bookmarks

Sad ti isti ljudi govore kako će radi novih uvjeta morati povećati cijene, a sve do sada su obračunavali svima posude od 120l. Bilo da se koristi nekretnine, bilo da se ne koristi. Općenito to društvo uopće ne interesiraju navike i način života korisnika. Zar stvarno mislite da s takvim ljudima mi možemo nešto novo napraviti?
Na kraju ovog članka imate odgovor direktora koji izjavljuje kako je vikend naselje Osor specifično i da se tretira kao stambeni jedinica odnosno zgrada? Po tome ispada da i praznim stanovima zaračunavaju posude od 120 l. Također kroz te komunalne kazne pokušavaju valjda pokazati koliko su moćni, pa idu tako daleko da misle kako mogu upadati na privatne posjede kako se njima sprdne... Ne znam kako vi gledate na to ali meni je muka od cijele te javne usluge...

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
__________________
Potrebne su nam promjene!
snegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 18:18   #122
mala ispravka,
nije narod taj koji u ovoj državi radi smece vec država tj. politicari koji podržavaju sve vecu ambalazu sa sve manje proizvoda...onog trena kad država donese zakon da ambalaža mora odgovati kolicini proizvoda koji su u istoj pakirani, smeca ce biti 3/4 manje....al, naravno nikome nije interes smanjiti kolicinu smeca vec je interes iskljucivo što više zaraditi za ništa.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 19:20   #123
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
mala ispravka,
nije narod taj koji u ovoj državi radi smece vec država tj. politicari koji podržavaju sve vecu ambalazu sa sve manje proizvoda...onog trena kad država donese zakon da ambalaža mora odgovati kolicini proizvoda koji su u istoj pakirani, smeca ce biti 3/4 manje....al, naravno nikome nije interes smanjiti kolicinu smeca vec je interes iskljucivo što više zaraditi za ništa.
Misliš, tipa 100 grama čipsa u voluminozno gledano dvolitrenoj vrećici?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:34   #124
Može li mi netko prokomentirati ovaj članak o Švedskom sustavu razvrstavanja otpada i obnovljivim izvorima energije?

Ugl, zanima me zna li netko na kojem principu to funkcionira i kolika su ulaganja potrebna u začetku? To mi se čini kao inovativno rješenje pa ne razumijem zašto se to ne propiše kao nekakav standard za sve članice EU..Postoji li ikakva nada da bi tako nešto jednom moglo zaživiti u Hrvatskoj? Ili će reći da se za to nema para, treba plaćati Todorićeve dugove
TheAria is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:48   #125
Šveđani u prosjeku stvaraju 460 kg otpada po stanovniku godišnju, ALI se manje od 1% otpada odbacuje (dakle, većinom recikliraju) i odlaže na odlagalištima otpada. Otpad koji se ne može reciklirati se koristi u proizvodnji električne energije.
Švedska ima 32 specijalizirana pogona u kojima se peći pune otpadom iz kojeg se prvo proizvodi para kojom se pokreću turbine generatora koji proizvode električnu energiju koja se elektromagnetskom mrežom dostavlja krajnjim korisnicima.
Ključ je u poticajnim vladinim politikama, konstantnom razvoju novih zelenih modela upravljanja otpadom te povezivanju kružnog gospodarstva s tržištom rada ("zeleni" poslovi). Vlada potiče popravljanje stvari umjesto kupnje novih i to tako da ona za popravke stvari osigurava potporu za zapošljavanje novih ljudi. Također se razrađuju porezni instrumenti koji potrošače stimuliraju na kupnju dugovječnijih proizvoda, a destimuliraju kupnju onih koji se ne mogu lako popraviti (to je jedan od razloga zašto je iPhone ondje skup ko zlatarovo zlato).

Da ne bi bilo da te podatke izvlačim iz dupeta: https://www.buzzworthy.com/sweden-go...-import-trash/
Naravno, u pitanju su velika ulaganja, ali ključ je u entuzijastičnoj vladi koja visoke poreze opravdava građanima vidljivim outputom, tako da su njihove dobre mjere mogle samo ojačati ekološku svijest među građanima.
S druge strane, kad tipovi poput Bandića kontinuirano traže najviše prireze u državi bez da se vide rezultati (dapače, situacija je sve gora), onda građani ne vide neki razlog da se trude više od čovjeka koji im svoju lijenost dobrano naplaćuje.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:41   #126
Quote:
TotallyAria kaže: Pogledaj post
Može li mi netko prokomentirati ovaj članak o Švedskom sustavu razvrstavanja otpada i obnovljivim izvorima energije?

Ugl, zanima me zna li netko na kojem principu to funkcionira i kolika su ulaganja potrebna u začetku? To mi se čini kao inovativno rješenje pa ne razumijem zašto se to ne propiše kao nekakav standard za sve članice EU..Postoji li ikakva nada da bi tako nešto jednom moglo zaživiti u Hrvatskoj? Ili će reći da se za to nema para, treba plaćati Todorićeve dugove
Teško da može zaživjeti odjednom. Više je to proces koji traje a Skandinavci se ne zamaraju sa brojem kanti koliko da taj otpad naprave komercijalno zanimljivim. Bilo kroz bioplinska, bioetanol ili biodizel ili neka druga vrsta energije a koja zamjenjuje fosilnu energiju.

Mi neke stvari niti želimo razvijati, a imamo i apsurde da ne želimo primjenjivati niti postojeće zakone. Direktive vezane za biogoriva a koje se posebno vežu za korištenje otpada smo imali obavezu usvojiti do rujena 2017. što naravno nismo, samim tim je upitna perspektiva za takve vrste investicija.

Naravno, pretpostavljam da ćemo dobiti finu kaznu za tako nešto, a još finiju što nema šanse da dosegnemo ciljeve za 2020 godinu.

Zanimljivost u programima otpad u energiju što se pored velikih investicija otvara prostor i za manje "obiteljske" proizvodne investicije.

Stavio sam primjer kave, tj. "zoca" koji se izdvajanjem 20% ulja miješa u fosilni dizel, dok se ostatak miješa u pelete, u Londonu.

Ovo je još jedan zanimljiv projekat
https://waste-management-world.com/a...-biofuel-plant

Bioplinska postrojenja su isto vrlo korisna za otpad.

Ali prije svega mora se razvijati ETS ( emission trading system ) , mora se početi mjeriti emisije fosilnih goriva i krenuti primjenjivati smanjivanje istih. Onda će se i problem otpada početi rješavati. Na kraju krajeva, sada toliko kasnimo da nam je jednostavnije kopirati best practice zemlje i jednostavno ići u tom smjeru. Kasnije će gospodarski subjekti radi svojih potreba ulagati u nove tehnologije.
Rubble is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 22:37   #127
Quote:
TotallyAria kaže: Pogledaj post
Može li mi netko prokomentirati ovaj članak o Švedskom sustavu razvrstavanja otpada i obnovljivim izvorima energije?

Ugl, zanima me zna li netko na kojem principu to funkcionira i kolika su ulaganja potrebna u začetku? To mi se čini kao inovativno rješenje pa ne razumijem zašto se to ne propiše kao nekakav standard za sve članice EU..Postoji li ikakva nada da bi tako nešto jednom moglo zaživiti u Hrvatskoj? Ili će reći da se za to nema para, treba plaćati Todorićeve dugove
Ja ću opet postaviti isto pitanje - zašto se gleda kako je to u Švedskoj, Njemačkoj i ostalim zemljama kad Hrvatska ima trenutno najmoderniju tehnologiju recikliranja otpada (za klasu napredniji od "naprednog svijeta"), a trošak bi nas došao nula kuna?????????????

Mislim da ili Đuro Horvat laže kao pas - ili smo svi mi ludi.... S obzirom da čovjek ima 50-ak patenata, 100 nagrada i smatra ga se za najvećeg svjetskog inovatora na polju reciklaže, a uz to njegovi pogoni rade u tri svjetska velegrada, da je vjerojatnija varijanta da smo svi potpuno ludi, a da nam je korupcija na lokalnoj i državnoj razini probila sve okvire - i to do te razine da koruptivni elementi idu toliko daleko da su postali samodestruktivni, jer dok truju građane HR ujedno truju sebe i svoje familije - kakav imbecilizam na kvadrat
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 06:48   #128
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Ja ću opet postaviti isto pitanje - zašto se gleda kako je to u Švedskoj, Njemačkoj i ostalim zemljama kad Hrvatska ima trenutno najmoderniju tehnologiju recikliranja otpada (za klasu napredniji od "naprednog svijeta"), a trošak bi nas došao nula kuna?????????????

Mislim da ili Đuro Horvat laže kao pas - ili smo svi mi ludi.... S obzirom da čovjek ima 50-ak patenata, 100 nagrada i smatra ga se za najvećeg svjetskog inovatora na polju reciklaže, a uz to njegovi pogoni rade u tri svjetska velegrada, da je vjerojatnija varijanta da smo svi potpuno ludi, a da nam je korupcija na lokalnoj i državnoj razini probila sve okvire - i to do te razine da koruptivni elementi idu toliko daleko da su postali samodestruktivni, jer dok truju građane HR ujedno truju sebe i svoje familije - kakav imbecilizam na kvadrat
Slažem se uglavnom, ali boldano:

Imao sam priliku biti svjedok dobivanja patenta jedne "inovatorice" i priznate gospodarstvenice iz, slučajno, Međimurja, i vidio sam kako su to uglavnom šarene laže...
Ne tvridm da je i kod Horvata tako, samo spominjem...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 08:56   #129
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Slažem se uglavnom, ali boldano:

Imao sam priliku biti svjedok dobivanja patenta jedne "inovatorice" i priznate gospodarstvenice iz, slučajno, Međimurja, i vidio sam kako su to uglavnom šarene laže...
Ne tvridm da je i kod Horvata tako, samo spominjem...
Jest, ima svega, ali ovaj lik ima svoje proizvode u obliku strojeva i tehnologije i sređuje smeće u Petrogradu, Bukureštu i Dubaiju - mislim da to neki kur... govori - a činjenica je da se na europskom i svjetskom tržištu smeća lako ne probija, jer svi oni imaju svoje igrače i svoju korupciju - a i treba uzet u obzir ono što sam napisao prije par postova - najjači argument za kvalitetu njegove reciklaže su baš petrograd i Dubai - da im je podvalio muda pod bubrege objesili bi ga šeici i rusi za jaja... - u najboljem slučaju bi se najeo polonija...
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 22:11   #130
Je taj je izmislio nekaj ko onaj osiječki student koji je naparavio parnu turbinu i to se ponovinama pisalo ko da je izmislio neznam šta...
Ili frajer koji je u srbiji 2015 patentirao pumpu za vodu staru jedno 200 godina...
Ono vi stvarno vjerujete u te bajke....
Stvar sa smečem je vrlo jednostavna Pripuz i compani....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 00:52   #131
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Je taj je izmislio nekaj ko onaj osiječki student koji je naparavio parnu turbinu i to se ponovinama pisalo ko da je izmislio neznam šta...
Ili frajer koji je u srbiji 2015 patentirao pumpu za vodu staru jedno 200 godina...
Ono vi stvarno vjerujete u te bajke....
Stvar sa smečem je vrlo jednostavna Pripuz i compani....
Koka ne piz... prouči malo prije nego što mu zalijepiš etiiketu prodavača magle... lik ima najveću iskoristivost što se tiče reciklaže na svijetu i to zbog nekakvog svog stroja koji izvlači maksimum iz otpada... činjenica je da se sa svojom tehnologijom probio vanka, a u hrvatskoj ide cijelo vrijeme kroz porođajne muke, činjenica je da bi nas njegov sistem reciklaže koštao nula kuna (kaže da bi se on naplatio iz otpada i da ljudi ne moraju ništa plaćat) u čemu i je najvjerojatnije problem i zašto mu se koči djelovanje - činjenica je da ima najmoderniju tehnologiju na svijetu, otvara nova radna mjesta, da mu je plaća za hrvatske prilike jako dobra, da mu je sjedište u Hr i da bi ovdje plaćao poreze na dobit itd... itd...

previše dobrih činjenica za našu koruptivnu hobotnicu - nažalost je i činjenica da smo toliko navikli na korupciju da kad se nešto ovakvo pojavi da svi skupa mislimo da mora biti neka kvaka i da je u igri velika korupcija - i zbog toga se nitko ni ne trudi pročitat o čemu se radi - imaš tu hrpu linkova koji te vode na članke o njegovoj tehnologiji i pogonima (pogledaj zadnje dvije tri stranice)

Inače se čovjek probao dobro izreklamirat - plaćao je i reklame i novinske članke, ali se ne može probit - u Petrogradu i Dubaiju može, ali u donjim jebilicama ne može
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 06:00   #132
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Jest, ima svega, ali ovaj lik ima svoje proizvode u obliku strojeva i tehnologije i sređuje smeće u Petrogradu, Bukureštu i Dubaiju - mislim da to neki kur... govori - a činjenica je da se na europskom i svjetskom tržištu smeća lako ne probija, jer svi oni imaju svoje igrače i svoju korupciju - a i treba uzet u obzir ono što sam napisao prije par postova - najjači argument za kvalitetu njegove reciklaže su baš petrograd i Dubai - da im je podvalio muda pod bubrege objesili bi ga šeici i rusi za jaja... - u najboljem slučaju bi se najeo polonija...
Eh. Sve ti je to relativno.
I ova belika "poduzetnica" i "inovatorica" prodaje "svoje" proizvode diljem svijeta, reklamira i hvali se na sve strane, a to baš i nije tako...

Kažem, nee tvrdim da je ovo isti slučaj, samo hoću reći da nije sve uvijek tako lijepo kako se prikazuje...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 10:28   #133
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Koka ne piz... prouči malo prije nego što mu zalijepiš etiiketu prodavača magle... lik ima najveću iskoristivost što se tiče reciklaže na svijetu i to zbog nekakvog svog stroja koji izvlači maksimum iz otpada... činjenica je da se sa svojom tehnologijom probio vanka, a u hrvatskoj ide cijelo vrijeme kroz porođajne muke, činjenica je da bi nas njegov sistem reciklaže koštao nula kuna (kaže da bi se on naplatio iz otpada i da ljudi ne moraju ništa plaćat) u čemu i je najvjerojatnije problem i zašto mu se koči djelovanje - činjenica je da ima najmoderniju tehnologiju na svijetu, otvara nova radna mjesta, da mu je plaća za hrvatske prilike jako dobra, da mu je sjedište u Hr i da bi ovdje plaćao poreze na dobit itd... itd...

previše dobrih činjenica za našu koruptivnu hobotnicu - nažalost je i činjenica da smo toliko navikli na korupciju da kad se nešto ovakvo pojavi da svi skupa mislimo da mora biti neka kvaka i da je u igri velika korupcija - i zbog toga se nitko ni ne trudi pročitat o čemu se radi - imaš tu hrpu linkova koji te vode na članke o njegovoj tehnologiji i pogonima (pogledaj zadnje dvije tri stranice)

Inače se čovjek probao dobro izreklamirat - plaćao je i reklame i novinske članke, ali se ne može probit - u Petrogradu i Dubaiju može, ali u donjim jebilicama ne može
Nema kvake ali ima pitanja...........šta sa ostatkom otpada kojeg ta njegova tehnologija razvrsta?? Ima otpada koji nakon razvrstavanja ima tržište ali ima i onog dijela od cca 30-40% sa kojim se ne zna šta dalje i njegova ideja ili kombinacija je spaljivanje a spaljivanje samo po sebi je problem.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 11:56   #134
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nema kvake ali ima pitanja...........šta sa ostatkom otpada kojeg ta njegova tehnologija razvrsta?? Ima otpada koji nakon razvrstavanja ima tržište ali ima i onog dijela od cca 30-40% sa kojim se ne zna šta dalje i njegova ideja ili kombinacija je spaljivanje a spaljivanje samo po sebi je problem.
Nesto iz nove strategije 2020 do 2030 usvojene prošli mjesecu EU parlamentu:

Transport: more advanced biofuels, palm oil to be phased out by 2021

Quote:
In 2030, each member-state will have to ensure that 12% of the energy consumed in transport comes from renewable sources. The contribution of so-called “first generation” biofuels (made from food and feed crops) should be capped to 2017 levels, under the draft measures, with a maximum of 7% in road and rail transport. MEPs also want a ban on the use of palm oil from 2021.

The share of advanced biofuels (which have a lower impact on land use than those based on food crops), renewable transport fuels of non-biological origin, waste-based fossil fuels and renewable electricity will have to be at least 1.5% in 2021, rising to 10% in 2030.
Poanta je da se otpad tek razvije kao sirovina. Kada distributeri energije dobiju svoje planove po godinama a na osnovu ciljeva sama potreba će im biti pridonositi razvoju i tražiti "nove sirovine" iz otpada. Teško je bez novca iz privatnog sektora koji mora ulagati u razvoj, a koji opet mora imati neku zakonsku podlogu.

U cestovnom prometu ima neki ciljeva u ovome trenutku skoro nevjerovatnih. Sa 1,5% obaveznih u 2020 biogoriva od otpada skoro 10%. To su brojke koje su u ovome trenutku nedostižne ali će potaknuti najveće proizvođače i distributere kako do dovoljnih količina otpada da bi mogli ispuniti ciljeve 2030 godine.

Postoje i neki ciljevi koji bi trebali smanjivati otpad, poput mijenjanja kulture vožnje. EU sama je zadala cilj smanjivanja broja automobila sa 280 na 200 miliona.

Neke stvari nama bi trebali biti i neka prednost koju nekako uvijek propustimo uvidjeti. Recimo otpadna jestiva ulja i životinjske masti nisu nova tehnologija i već se godinama upotrebljavaju u biogorivima. A sam koncept zbrinjavanja, sakupljanja i pročišćavanja je ustvari lokalni koncept gde bi tako sakupljena sirovina recimo u Splitu mogla dobaciti skladišta fosilnih goriva u Solinu, Pločama, Zadru.. Kada uzmeš u to miješanja se biogorivma od repcice gde hvala bogu hektara imamo 6,7% potreba za fosilnim gorivima Hrvatska je tako mogla riješiti i razvijati druge modele pretvaranja otpada u energiju.

A to je samo cesta, a gdje su proizvodnja i gospodarski subjekti podložni mjerenjima i smanjivanjima emsija?

A mi radimo šta? Država niti naplačuje penale distributerima fosilnih goriva, niti je donijela u roku novi nacionalni plan itd, itd. Imaš rupu od 500 u fondu za zaštitu okoliša, a kod naftaša stoji 300 koje država planira da im oprosti.
Rubble is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:34   #135
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Koka ne piz... prouči malo prije nego što mu zalijepiš etiiketu prodavača magle... lik ima najveću iskoristivost što se tiče reciklaže na svijetu i to zbog nekakvog svog stroja koji izvlači maksimum iz otpada... činjenica je da se sa svojom tehnologijom probio vanka, a u hrvatskoj ide cijelo vrijeme kroz porođajne muke, činjenica je da bi nas njegov sistem reciklaže koštao nula kuna (kaže da bi se on naplatio iz otpada i da ljudi ne moraju ništa plaćat) u čemu i je najvjerojatnije problem i zašto mu se koči djelovanje - činjenica je da ima najmoderniju tehnologiju na svijetu, otvara nova radna mjesta, da mu je plaća za hrvatske prilike jako dobra, da mu je sjedište u Hr i da bi ovdje plaćao poreze na dobit itd... itd...

previše dobrih činjenica za našu koruptivnu hobotnicu - nažalost je i činjenica da smo toliko navikli na korupciju da kad se nešto ovakvo pojavi da svi skupa mislimo da mora biti neka kvaka i da je u igri velika korupcija - i zbog toga se nitko ni ne trudi pročitat o čemu se radi - imaš tu hrpu linkova koji te vode na članke o njegovoj tehnologiji i pogonima (pogledaj zadnje dvije tri stranice)

Inače se čovjek probao dobro izreklamirat - plaćao je i reklame i novinske članke, ali se ne može probit - u Petrogradu i Dubaiju može, ali u donjim jebilicama ne može
Da da ko i što Rimac proizvodi aute....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 22:53   #136
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Šveđani u prosjeku stvaraju 460 kg otpada po stanovniku godišnju, ALI se manje od 1% otpada odbacuje (dakle, većinom recikliraju) i odlaže na odlagalištima otpada. Otpad koji se ne može reciklirati se koristi u proizvodnji električne energije.
Pa jesu Šveđani toliko pametniji ili mi nemamo dovoljno entuzijastičnu i ekološki osviještenu vladu koja će davati poticaj

Quote:
Rubble kaže: Pogledaj post
Teško da može zaživjeti odjednom.
Naravno, ali živimo u 2018. u Europi. Vrijeme je da počnemo sa koracima, pa možda zaživi 2028. Za početak donijeti zakon o razvrstavanju otpada i kaznama koje će se stvarno provoditi. I onda kad mi to recikliramo, da se na smetlištu isto odvaja, a ne da ide na jedan plato..užas..

Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Ja ću opet postaviti isto pitanje - zašto se gleda kako je to u Švedskoj, Njemačkoj i ostalim zemljama kad Hrvatska ima trenutno najmoderniju tehnologiju recikliranja otpada (za klasu napredniji od "naprednog svijeta"), a trošak bi nas došao nula kuna?????????????
Gledam kako je tamo zato što im je bolje nego nama-po tom pitanju. Imaju izvrstan standard, ekonomiju, proizvodnju i ekologiju. A mi imamo tisuću puta ljepšu zemlju i prirodne resurse. Onda koji k mi živimo ovako, a oni onako? Di je ta naša najmodernija tehnologija, za klasu bolja od njihove i zašto se ne koristi
TheAria is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 01:54   #137
Quote:
TotallyAria kaže: Pogledaj post
....



Gledam kako je tamo zato što im je bolje nego nama-po tom pitanju. Imaju izvrstan standard, ekonomiju, proizvodnju i ekologiju. A mi imamo tisuću puta ljepšu zemlju i prirodne resurse. Onda koji k mi živimo ovako, a oni onako? Di je ta naša najmodernija tehnologija, za klasu bolja od njihove i zašto se ne koristi
Evo je - http://tehnix.hr/onlinecatalogue/201...nloads/CRO.pdf

ovo je link na pdf koji opisuje što sve tehnix proizvodi i s kim sve surađuje - proizvode sve od igle do lokomotive po pitanju reciklažnih strojeva koji su trenutno najmodernija svjetska tehnologija - a na stranici 59 imaš i graf kome sve u europi izvoze svoju tehnologiju - s tim da se taj broj zemalja danas jako proširio na ruse, kineze, egipat ,Saudijce, Južnoafričku republiku itd....

Evo ti link i u kojem imaš spomen da njegovi komposteri rade posao 300% brže nego zapadna tehnologija kao npr. nijemci ili austrijanci

http://emedjimurje.rtl.hr/gospodarst...anci-i-nijemci

i kratki prilog s HRT-a

http://vijesti.hrt.hr/426333/tvrtka-...ada-u-meimurju

Usput za hrvatske prilike dava jako dobre plaće svojim radnicima, a cijeli njegov sistem reciklaže zadovoljava najveće svjetske ekološke standarde za koje ima i certifikate....

E sad kako je moguće da imamo takvu tehnologiju i da je skoro uopće ne koristimo dok je oni vanka koriste - to je drugo pitanje - isto kao što je pitanje, kako je moguće da je čak na HRT-u bio mali prilog o toj firmi, a nitko iz HR politike se po pitanju reciklaže ne spominje njihove tehnologije - već se troše milijuni za zastarjelu i deset puta neučinkovitiju tehnologiju koja očigledno služi kao čisti poligon za pranje para....

I na kraju krajeva - kako je moguće da imamo takav pogon u zemlji i da za njih ne zna 99% stanovništva????

Već sam prije rekao da se to može objasniti samo na dva načina - prvi je da je TEHNIX najveća prevara u povijesti hrvatskih prevara - a druga je da je nešto toliko trulo u državi Hrvatskoj da to ne može ni Hamlet izreciklirat...

U svakom slučaju pogledaj PDF i sam procijeni - stvarno je interesantan i unutra ima cijela hrpa njihovih strojeva i postrojenja

a evo ti i link na veliki intervju s vlasnikom Tehnixa
http://www.poslovni.hr/hrvatska/ceti...-otpada-279920
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 04:57   #138
Budući da imamo političare koji, ne znaju razmišljati, ne znaju zauzeti svoje stavove i koji se sluganski ponašaju, imamo to što imamo. Kao što smo usvajali EU standardr koji su se napuštali u vezi izgleda pojedinih sorti povrća, gdje su propisivali kako koji plod treba izgledati, tako i sada kada je smeće u pitanju. Dakle VLADA je donijela uredbu po kojoj se donose sve odluke vezane uz zbrinjavanje otpada, a među njima je i obaveza odvajanja otpada na KUĆNOM PRAGU! Prema tome, automatski ovakvi strojevi ne udovoljavaju njihovoj debilnoj odredbi. Ako je već to zahtijevala EU (u što sumnjam) oni su trebali reći da će oni smanjiti otpad na takav i takav način. Dakle ovo je još jedan primjer kako mi imamo sluganske i nesposobne državnike. Nikoga ne bi trebalo biti briga kako netko razvrstava otpad (pod uvjetom da ekološki ne truje cijelu zajednicu) ako rezultati pokazuju da se vodi briga o zbrinjavanju.

Nadalje ove gluposti sa spremnicima, sa načinom skupljanja i u konačnici sa naplatom nikako ne utječu pozitivno na reciklažu, jer onaj tko preda (a mora po uredbi predati) praznu kantu platit će istu cijenu kao i onaj koji predaje punu.
Također spremnike na javnim površinama imamo već dulje vrijeme, pa se svako malo može vidjeti kako je neki obijen ne bi li pojedine skupine ljudi došle do sirovine. Na taj način osim što rade štetu, uništavaju imovinu ali rade i dodatno smeće oko tih spremnika. Ovo će na kraju znatno skuplje izaći, ljudi će biti okruženi brojnim nepotrebnim spremnicima i još se budu određene skupine ljudi tukli međusobno oko pojedinih spremnika...

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
__________________
Potrebne su nam promjene!
snegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 14:12   #139
Hvale vrijedna odluka ali lose pripremljena jer ne postoje temelji u RH da se realizira.!!!
Jos ne postoje Centri a trazi se saniranje deponija.....sta sa tim smecem,kuda??
Po meni je trebalo stvoriti sustavna nivou RH, a onda ici prema dole...
Tako da hvalevrijedan amaterizam!!!

Sad ce poceti anarhije I snadji se druze kako znas.
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:07   #140
raspava koja se poteze desetljecima

Budite ljudi s ponosom i kazite ne znamo kako i sto. Do kada ce u ovoj drzavi zahtjevi gradana ic u vodu, umjesto u realizaciju? nije ovo jedini problem
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.